Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Varadero 125 εσωτερικο θολωμα κοντερ

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της SteveuS
    Εγγραφή
    13/09/2013
    Μηνύματα
    19

    Varadero 125 εσωτερικο θολωμα κοντερ

    Καλησπερα, πηρα προσφατα ενα μεταχειρισμενο varadero πρωτο μηχανακι μου. Και ειλικρινα ειμαι ενθουσιασμενος με την αποδοση και την οικονομια του, το μονο που με χαλαει ειναι οτι δεν εχει δεικτη βενζινης , οποτε ανα 2-3 μερες το φουλαρω για να ειμαι οκ.

    Προχθες το επλυνα και δεν ξερω τι και πως αλλα μολις στεγνωσε παρατηρησα ενα θολωμα μεσα στο κοντερ, ξερετε τι παιζει ? προσπαθησω να το καθαρισω αλλα τιποτα. ειναι απτην μεσα μερια σαν υγρασια κατι .. δεν εχω ιδεα αλλα θολωνει ενα μεγαλο μερος του κοντερ.

    θα εκτιμησω καθε βοηθεια

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Θα πήραν υγρασία τα όργανα. Ξεβίδωσε τα και άστο να στεγνώσει λίγο.
    Το είχα το μηχανάκι αυτό, δεν μου είχε παρουσιάσει ποτέ παρόμοιο πρόβλημα! Ήταν η πρώτη μου αγάπη!
    Όσο για το ότι το γεμίζεις κάθε τόσο, δεν χρειάζεται. Η αυτονομία του είναι τρομερή! Πάνω από 340 χιλιόμετρα. Μηδένιζε τον χιλιομετρητή κάθε φορά που το γεμίζεις και βάζε ανά 300 χιλιόμετρα για να είσαι σίγουρος. Στην τελική έχει και διακόπτη για ρεσέρβα. Το έχεις δει να υποθέσω... Στην μέση είναι το OFF όπου κόβει την παροχή σε καύσιμο, ON είναι πάνω νομίζω και RES είναι προς τα κάτω.
    Όταν μείνεις λοιπόν, απλά το γυρνάς προς το RES και έχει για αρκετά ακόμα χιλιόμετρα... 50 αν θυμάμαι καλά. Για να βρεις βενζινάδικο.
    Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν χρειάζεται να το γεμίζεις ανά 2-3 μέρες... εκτός και αν κάνεις 100-150 χιλιόμετρα την μέρα.
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της SteveuS
    Εγγραφή
    13/09/2013
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    Θα πήραν υγρασία τα όργανα. Ξεβίδωσε τα και άστο να στεγνώσει λίγο.
    Το είχα το μηχανάκι αυτό, δεν μου είχε παρουσιάσει ποτέ παρόμοιο πρόβλημα! Ήταν η πρώτη μου αγάπη!
    Όσο για το ότι το γεμίζεις κάθε τόσο, δεν χρειάζεται. Η αυτονομία του είναι τρομερή! Πάνω από 340 χιλιόμετρα. Μηδένιζε τον χιλιομετρητή κάθε φορά που το γεμίζεις και βάζε ανά 300 χιλιόμετρα για να είσαι σίγουρος. Στην τελική έχει και διακόπτη για ρεσέρβα. Το έχεις δει να υποθέσω... Στην μέση είναι το OFF όπου κόβει την παροχή σε καύσιμο, ON είναι πάνω νομίζω και RES είναι προς τα κάτω.
    Όταν μείνεις λοιπόν, απλά το γυρνάς προς το RES και έχει για αρκετά ακόμα χιλιόμετρα... 50 αν θυμάμαι καλά. Για να βρεις βενζινάδικο.
    Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν χρειάζεται να το γεμίζεις ανά 2-3 μέρες... εκτός και αν κάνεις 100-150 χιλιόμετρα την μέρα.
    Γεια σου φιλε, σε ευχαριστω για το σχολιο! και γω το λατρεψα το μηχανακι, απο που το ξεβιδωνω φιλε το κοντερ ? δεν ειδα πουθενα βυδες(σορρυ ειμαι ασχετος)

    Πολυ ενδιαφερον αυτο με τον διακοπτη που λες, δν εχω ιδεα που ειναι ο διακοπτης ειλικρινα!!! θα βοηθησει πολυ πιστευω

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SteveuS Προβολή μηνύματος
    Γεια σου φιλε, σε ευχαριστω για το σχολιο! και γω το λατρεψα το μηχανακι, απο που το ξεβιδωνω φιλε το κοντερ ? δεν ειδα πουθενα βυδες(σορρυ ειμαι ασχετος)

    Πολυ ενδιαφερον αυτο με τον διακοπτη που λες, δν εχω ιδεα που ειναι ο διακοπτης ειλικρινα!!! θα βοηθησει πολυ πιστευω
    Δεν χρειάστηκε ποτέ να ξεβιδώσω τα όργανα οπότε δεν γνωρίζω να σου πω από που ακριβώς ξεβιδώνει... Αν το αφήσεις στον ήλιο δεν φεύγουν οι ατμοί;;
    Η βαλβίδα βρίσκεται στην δεξιά πλευρά κάτω από το μπροστινό μέρος της σέλας. Θα το δεις αν σκύψεις λίγο. Μόνο πρόσεχε μην το ξεχάσεις στο RES γιατί τότε όταν μείνεις δεν θα έχεις που να το γυρίσεις... θα έχεις καταναλώσει όλο το ρεσερβουάρ.
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της SteveuS
    Εγγραφή
    13/09/2013
    Μηνύματα
    19
    Οκ, αρα θα το βρω και θα το βαλω στο ΟΝ , σε ευχαριστω. Αυριο θες να ποσταρω φωτογραφια απτο θολωμα ? εδω και 2 μερες δεν εχει στεγνωσει καθολου.. παρεμπιπτοντως θυμασαι τι τελικη σου εβγαζε ?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Για βάλε μπας και βγάλουμε άκρη...
    Τελική λίγο πάνω από 130.
    Τα 110 τα έπιανε με ευκολία, τα 120 με λίγο ζόρι και για τα 130 ήθελε μια απέραντη ευθεία...
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της SteveuS
    Εγγραφή
    13/09/2013
    Μηνύματα
    19
    Εγινε φιλε, αυριο θα ανεβασω φωτο. Το δικο μου μεχρι τωρα 120 με λιγη φορα εχει πιασει αλλα οπως ειπες σε απεραντη ευθεια πιστευω φτανει τα 130!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Στην δεξια πλευρα είπα για τον διακόπτη;;; αριστερή ήθελα να πω!
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της SteveuS
    Εγγραφή
    13/09/2013
    Μηνύματα
    19
    Το βρήκα φίλε! Αλλά με μπερδεύει λίγο.. Είναι σωστό έτσι όπως το χω ? δηλαδη οταν μεινω απο βενζινη πως θα το καταλαβω;

    η θολούρα παραμένει έντονη 3η μέρα και δεν βρήκα και κάποιο σημείο να μπορώ να το ανοίξω..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	333.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	317311
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20140531_131427.jpg‎   111.jpg‎  

  10. #10
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Ισως ξεγελαει η φωτο αλλα δε μου μοιαζει για υγρασια απο μεσα, πιο πολυ φαινεται σα να το ετριψες με κατι και θολωσε το τζαμακι.
    Αφησε το να το χτυπησει ο ηλιος για λιγες ωρες και δες αν θα βελτιωθει η κατασταση.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Θα καταλάβεις οτι τελείωσε η βενζίνη επειδή θα σκορτσάρει και θα σου σβήσει. Τοτε θα γυρίσεις τον διακόπτη στο res και θα βάλεις μπρος κανονικά.

    Απο τις φωτό δεν φαίνεται να είναι υγρασία. Την έπλυνες πρόσφατα μήπως; εβαλες τίποτα αλοιφές ή σπρέυ;
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    οτι ειπαν οι απο πανω
    το θαμπωμα ειναι στο πλαστικο εξωτερικα,οχι εσωτερικα στεγνο καθαρο πανακι
    αν δεν ξεθαμπωσει μαλλον κατι παπαριτσα εκανες στο τζαμακι
    για τον δεικτη δεν ξερω

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της SteveuS
    Εγγραφή
    13/09/2013
    Μηνύματα
    19
    Ευχαριστω για τα σχολια παιδια, δεν το ετριψα με τιποτα, θολωσε αφου στεγνωσε και μετα προσπαθησα να το τριψω με πανακι αλλα τιποτα, γιαυτο φαινεται ετσι... ειναι σιγουρα εσωτερικο, το εχω αφησει στον ηλιο πολλες ωρες αλλα τιποτα...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    παρε ενα πανακι και βαλε του οδοντοπαστα επανω και τριψε το τζαμακι να απλωσει η οδοντοπαστα πανω.

    καντο για αρκετη ωρα, οχι πολλη πιεση, και μετα ξεπλυνε με νερο.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της SteveuS
    Εγγραφή
    13/09/2013
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    παρε ενα πανακι και βαλε του οδοντοπαστα επανω και τριψε το τζαμακι να απλωσει η οδοντοπαστα πανω.

    καντο για αρκετη ωρα, οχι πολλη πιεση, και μετα ξεπλυνε με νερο.
    To προσπαθησα με Colgate χθες αλλα δεν εκανε δουλεια. :/

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βελτιωση Varadero 125
    από metaltheo στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2016, 09:01
  2. Varadero 125
    από nantin στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2007, 17:16
  3. CBF-250 vs Varadero-125
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2005, 18:09
  4. Varadero 125....την Γνωμη Σασ Παρακαλω.......
    από tsatsar στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2005, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF