Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Ο άσχετος και η μοτοσυκλέτα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2014
    Μηνύματα
    3

    Question Ο άσχετος και η μοτοσυκλέτα

    Καλησπέρα σε όλους,

    καταρχήν να σας πω ότι, δεν έχω καμία σχέση με το αντικείμενο γι' αυτό δημιουργώ αυτό το θέμα με στόχο ουσιαστικές και σοβαρές συμβουλές.

    Τα δεδομένα
    • Έχω οδηγική εμπειρία σε 4 τροχούς 6 χρόνια (μικρού κυβισμού 1400, 1250), δεν έχω προκαλέσει ατύχημα ούτε έχω εμπλακεί πότε σε κάποιο (άλλωστε κινούμε θα έλεγα αρκετά συμβατικά έχοντας υπομονή κατά το 90% των χιλιομέτρων που έχω διανύσει).
    • Δεν έχω δίπλωμα μοτοσυκλέτας, έχω δοκιμάσει να καβαλήσω από 50 έως 250 με κιβώτιο και οφείλω να πω πως δεν ξέρω αν μακροπρόθεσμα θα μπορούσα να οδηγήσω επιτυχώς δίκυκλο αλλά σίγουρα ένιωσα να παίρνω τον αέρα γρήγορα (καλό ή κακό αυτό;).
    • Σε γενικές γραμμές είμαι υπομονετικός, πάρα πολύ προσεκτικός (όταν το σκέφτομαι και το περιμένω) και ίσως υπερβολικός σε αντιδράσεις (π.χ. απόσταση και συνεχείς παρακολούθηση) όταν αντιλαμβάνομαι ανώμαλη οδήγηση του μπροστινού ή πισινού στον δρόμο. Κάποια αρνητικά: χαλαρώνω πολύ σύντομα (μετά από 30-40 χιλιόμετρα απόσταση), δεν αντιλαμβάνομαι πάντα την σοβαρότητα της κατάστασης (γνωστό ως σύνδρομο Rambo! π.χ. περίεργη άσφαλτος, πρόσφατα βρεγμένος δρόμος από καλοκαιρινή σκόνη, κλήση στροφής) το οποίο με έχει φέρει πολλές φορές σε καταστάσεις απότομης αφύπνισης. Για παράδειγμα έχω αντιληφθεί στο ενδιάμεσο της στροφής ότι μπήκα με κάποια χιλιόμετρα παραπάνω και ζορίζω τα λάστιχα χωρίς λόγω ή έκανα την βλακεία και πάτησα συμπλέκτη για ανέβασμα ταχύτητας πάνω σε στροφή γιατί βαρέθηκα να υπολογίσω πως μπήκα και πως θα βγω.

    Τα ζητούμενα
    • Σκέφτομαι να πουλήσω το αμάξι μου (1250cc, 2002, 95.000km, όσο πάει δεν ξέρω) για οικονομικούς λόγους και να αγοράσω μια μηχανή με 1.500 - 3.000 ευρώ (μεταχειρισμένη ή όχι, μεγάλη ή μικρή, τα αφήνω αυτά στην κρίση σας).
    • Με ενδιαφέρει πρακτικά να μπορώ να καλύψω:
      1. αποστάσεις 5-10 χιλιομέτρων καθημερινά για την δουλειά.
      2. αποστάσεις 30-40 χιλιομέτρων 1 φορά το μήνα.
      3. απόσταση 300-320 χιλιομέτρων 2-3 φορές τον χρόνο.

    Διευκρινήσεις
    • Δεν με ενδιαφέρουν οι καιρικές συνθήκες όσο δεν επηρεάζουν την υγεία μου (δεν θα γκρινιάζω για ένα κρυολόγημα), την προσωπική μου ασφάλεια αλλά και των άλλων στον δρόμο.
    • Δεν με ενδιαφέρει η κούραση η οτιδήποτε, προτιμώ να πιαστεί η πλάτη μου (αν πιαστεί) απ' το να πληρώνω 300 ευρώ με πρόστιμο τα τέλη του αυτοκινήτου και 20 ευρώ βενζίνη για να πάω μια βόλτα τριγύρω.
    • Με ενδιαφέρει πιθανό κόστος μηχανικών ζημιών. Π.χ. 300-400 ευρώ τον χρόνο θα με σκότωνε (άσχετα το service και τα τέλη).
    • Με ενδιαφέρει η μετακίνηση 2ου ατόμου σε μέτριες αποστάσεις (30-40 χιλιόμετρα).


    Παρακάτω μερικές απαντήσεις που αναζητώ από έμπειρα άτομα:
    Καταρχήν είμαι ικανός για οδήγηση δίκυκλου;
    Συμφέρει η αλλαγή οικονομικά;
    Μπορούν να καλυφθούν ανάγκες μεταφοράς μόνο με μια μοτοσυκλέτα στην κατοχή μου;
    Είναι ευνοϊκή η συγκεκριμένη περίοδος για αγορά (μεταχειρισμένης υποθέτω) μοτοσυκλέτας;
    Αν το γυρίσω σε μοτοσυκλέτα μπορώ να έχω μια όμορφη μηχανή σαν τις Ninja που είδα ψάχνοντας; :Ρ


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον είχε την υπομονή και το μεράκι να δώσει μια απάντηση στο θέμα.
    Τελευταία τροποποίηση από Koukouletsos; 09/06/2014 στις 20:18.

  2. #2
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Koukouletsos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους,

    καταρχήν να σας πω ότι, δεν έχω καμία σχέση με το αντικείμενο γι' αυτό δημιουργώ αυτό το θέμα με στόχο ουσιαστικές και σοβαρές συμβουλές.

    Τα δεδομένα
    • Έχω οδηγική εμπειρία σε 4 τροχούς 6 χρόνια (μικρού κυβισμού 1400, 1250), δεν έχω προκαλέσει ατύχημα ούτε έχω εμπλακεί πότε σε κάποιο (άλλωστε κινούμε θα έλεγα αρκετά συμβατικά έχοντας υπομονή κατά το 90% των χιλιομέτρων που έχω διανύσει).
    • Δεν έχω δίπλωμα μοτοσυκλέτας, έχω δοκιμάσει να καβαλήσω από 50 έως 250 με κιβώτιο και οφείλω να πω πως δεν ξέρω αν μακροπρόθεσμα θα μπορούσα να οδηγήσω επιτυχώς δίκυκλο αλλά σίγουρα ένιωσα να παίρνω τον αέρα γρήγορα (καλό ή κακό αυτό.
    • Σε γενικές γραμμές είμαι υπομονετικός, πάρα πολύ προσεκτικός (όταν το σκέφτομαι και το περιμένω) και ίσως υπερβολικός σε αντιδράσεις (π.χ. απόσταση και συνεχείς παρακολούθηση) όταν αντιλαμβάνομαι ανώμαλη οδήγηση του μπροστινού ή πισινού στον δρόμο. Κάποια αρνητικά: χαλαρώνω πολύ σύντομα (μετά από 30-40 χιλιόμετρα απόσταση), δεν αντιλαμβάνομαι πάντα την σοβαρότητα της κατάστασης (γνωστό ως σύνδρομο Rambo! π.χ. περίεργη άσφαλτος, πρόσφατα βρεγμένος δρόμος από καλοκαιρινή σκόνη, κλήση στροφής) το οποίο με έχει φέρει πολλές σε καταστάσεις απότομης αφύπνισης. Για παράδειγμα έχω αντιληφθεί στο ενδιάμεσο της στροφής ότι μπήκα με κάποια χιλιόμετρα παραπάνω και ζορίζω τα λάστιχα χωρίς λόγω ή έκανα την βλακεία και πάτησα συμπλέκτη για ανέβασμα ταχύτητας πάνω σε στροφή γιατί βαρέθηκα να υπολογίσω πως μπήκα και πως θα βγω.

    Τα ζητούμενα
    • Σκέφτομαι να πουλήσω το αμάξι μου (1250cc, 2002, 95.000km, όσο πάει δεν ξέρω) για οικονομικούς λόγους και να αγοράσω μια μηχανή με 1.500 - 3.000 ευρώ (μεταχειρισμένη ή όχι, μεγάλη ή μικρή, τα αφήνω αυτά στην κρίση σας).
    • Με ενδιαφέρει πρακτικά να μπορώ να καλύψω:
      1. αποστάσεις 5-10 χιλιομέτρων καθημερινά για την δουλειά.
      2. αποστάσεις 30-40 χιλιομέτρων 1 φορά το μήνα.
      3. απόσταση 300-320 χιλιομέτρων 2-3 φορές τον χρόνο.

    Διευκρινήσεις
    • Δεν με ενδιαφέρουν οι καιρικές συνθήκες όσο δεν επηρεάζουν την υγεία μου (δεν θα γκρινιάζω για ένα κρυολόγημα), την προσωπική μου ασφάλεια αλλά και των άλλων στον δρόμο.
    • Δεν με ενδιαφέρει η κούραση η οτιδήποτε, προτιμώ να πιαστεί η πλάτη μου (αν πιαστεί) απ' το να πληρώνω 300 ευρώ με πρόστιμο τα τέλη του αυτοκινήτου και 20 ευρώ βενζίνη για να πάω μια βόλτα τριγύρω.
    • Με ενδιαφέρει πιθανό κόστος μηχανικών ζημιών. Π.χ. 300-400 ευρώ τον χρόνο θα με σκότωνε (άσχετα το service και τα τέλη).
    • Με ενδιαφέρει η μετακίνηση 2ου ατόμου σε μέτριες αποστάσεις (30-40 χιλιόμετρα).


    Παρακάτω μερικές απαντήσεις που αναζητώ από έμπειρα άτομα:
    Καταρχήν είμαι ικανός για οδήγηση δίκυκλου;
    Συμφέρει η αλλαγή οικονομικά;
    Μπορούν να καλυφθούν ανάγκες μεταφοράς μόνο με μια μοτοσυκλέτα στην κατοχή μου;
    Είναι ευνοϊκή η συγκεκριμένη περίοδος για αγορά (μεταχειρισμένης υποθέτω) μοτοσυκλέτας;

    Αν το γυρίσω σε μοτοσυκλέτα μπορώ να έχω μια όμορφη μηχανή σαν τις Ninja που είδα ψάχνοντας; :Ρ


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον είχε την υπομονή και το μεράκι να δώσει μια απάντηση στο θέμα.
    Καταρχάς καλως ήρθες φίλος

    Ικανοί είναι όλοι αρκεί να μάθουν να βελτιώνονται πάνωσε αυτό
    Δεν συμφαίρει πάντα η αλλαγή απο αυτοκίνητο σε μηχανή δν είναι πάντα φθηνό σπορ το δίτροχο(εξοπλισμός,συντήρηση,λάστιχα...)
    Φυσικά και καλύπτονται βασικές ανάγκες και πόσο μάλλον με μια μπαγκαζιέρα για χρήση πόλης
    Η περίοδος δν έχει να κάνει με λίγη τύχη και ρευστό μπορείς να κάνεις καλές αγορές και στις μηχανές
    Ναι αμα εννοείς το ninja 250r σε καλύπτει σε πολλά απο τα βασικά που ζητάς απο μια μηχανή

    Απαντήσα λίγο άμμεσα στα ερωτήματα σου επίσης θα σου πρότινα να δείς κάτι σε ERn6 η cbf600 και φυσικά να μας πείς και τι
    ποσό θα ήσουν διατεθιμένος να δώσεις για τον εξοπλισμό (Κράνος,γάντια,μπουφάν για αρχή και μετέπητα αδιάβροχα,παπούτσια...)
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  3. #3
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Μπορείς να αγοράσεις μοτοσυκλέτα και να την οδηγήσεις με ασφάλεια! Το μυαλό πρέπει να το έχεις στο κεφάλι σου και να προσαρμοστείς στο γεγονός πως είσαι εκτεθειμένος και κινδυνεύεις. Αν θα αγοράσεις μια μοτοσυκλέτα 600 κυβικών στον τομέα του σέρβις θα είσαι κοντά στα 300 ευρώ το χρόνο κατα μέσο όρο. Κατανάλωση θα έχεις περίπου 4 με 7 λίτρα ανα 100 χλμ, ανάλογα το χέρι σου και τη μηχανή που θα επιλέξεις. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποιο μηχανάκι 250 κυβικών αλλα δεν θα μπορέσεις, εύκολα, να κάνεις τη διαδρομή των 300 χλμ 2 ή 3 φορές το χρόνο που θές. Μην επιλέξεις κάποιο σπόρ μηχανάκι, για αρχή τουλάχιστον, γιατι μπορεί να σε ξενίσει η θέση οδήγησης και σίγουρα δεν είναι οικονομικό. Με το καλό να ξεκινήσεις την καριέρα σου στους 2 τροχούς!

  4. #4
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Καλησπερα.
    Αρχιζουμε.......
    Μοτοσυκλετα και οικονομια δεν συναδουν.
    Αν θες οικονομια μονο παπι.
    Οι δυο τροχοι δεν συγχωρουν "αφηρημαδα" καραδοκει η στουκα-τουμπα και ο τραυματισμος ειναι σχεδον βεβαιος.
    Στο αυτοκινητο αν αφαιρεθεις μπορει και να την βγαλεις και με κανενα φτερο προφυλακτηρα.
    Μην παιρνεις ορκο οτι ο 2ος που θες να μεταφερεις θα γουσταρει το διτροχο παιζει να καβαλας μονος σου.
    Αυτα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    μην πουλησεις το αμαξι...
    στριμωξου και παρε ενα παπι για αρχη να κυκλοφορεις...
    μην νομιζεις οτι επειδη ειναι παπι θα δωσεις και λιγα...
    γυρω στο χιλιαρικο με 1200 παιζουν τα καλα προσεγμενα, σχετικα καινουργια παπια...
    κανα 600αρι χοντρα ψιλα, πρεπει να δωσεις και για εξοπλισμο...

    αρα στην καλυτερη εισαι στα 1500, ετοιμος να τσουλησεις...


    δες πως σου καθεται για κανενα εξαμηνο....μην το καβαλησεις μονο τωρα το καλοκαιρι και πεις "α,ωραια μ'αρεσει, πουλαω το αμαξι"...βγες χειμωνα εξω με κρυο, βροχη, αερα κλπ...

    και αφου μυριστεις περιπου πως παιζεται το εργο κανε την κινηση σου και πουλα το αμαξι και μεινε με το παπι για κανα χρονο και μετα πας σε κατι μεγαλυτερο...ή πουλας το παπι κανα 2 κατοσταρικα χαμηλοτερα απ'οτι το πηρες, χανεις και καμποσα απο τον εξοπλισμο και λες οτι το δοκιμασες και δεν σου αρεσε....


    προκειμενου να σκοτωθεις ή να σκοτωσεις, ειναι ο πιο safe τροπος για να μπεις στο κοσμο της μοτοσυκλετας...

    υ.γ.: το οτι εχεις την Α εμπειρια απο οδηγηση κουτιου και γενικα ολη η πρωτη παραγραφος που εχεις γραψει, ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ επι της ουσιας...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2014
    Μηνύματα
    3
    Καλώς σας βρήκα!

    @Billymuse η αλήθεια είναι ότι σύνολο μηχανή + εξοπλισμός δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 3.500-4000 σύνολο (αναλόγως και την πώληση του αυτοκινήτου μου). Δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζει ένα σύνολο προστατευτικών αδιάβροχο κτλ.

    @theofilos888 μου ακούγονται μια χαρά τα 250cc αλλά γιατί δεν βγαίνει μια διαδρομή 300 χιλιομέτρων; Σε πιστεύω, οπότε ρωτώ καθαρά από απορία. 250cc έχουν μεικτό 5 λίτρα; Μου κάνει εντύπωση. Επίσης 300 ευρώ τον χρόνο κατά μέσο όρο για service μου φαίνεται υπερβολικό αν μιλάμε για 250 κυβικά. Μου κάνει εντύπωση..

  7. #7
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

    Έκανες ωραία ανάλυση και πάνω σε αυτή θα σου απαντήσω με βάση τη δική μου μετακίνηση από τους 4 στους 2 τροχούς.

    Οδηγική εμπειρία στους 4 τροχούς είχα 10χρόνια.Σε 2 τροχούς μόνο ποδήλατο ούτε καν παπάκι.
    Στα υπόλοιπα της κατηγορίας δεδομένα, συμπίπτουμε αρκετά.
    Στην κατηγορία ζητούμενα ήμουν στην ίδια φάση προ 2ετίας. Η οικονομική ανάγκη με έσπρωξε να πουλήσω το αυτοκίνητο και να προχωρήσω σε μηχανή.
    Στις διευκρινήσεις συμπίπτουμε επίσης.

    Εμπειρία μεγάλη δεν έχω στα δίκυκλα αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω με βάση όσα είδα 2 χρόνια εφόσον η περίπτωσή σου είναι ίδια με τη δική μου.
    Η ικανότητα είναι κάτι πολύ σχετικό. Ικανός για οδήγηση στην Ελλάδα θεωρείται κάποιος που χρησιμοποιεί σωστά τον ΚΟΚ, ξέρει ισορροπία και δε προκαλεί ατύχημα. Ικανός οδηγός όπως είναι η κανονική έννοια απέχει κατά πολύ. Θέλει εμπειρία και χρόνο σε χιλιόμετρα, καιρικές συνθήκες και διαφορετικές καταστάσεις που συναντά κάποιος στο δρόμο ωστέ ανά πάσα στιγμή να είναι αποτελεσματικός στην οδήγησή του διατηρώντας την ασφάλειά τη δικιά του και των γύρω του.

    Η αλλαγή οικονομικά συμφέρει και με το παραπάνω από άποψη κατανάλωσης βενζίνης, χρόνου που σπαταλάς για την εκάστοτε διαδρομή αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα οικονομικά μεγέθη (φορολογία, συντήρηση κλπ)
    Κακά τα ψέμματα το αυτοκίνητο σε ανάγκες μεταφοράς δε πρόκειται να το φτάσει ποτέ. Εξαρτάται αν αυτά που θες να μεταφέρεις είναι εφικτά και για μια μηχανή.
    Η συγκεκριμένη περίοδος δεν είναι η ευνοικότερη. Συνήθως χαμηλότερες τιμές πετυχαίνεις προς το τέλος του καλοκαιριού όπου όσες έμειναν απούλητες σίγουρα θα σκοτωθούν γρηγορότερα. Τώρα όσοι ήθελαν να τις δώσουν δε καίγονται για να κάνουν καμιά τελευταία βόλτα με καλό καιρό.

    Πολλοί θα σου πουν οτι σαν νέος οδηγός χωρίς ακόμα δίπλωμα θα πρέπει να πας βήμα βήμα από μικρότερα κυβικά σε περισσότερα. Εγώ θα σου πω οτι έχει μια βάση αλλά όχι απόλυτα. Το πολύ γκάζι σε άπειρο οδηγό μπορεί να οδηγήσει σε λάθος είτε από τη γλύκα που έχει είτε από φόβο γιατί δε περίμενες τη δύναμη. Μην ξεχνάς οτι η μηχανή είναι κατά πολύ ελαφρύτερη από αυτοκίνητο και τα 65άλογα μιας 650άρας δεν έχουν καμία σχέση με τα 70-80-100 άλογα σε ένα 1200-1400 αμάξι.

    Εγώ έψαχνα ότι και εσύ όπως στα ανέλυσα παραπάνω. Ξεκίνησα μάλιστα εδώ μέσα να κοιτάζω για 250άρι μοτοσυκλετάκι της Sym Wolf και επειδή ήταν πολύ καινούριο ήταν και ακριβό σε σχέση με αυτό που αγοράζεις με τα ίδια λεφτά σε μια μεταχειρισμένη μηχανή. (δεν υπήρχε μεταχείρο το συγκεκριμένο τότε)
    Είχα πάρει απεριόριστο δίπλωμα και έμαθα σχετικά εύκολα το 400άρι cb της σχολής οδηγών με προοπτική να πάρω μεγαλύτερη αφού εξοικειωθώ με το wolf.
    Τελικά κατέληξα για πρώτη μηχανή σε BMW 650κυβικά μονοκύλινδρου on off κοντά στα 170κιλά με 50 άλογα.

    Μέσα σε 2βδομάδες καθημερινής χρήσης και δοκιμών το συνήθισα αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήξερα να στρίβω. Ένα χρόνο μετά αναβαθμίστηκα στο Versys 650 δικύλινδρο και 65 άλογα. Ακόμα δε ξέρω πολλά και θεωρώ οτι έχω ακόμα πολλά ψωμιά να φάω.

    Το παν είναι να είναι το μυαλό εκεί που πρέπει (που με βάση όσα γράφεις νομίζω θα είσαι οκ)
    Μετά το επόμενο είναι σωστός εξοπλισμός και τέλος διάβασμα, βιντεάκια στο youtube και εξάσκηση σε καμιά αλάνα ή σε δρόμο που είναι σχετικά ασφαλής για πειραματισμούς. Αν υπάρχουν τα λεφτά και για πίστα στα Μέγαρα έστω και για 1 φορά και την εμπειρία στο συνιστώ.


    + σε όσα σου είπαν τα παιδιά παραπάνω.
    και μένα γνώμη μου είναι οτι αν μπορείς να κρατήσεις το αυτοκίνητο για αρχή βολέψου με ένα παπί να δεις πως είναι το πρώτο στάδιο στους 2 τροχούς. αν αλλάξεις γνώμη το πουλάς σχεδόν χωρίς χασούρα.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2014
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    υ.γ.: το οτι εχεις την Α εμπειρια απο οδηγηση κουτιου και γενικα ολη η πρωτη παραγραφος που εχεις γραψει, ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ επι της ουσιας...
    Την πρώτη παράγραφο την έγραψα σε περίπτωση που διαβάσει κάποιος και μου πει.. ok.. ίσως δεν είσαι για μηχανή! Προσπαθώ να τονίσω τον χαρακτήρα μου στον δρόμο.

    υ.γ. Σ' ευχαριστώ για την ολοκληρωμένη απάντηση πάντως :Ρ

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Μην πουλήσεις το αμάξι.....
    Παρε ένα πάπι για καθημερινά...
    Αυτο.....´

    Σε ένα χρόνο μετακινησης μεμτομπαπι θα το εχεις αποσβεσει και θα είσαι μια χαρα.....

    Παρε, κράνος.....
    Παρε μπουφάν......

    Αυτα....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  10. #10
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποιο μηχανάκι 250 κυβικών αλλα δεν θα μπορέσεις, εύκολα, να κάνεις τη διαδρομή των 300 χλμ 2 ή 3 φορές το χρόνο που θές.
    τι δεν θα μπορεσει να κανει ευκολα με το 250αρι??

  11. #11
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Koukouletsos Προβολή μηνύματος

    @theofilos888 μου ακούγονται μια χαρά τα 250cc αλλά γιατί δεν βγαίνει μια διαδρομή 300 χιλιομέτρων; Σε πιστεύω, οπότε ρωτώ καθαρά από απορία. 250cc έχουν μεικτό 5 λίτρα; Μου κάνει εντύπωση. Επίσης 300 ευρώ τον χρόνο κατά μέσο όρο για service μου φαίνεται υπερβολικό αν μιλάμε για 250 κυβικά. Μου κάνει εντύπωση..
    λαθος καταλαβες! 5 λιτρα μικτο και 300 ευρω συντηρηση το χρονο ειναι για all arround 600αρι! το 250αρι ειναι αρκετα χαμηλοτερα..

    τα 300 χλμ με το 250αρι βγαινουν μια χαρα εφ'οσον δηλωνεις οτι δεν σε πειραζει η κουραση... βεβαια κατσε να καβαλησεις πρωτα σε μεγαλη διαδρομη να δεις πως ειναι, μην εισαι τοσο σιγουρος χωρις να ξερεις! οποτε κι εγω ειμαι της γνωμης του οτι ειπε ο ντεβιλς, με τη διαφορα οτι αντι για παπι βρες ενα 125αρι μοτοσυκλετακι!

  12. #12
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Θα συμφωνήσω με τα παιδιά.
    Γι' αυτά που γράφεις ότι ζητάς, η καλύτερη κίνηση είναι να πάρεις ένα παπάκι και να κρατήσεις και το αμάξι.
    Φύγαμε...

  13. #13
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Συμφωνω με τη λυση του παπιου και του αμαξιου.
    Παπι βρισκεις και φθηνοτερα απο 1000 στανταρ, απλα καπως παλιο αλλα οχι σαβουρι.
    Μη πουλησεις το αμαξι χωρις να ξερεις αν θα κατασταλαξεις στη μηχανη. Πλεον εχουν χασει και τελειως την αξια τους τα αυτοκινητα σαν μεταχειρισμενα. Αν και μιας και ειναι 1200αρι φευγει πιο ευκολα με καλουτσικα λεφτα σε σχεση με την αξια του. Στα μεγαλα κυβικα οι τιμες εχουν εξευτελιστει.
    Και αν το πουλησεις και μετανιωσεις μετα και ξαναθες αμαξι δεν θα ξερεις τι βλαβες μπορει να βγαλει το καθε μεταχειρισμενο. Ενω το δικο σου το ξερεις σαν αμαξι. Αν εισαι ευχαριστημενος απο αυτο σαν αυτοκινητο κρατα το. Τωρα με την κριση δεν ειναι για πειραματα.
    Με 1300 μαξιμουμ πιστευω εχεις ξεμπερδεψει με παπι, εξοπλισμο, χαρτια και σερβις για ενα χρονο+ .

  14. #14
    Εγώ νομίζω ότι μια χαρά θα σου έκανε ένα ninja 250r και για τα 300 χιλιόμετρα άνετα τα βγάζει (όχι άνετα με δικάβαλο όμως). Είναι αρκετά φτηνότερο στη συντήρηση από ένα αυτοκίνητο και κάνει όσα ζήτησες. Είναι ευκολοδήγητο και πάρα πολύ καλό για έναν αρχάριο όπως εσύ. Αν μπορείς βέβαια να κρατήσεις το αμάξι και να πάρεις και ένα παπί όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι είναι το καλύτερο αλλά αν δεν μπορείς να κρατήσεις πια το αμάξι βγάλε δίπλωμα και πήγαινε άφοβα για το ninjaki.

  15. #15
    προτεινω er-6 f
    Κατά τον δαίμονα εαυτού

Παρόμοια θέματα

  1. Η ΚΡΙΣΗ ΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ!
    από taxydromos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2009, 05:05
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 14:51
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 07:45
  4. «Δεν είναι τα πάντα μοτοσυκλέτα μάγκες, αλλά ούτε και τραχανάς...»
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2005, 13:54
  5. εκλογες και μοτοσυκλετα
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF