Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Αγορά παπιού

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2014
    Μηνύματα
    21

    Αγορά παπιού

    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός Crypton X από το 2009. Αξόπιστο παπί, δεν λέω, αλλά....
    Μου φαίνεται ότι καίει πολύ. Δεν κάνει πολλά χλμ, μέχρι στιγμής 15000 μόνο είμαι, αλλά μενω Γαλάτσι, δουλεύω Μελίσσια, και σε κάθε πηγαινε-ελα στην δουλειά καταναλώνω το 1/4 του ρεζερβουάρ.
    Δεδομένου λοιπόν ότι γενικότερα έχω την αίσθηση ότι δεν είναι οικονομικό θέλω να το δώσω και να αγοράσω κάποιο άλλο παπί. Εχετε να προτείνετε κάτι;
    Κοιτάω προς αξιόπιστη γνωστή μάρκα, και όχι κινεζιές στυλ shineray κλπ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kluader Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός Crypton X από το 2009. Αξόπιστο παπί, δεν λέω, αλλά....
    Μου φαίνεται ότι καίει πολύ. Δεν κάνει πολλά χλμ, μέχρι στιγμής 15000 μόνο είμαι, αλλά μενω Γαλάτσι, δουλεύω Μελίσσια, και σε κάθε πηγαινε-ελα στην δουλειά καταναλώνω το 1/4 του ρεζερβουάρ.
    Δεδομένου λοιπόν ότι γενικότερα έχω την αίσθηση ότι δεν είναι οικονομικό θέλω να το δώσω και να αγοράσω κάποιο άλλο παπί. Εχετε να προτείνετε κάτι;
    Κοιτάω προς αξιόπιστη γνωστή μάρκα, και όχι κινεζιές στυλ shineray κλπ.
    SH 150 η λύση στο πρόβλημα σου.

  3. #3
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    SH 150 η λύση στο πρόβλημα σου.
    Αυτό νομίζω δεν το εννοείς..... Ποιό οικονομικό το SH150 απο το Crypton?

    Απο Γαλάτσι μέχρι Μελίσσια να σου καίει το 1/4 του ρεζερβουάρ δεν μου φαίνεται και παράλογο... Παπί είναι αν σκεφτείς οτι με 5 ευρώ γεμίζει....?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    WAVE 110i

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kluader Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός Crypton X από το 2009. Αξόπιστο παπί, δεν λέω, αλλά....
    Μου φαίνεται ότι καίει πολύ. Δεν κάνει πολλά χλμ, μέχρι στιγμής 15000 μόνο είμαι, αλλά μενω Γαλάτσι, δουλεύω Μελίσσια, και σε κάθε πηγαινε-ελα στην δουλειά καταναλώνω το 1/4 του ρεζερβουάρ.
    Δεδομένου λοιπόν ότι γενικότερα έχω την αίσθηση ότι δεν είναι οικονομικό θέλω να το δώσω και να αγοράσω κάποιο άλλο παπί. Εχετε να προτείνετε κάτι;
    Κοιτάω προς αξιόπιστη γνωστή μάρκα, και όχι κινεζιές στυλ shineray κλπ.

    μετρα καταναλωση σε λιτρα ανα 100 χλμ για να σου πουμε αν καιει πολυ.

    Αν εισαι πανω απο 3λ/100χλμ καιει οντως πολυ, αν εισαι 2 με 2,5 λιτρα/100χλμ τοτε ειναι το φυσιολογικο.

    Δεν υπαρχει οχημα που να καταναλωνει λιγοτερο απο 2λιτρα για καθε 100χιλιομετρα στην πολη.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Αυτό νομίζω δεν το εννοείς..... Ποιό οικονομικό το SH150 απο το Crypton?

    Απο Γαλάτσι μέχρι Μελίσσια να σου καίει το 1/4 του ρεζερβουάρ δεν μου φαίνεται και παράλογο... Παπί είναι αν σκεφτείς οτι με 5 ευρώ γεμίζει....?
    σαν σκούτερ ρε συ δεν έχει κάτω απο 2,7 λτ/100 χιλ ; νομίζω ότι είναι υπερβολικά καλά...

  7. #7
    Λοιπόν, με τα εξής δεδομένα έχουμε:
    Γαλάτσι - Μελίσσια (με χρήση google maps) = 12.1Κμ. 4 φορές πέρα δώθε μας κάνει: 12,1 x 2 x 4=96,8km (περίπου 100)
    Ρεζερβουάρ crypton-x (σύμφωνα με http://www.yamaha-motor.eu/gr/produc...turestechspecs) = 3,6L
    Άρα ας υποθέσουμε ότι καίει 3,6l /100km.
    Ας πούμε ότι πέρνεις παπί που καίει 1l κάτω, δηλ. 2,6l/100km. Γλυτώνεις 1l ανα 4 μέρες.
    Υποθέτουμε ότι πας 5 μέρες τη βδομάδα (Δευτ-παρ). Ας πούμε 22 μέρες το μήνα άρα 22x12=264. Δια 4 (είπαμε 1 lt ανα 4 μέρες οικονομία), έχουμε 66. Με 1,7 το λίτρο θα κάνεις 112 euro οικονομία το χρόνο.
    Αν τα δεδομένα είναι περίπου σωστά, αξίζει η μανούρα για 112 euro το χρόνο;
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  8. #8
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    σαν σκούτερ ρε συ δεν έχει κάτω απο 2,7 λτ/100 χιλ ; νομίζω ότι είναι υπερβολικά καλά...
    Μου φάνηκε περίεργο γιατί ο μεγάλος αδερφός του (SH300) για να πάω απο Ν. Φιλαδέλφεια στον Αγ. Ιωάννη Ρέντη και να γυρίσω ήθελα ταλιράκι! Και με 100-110 στο κοντέρ (Εθνική οδός, ποτάμι)

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Μου φάνηκε περίεργο γιατί ο μεγάλος αδερφός του (SH300) για να πάω απο Ν. Φιλαδέλφεια στον Αγ. Ιωάννη Ρέντη και να γυρίσω ήθελα ταλιράκι! Και με 100-110 στο κοντέρ (Εθνική οδός, ποτάμι)
    δεν ξέρω τότε αγορίνα τι να σου πώ φίλος μου το έχει και εντός πόλης πάνω απο 2,8- 2,9 δεν έχει δεί σε κάψιμο και το πάει και "σχετικά" νορμάλ...

  10. #10
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    δεν ξέρω τότε αγορίνα τι να σου πώ φίλος μου το έχει και εντός πόλης πάνω απο 2,8- 2,9 δεν έχει δεί σε κάψιμο και το πάει και "σχετικά" νορμάλ...
    το pcx δεν λενε πως ειναι ακομη πιο οικονομικο;
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    παντως πρεπει να ειναι η πρωτη φορα στην ιστορια που καποιος θελει να αλλαξει παι επειδη καιει πολυ
    δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι οικονομικοτερο και ειδικα σκουτερ

  12. #12
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    παντως πρεπει να ειναι η πρωτη φορα στην ιστορια που καποιος θελει να αλλαξει παι επειδη καιει πολυ
    δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι οικονομικοτερο και ειδικα σκουτερ
    σωστος, ποσο μαλλον το κρυπτον χ που ειναι και απο τα οικονομικοτερα παπια.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    πήγαινε να σου καθαρίσουν και να ρυθμίσουν τον ψεκασμό.

    αν το είχες πάρει απο πιτσιρικά πιθανόν να ειχε πειράξει τις 'βενζινες' κάνοντας το ποιο πλούσιο και να θελει 'ειδικο' πειραγμα για να επανέλθει
    ακόμα ενα βρόμικο φιλτρο αερα αυξάνει την κατανάλωση

    αν δεν δουλεψουν αυτα και αν η χρηση του ειναι καθαρα μετακινηση και οχι στροφαρισματα και τελικες θα εκανα το μιγμα ενα κλικ ποιο φτωχο ωστε να καιει ποιο λιγο
    (προσοχή μετα απο αυτα δεν θα το έσκιζα-τελικιαζα σχεδον ποτε)

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2014
    Μηνύματα
    21
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βέβαια, το sh150 φίλε είναι σκουτεράκι, πολύ πιο ακριβό για αγορά και αν το πάρω μεταχειρισμένο δεν ξέρω τι θα μου βγάλει..
    kostakk καινούργιο το χα πάρει, και εκτός από την gpr εξάτμιση, όλα είναι μαμά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, με τα εξής δεδομένα έχουμε:
    Γαλάτσι - Μελίσσια (με χρήση google maps) = 12.1Κμ. 4 φορές πέρα δώθε μας κάνει: 12,1 x 2 x 4=96,8km (περίπου 100)
    Ρεζερβουάρ crypton-x (σύμφωνα με http://www.yamaha-motor.eu/gr/produc...turestechspecs) = 3,6L
    Άρα ας υποθέσουμε ότι καίει 3,6l /100km.
    Ας πούμε ότι πέρνεις παπί που καίει 1l κάτω, δηλ. 2,6l/100km. Γλυτώνεις 1l ανα 4 μέρες.
    Υποθέτουμε ότι πας 5 μέρες τη βδομάδα (Δευτ-παρ). Ας πούμε 22 μέρες το μήνα άρα 22x12=264. Δια 4 (είπαμε 1 lt ανα 4 μέρες οικονομία), έχουμε 66. Με 1,7 το λίτρο θα κάνεις 112 euro οικονομία το χρόνο.
    Αν τα δεδομένα είναι περίπου σωστά, αξίζει η μανούρα για 112 euro το χρόνο;
    Φίλε με έστειλες πραγματικά. Από ΕΜΠ είσαι;
    Σχετικά με την απάντηση, θα θελα να το δώσω, καθώς από φέτος πρέπει να το πάω ΚΤΕΟ (άλλη μανούρα+ βάλε βγάλε εξάτμιση γιατί ειναι gpr χωρίς τάπα η δικιά μου) και επίσης ήδη πάλιωσε και φοβάμαι μην αρχίσει τα συνεργία. Ακόμα, είμαι στη φάση να αλλάξω λάστιχα σε κανα δίμηνο (+90 ευρώ, έχω να τα αλλάξω τρία χρόνια), για αυτό το σκέφτομαι... Δηλαδή μαζεύονται έξοδα πλέον.

  15. #15
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kluader Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βέβαια, το sh150 φίλε είναι σκουτεράκι, πολύ πιο ακριβό για αγορά και αν το πάρω μεταχειρισμένο δεν ξέρω τι θα μου βγάλει..
    kostakk καινούργιο το χα πάρει, και εκτός από την gpr εξάτμιση, όλα είναι μαμά.



    Φίλε με έστειλες πραγματικά. Από ΕΜΠ είσαι;
    Σχετικά με την απάντηση, θα θελα να το δώσω, καθώς από φέτος πρέπει να το πάω ΚΤΕΟ (άλλη μανούρα+ βάλε βγάλε εξάτμιση γιατί ειναι gpr χωρίς τάπα η δικιά μου) και επίσης ήδη πάλιωσε και φοβάμαι μην αρχίσει τα συνεργία. Ακόμα, είμαι στη φάση να αλλάξω λάστιχα σε κανα δίμηνο (+90 ευρώ, έχω να τα αλλάξω τρία χρόνια), για αυτό το σκέφτομαι... Δηλαδή μαζεύονται έξοδα πλέον.
    Αν ειναι του 09 οπως ειπες επρεπε απο περυσι να το ειχες περασει κτεο.
    Τι εννοεις μην αρχησει τα συνεργεια, οσο για το οτι παλιωσε με 15χιλ. χλμ ας μη το σχολιασω.
    Ο,τι αλλο και να παρεις αν δεν ειναι καινουριο κατα πασα πιθανοτητα θα πρεπει να του αλλαξεις τα περισσοτερα αναλωσιμα.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα παπιου
    από clyde2 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2009, 17:40
  2. αγορα παπιου 125
    από ΙΠΟΚΡΑΤΗΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 16:51
  3. Αγορά Παπιού
    από duffy duck στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 17:20
  4. Αγορά παπιού
    από pontiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 21:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF