Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Και τώρα τι?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2013
    Μηνύματα
    34

    Και τώρα τι?

    Καλησπέρα.
    Βασικά κλαίω γιατί σήμερα πούλησα το ΚΤΡΟΥΜ!!! Ειλικρινά όταν το καβάλησε το παλικάρι για να φύγει βούρκωσα. Πολύ κάλο μηχανάκι σε όλα του..............Τέλος πάντων, το πούλησα γιατί θέλω να αλλάξω κατηγορία και θα πάω σε naked. Τι λέτε, με το tuono v4 aprc θα το καλύψω το κενό ή θα φάω καμιά φόλα? Βασικά το κοιτάζω πολύ καιρό και απ ότι έχω διαβάσει και δει όλα τα συγκριτικά το βγάζουν κορυφή. Κοίταζα και το superduke 1290 αλλά στις εποχές που ζούμε όποιος παίρνει καινούργιο μηχανάκι πετάει τουλάχιστον το 30% - 40% των χρημάτων του και έτσι το άφησα. Το έκανα και προχτές test ride στην κτμ και χμμμμμμ δεν με εντυπωσίασε. Βέβαια για να λέμε του στραβού το δίκιο αυτό δεν ήταν τεστ αλλά βόλτα σαν group και μάλιστα πολύ αργό γιαυτό και δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Το tuono το έχω βρει μεταχειρισμένο και εντός εγγύησης. Τι λέτε να το πάρω το κορίτσι,να προσέξω κάτι ή έχετε να προτείνεται και τίποτα άλλο?

  2. #2
    Το τουόνο είναι μηχάναρος και μΟ@ναρ@ς !!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    http://www.youtube.com/watch?v=5YUt4ur4ixc
    Βουρ για το tuono V4!!!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2013
    Μηνύματα
    34
    Τελικά το πείρα αλλά..............το μηχανάκι το έχω στην κατοχή μου 2 εβδομάδες και δεν το έχω καβαλήσει ακόμα και αυτό γιατί όταν πήγα να το πάρω άναψε το λαμπάκι του κινητήρα. Πήγα στην αντιπροσωπία και τελικά είναι ένα σαν ποτενσιόμετρο όπως το κατάλαβα το οποίο ανοίγει και κλείνει την πεταλούδα της εξάτμισης. Το πέρασε στην εγγύηση αλλά από τότε το περιμένω να έρθει από Ιταλία:a31:.........2 εβδομάδες. Τέλος πάντων αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: Ο προηγούμενος το είχε χαμηλώσει το μηχανάκι μπροστά. Απ ότι παρατήρησα, στην μισή ώρα που ήμουν με το μηχανάκι , στα καλάμια υπάρχουν κάποιες γραμμές οι οποίες σου δείχνουν πόσο το χαμηλώνεις. Η ερώτηση είναι επειδή δεν το έχω κάνει αυτό ποτέ, με τι γνώμονα γίνεται? Μετράς κάτι και λες ότι για τα κιλά μου και την χρήση που κάνω πρέπει να το χαμηλώσω 2 γραμμές ή πως τέλος πάντων γνωρίζεις ότι η μεταβολή στη γεωμετρία της μηχανής που κάνεις θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα?

  5. #5
    Βασικά ο 1ος λόγος που το χαμηλώνεις είναι αν δεν το φτάνεις ή αν δεν αισθάνεσαι ασφάλεια όπως το φτάνεις. Αν νομίζεις ότι και όπως ήταν πρίν το χαμήλωμα θα το φτάνεις και θα αισθάνεσαι ασφαλής τότε η γνώμη μου είναι ότι η καλύτερη γεωμετρία είναι όπως το έφτιαξε ο Βιτσέντζο Μαλακατόρε που έχει και 10 δοκτορά για το πόσα χιλιοστά πρέπει να είναι η βίδα πάνω από το καλάμι.Ο καθένας κάνει διάφορα για να καταστρέψει την γεωμετρία των αναρτήσεων.... χαμηλώματα, ψιλώματα, αλλαγή των ελατηρίων ή των λαδιών με ότι του έρθει, μερικοί λοιπόν τα καταφέρνουν και άλλοι όχι. Οπότε για να είσαι σήγουρος αναίβασέ το όπως ήταν στην αρχή αν το φτάνεις, αλλιώς άστο έτσι αν το δείς και στρίβει.Αν δε στρίβει και το θές χαμηλό τότε πές στο εξουσιοδοτημένο να σου βάλουν το κιτ χαμηλώματος!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2013
    Μηνύματα
    34
    πάντως μέσα στο manual δίνει ρύθμιση για τα καλάμια, για δρόμο στις 2 εγκοπές και για πίστα 3. τώρα με τι γνώμονα παίρνει αυτή την τιμή δεν το ξέρω πάντως από μέρους μου δεν τίθεται ζήτημα για το αν φτάνω ή δεν φτάνω.....1,83. Απλά θέλω να καταλάβω τι μεταβάλει , πως και γιατί

  7. #7
    Η ρυθμιση που δινει το μανιουαλ ειναι για συνθηκες πιστας. Το χαμηλωνεις για να κλεισεις την γωνια καστερ και το μηχανακι να στριβει πιο ευκολα, θυσιαζοντας ομως ευσταθεια στις ευθειες. Επισης μεταφερεις βαρος και στον εμπρος τροχο. Αμα δεν ξερεις τι και πως, βαλτο εκει που το δινει για χρηση δρομου.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drspeed Προβολή μηνύματος
    Βασικά ο 1ος λόγος που το χαμηλώνεις είναι αν δεν το φτάνεις ή αν δεν αισθάνεσαι ασφάλεια όπως το φτάνεις.

    Καλο.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

Παρόμοια θέματα

  1. Και τώρα τι κάνουμε... Στέλιο μου;;;;
    από alximistis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2018, 19:18
  2. Και τώρα τι κάνουμε... Πανο μου?
    από zephyr1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2007, 15:08
  3. Και τώρα τι κάνω ???
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 16:32
  4. Και Τωρα Τι??????
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 18:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF