Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Βοήθεια -προτασεις για πρωτο ταξιδι..

  1. #1

    Βοήθεια -προτασεις για πρωτο ταξιδι..

    Γεια σας και παλι.Χρειαζομαι την βοηθεια σας γιατι εχω πελαγωσει και δεν ξερω πως ακριβως να ξεκινησω να ψαχνω-προετοιμαζομαι κτλπ..
    Κατ'αρχην το ταξιδι θα γινει μεσα στο καλοκαιρι.Θα παω με την κοπελα μου και αυτο με αγχωνει δυο φορες γιατι εχω και γι αυτην ευθυνη.Το budget λεμε να ειναι περιπου στα 800 ευρω.Θελουμε να παμε σε οσο περισσοτερα ομορφα μερη με ωραιες παραλιες κτλπ.Σε νησι-νησια θα ηθελα πολυ να παω μιας και δεν εχω παει ακομη, απλα πιστευω οτι ισως θα μας βγει πιο ακριβα.
    Οπως ειπα παραπανω θελουμε να μπορεσουμε να βολταρουμε οποτε δεν μας ενδιαφερουν ξενοδοχεια κτλπ αλλα camping για να ειναι πιο οικονομικα.
    Μπουφαν χειμερινο χωρις την επενδυση θα βολεψει αραγε ή πρεπει να το εχω κι αυτο κατα νου?

    Παρα πολλα ειναι που θα μου ξεφευγουν οποτε καποιος που εχει κανει κατι αντιστοιχο ας βοηθησει.Απο θεσσαλια θα ξεκινησουμε οποτε μερη κοντα εδω που ισως αξιζουν θα βολεψει ακομα περισσοτερο.

    Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Είδα φως και μπήκα! Το avatar του/της nick_VFR
    Εγγραφή
    10/10/2013
    Μηνύματα
    129
    Χαλκιδική αν δεν έχετε πάει ακόμα, ειδικά στο 2ο πόδι. Είναι και αρκετά κοντά σας, οπότε αν δεν σας βγει η φάση, φορτώνετε και φεύγετε.
    Εναλλακτικά, Βόρεια Εύβοια. Το καραβάκι Γλύφα-Αγιόκαμπος θα σας βολέψει, αν δεν θέλετε να κατεβείτε μέχρι Χαλκίδα, αν και αυτή η πόλη είναι όμορφη και αξίζει μια βόλτα.

    Θα πρότεινα καλοκαιρινό διάτρητο μπουφάν, αν υπάρχει φυσικά η δυνατότητα. Με το χειμωνιάτικο, ακόμα και χωρίς την επένδυση, το πιο πιθανό είναι ότι θα ζεσταίνεστε ΠΑΡΑ πολύ!
    Νησί με την μηχανή για μένα δεν αξίζει και τόσο, εκτός αν πάτε σε κάποιο αρκετά μεγάλο π.χ. Κρήτη. Θα προσθέσετε όμως έξοδα για εισιτήρια (δικά σας και της μηχανής) και δεν αξίζει, η ηπειρωτική Ελλάδα έχει ένα σωρό όμορφα παραθαλάσσια μέρη!

    Το ότι η μηχανή θα είναι καλοσυντηρημένη, σε καλή κατάσταση κτλ. το θεωρώ αυτονόητο. Βάλε και μια οδική καλού-κακού, για να έχεις και ένα άγχος λιγότερο.

  3. #3
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ποσες μερες? απο απο θα ξεκινησεις? εχεις σκοπο να κανεις χιλιομετρα κατα την διαρκεια? η Χαλκιδικη ειναι πολυ καλη προταση!

  4. #4
    Επειδή είχα κάνει το Αστυπάλαια, Αμοργό, Πάρο, Σαντορίνη να σε ενημερώσω πως τα περισσότερα λεφτά τα φάγαμε στα καράβια, τα οποία δυστυχώς είναι πανάκριβα... οπότε πληροφορήσου καλά για τα δρομολόγια και σκέψου πως θες να διαθέσεις τα λεφτά σου....


    και γίνε πιο σαφής, για το που μένεις, που θες να πας και πόσες μέρες...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Σου περασε απο το μυαλο να καβαλησεις τη μηχανη και να αφησεις ολα τα αλλα να ερθουνε μονα τους?

    Οπως και να χει στο τελος του ταξιδιου ,μιας και ειναι το πρωτο σου,θα ανακαλυψεις αν εισαι ταξιδιωτης η τουριστας.

  6. #6
    Αρχικα οσον αφορα την μηχανη εχω στο μενου να κανω σερβις λιγο πριν ξεκινησω.Η οδικη δεν εχω ιδεα ποσα φραγκα ειναι και για ποσο καιρο.Νick_vfr αν γνωριζεις θα με βοηθουσες πολυ για να διαμορφωσω μια ιδεα.
    Οσο αφορα την χαλκιδικη εγω δεν εχω παει παρα μονο σε ενα μερος αλλα η κοπελα λεει οτι την εχει βαρεθει οποτε κατ αναγκη την αφηνω απ εξω.

    Για να σας το κανω ισως λιγο πιο ευκολο να πω αρχικα οτι περιορισμος στις μερες δεν υπαρχει (φοιτητες και οι δυο).Εξαρταται μονο απο τα λεφτα.Δηλαδη αυτο που θελουμε ειναι να δουμε αρκετα πραγματα(ομορφα τοπια-παραλιες-γενικα οτιδηποτε το ιδιαιτερο) χωρις να εχουμε στον νου μας καλα εστιατορια-ξενοδοχεια κτλπ.
    Η αναχωρηση θα γινει λογικα απο Τρικαλα.Το μηχανακι ειναι ενα bmw f 650 gs οποτε για βενζινες κτλπ θα τα παμε αρκετα καλα πιστευω.Αρχαριος ειμαι σχετικα αλλα την παλευω.
    Stam2 δεν εχω συγκεκριμενο προορισμο.Απλα δεν θα ηθελα διακοπες του στυλ παω σε ενα μερος αραζω μια βδομαδα και γυριζω πισω ,εκτος αν εχει τοσα πολλα πραγματα να δεις (οπως π.χ κρητη αλλα δεν νομιζω να βγαινουμε απο λεφτα)
    Pan(dvs) πολυ θα μου αρεσε αυτο που λες αλλα με το αμορε κολλαω να το κανω...



    Υ.Γ Να πω την αληθεια για μενα το ιδανικο θα ηταν π.χ να πηγαινα στο λιμανι του βολου που ειναι κοντα μας, και απο εκει απο νησακι σε νησακι αλλα θα συμβει αυτο που ειπε ο stam πιστευω και θα φυγουν πολλα φραγκα.Εχω και ενα σκαλωμα.Δεν θελω να κοιταω τα αξιοθεατα απο καθε προορισμο και γενικα πληροφοριες, αλλα να πηγαινω χωρις να γνωριζω τι ακριβως θα συναντησω...Βλακεια ισως αλλα...

  7. #7
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    πολυ πολυ προχειρα,γιατι δεν κανεις κανενα τετοιο;ειτε στα δυτικα ειτε στα ανατολικα...με 800 ευρω παπαδες κανεις...
    https://www.google.gr/maps/dir/%CE%A...7317!3e0?hl=el
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #8
    Καλο μου φαινεται!Το προγραμμα μπορει να δειξει και διαδρομες χωρις να περνας απο αυτοκινητοδρομους αλλα απο επαρχιακους?Αληθεια με χαρτες ειναι εφικτή μια μεγαλη διαδρομη ε?Δεν εχω gps κτλπ
    Eυχαριστω akis

  9. #9
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    μπρεις να βαλεις καποια φιλτρα ναι.οπως και να αλλαξεις καποια σημεια κλπ κλπ..οτι θες το κανεις μπορεις κατι αντιστοιχο να κανεις απτην μερια του αιγαιου(βολο κλπ οπως ειπες).
    το gps σαφως και ειναι βοηθεια αλλα παλια πως ταξιδευαμε;;;;μια χαρα μπορεις και μονο με χαρτη..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #10
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Χαλκιδική δεύτερο πόδι μακράν η καλύτερη επιλογή η μια παραλία καλύτερη μετα την άλλη,ειδικά οι ''καβουρότρυπες'' θα σ αρέσουν
    σου προτίνω το καλαμίτσι για κάμπινγκ
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  11. #11
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.819
    Δευτερο ποδι, καλυτερα να παει στο campng ''armenisti''!!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Φιλε μου καλησπέρα με αυτα τα χρήματα που διαθέτεις μπορεις να περάσεις μια πλούσια βδομάδα με δέκα μέρες στην Πελλοπόνησο μαζι με διαμονή βενζίνες μπάνια κτλ..και τι εννοώ..μπορεις να συνδιασεις ένα tour στο Ναυπλιο Αστρος Λεωνιδιο.. Τα μέρη μου σου αναφέρω ειδικά το Παραλιο Αστρος και το Λεωνιδιο συνδιαζουν καταπληκτικές παραλίες ωραία νυκτερινή ζωή και πολύ καλές τιμές απο δωμάτια φαγητό κτλ.Επισης μπορεί κάποιες μέρες να κανεις μια ωρα βόλτα στα ορεινά χωριά του παρνωνα που ειναι σε απόσταση αναπνοής ...υπέροχα τοπία ορεινά στροφιλικια που σίγουρα θα τα θυμάσαι!!ειναι μια καλη επιλογή μόλις 150 χιλιόμετρα απο την Αθήνα.. Αν σε ενδιαφέρει η συγκεκριμένη επιλογή σου δίνω περισσότερες πληροφορίες..

  13. #13
    Είδα φως και μπήκα! Το avatar του/της nick_VFR
    Εγγραφή
    10/10/2013
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από audioslave Προβολή μηνύματος
    Αρχικα οσον αφορα την μηχανη εχω στο μενου να κανω σερβις λιγο πριν ξεκινησω.Η οδικη δεν εχω ιδεα ποσα φραγκα ειναι και για ποσο καιρο.Νick_vfr αν γνωριζεις θα με βοηθουσες πολυ για να διαμορφωσω μια ιδεα.
    Ρώτα στην ασφαλιστική σου εταιρία. Εμένα μου πάει 15 € το εξάμηνο, αν θυμάμαι καλά.


    Και η ιδέα του akis_trevor είναι πάρα πολύ καλή. Θα περάσετε από Σύβοτα, Πάργα, Πρέβεζα, Λευκάδα... όλα αυτά τα μέρη είναι απίστευτα!


    Και με χάρτες μόνο ταξιδεύεις άνετα. Αν έχεις κάποιο smartphone πάντως που να έχει και GPS, μπορείς να εγκαταστήσεις και κάποιο σχετικό πρόγραμμα (π.χ. Destinator Talk & Drive ή iGo). Πολλά είναι με πληρωμή, αλλά υπάρχουν και κάποια δωρεάν. Τα δωρεάν βέβαια δεν είναι και τόσο καλά, αλλά μπορούν να σε βοηθήσουν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    50-60 η οδικη.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Κανά 15 αρι + ειναι για οδική το 6 μηνο και στη δική μου!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτο ταξίδι, έτυχε ναύλος για Κριμαία
    από George20vt στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 288
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2013, 18:32
  2. Προτασεις για ταξιδι
    από 700_Thespieis στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2010, 07:38
  3. Απορίες-προτάσεις για πρώτο μηχανάκι!!sos!!!!!
    από naf στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2009, 06:19
  4. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:02
  5. Παρέα για καλοκαιρινό ταξίδι
    από panosram στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF