Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: H δικιά μου CB 400 SF.

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zentakiasSF
    Εγγραφή
    13/04/2013
    Μηνύματα
    230
    Σας ευχαριστω.

    Χτες το πηγα και για καθαρισμα και ρυθμιση των καρμπυρατερ, και εγινε και ελεγχος ολων των ηλεκτρικων και της πλεξουδας.
    Τωρα δουλευει αψογα μοτερικά, αλλά παρατηρησα οτι το παραφλου γλυφει τον θερμοστατη σε καποια σημεια, και απο Μαρτιο εως τωρα εχασα 200 ml παραφλου απο το κυκλωμα. Ισως φταινε τα σωληνακια, γιατι δεν παρατηρω κατι περιεργο στη θερμοκρασια ή στην ενδειξη των κοντερ.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από YamahaPwrScoop Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστω.

    Χτες το πηγα και για καθαρισμα και ρυθμιση των καρμπυρατερ, και εγινε και ελεγχος ολων των ηλεκτρικων και της πλεξουδας.
    Τωρα δουλευει αψογα μοτερικά, αλλά παρατηρησα οτι το παραφλου γλυφει τον θερμοστατη σε καποια σημεια, και απο Μαρτιο εως τωρα εχασα 200 ml παραφλου απο το κυκλωμα. Ισως φταινε τα σωληνακια, γιατι δεν παρατηρω κατι περιεργο στη θερμοκρασια ή στην ενδειξη των κοντερ.
    http://www.ebay.com/itm/HON-16-Honda...item43c88e54ee

  3. #33
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Αγρατζούνιστη μαμίσια εξάτμιση!!! Την ποθώ! Αν ποτέ θες να βάλεις after, αγοράζω την μαμίσια!
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  4. #34
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    γαμάτη μοτοσυκλέτα φίλε!
    και ρετρό μπορεί να είναι και τουρισμό(με κάποιες προσθήκες) μπορεί να κάνει και commuter καθημερινό εργαλείο και ηχάρα απο τον Ι4 και ευκολο στην συντήρηση και και και....
    σε ώριμους μοτοσυκλετιστικά αναβάτες θα μπορούσαν να συντροφευόσουν για το υπόλοιπο της ζωής τους
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zentakiasSF
    Εγγραφή
    13/04/2013
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SF Προβολή μηνύματος
    Αγρατζούνιστη μαμίσια εξάτμιση!!! Την ποθώ! Αν ποτέ θες να βάλεις after, αγοράζω την μαμίσια!
    εχει καποιες ψιλές γρατζουνιες αλλά γενικα ειναι μια χαρα.
    Το μονο θεμα της ειναι οτι εχει σπασμενα τα διαφράγματα εσωτερικα και δεν υπαρχει ιχνος υαλοβαμβακα.
    Εδω στη Λαρισα που ειμαι δεν γνωριζω κανεναν εξατμισα για να μου την φτιαξει...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος

    H διαροή ειναι στο θερμοστατη ακριβως κατω απο το ντεποζιτο. Με αλλαγη θερμοστατη θα ειμαι μια χαρα.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zentakiasSF
    Εγγραφή
    13/04/2013
    Μηνύματα
    230
    Πλεον με τα καινουργια οργανα που ειχα βαλει τον οκτωβρη καθε φορα μετραω καταναλωση 7,5 στα 100.
    Υποτιθεται οτι πληρωσα για καθαρισμα κ ρυθμισμα στα καρμπς, αλλά μαλλον τα τζιμανια εδω στην Ελλαδα
    ειναι "take the money and run" και μετα αναρωτώνται γιατί δεν τους εμπιστευομαστε και τους βλεπουμε με καχυποψια.
    Τελος παντων, θα ξαναδωσω ενα κατοσταρικο για την ιδια δουλεια αλλά αυτη τη φορά ας κοψει το λαιμο του ο μαστορας εγω θα ειμαι παρων στη διαδικασία και πανω απο το κεφάλι του.


    Πριν λιγο καιρο, ενω πηγαινα λαρισα, η μηχανη μου ζητησε ρεζερβα λιγο πριν φτασω στο βενζινάδικο.
    Κανονικά ολα τα sf, ρεζέρβα ζητάνε μετα απο 15 λιτρα καυσιμου, αλλά εγω οταν συμπληρωσα μεχρι την ταπα πηρε μονο 12 λιτρα.
    Τωρα ψαχνω την αιτία γιατί να μου το κάνει αυτό.
    Σκεφτηκα οτι ισως το φιλτρο του ρουμπινετου ειχε πιασει βρωμα ψηλά και ετσι το μηχανακι ατροφουσε πριν πεσει η σταθμη στο οριο για ρεζερβα,
    ελα ομως που οταν ελυσα ντεποζιτο, εβγαλα το ρουμπινετο και ελλειπε το σιτάκι-φιλτρο βενζινης που ειναι εσωτερικα του ντεποζιτου!

    (στην ενδεικτικη εικονα το ασπρο)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Fuel-Tank-Valve-Switch-Oil-Cock-Tap-Fuel-Petcock-for-CB400-92-93-94-95-96.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	18,3 KB 
ID:	329572



    Καθαρισα λοιπον το ντεποζιτο και το ρουμπινετο και τα ξαναεβαλα πανω οπως ηταν, το θεμα ειναι ομως οτι χωρις αυτο το φιλτρο
    ειναι παλι επιφοβο να περασει σκουπιδι ή κατακαθι στα καρμπς και ισως παθω μεγαλυτερη ζημια.

    Αν εχει καποιος τετοιο φιλτρο που δεν το χρησιμοποιει ας μου πεί.

  7. #37
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Bαλε ενα εξωτερικο φιλτρο βενζινης αναμεσα στο ρουμπινετο και στα καρπς. Φθηνοτερο (1,5~2 ευρω) και πιο αποτελεσματικο.
    Ακομα και να εχεις τη σιτα μετραει να εχεις και ενα εξωτερικα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zentakiasSF
    Εγγραφή
    13/04/2013
    Μηνύματα
    230
    Δεν γινεται να βαλω φιλτρο εξωτερικό γιατί στραγγαλιζει την υποπίεση του ρουμπινετου.
    (Δοκιμασμενο απο πολλους κατοχους sf στο παρελθον)

    Το φιλτρο εντος του ντεποζιτου ειναι πριν την υποπιεση οποτε δε δημιουργει προβλημα, ενώ σκεψου αν το βάλω να παρεμβάλεται μεταξυ καρμπς και ρουμπινετου δε θα δουλευει σωστα και ισως μου χαλάσει και τη μεμβρανη στο ρουμπινετο.

  9. #39
    Σορι για την παρεμβαση, εχω σοκαριστει με τα 7.5λ απο 400αρι.

    Επι του θεματος, χωρις κανενα φιλτρο, υπαρχει παντα η πιθανοτητα να στο καθαρισαν αλλα να ξαναπηρε βρωμα αμεσως. Με μια γρηγορη αναζητηση στο ιντερνετ, αυτο το εσωτερικο δεν το ειδα. Στο cmsnl.com ισως το εχει αλλα δεν ξερω χρονια.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zentakiasSF
    Εγγραφή
    13/04/2013
    Μηνύματα
    230
    Αmyroukai κανονικα θα επρεπε να ειμαι στο 6-6,5 στα 100.
    Εψαξα και το ντεποζιτο για πιθανες διαρροες αλλα δεν υπαρχουν, οποτε καιει τον αμπακο σαν ξερυθμιστο.

    Πιστευω οτι οντως δεν εγινε καθαρισμα και ρυθμισμα, γιατί μολις εβγαλα το ντεποζιτο ειδα τί γινεται αναμεσα στα καρμπς, φουλ μακα η οποια δε φαινεται τοσο φρεσκια... οποτε αμφιβαλλω αν τα 80 που εδωσα επιασαν τοπο.
    Ειναι και εξουσιοδοτημενος αυτος που του το πηγα... θα με ξαναδει πολυ.


    Στο θεμα μας, το φιλτρο-σιτα βενζινης υπαρχει σκετο στον Πισσαρη στα 45,45€ (πανακριβο γιατί αγοραζω ρουμπινετο κομπλε με σιτα στα 17 ευρω απο ebay) και στο cmsnl το βρισκω παλι ακριβο στα 35€.

    Δεν περιμενα να ειναι φθηνοτερο αφου ο σαρακακης δινει το οεμ ρουμπινετο στα ~190€ γνησιο!

  11. #41
    Πάλι σοκαριστικό είναι, τόσα και λιγότερα καίει το 1000 μου...

    Οπότε σε βλέπω ebay για σετ, βάζεις στο ρουμπινέτο σου τη σίτα και κρατάς το νέο ρουμπινέτο "κάβα". Να πω και χαζή πατέντα; Αν πάρεις το κλασσικό εξωτερικό βαρελάκι και το συνδέσεις εσωτερικά στο ρουμπινέτο, δεν θα δουλέψει;

    Γιατί δεν τα βγάζεις μόνος σου τα καρμπιρατέρ να τα καθαρίσεις; Είναι πιο εύκολο από ότι νόμιζα και δεν θέλει εξειδεικευμένα εργαλεία. Θα φας μερικές ώρες, αλλά έχει πλάκα και μαθαίνεις κιόλας. Για τη ρύθμιση... Πας σε κάποιο μαγαζί και είσαι αποπάνω να δεις τι και πως.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    πρωτα πας για ρυθμιση-συγχρονισμο κατα προτιμηση με καυσαναλυτη χωρις να λυθει τιποτα κι αν δεν στρωσουν ανοιγονται μετα
    στο ανοιγμα πας αλλου γιατι το καθαρισμα μπορει να μην αρκει και να θελουν βελονες φουσκες κλπ

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zentakiasSF
    Εγγραφή
    13/04/2013
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    τα καρμπυρατερατα καινε αρκετα, ποσο μαλλον τα 4κυλινδρα.
    Δεν μπαινει εξωτερικο φιλτρο και γιατί δεν χωράει και λογω σχεδιασμου του ρουμπινετου.

    Να τα λυσω μονος αποκλειεται. Μονο τα σλάιντ εχουν 120+ το καθενα αν παθουν ζημιά, πανακριβοι ειναι και οι συνδεσμοι μεταξυ καρμπ και ορισμενα αλλα εξαρτηματα-εντοσθια, οποτε το αφηνω για αυτους που το κατεχουν.
    Στο παπί λυνω και δενω για πλάκα, στο cb για κανενα λογο.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zentakiasSF
    Εγγραφή
    13/04/2013
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    πρωτα πας για ρυθμιση-συγχρονισμο κατα προτιμηση με καυσαναλυτη χωρις να λυθει τιποτα κι αν δεν στρωσουν ανοιγονται μετα
    στο ανοιγμα πας αλλου γιατι το καθαρισμα μπορει να μην αρκει και να θελουν βελονες φουσκες κλπ

    Ευτυχως δεν εχω θεμα με τα πυραυλακια, ουτε υπερχειλησεις απο κολλημενα φλοτερ ουτε κατι τοσο σοβαρο.

    Μαλλον καθαρισμα και σιγουρα ρυθμισμα-συγχρονισμο θελουν...
    Και αν δε στρωσει η καταναλωση με την παραπανω διαδικασια, θα πω στο μηχανικο να κοιταξει τις μεμβρανες μην ειναι καποια τρυπια.

    Για ρουμπινετο εβαλα λεφτα στο paypal και θα δωσω παραγγελία απο ebay.
    Δε βλεπω αλλη λυση στο να βρω εσωτερικο φιλτρο σε καλη κατασταση και με λογικο κοστος.
    Θα μου μεινει και καβα το καινουργιο ρουμπινετο, αφου το οριτζιναλ μου δουλευει σωστα. (φτου φτου μη το ματιασω)

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zentakiasSF
    Εγγραφή
    13/04/2013
    Μηνύματα
    230
    Μπορω να πω οτι ευτυχως τα "προβληματα" που αντιμετωπιζω ειναι γελοια και οχι τιποτα σοβαρες μηχανικες βλαβες.
    Χτες βραδυ εγινε παραγγελια το ρουμπινετο απο το οποιο θα παρω τα o-rings και το φιλτρακι για να φρεσκαρω το γνησιο keihin που εχω πανω και δουλευει ρολόι.
    Μετα μενει να αλλαξω το σωληνακι υποπιεσης ετσι προληπτικα γιατι το βλεπω πολυκαιρισμενο και αργοτερα σειρα εχει ξανα καθαρισμα+ρυθμιση στα καρμπς αυτη τη φορα υπο την επιβλεψη μου και ας μην καταλαβω γρί απο το πως γίνεται η ρυθμιση.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Cb 400 Sf
    από WhoamI στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 19:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF