Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Bmw 1200gs Να την αγοράσω ναι ή ου;;;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2005
    Μηνύματα
    14

    Thumbs up Bmw 1200gs Να την αγοράσω ναι ή ου;;;

    Καλημέρα!!!

    Είμαι κανούργιο μέλος και θα μπω κατευθείαν στο ζουμί.....

    Έχω μία BMW F650GS και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.
    Το μόνο που με έχει κουράσει λίγο είναι ο μονοκυλινδρισμός στα ταξίδια καθώς και το γεγονός ότι για το ύψος μου (1.90) είναι λίγο κοντή...

    Τέλοσπάντων αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:
    σκέφτομαι να αγοράσω την 1200 GS (i love it!!!) απλά έχω ακούσα διάφορα για τα αερόψυκτα καθώς για την πανάκριβη(;! συντήρησή τους.Η δουλειά μου είναι στους Αμπελόκηπους αλλά έρχομαι καρφί χωρίς να μπλέκω πολύ σε κίνηση.Επίσης με ενδιαφέρουν πάρα πολύ τα ταξίδια και γι’αυτό πήρα την απόφαση να την αγοράσω (στους προσεχείς μήνες).Θέλω να ρωτήσω γνώμες σχετικά με την κατανάλωση,την συντήρηση καθώς και για τα χίλιαδυο που ακούγονται για καμένες φλάτζες κλπ.

    PLEASE HELP!!!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της x-rider
    Εγγραφή
    13/08/2002
    Μηνύματα
    504
    καλως τον

    αμα (I love it) , να το παρεις.

    ολα σε αυτα τα κυβικα πανω κατω τα ιδια κοστιζουν κανουν κ.α



  3. #3
    ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ 650 ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΜΕΤΑΠΗΔΗΣΩ ΣΤΟ 1150.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ 1200!!!

    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΥΧΟΝ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΛΛΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ

    ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ Γ*** ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ!!
    www.caferacers.gr

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2005
    Μηνύματα
    14

    Re: Bmw 1200gs Να την αγοράσω ναι ή ου;;;

    Η αλήθεια είναι ότι την έχω καψουρευτεί ΑΓΡΙΑ!!!!!!

    Απλά διχάζομαι για το αν θα πρέπει να πάρω μηχανή σε αυτά τα κυβικά εφόσον θα την χρησιμοποιώ ΚΑΙ στην ΑΘήνα(μπλιαχ..).


    Πάντως η μηχανή είναι ΤΡΕΝΟ!!!

  5. #5
    Στην Αθηνά δεν είναι και σαν το 650, αλλά από ότι λες δεν θα τη χρησιμοποιείς και πολύ στο κέντρο άρα κανένα πρόβλημα!! Είσαι και 1,90 άρα ακόμα καλύτερα…. Είμαι 1,75 και δεν άργησα να την πάω σφαίρα!!(παντού).

    Άμα σου αρέσει να την πάρεις!!!


  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2005
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
    Στην Αθηνά δεν είναι και σαν το 650, αλλά από ότι λες δεν θα τη χρησιμοποιείς και πολύ στο κέντρο άρα κανένα πρόβλημα!! Είσαι και 1,90 άρα ακόμα καλύτερα…. Είμαι 1,75 και δεν άργησα να την πάω σφαίρα!!(παντού).

    Άμα σου αρέσει να την πάρεις!!!


    Αυτό που με προβληματίζει είναι αν όντως αξίζει να χρησιμοποιείς μια μηχανή 15.000 euro ΚΑΙ για να πηγαίνεις στη δουλειά σου.
    Για το καθημερινό έχω κι άλλες επιλογές (αμάξι+ΜΕΤΡΟ) αλλά άμα καλομάθει ο κ...ς σου να φτάνεις σε 15 λεπτά στη δουλειά μετά δεν ξεμαθαίνει.

  7. #7

    Re: Bmw 1200gs Να την αγοράσω ναι ή ου;;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnaros
    Καλημέρα!!!

    Είμαι κανούργιο μέλος και θα μπω κατευθείαν στο ζουμί.....

    Έχω μία BMW F650GS και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.
    Το μόνο που με έχει κουράσει λίγο είναι ο μονοκυλινδρισμός στα ταξίδια καθώς και το γεγονός ότι για το ύψος μου (1.90) είναι λίγο κοντή...

    Τέλοσπάντων αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:
    σκέφτομαι να αγοράσω την 1200 GS (i love it!!!) απλά έχω ακούσα διάφορα για τα αερόψυκτα καθώς για την πανάκριβη(;! συντήρησή τους.Η δουλειά μου είναι στους Αμπελόκηπους αλλά έρχομαι καρφί χωρίς να μπλέκω πολύ σε κίνηση.Επίσης με ενδιαφέρουν πάρα πολύ τα ταξίδια και γι’αυτό πήρα την απόφαση να την αγοράσω (στους προσεχείς μήνες).Θέλω να ρωτήσω γνώμες σχετικά με την κατανάλωση,την συντήρηση καθώς και για τα χίλιαδυο που ακούγονται για καμένες φλάτζες κλπ.

    PLEASE HELP!!!!!
    Καλώς ήρθες



    Να υποθέσω οτι θα πουλήσεις την 650GS? Πόσο


    (ρωτάω επειδή εμένα δε θα μου είναι κοντή )


    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2005
    Μηνύματα
    14

    Re: Re: Bmw 1200gs Να την αγοράσω ναι ή ου;;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Καλώς ήρθες



    Να υποθέσω οτι θα πουλήσεις την 650GS? Πόσο


    (ρωτάω επειδή εμένα δε θα μου είναι κοντή )


    Η αλήθεια είναι ότι ούτε καν έχω υπολογίσει.Έχω κάνει 11.500 και έχει πάνω abs,alarm,θερμενόμενα grips και έχω προσθέσει και μία ψηλή ζελατίνα KAPPA,η οποία «βρίσκει» λίγο στο τερμάτισμα του τιμονιού πάνω στις χούφτες(λίγο πάντως).Εγώ το έχω συνιθήσει αλλά πάντως υπάρχει και απείραχτη η ζελατίνα της μάνας του(μια μινιατούρα...).Χρωματάκι iceberg(γαλάζιο).

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2005
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
    Στην Αθηνά δεν είναι και σαν το 650, αλλά από ότι λες δεν θα τη χρησιμοποιείς και πολύ στο κέντρο άρα κανένα πρόβλημα!! Είσαι και 1,90 άρα ακόμα καλύτερα…. Είμαι 1,75 και δεν άργησα να την πάω σφαίρα!!(παντού).

    Άμα σου αρέσει να την πάρεις!!!

    Απ’ότι κατάλαβα έχει την 1200.Σου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα όσον αφορά την θερμοκρασία κυρίως (πολλά ακούγονται για τους καλοκαιρινούς μήνες-μέχρι και «τιγάνι» έχω ακούσει να την λένε!!!).

  10. #10
    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ ΤΗΓΑΝΙΟΥ ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ <<ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΥΣ>>!ΟΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΜΠΟΞΕΡ ΤΗΣ BMW ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΟΨΥΚΤΑ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΛΙΓΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΞΕΙΣ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΨΗΝΕΣΑΙ.ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΟΔΗΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΙΑΣΤΕΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ,ΕΤΣΙ?
    ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΤΟ 1150 ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ..ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ(!),ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ.
    www.caferacers.gr

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2005
    Μηνύματα
    14
    Κοίτα,

    κι εγώ αυτό πιστεύω,δηλ.ότι πρέπει να τρελαθείς στο μποτιλιάρισμα για να ανεβάσει θερμοκρασία.Πάντως η μηχανή είναι ότι καταλλυλότερο και ομορφότερο για ανοιχτή οδήγηση(100 άτια=power).Το μόνο που θα με σταματούσε στο να μην την αγοράσω θα ήταν αν μάθαινα ότι η συντήρησή της ξεφεύγει αισθητά σε σχέση με τις άλλες της κατηγορίας.Για να πω την αλήθεια μου αρέσει πολύ και το TDM 900 αλλά ο έρωτας ακούει στο όνομα της 1200.Αν και τα λεφτά της συντήρησης μεταξύ των δύο έχουν διαφορά.

    Οπότε ΕΡΩΤΑΣ ή ΛΕΦΤΑ;;;;;

    (ΥΣ. Παιδιά,αν ακούει κανείς που έχει το συγκεκριμένο μοντέλο pLEASE HELP!!!;;;!!!)

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2005
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76
    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ ΤΗΓΑΝΙΟΥ ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ <<ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΥΣ>>!ΟΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΜΠΟΞΕΡ ΤΗΣ BMW ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΟΨΥΚΤΑ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΛΙΓΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΞΕΙΣ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΨΗΝΕΣΑΙ.ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΟΔΗΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΙΑΣΤΕΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ,ΕΤΣΙ?
    ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΤΟ 1150 ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ..ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ(!),ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ.
    Από κατανάλωσει τι λέει;;

    Θα γίνω κολλητός με τον Τάκη από την SHELL ή όχι;;

  13. #13
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    Koitaxe na deis file johnaros, ego tin mixani (R1200GS) tin exo apo ton perasmeno Augousto , koinos ena xrono kai kati. Tin mixani tin xrisimopoio kathe mera gia na pao stin douleia mou (Melissia-Kalithea). Mporo na po oti tin exo kanei podilato kai tin exo anebasei kai se bouna me xontro garmpili kai xoma , tin exo perasei mesa apo potamia kai tin exo sabourdiasei kai merikes fores se laspes kai xomata. I mixani to mono pou mou exei bgalei einai mia elatomatiki mpataria kai tipote allo. Oso gia auta pou sou lene gia thermokrasies einai mpourdes. Kalokairi mina kolimenos mesa stin kinisi kai ebaza to xeri mou epano ston boxer kai den kaigotane. An auto sou leei kati tote mporeis na krineis kai monos sou.
    Pisteuo oti to mono pou prepei na skefteis stin periptoso auti einai i timi tis kai tipote allo. Na xereis oti i mixani KAI stribei poly kala KAI frenarei poly kala. Exei arketi dynami gia tin katigoria tis kai se taxidi pragmatika einai to kati allo. To mono arnitiko se taxidi einai to ferring tis to opoio exei pollous strobilismous alla auto diorthonetai me ena after market.
    H mixani einai toso eukolodigiti mesa stin poli pou nomizeis oti exeis mia mixani poly ligoteron kybikon. Mesa stin kinisi den antimetopizeis kanena problima giati logo meiomenou barous den einai katholou dyskoli. Oso gia tin katanalosi me tis diadromes pou kano bazo apli amolybdi kai to gemizo kathe 5 meres.
    Kai na thymasai kai kati allo..... ta megala kybika einai erotas kai den kaneis symbibasmous ston erota.
    Ante kai oti allo xreiasteis pes mas na se boithisoume.

    Kalimera

    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
    Koitaxe na deis file johnaros, ego tin mixani (R1200GS) tin exo apo ton perasmeno Augousto , koinos ena xrono kai kati. Tin mixani tin xrisimopoio kathe mera gia na pao stin douleia mou (Melissia-Kalithea). Mporo na po oti tin exo kanei podilato kai tin exo anebasei kai se bouna me xontro garmpili kai xoma , tin exo perasei mesa apo potamia kai tin exo sabourdiasei kai merikes fores se laspes kai xomata. I mixani to mono pou mou exei bgalei einai mia elatomatiki mpataria kai tipote allo. Oso gia auta pou sou lene gia thermokrasies einai mpourdes. Kalokairi mina kolimenos mesa stin kinisi kai ebaza to xeri mou epano ston boxer kai den kaigotane. An auto sou leei kati tote mporeis na krineis kai monos sou.
    Pisteuo oti to mono pou prepei na skefteis stin periptoso auti einai i timi tis kai tipote allo. Na xereis oti i mixani KAI stribei poly kala KAI frenarei poly kala. Exei arketi dynami gia tin katigoria tis kai se taxidi pragmatika einai to kati allo. To mono arnitiko se taxidi einai to ferring tis to opoio exei pollous strobilismous alla auto diorthonetai me ena after market.
    H mixani einai toso eukolodigiti mesa stin poli pou nomizeis oti exeis mia mixani poly ligoteron kybikon. Mesa stin kinisi den antimetopizeis kanena problima giati logo meiomenou barous den einai katholou dyskoli. Oso gia tin katanalosi me tis diadromes pou kano bazo apli amolybdi kai to gemizo kathe 5 meres.
    Kai na thymasai kai kati allo..... ta megala kybika einai erotas kai den kaneis symbibasmous ston erota.
    Ante kai oti allo xreiasteis pes mas na se boithisoume.

    Kalimera

    Φίλε spike για λέγε γιατι με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα.
    Πόσα χλμ κάνεις μέσα σε αυτές τις 5 μέρες?

    ΄Εχεις πάει για service?Πόσα σου πήραν?
    Πάμε για άλλα...

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Αεροελαιόψυκτη είναι.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2017, 11:48
  2. yamaha fazer 600cc 2002 , να την αγορασω???
    από Hondakias23 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2009, 18:55
  3. Απο πού να το αγοράσω...
    από lhasa2015 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 11:43
  4. Που να την πηγαινω?
    από derd στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2004, 14:12
  5. Παραλίγο να την πατήσω...και να με πατήσει!
    από jtoros στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2004, 14:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF