Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 107

Θέμα: Πρωτη Μηχανη

  1. #61
    ninja 636 !!!!!!!!!!!!!!
    Εγγραφή
    01/11/2008
    Μηνύματα
    202
    Na pareis auto pou sou aresei.akoma kalhtero einai na pas kai na ta deis apo konta auta pou brhkes sto car.gr kai na ta kaneis testdrive.panw katw ta idia einai,to 8ema einai pio 8a sou kleisei to mati

  2. #62
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2014
    Μηνύματα
    36
    να ρωτησω κατι ρε παιδια.καθε ποτε εβγαζε καινουριο μοντελο η vstrom γιατι βλεπω μια του 8 και μια του 7 και ειναι λιγο διαφορετικες.

  3. #63
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsiligiorgis9 Προβολή μηνύματος
    να ρωτησω κατι ρε παιδια.καθε ποτε εβγαζε καινουριο μοντελο η vstrom γιατι βλεπω μια του 8 και μια του 7 και ειναι λιγο διαφορετικες.
    απο wikipedia

    2004

    First model year

    2005

    Headlight interrupt when starting added.

    2007

    Optional ABS (Anti-lock braking system)
    Wheelbase increased from 60.6 in (1,539 mm) to 61.2 in (1,554 mm) with an increase in the swingarm length by .597 in (15 mm)
    Dual sparkplugs at each cylinder.
    Idle adjustment screw removed

    2008

    Alternator output increased from 375 to 400 watts.

    2009

    All-steel locknut on rear axle, previously cotter pin style.
    Clear signal light lenses, previously amber.

    2010

    No 2010 models in US.

    2011

    For US, all models, ABS equipped.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  4. #64
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    και το ταιλευταίο που έβγαλε

    2012
    VStrom 2012

    DL650AL2 Instrumentation

    Body restyled
    Fuel tank capacity reduced from 5.8 gallons to 5.3
    Seat height raised from 32.3 to 32.9 inches
    Internal transmission changes to reduce noise and boost low to midrange torque
    Power increase from 63.5 horsepower and 41.2 lb-ft of torque to 66.2 horsepower and 43.0 lb-ft of torque
    Rear suspension travel increased .4" to 6.3 inches
    Redesigned instrument panel with trip counters as well as average mileage and ambient temp displays.
    Reduction in GVW by 18 lbs
    Anti-theft system integrated into the ECU with the ignition key featuring a security chip (Europe).

    Μιλάμε πάντα για το 650DL?
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  5. #65
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsiligiorgis9 Προβολή μηνύματος
    να ρωτησω κατι ρε παιδια.καθε ποτε εβγαζε καινουριο μοντελο η vstrom γιατι βλεπω μια του 8 και μια του 7 και ειναι λιγο διαφορετικες.
    Από πότε έγινε η vstrom εταιρία;

  6. #66
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Από πότε έγινε η vstrom εταιρία;
    μλκ τώρα τοδα ντάξ μωρε το παιδί πάνω στην βιασύνη(θέλω να ελπίζω) του μπορεί να το έγραψε
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  7. #67
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    freewind
    dorsoduro
    kle
    fmx
    sv


    καπου διαβασα που ρωτησες που αφηνουμε το κρανος οταν φθανουμε στο προορισμο μας αλλα δεν ειδα ολες τις απαντησεις και δε ξερω αν κανεις απαντησε.Το εχεις μαζι σου φυσικα.2η λυση ειναι να παρεις μπαγκαζιερα και να το αφηνεις εκει (εχουν παραβιασει πολλες μπαγκαζιερες ομως ).
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  8. #68
    ninja 636 !!!!!!!!!!!!!!
    Εγγραφή
    01/11/2008
    Μηνύματα
    202
    File mou an saresei to v strom parto me kleista matia.einai apo ta kalhtera mhxanakia pou exohn bgei pote.apla na to dei enas mhxanikos na ele3ei ta problepomena.den einai motosikleta epidosewn alla 8a mporeis na kaneis thn douleia sou aneta kai oikonomika.mesa sthn polh eukolo,sto ta3idi aneto,arketa oikonomiko mhdenika problhmata,fthna antallaktka kai emporiko sthn metapolhsh.

  9. #69
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2014
    Μηνύματα
    36
    Εχω βρει ενα http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4927987/. εχω μιλησει με το παλικαρι και θα παω μαλλον σημερα να το δω.
    Ποσο αρνητικο ειναι που δεν εχει abs,συναγερμο και μπαγκαζιερα?

  10. #70
    Νέο μέλος Το avatar του/της Pinkman
    Εγγραφή
    27/04/2014
    Μηνύματα
    9
    Παιδιά χαιρετώ!
    Δεν ανοίγω καινούργιο θέμα καθώς βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με τον φίλο γιώργο. Αν και έχω καλυφθεί στα περισσότερα έχω μερικές απορίες.
    Είμαι νέος οδηγός, μόλις πήρα το δίπλωμα και γενικά δεν έχω εμπειριά από μοτοσυκλέτες με εξαίρεση κάτι σκούτερ τα καλοκαίρια κ βόλτες από παπάκια φίλων. Το μόνο θετικό είναι ότι έχω μια κούρσα και γυρνάω όλη την Αττική και όχι μόνο και έχω μια ιδεά για το πόσο ζούγκλα είναι η Πόλη.
    Θέλω ένα μηχανάκι με το οποίο θα κινούμε κατά βάση στην πόλη καθώς κάνω μαθήματα σε παιδια οπότε κάνω καμια 30χλμ την μέρα από σπίτι σε σπίτι. Πέρα από αυτό βέβαια το θέλω και για εκδρομούλες που πάω κατά καιρούς και να μην κωλώνει σε ένα απλό χωματόδρομο, γενικά να κάνω άνετα τα ταξιδάκια μου φωρτωμένος και ίσως και δικάβαλο. Αναγκαστηκά λοιπόν να κοιτάξω ον-φφ στα 600κυβικά.
    Τα μηχανάκια που είναι υποψήφια είναι
    VStrom
    Versys
    Transalp 700v
    xtx600
    Ο πρώτος προβληματισμός μου είναι το ότι είμαι αρχάριος και αναρωτιέμαι αν πάω κατευθείαν στα βαθια. Απλά είμαι 26 χρονών και θέλω ένα μηχανάκι εργαλείο για όλα που θα το κρατήσω και κάποια χρονάκια καλά να είμαι. Δεν θέλω δλδ να πάρω ένα 250 και σε ένα 6μηνο να ζητάω άλλο.
    Πιο πολύ από τα παραπάνω μου αρέσει το v strom απλά με φοβίζει ο όγκος του μέσα στην πόλη κυρίως φοβάμαι δλδ μην με κουράσει σε κίνηση κλπ. Κατά τα άλλα μου φαίνεται ιδανικό.
    Το versys με χαλαέι πολύ η πίσω ανάρτηση που είναι οριζόντια κατα τ άλλα μου φαίνεται πιο καλό για τα μέτρα μου (175-75 κιλά).
    Το τρανσαλπ δεν έχω κάτι να πω το μόνο που μου είπε γνωστός που πήγε από αυτό σε στρόμα είναι η διαφορά στην κατανάλωση(το transalp του έκαιγε αρκετα εδώ μέσα λέει) με ενδιαφέρει ΠΟΛΥ να έχει καλή κατανάλωση!
    το xtx το έχει ο Θείος μου και μου φαίνεται τελείως διαφορετικό στην οδήγηση, σαν να πρεπει να σπρώχνω μπροστά το τιμόνι (επειδή είναι Motard μάλλον ποιος ξέρει) επίσης δεν με εμπνέει σε ταξίδι.

    Το budget μου είναι 6000(6 500 με πολύ δυσκολία) καθώς έχω βγάλει ένα 800αρι στην άκρη για κράνος μπουφάν κλπ οπότε λέω να χτυπήσω ένα μεταχειρισμένο από αυτά του 2010 κατά προτίμηση με ABS το οποίο θα έχει κ κάποια έξτρα από τον προηγούμενο.

    Θα εκτιμήσω μερικές συμβουλές και απαντήσεις στους προβληματισμούς μου.

    Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα και σόρρυ στον φίλο που "πάτησα" στο θέμα του.

  11. #71
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsiligiorgis9 Προβολή μηνύματος
    Εχω βρει ενα http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4927987/. εχω μιλησει με το παλικαρι και θα παω μαλλον σημερα να το δω.
    Ποσο αρνητικο ειναι που δεν εχει abs,συναγερμο και μπαγκαζιερα?
    καλο θα ηταν να εχει abs. τα αλλα 2 τα βαζεις κι εσυ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pinkman Προβολή μηνύματος
    Παιδιά χαιρετώ!..............

    Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα και σόρρυ στον φίλο που "πάτησα" στο θέμα του.
    καλωσηρθες ροζουλη.

    αν ξεπερασεις το (επετρεψε μου) χαζο σκαλωμα με την πισω αναρτηση του versys, θα σου προτεινα σαν πρωτη επιλογη αυτο και μετα το v-strom.

    το χτ το απερριψες ουσιαστικα εξ αρχης οπως και το τρανσαλπ λογω καταναλωσης.

    καλη αγορα και οπου μπορουμε να βοηθησουμε...

    υ.γ. μπραβο ρε φιλε που ηδη εχεις σκεφτει το θεμα του εξοπλισμου σου!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #72
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    ένα βρουμ και απο μένα για το θέμα εξοπλισμός μαζί με τη μηχανή. Μεταξύ vstrom versys σε κόβω φίλε Pinkman. κοίταζα και γω για vstrom αλλά τελικά με κέρδισε η πιο νεανική εμφάνιση του versys και οτι σαν μηχανή είναι πιο μαζεμένη σε όγκο για μέσα στη πόλη σε σχέση με το στρώμα. στα + οτι τα βεστρομ τα βαζουν στο ματι για κλοπή πολύ περισσότερο από τα βερσάκια και άρα κοιμάσαι σχετικά πιο ήσυχος.

    Στην αρχή ίσως να σου φανεί αρκετά δυνατή μια 650άρα μηχανή αλλά πίστεψέ με αν τα μυαλά σου είναι μέσα στο κεφάλι και θα την πάρεις πρωτίστως για δουλειά και μετά για χαλάρωση διασκέδαση θα είσαι σε όλα εντάξει να την κοντρολάρεις με ασφάλεια.

    Να πας οπωσδήποτε σε έκδοση με abs. 2χρόνια καβαλάω μέσα στην πόλη και μου χει χρειαστεί αρκετές φορές. Χωρίς abs δεν φρενάρει εύκολα ο καθένας μας και ιδίως όσοι είμαστε νέοι στο χώρο. Ο πανικός έρχεται εύκολα και το τσαρούχωμα στα φρένα με αποτέλεσμα την πτώση είναι ζήτημα χρόνου.

    Αν τελικά κατασταλάξεις σε versys στείλε μου μήνυμα να βοηθήσω στην επιλογή

  13. #73
    Νέο μέλος Το avatar του/της Pinkman
    Εγγραφή
    27/04/2014
    Μηνύματα
    9
    Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις!

    Η αλήθεια είναι ότι με καταλάβατε ότι είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 και έχω μπερδευτεί! Θα προσπαθήσω να βρω για τεστ ride και να κρίνω..

    Το Versys μου αρεσει πααρα πολυ σαν σουλούπι μιας και είναι κ στα μέτρα μου και θεωρώ ότι μέσα στην πόλη θα με βολέψει καλύτερα. το μονο που επιμένω ότι με χαλάει είναι το πίσω αμορτισέρ (γτ είναι χαζό σκάλωμα αν επιτρέπεται και η θέση του συνοδυγού που είναι πιο ψηλά..

    Από την άλλη το στρόμα μου εμπνεει πολύ καλύτερη εμπιστοσύνη στο ταξίδι(φόρτωμα, συνεπιβάτης, οφ ροαντ κλπ) απλά με φοβίζει ο ογκος του στην πόλη.

    Από κατανάλωση στην αστική χρήση ξέρετε που βρίσκονται;

    Επίσης στις επιδόσεις κινητήρα έχουν κάποια διαφορά; γιατί εμένα μου φαίνονται σχεδόν όμοια..

    Τέλος αυτό με την κλοπή με προβλημάτισε πολύ :/ βουτάνε τόσο εύκολα αυτά τα μεγάλα μηχανάκια; παίζει δλδ να βγω από το ιδιαίτερο κ να λείπει το μηχανάκι;;;

  14. #74
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    σε γκαζια διαφορα δεν εχουν.μικρες ειναι διαφορες σε αυτα τα κυβικα σε ολα τα ον οφ.οπως επισης και παρομοια καταναλωση εχουν.
    οπως ακριβως λες το βερσυς ειναι πιο ευκινητο και βοευει περισσοτερο μεσα στην πολη.απτην αλλη το στρομ εχει τον ογκο του,φορτωνεται πιο πολυ ισως και υπερτερει εξω...
    με την πισω αναρτηση το θεμα σου ειναι οπτικο;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #75
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Απο κατανάλωση θα σου πει καλύτερα ο Γιώργος που έχει το Versys και θα ξέρει τι του καίει εντός και εκτος πόλης.
    Οι επιδόσεις πάνω κάτω ίδιες είναι αλλα σαφώς και θα έχει ενα προβάδισμα το Versys λόγο του βάρους του είναι 15-20 κιλα πιο ελαφρυ
    αν δεν κάνω λάθος. Το ένα παίζει στα 59 άλογα και το Σουζούκι στα 66,οπότε σχεδόν ίδια απόδοση.
    Ο όγκος ειναι ενα θέμα για τη πόλυ καθως το Versys είναι πιο λεπτό σε σχέση με το v-strom ,θα σου πρότινα το πρώτο για τον λόγο που ανέφερα.
    Και τέλος και τα 2 ειναι πολύ εμπορικά μηχανάκια ειδικά το V-strom οπότε ίσως να παίζει λίγο παραπάνω στο μάτι του κλέφτη λόγο ανταλακτικών...
    αλλα θα ψάξεις διάφορα θρεντ εδω μέσα για το πως να προστατεύεις τη μηχανή σου ανάλογα που την αφήνεις και με λίγη τύχη δε θα έχεις θεμα..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF