Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: ΤΙ ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΠΑΡΩ;;;;

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2014
    Μηνύματα
    39

    ΤΙ ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΠΑΡΩ;;;;

    καλησπερα σε ολους...με μια γρηγορη ματια...νομιζω οτι ποσταρω στο σωστο σημειο...

    Οπως λοιπον προειπα, δεν ξερω τι να αγορασω, αλλα σιγουρα θα σας βοηθησουν τα εξης για να με καθοδηγησετε...

    1) μεταχειρισμενη
    2) μεχρι 2000 ευρω max
    3) οχι αυτοματο, εκτος κι αν ειναι πολυ καλη επιλογη
    4) οικονομικο σε καταναλωση και συντηρηση εντος κι εκτος πολης
    5) να βγαζει ενα ταξιδακι Αθηνα-Θεσσαλονικη με σχετικη ευκολια (δεν ζηταω θαυματα)
    6) μια τελικη μεχρι 180-200 για μενα ειναι η ιδανικη, αλλα και με 160-180 θα ζησω
    7) η μηχανη να μην ειναι πανω απο 10-15 ετων και το 15 το βαζω γτ παταω στην παραγματικοτητα
    8) ειμαι 110 κιλα και 1.77 υψος (καστανος...χαχαχα)

    Υ.Γ.) το ιστορικο μου: ειμαι 28 ετων, οδηγαω μηχανες, μηχανακια, ποδηλατα, πατινια κι οτι εχει 2 ροδες απο τοτε που με θυμαμαι σιγουρα...
    Εχω αρκετη οδηγικη εμπειρια στα πλαισια της λογικης παντα... απο μικρος ομως ειχα μια τρελα να αλλαζω καθε λιγο τα μηχανακια μου...αν μου αρεζε ενα μηχανακι,
    επρεπε να το οδηγησω...τοτε βεβαια ειχα και πολλα λεφτα κι εκανα τις τρελες μου...σημερα ομως...δεν εχω λεφτα, αλλα εχω λιγη τρελα ακομη... αν ειχα τα λεφτα,
    ξερω τι θα αγοραζα εξαλλου... οποτε ερχομαστε στο δια ταυτα και λεμε... τι μηχανη να αγορασω? να μην γελαει η γυναικα μου μαζι μου, να μπορω να την χαιρομαι μαζι της
    σε κανα χαλαρο ταξιδακι και να μην σκεφτομαι μμμ...σημερα θα παρω το παπι γιατι η μηχανη καιει παρα πολυ μεσα στην πολη...

    δεν ξερω αν σας καλυπτουν τα στοιχεια που εδωσα, αλλα για οτιδηποτε αλλο, εδω ειμαι... ευχαριστω εκ των προτερων...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Με τυχαία σειρά

    bmw f 650 gs
    honda xl 650v transalp
    suzuki xf 650 freewind
    yamaha tdm 850
    kawasaki kle 500
    honda cbr 600 f
    suzuki gsf 600 bandit
    yamaha fz6 fazer
    honda xrv 750 africa twin

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    +1 πολλά για τον απο πάνω μου σε οτι σου πρότεινε,αλλά επειδή είπες και για πόλη ,μπορεί κάποιο απο τα μεγάλα να σε βολέψει και για την πόλη να μην έχεις 2 μηχανάκια...

    Απο εμένα πρόταση με πολλά + είναι το Transalp ή το CBF600 ή το V-Strom που όσο να'ναι έχει βγεί σκηλί ...

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Οι μονες που πληρουν ολα τα κριτηρια στα 2000 ειναι οι ΧΟΝΤΑ DEAUVILLE,TRANSALP,KAI AFRICA και το ΒΑΝDIT 600 AΠΟ 97-03
    οι πρωτες με τελικη εως 180 και το σουτζουκι εως 200 Ολες οι αλλες σε καποιο κριτηριο πασχουν.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    γυμνο? ντυμενο? on-off? street? ss?

    επιλογες υπαρχουν πολλες σε μηχανακια μετα το 2000.

    εξ αρχης να ξερεις οτι ολα τα 600αρια παιζουν στα 5-6λ/100χλμ και τα πιο φαγανα φτανουν τα 7-8. Οποτε σε σχεση με τα 2.5 που καιει το παπι ειναι πολλα.. Σερβις ασφαλειες κλπ κλπ ειναι εξτρα απο το παπι και το αμαξι, φανταζομαι τα χεις βαλει κατω κι αυτα.


    Προσωπικα θα επαιρνα το bandit 650 το τελευταιο που βγηκε με καρμπ. Το βρισκεις σε αυτα τα χρηματα, εχει 78αλογα και μπολικη ροπη χαμηλα, ειναι ασπαστο, και εχει κρατημενη καταναλωση αν ειναι ολο μαμα (ουτε εξατμιση ουτε τιποτα). Το εχω οδηγησει και ξερω. Ειναι και 20 κιλα ελαφρυτερο απο το τελευταιο ψεκαστο bandit. Δεν υπαρχουν πολλα σα μεταχειρισμενα, αλλα με λιγο υπομονη και τυχη θα βρεις.


    Για τα υπολοιπα εχω αποψη οχι ολοκληρωμενη, αλλα πρεπει να μας πεις αν σου αρεσουν, και γενικως τι στυλ θες
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  6. #6
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Πάρε KLE 500, να βρεις την υγειά σου! Τα κάνει όλα και συμφέρει! Και το Bandit που λέει ο φίλος πιο πάνω είναι τέλειο μηχανάκι, αλλά θα σε κουράσει μέσα στην πόλη...
    ...το νου σου!!

  7. #7
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Δε καίει τίποτα (πόλη 4.5lt/100 ταξιδάκι 3.5-4lt/100).
    Αξιόπιστο. Rotax μονοκύλινδρο. (μοναδικό θέμα προσοχής η πλεξούδα με τα καλώδια κάτω από την τιμονόπλακα αν είναι πολύ παλιά η μηχανή ξεραίνονται και φθείρονται οι καλωδιώσεις)
    Φορτώνεται σα σκυλί. (τριβάλιτσο)
    Θα σε πάει παντού. (άσφαλτο και χώμα,βουνό και παραλία)
    Η γυναίκα θα κάθεται σα βασίλισσα. (σελάρα!)
    Τελική με δικάβαλο φορτωμένο στα 160-170 αλλά δε θα στο συνιστούσα να τη ζορίζεις για πολύ ώρα εκεί πάνω, με 130-140 πάει αξιοπρεπέστατα πέρα από περιπτώσεις με δυνατό πλευρικό αέρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1075d1203883779-sale-2-bmw-f650gs-2000-perts_bike.jpg 
Προβολές:	264 
Μέγεθος:	38,9 KB 
ID:	317013




    τελικά το υπεραγάπησα το συγκεκριμένο μοτόρι.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2014
    Μηνύματα
    39
    παιδες ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας...η αληθεια ειναι οτι εχω ενα παθος με τα παλια μοντελα...που σιγουρα δεν πηγαζει απο την χαμηλη τιμη τους. το gs ειναι τιμιο μηχανακι και το ειχα για καιρο...οπως επισης ειχα και το fazer το 600 fzs 2002?? μοντελο νομιζω...το δευτερο ηταν ωραιο,γρηγορο,ανετο,ταξιδιαρικο κι ακουραστο.αλλα δαπανηρο σε καταναλωση...ειχα και πολλα αλλα.. TA,ninja,monster,bros,crm, ουτε και τα θυμαμαι...bandit ομως δεν ειχα ποτε...εχω φιλους που εχουν και ακουω καλες κριτικες...επισης θα το σκεφτομουν και KLE η freewind...αλλα νομιζω οτι καλυτερα μου ταιριαζει το bandit...οσο για τελη, ασφαλειες κλπ...δεν το εχω ψαξει, γιατι θα καταληξω να παρω κανα δυομισαρι wolf (παρεμπιπτοντως πολυ ωραιο μηχανακι για πρωταρηδες και γυναικες...πολυ ευκολο). οπως τα θυμαμαι παντως, μεχρι τα 600cc οι τιμες ηταν προσιτες σε ασφαλειες και τελη, μεχρι το 2010 που τα πληρωνα...εκτοτε οδηγουσα το vstrom του πατερα μου (πολυεργαλειο). και για να απαντησω και στο φιλο dimzan, δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το υφος της μηχανης...σιγουρα οχι παντως σκυφτη γιατι ειμαι 28 και δεν εχω τις αντοχες που ειχα...ασε που θα πεσει και παντοφλα...
    παντως τα γουσταρω πολυ τα ον-οφ...νιωθω γιγαντας οταν τα καβαλαω...χαχαχα...αλλα και το bandit απο οτι θυμαμαι ηταν ανετο στην οδηγηση...βεβαια, νομιζω οτι στην περιπτωση μου θα κερδισει το οικονομικοτερο στη συντηρηση και καταναλωση...να σημειωσω καπου εδω οτι ο πεθερος μου δουλευει στην bmw, αλλα δεν πολυγουσταρω χαρες...

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παρε ενα καβασακι ER6

    αξιοπιστο, οικονομικο, φτηνο τα κανει ολα στο τζαμπα.
    Το bandit καλο ειναι αλλα καιει....


  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    για να το συντομευσουμε οπως το αλλο που κλειδωθηκε
    ας παρει ενα μπουσα και τελειωνουμε μια και καλη

  11. #11
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος

    Το bandit καλο ειναι αλλα καιει....

    Για 4κυλινδρο καιει 5-6λ./100χλμ.(πιστευω νορμαλ)
    Αναλογα το χερι του οδηγου!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από koursaraki Προβολή μηνύματος
    καλησπερα σε ολους...με μια γρηγορη ματια...νομιζω οτι ποσταρω στο σωστο σημειο...

    Οπως λοιπον προειπα, δεν ξερω τι να αγορασω, αλλα σιγουρα θα σας βοηθησουν τα εξης για να με καθοδηγησετε...

    1) μεταχειρισμενη
    2) μεχρι 2000 ευρω max
    3) οχι αυτοματο, εκτος κι αν ειναι πολυ καλη επιλογη
    4) οικονομικο σε καταναλωση και συντηρηση εντος κι εκτος πολης
    5) να βγαζει ενα ταξιδακι Αθηνα-Θεσσαλονικη με σχετικη ευκολια (δεν ζηταω θαυματα)
    6) μια τελικη μεχρι 180-200 για μενα ειναι η ιδανικη, αλλα και με 160-180 θα ζησω
    7) η μηχανη να μην ειναι πανω απο 10-15 ετων και το 15 το βαζω γτ παταω στην παραγματικοτητα
    8) ειμαι 110 κιλα και 1.77 υψος (καστανος...χαχαχα)

    Υ.Γ.) το ιστορικο μου: ειμαι 28 ετων, οδηγαω μηχανες, μηχανακια, ποδηλατα, πατινια κι οτι εχει 2 ροδες απο τοτε που με θυμαμαι σιγουρα...
    Εχω αρκετη οδηγικη εμπειρια στα πλαισια της λογικης παντα... απο μικρος ομως ειχα μια τρελα να αλλαζω καθε λιγο τα μηχανακια μου...αν μου αρεζε ενα μηχανακι,
    επρεπε να το οδηγησω...τοτε βεβαια ειχα και πολλα λεφτα κι εκανα τις τρελες μου...σημερα ομως...δεν εχω λεφτα, αλλα εχω λιγη τρελα ακομη... αν ειχα τα λεφτα,
    ξερω τι θα αγοραζα εξαλλου... οποτε ερχομαστε στο δια ταυτα και λεμε... τι μηχανη να αγορασω? να μην γελαει η γυναικα μου μαζι μου, να μπορω να την χαιρομαι μαζι της
    σε κανα χαλαρο ταξιδακι και να μην σκεφτομαι μμμ...σημερα θα παρω το παπι γιατι η μηχανη καιει παρα πολυ μεσα στην πολη...

    δεν ξερω αν σας καλυπτουν τα στοιχεια που εδωσα, αλλα για οτιδηποτε αλλο, εδω ειμαι... ευχαριστω εκ των προτερων...

    ase tis mixanes poulaki mou krata ta lefta ke pigene kana taksidaki
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2014
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    ase tis mixanes poulaki mou krata ta lefta ke pigene kana taksidaki

    μπα...εχω γυρισει τα παντα απο δυο φορες και τα εμαθα απεξω...λέω καλυτερα να παρω μια μηχανη και με οτι λεφτα μου περισσεψουν, να αγορασω κι ενα χωρο για να την παρκαρω...

Παρόμοια θέματα

  1. Τι μηχανη να παρω?
    από fkayios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2007, 12:15
  2. Τι μηχανή να πάρω?
    από ermiss στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2007, 22:59
  3. Τι μηχανή να πάρω;
    από mchris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 01:22
  4. Τι μηχανη να παρω ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 16:54
  5. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 02:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF