Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 85 από 85

Θέμα: Shoei GT Air vs Schuberth C3 Pro

  1. #76
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Βεβαιώσου οτι έχει κλείσει καλά στα αυτάκια η ζελατίνα όπως είπωθηκε παραπάνω γιατί μια φορά που την είχα βγάλει για πλύσιμο δεν την είχα βάλει καλά μετά και είχα το φαινόμενο που λές και δεν φαίνεται εύκολα οτι δεν την έχει βάλει σωστά στην θέση της. Επίσης κάτσε και ρύθμισε καλά απο τις βίδες που θες να είναι η ζελατίνα και τα pins του pinlock μιας και είναι έκκεντρα(εγώ δεν το ήξερα αυτό πριν πάρω το κράνος αυτό μιας και δεν είχα ποτε σε άλλο κράνος pinlock) για να εξασφαλίσεις άριστο κλείσιμό της ζελατίνας και όσο γίνεται καλύτερη απόδοση του αντιθαμβωτικού.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    στο πλαστικό που είναι περιμετρικά της ζελατινας ακουμπάει κανονικά. ίσως είναι η αίσθηση η δική μου ότι κάτι τρέχει. απο τις βίδες δεν παίρνει τρελές διαφορές για ρύθμιση.

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasdirt
    Εγγραφή
    09/10/2005
    Μηνύματα
    364
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexojohn Προβολή μηνύματος
    καλή χρονιά με υγεία και πάντα όρθιοι.
    σήμερα λοιπόν παρέλαβα το δεματάκι από helmet city το κράνος ήρθε και είμαι πολύ χαρούμενος. περιμένω να γλυκάνει λιγάκι ο καιρός να το πάω μια δοκιμή και να σας πω εντυπώσεις.
    Πήρα το ίδιο ακριβώς πριν 1 μήνα απο το helmet city στα 326 ευρώ, πέτυχα πολύ καλή μέρα...
    "IT'S NEVER TOO LATE
    FOR THE RIDE OF YOUR LIFE"


    KTM adventure fan club!

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    σε σχέση με την τιμή που έγραψε στο ίντερνετ το πήρα 30 ευρώ επιπλέον. δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η μετατροπή του νομίσματος από λίρες Αγγλίας σε ευρώ

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Παιδιά να ρωτήσω για μαγαζιά στην Ελλάδα που πουλάνε σε καλές τιμές κράνη μπορείτε να μου προτείνετε. Για Arai συγκεκριμένα και μόνο με ενδιαφέρει. Θέλω να τα έχω στα υπόψιν για μελλοντικά όταν βρεθούν και τα φράγκα
    Αν για λόγους λειτουργίας του φόρουμ δεν μπορεί να γραφτεί άμεσα ας μου στείλετε π.μ ευχαριστώ!

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    εχω μια απορια. στο ανοιγμα της ζελατινας βρισκει και σε εσας η επανω τσιμουχα στην pin lock; η θελω καποια ρυθμιση;

  7. #82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexojohn Προβολή μηνύματος
    εχω μια απορια. στο ανοιγμα της ζελατινας βρισκει και σε εσας η επανω τσιμουχα στην pin lock; η θελω καποια ρυθμιση;
    Λιγάκι το κάνει και το xr1100 αυτό, μάλλον είναι σχεδιαστικό λάθος.

  8. #83
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Shoei GT Air vs Schuberth s2 sport.

    Θα ήθελα την γνώμη σας παρακαλώ, ιδίως από χρήστες.

    Γιά όρθια θέση οδήγησης. Μηχανάκι τύπου adventure. Ζητούμενο είναι ο χαμηλότερος δυνατός θόρυβος και η καλή αεροδυναμική. Ωτοασπίδες φοράω συνήθως σε μεγάλες διαδρομές. Τα δοκίμασα και τα δύο. Μου εφαρμόζουν το ίδιο καλά, ένα κλικ καλύτερα το Schuberth που μου φάνηκε σε μιά πρώτη σύντομη επαφή και ένα κλίκ ποιοτικότερο. Είναι επίσης αρκετά φτηνότερο, αλλά με D ring που δεν το προτιμώ. Το GT Air θα έρθει το Δεκέμβριο και σαν GT Air2, με καλύτερο εξαερισμό.

  9. #84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Shoei GT Air vs Schuberth s2 sport.

    Θα ήθελα την γνώμη σας παρακαλώ, ιδίως από χρήστες.

    Γιά όρθια θέση οδήγησης. Μηχανάκι τύπου adventure. Ζητούμενο είναι ο χαμηλότερος δυνατός θόρυβος και η καλή αεροδυναμική. Ωτοασπίδες φοράω συνήθως σε μεγάλες διαδρομές. Τα δοκίμασα και τα δύο. Μου εφαρμόζουν το ίδιο καλά, ένα κλικ καλύτερα το Schuberth που μου φάνηκε σε μιά πρώτη σύντομη επαφή και ένα κλίκ ποιοτικότερο. Είναι επίσης αρκετά φτηνότερο, αλλά με D ring που δεν το προτιμώ. Το GT Air θα έρθει το Δεκέμβριο και σαν GT Air2, με καλύτερο εξαερισμό.
    κατοχος gt-air.


    To εχω φορέσει για περίπου 6.000 χλμ εως τώρα, όλα σε ταξίδια και εκδρομές με ον-οφφ.


    Έχει χαμηλά επίπεδα θορύβου, στο βαθμό που χωρίς ωτοασπίδες και ταχύτητες μέχρι 120-130 είμαι άνετος για αρκετή ώρα σε F700/F800GS με χαμηλή ζελατίνα.


    Με ωτοασπίδες ο θόρυβος είναι ελάχιστος.

    Σε ον-οφφ με ψηλή ζελατίνα (1200GS) είναι νιρβάνα. Αν σου λέει κάτι για τα επίπεδα θορύβου, εν κινήσει ακούω το gps μια χαρά (ακουστικά/σύστημα interphone tour) με ωτοασπίδες.


    Ο εξαερισμός είναι οκ, αλλά όχι στα επίπεδα προηγούμενων κρανών που είχα (πχ arai rx7, arai tour-x).


    H ζελατίνα θα θαμπώσει στα πολύ κρύα, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κράνος που θα την κρατήσει καθαρή εκτός και αν ο εξαερισμός του είναι τόσο λάρτζ που θα παγώσεις έτσι και αλλιώς απο το κρύο. Τουλάχιστον στην τιμή περιλαμβάνεται pin lock ζελατίνα.


    Στα θετικά του επίσης το εξαιρετικό ζύγισμα. Δεν ειναι απο τα πιο ελαφρυά κράνη της αγοράς αλλά μετά απο οδήγηση όλη μέρα και για μέρες σερί, δεν με κουράζει στον αυχένα ούτε το νιώθω να μου "βαραίνει" το κεφάλι.

  10. #85
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Πως σας φαίνεται η τιμή;
    Είναι από ότι βλέπω, ίδια και καλύτερη από τα Ευρωπαϊκά sites.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο SHOEI GT-AIR
    από McGyver στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2017, 18:43
  2. Κράνος AGV GT Veloce (vs SHOEI XR1100)
    από Sele στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2014, 02:59
  3. SHOEI GT-AIR
    από hornettrela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2013, 07:59
  4. Shoei vs Schuberth
    από Road67 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 14:48
  5. Shoei XR-1000 VS Shoei Z-ONE ???
    από aman17-2 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 17:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF