Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Λιπαντικα Galp

  1. #1
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041

    Λιπαντικα Galp

    Ξερει κανεις κατι παραπανω για την εν λογω μαρκα λιπαντικων και την ποιοτητα τους;

    Απο ερευνα που εκανα στο Internet βρηκα οτι η εταιρια Galp ειναι κρατικη Πορτογαλικη και καποιο μεριδιο της ειναι της Agip.
    Επισης στη Πορτογαλια τα χρεισιμοποιουν πολυ και χωρις προβληματα εδω και χρονια.

    Ο λογος που ρωταω ειναι οτι τα πηρα να τα δοκιμασω για το ΧΤ αλλαζω λαδια καθε 2500 - 3000 χιλιομετρα και θα ηθελα να κατεβασω το κοστος αλλα οχι σε συναρτηση με την ποιοτητα. (ζηταω πολλα το ξερω). Η τιμη τους με παζαρι ηταν 6,5€ το λιτρο για 15w-50 ημισυνθετικα.

    Αν δεν ξερετε, θα σας ενδιεφερε nα κανω το τεστ και να πω εντυπωσεις?

    http://www.galpenergia.com/EN/Paginas/Home.aspx

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Αλλαζε λαδια συχνα εως 5000 χλμ ειδικα στα μονοκυλινδρα ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΚΙΝΕΙΣΑΙ ΚΥΡΙΩς ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ,βαζε λαδια με τις προδιαγραφες του κατασκευαστη και δεν θα εχεις προβλημα με τις περισσοτερες μαρκες.Σχεδον ολες οι εταιρειες πλην πολυ ακριβων ελαχιστων εξαιρεσεων (αμερκανικων) σχεδον ιδιες ειναι στην ποιοτητα τους.Μην παραμυθιαζεσαι λοιπον.Υπαρχουν μαλιστα φτηνες λυσεις απο εταιρειες που δεν ειναι πολυδιαφημισμενες ,και απο μικρους συσκευαστες-κατασκευαστες που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τους μεγαλους του χωρου.Το κυκλωμα -μοτοσυκλετιστικο λαδι-ειναι απο τις μεγαλυτερες απατες που στοχευουν στην τσεπη του μοτοσυκλετιστη χρησιμοποιωντας το ιδιο λαδι στην ουσια που χρησιμοποιουν και για τα αυτοκινητα, αλλα με αλλη συσκευασια και σε ακριβοτερη κατα πολυ τιμη.

    Και μην ξεχνας παντα να ελεγχεις την σταθμη.Αυτο ειναι το βασικωτερο και οχι η μαρκα η το ιξωδες
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 05/05/2014 στις 19:30.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Αλλαζω λαδια καθε 2.500 - 3.000 χιλιομετρα. Τη σταθμη τη κοιταζω καθε 500 χιλιομετρα με πολυ καλα ζεσταμενη τη μηχανη. Ο λογος που αλλαζω λαδια τοσο συχνα ειναι οτι παρατηρω πως ενω δεν καιει λαδια μεχρι τις 2500 χιλιομετρα μετα τις 3500 βλεπω μια ελειψη κατα την αλλαγη γυρω στα 100 ml και φανταζομαι οτι επειδη αναιβαζει θερμοκρασια σαν αερο-ελαιοψηκτο που ειναι το λαδι χανει τις ιδιοτητες και τις αντοχες του. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια.

  4. #4
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Galp έχω πάρει ένα σπρέυ αλυσίδας με €5. Μια χαρά μου φαίνεται. Τα λάδια που τα βρίσκουμε; Θα τα δοκιμάσω κι εγώ στο Bros αν έχουν €6,5 το λίτρο
    Give me fuel, Give me fire

  5. #5
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Τα πηρα απο τον Ασπιωτη, Λ.Φρατζη 7, Ειναι καθετη στη Καλιροης (Δεν εχω καμια σχεση με το μαγαζι, απλα ηταν ο μονος ανοιχτος τη Παρασκευη το απογευμα), και στο Stelpet τα εχει 7 ευρω. Την αλλαγη θα την κανω αυριο που θα μου ερθουν και οι φλατζες για τα καπακια των βαλβιδων.

  6. #6
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Τελικα εκανα την αλλαγη λαδιών εχθες, μιας και εγραψε στρογγυλα 61000. Εβαλα τα Galp 15w-50 synthetic (αν και ειναι ημισυνθετικα). Εκανα μια μκρη βολτιτσα μετα, καμια 20αρια χιλιομετρα, και αλλα 15 σημερα να ερθω για δουλεια. Ολα μου φανηκαν καλυτερα απο πριν. Βεβαια τα συγκρινω και με λαδια 3000 χιλιομετρων. Γενικα εχω εμπειρια με λιπαντικα μιας και τις μηχανες μου δεν τις εχω δωσει ποτε σε μηχανικο (χτυπα ξυλο) και πραγματικα δεν καταλαβαινω καμια διαφορα στο κιβωτιο, οταν το ξεκινησα κρυο, η κατι διαφορετικο κατα τη διαρκεια της λειτουργιας της μηχανης.

    Τωρα μενει να δουμε τι καταναλωση εχουν, και τη συμπεριφορα τους μετα απο 500-1000 χλμ κλ.

    Θα ενημερωνω!!


    Σημερα λογικα θα ερθουν και τα orings-gaskets για τα καπακια των βαλβιδκων και εχει ξανα μαστορεματα...

  7. #7
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    62500 στο κοντερ και ουτε που το καταλαβα.
    Και επειδη ειχα πει να ενημερωνω εχουμε και λεμε.
    Λοιπον τα λαδια δεν μου εχουν δημιουργησει κανενα προβλημα. Η μηχανη δειχνει και ακουγεται να δουλευει αψογα. Κοιταξα τη σταθμη εχθες και ο δεικτης δεν εδειχνε τιποτα. Προσθεσα 100-150 ml και τωρα δειχνει να ειναι πανω απο το max. Με το XT ποτε δε βγαζεις ακρη με αυτο το μετρητη. Μονο οταν κανω την αλλαγη μπορω να ειμαι σιγουρος για το ποσο λαδι εχει μεσα.
    Δεν νομιζω τελικα να ειχε καψει απλα μαλλον δεν ειχε ζεσταθει καλα οταν το μετρησα, ποιος ξερει;
    Αν εχουμε τα ιδια αποτελεσματα και στα επομενα 1500km παλι τα ιδια θα βαλω.

  8. #8
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Φτασαμε αισιως στα 70000km.
    Τα τελευταια 3000km με τα Spectro Gold 15w-50
    Τελειωσα με τα πειραματα, οτι καλυτερο εχω δοκιμασει μεχρι τωρα.
    Η σταθμη εχει μεινει σταθερη και μετα απο 3000km το κιβωτιο νιωθει οπως την πρωτη μερα.
    Θα τα αλλαξω αυριο το πρωι παλι με τα ιδια.
    Μπορω να τα συγκρινω με τα Motorex που ειχα βαλει των, με τα οποια ομως ειχα μια απωλεια της ταξης των 250 ml στα 3000.

  9. #9
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    εχω δοκιμασει και εγω τα galp και μου εχουν αφησει αριστες εντυπωσεις μεχρι στιγμης.
    μεχρι και στο multi τα εβαλα
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

Παρόμοια θέματα

  1. λιπαντικά IGOL France .. Γενική άποψη .
    από kiriakost στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2009, 19:52
  2. Όλα τα λιπαντικά στο internet
    από Tigas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2008, 20:16
  3. Συνθετικά λιπαντικά
    από zireous στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2007, 18:06
  4. εχει κανεις αποψη για τα λιπαντικα Ipone (s4)
    από jinks στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2005, 17:09
  5. Λιπαντικά
    από skous στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 16:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF