Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Γενικά και όχι αόριστα

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    ειναι θεμα οδηγου...

  2. #17
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    βασικά περήμενε να ξεκινήσει ένας οπότε θα ακολουθήσουν και οι άλλοι.

    μέχρι τότε ο κόσμος θα βολοδέρνει εδω τριγύρω με διάφορα commnent, ώσπου να δει ένα πόστ το οποίο μπορεί να απαντήσει / κράξει / ενισχύσει
    Μ' αρέσεις....!

    Τωρα είναι σαν να συγκρίνουμε γυναικες μεταξύ τους και σε διάφορες καταστασεις.

    Σκυλαρε, άκυρο το ερωτημα σου, εκτός αν το περιορίσεις κάπως.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Μα είναι απλό, για αρχή ρωτάω σε τι υπερτερεί το κάθε μοτέρ σε κατηγορία street/ss όπως επίσης και σε τι δεν ανταποκρίνεται τόσο καλά. Αν ο τρόπος που αποδίδει ένα μοτέρ επηρεάζει και τον τρόπο που μπορεί να κινηθεί κάποιος (πχ κραδασμοί πάνω στη στροφή κλπ) Αυτό που λέει ο κατοικίδιος του διαβόλου, είναι ενδιαφέρον και ίσως και αρκετά λογικό αλλά και πάλι μέχρι ποίου σημείου ? Τέλος δίνω και μερικά παραδείγματα για περίπου τι μηχανάκια μιλάω Όσοι πιστοί λοιπόν ...

  4. #19
    2χρονο 500 ή 4χρονο 1000 ?

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Κοίτα είναι ότι σου αρέσει. πχ οι περισσότεροι είναι βαμμένοι 4Κ, κάποιοι δεν μπορούν χωρίς V2. και κάποιοι θεωρούν τα 3Κ/V4 sαν τη χρυσή τομή

    τώρα, το θέμα 4Κ vs V2 έχει συζητηθεί αναλυτικά εδώ μέσα, κάνε μια αναζήτηση.

    Μην περιμένεις καμιά σαφή απάντηση πάντως γιατί βάζεις στο μπλέντερ ΚΑΙ διαφορετικά μοτέρ ΚΑΙ διαφορετικά είδη μοτοσυκλέτας ΚΑΙ διάφορα είδη δρόμου

  6. #21
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μ' αρέσεις....!

    ...


    εγώ θα του απαντήσω του παιδιού ρε

    Είχα τρικύλινδρο 1000cc, έχω δικύλινδρο V 1000cc και έχω εμπειρία με τετρακύλινδρο εν σειρά 600 αρι.

    Δε με ενδιαφέρουν οι Εθνικές. Σιγά τη δύσκολη απάντηση έτσι και αλλιώς

    Δεν ξέρω από Φυσική / Χημεία / Βιολογία να σου μιλήσω με αριθμους.

    Η γενικότερη αίσθηση πάντως που μου έχουν αφήσει είναι η εξής.
    Παρ΄ ότι είχε λιγότερα κυβικά το τετρακύλινδρο, μου έβγαζε μια αίσθηση βαριά. Δεν νομίζω ότι οφείλονταν στο βάρος του όντως αλλά στα κούφια χαμηλά του. Παρ’ όλα αυτά θεωρώ ότι ο κινητήρας βόηθαγε να ανοίξω το γκάζι περισσότερο από όσο το τρικίλινδρο στη στροφή. Ήταν γλυκιά η απόκριση του. Δε σε τρόμαζε. Αυτό βοηθούσε σε μια πιο στρωτή οδήγηση συγκριτικά με το τρικίλινδρο.
    Με κούραζε ο ήχος του όταν το πίεζα. Ούρλιαζε γενικώς λες και πήγαινες παντού με πολλά. Γέλαγα ώρες ώρες με το πόσο φασαρία έκανε όταν άνοιγες στην έξοδο. Καμία σχέση με τη πραγματικότητα. Κραδασμοί ελάχιστοι.


    Το τρικίλινδρο ήταν ότι έπρεπε για κλειστά κομμάτια, όσον αφορά την απόδοση. Από στροφή σε στροφή ήταν το πιο γρήγορο όλων. κατάπινε μικρο ευθείες για πλάκα. Οι μεσαίες του ήταν λουλούδι. Σε έκανε μάγκα στα ανηφορικά και ας μην κουβάλαγες πολλά στη στροφή. Παρ’ όλα αυτά, όσο με βοήθαγε να πάω γρήγορα στις ανηφοριές άλλο τόσο με κούραζε στα κατηφορικά. Είχε πολύ έντονη έντονη απόκριση στις χαμηλές και μου έπαιρνε πολύ από τη σκέψη στο πώς να διαχειριστώ το γκάζι του. Περισσότεροι κραδασμοί από όσους περίμενα, αλλά χωρίς ιδιαίτερο αντίκτυπο




    Κάποια στιγμή αγόρασα και το δικύλινδρο V. Δε ξανακοίταξα πίσω.








    Αυτά





    Ντάξει οκ θα πω 2 λόγια παραπάνω.

    Το δικύλινδρο χάνει σε ορισμένα σημεία και από τα 2 πιο πάνω αλλά στο τέλος πιο ξεκούραστα και απείρως πιο γρήγορα πάω από το σημείο Α στο σημείο Β από ότι με τα άλλα. Ο κινητήρας συμπεριφέρεται αρμονικά με το τι θες να κάνεις. Ξέρεις ανα πάσα στιγμή τι κάνει ο πίσω τροχός. Έχει ένα περίεργο συναίσθημα ότι σκάβεις την άσφαλτο δε την πατάς. Του λείπει λίγο η δύναμη ειδικά ψηλά αλλά who cares. Δε ξέρω αν φταίει και το γεγονός ότι και το υπόλοιπο μηχανάκι (πλαίσιο, αναρτήσεις) είναι πολύ καλά μελετημένο. Θα πρέπει να πάρεις και 2η άποψη από καναν άλλον, π.χ. TDM το οποίο έχω ταξιδέψει αλλά ήμουν τόσο μυρωδιάς τότε που δε θα το εντάξω στις εμπειρίες μου. Παρεμπιπτόντως το V που έχω πέραν της απόδοσης του έχει και καταπληκτικό ήχο. Καμπόσοι κραδασμοί αλλά απλά δε δίνεις σημασία.

    Βέβαια, υπάρχει κάποιος κινητήρας ακόμα, που πάει καλύτερα από το δικό μου τον V.






    Η καρμπυρατεράτη έκδοση του δικού μου του V :rotflmao:

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    οπως ειπε ο Ζευκας...
    καποιοι ειναι ορκισμενοι τετρακυλινδροι εν σειρα και καποιοι αλλοι τρελαινονται για V2...
    για μενα ολα μπορουν να πανε γρηγορα σε μια διαδρομη με στροφες...

    σε ανοιχτο δρομο (εθνικη δλδ) υπερτερουν τα 4Κ λογω μεγαλου ευρους στροφων και μηδενικων κραδασμων...

    αυτα σε καταστασεις ss...σε ολα τα αλλα ειναι σχετικα...

    εγω με το cb1, το οποιο ειναι ενα commuter, εκανα πολυ πλακα μεσα στην πολη...
    και προσοχη! δεν λεω οτι ημουν ο πανγρηγορος και δεν μ'επιανε ουτε ο ανεμος...
    απλα λεω οτι μπορουσα να ακολουθησω ή και να μεινω μπροστα απο δικυλινδρα, μονοκυλινδρα και τρικυλινδρα, που οσο και να το πεις εχουν περισσοτερο πλεονεκτημα σε χαμηλες ταχυτητες εντος αστικου ιστου λογω της αποδοσης του κινητηρα...


    εχει να κανει και πως εχει μαθει ο καθενας...

    αλλα συνεχιζω να στηριζω οτι αν ξερεις να χειριστεις καλα το οχημα σου, μπορεις να κατσεις κοντα σε μηχανακια που ουτε θα το φανταζοσουν...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  2. ΟνΟφαδικη και ΟΧΙ μονο ... για την ΚΥ 29/05/05
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 00:19
  3. Για στριφτερους και οχι μονο....
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 18:29
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 11:13
  5. Moto-Gp (Qatar)...Σάββατο και όχι Κυριακή ο αγώνας...
    από Stomu Yamashta στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2004, 02:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF