Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 77

Θέμα: 2.232 κλήσεις για κράνος τον Μάιο.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ομως καποτε ερχεται και η τηρηση της εφαρμογης του νομου.
    Και εκει δεν υπαρχει δικαιολογια.

    ....

    Για θεματα ασφαλειας και δημοσιας υγειας ο νομος πρεπει να ειναι αμειλικτος
    Στην Ελλαδα αυτα;

    Δεν ειμαι κατα των προστίμων για μη χρηση κρανους και όποιας αλλης παραβασης

    Δεν εχω ομως καμια αποδειξη, ουτε καν ενδειξη, οτι το κρατος κοβει τα προστιμα για το καλο μας και οχι για εισπρακτικους λογους.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    190
    Να πω κι εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου.
    Εδώ στην κρήτη και συγκεκριμένα στο Ρέθυμνο γράφουν για εισπρακτικούς λόγους και το πιστεύω ακράδαντα. Ειναι πολύ εύκολο να τη στήσεις στη γωνία και να τσιμπάς αυτούς που περνάνε απο τον κεντρικό, μιας και δεν έχει άλλο δρόμο για να την γλυτώσεις.
    Αν τους ένοιαζε για την ασφάλεια θα βγαίναν με το ασφαλίτικο ή με το πολιτικο (οχι περιπολικο) και θα κόβαν κώλους απο τις διπλές γραμμες και τις αναστροφές στην εθνική.
    Δεν θυμάμαι πότε έγινε σοβαρό ατυχημα μέσα στην πόλη, εγώ όμως πούλησα τη μηχανή γιατί ΦΟΒΑΜΑΙ να οδηγάω στην εθνικη με αυτα που βλέπω κάθε μερα (μένω Ρέθυμνο δουλεύω Χανιά).
    Φορουσα και φοράω (στο παπί πλέον) πάντα κράνος, αυτός που δεν φοράει για εμένα είναι μ@λ@κ@ς, δεν είναι όμως εγκληματίας για να τον τιμωρήσεις, ρισκάρει το κεφάλι του. Ο βοσκός όμως που πάνω στη στροφή έκανε αναστροφή και μας έκανε ιπτάμενους εμένα και τη γυναίκα μου είναι εγκληματίας και ποτέ δεν τιμωρείται.
    Γι αυτο πιστεύω και επιμένω οτι οι κλήσεις για κράνος είναι καθαρά εισπρακτικο και όχι προληπτικό.

  3. #18
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    2.232 κλήσεις για κράνος τον Μάιο, που σημαινει κατα μεσο ορο 74.4 κλησεις / μερα
    Και λίγες ήτανε...

  4. #19
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    να πουμε παλι τα ιδια;;;οκ.
    φοραω παντα μα παντα μα παντα κρανος.το φοραω αρκετες ωρες την μερα λογω δουλειας.μου εχει προκαλεσει ενα θεματακι στον αυχενα και παρολαυτα δεν το βγαζω ποτε.εκανα τις βλακειες μου στα 16-17 μου,ευτυχως εμαθα χωρις να παθω.
    θεωρω μαλακα οποιον δεν φοραει κρανος και δεν δεχομαι καμια δικαιολογια:κανει ζεστη,εχω περιοδο,δεν ειναι το ζωδιο μου σημερα,εχασα στο κινο,δεν μου κατσε η αλλη κλπ..ομως δεν βλεπω καμια θεληση να μαθουν τα παιδια να το φορανε(το κρατος εννοω) παρα μονο κανα σποτακι που και που σε καμια αργια=εξοδος βαρβατη.το ποιο θα ειναι το προστιμο ειναι αλλη ιστορια,γιατι θα σου πει ο αλλος,εγω το κεφαλι μου θα σπασω,ναι αλλα πληρωνω κι εγω τα νοσοκομειο θα πει ο τριτος κλπ κλπ.
    θεωρω ομως απαραδεκτο να γραφουν για κρανος,να μην γραφουν για αναστροφες,για στοπ,για κοκκινα,για ΜΗ ΧΡΗΣΗ ΦΛΑΣ το οποιο και θεωρω πανευκολο και πολυ πολυ χρησιμο,καθως με εχουν κλεισει απειρες φορες κλπ κλπ....
    αμα θελουμε εμεις στις επομενες γενιες μπορουμε να το μεταφερουμε και αντι για το 70% να μην φοραει κρανος,ε θα γινει 30%...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  5. #20
    Στα απαυταρια μου γιατι το κανουν..... και λιγα τους κανουν..... και αν ημουν μπατσος δεν θα ειχαμε κριση απο τις κλησεις μου....
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #21
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Όσον αφορά το κράνος παρόλο που έχουν καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα καλά κάνουν. Όπως και για το κινητό και για το κόκκινο και την ζώνη!!
    Αν μάθουμε στα παιδιά μας να χρησιμοποιούν τα μέτρα προστασίας ενός οχήματος κάθε τι αντίθετο θα τους φαίνεται περίεργο. Εγώ που απο το μαιευτήριο εχω την μικρή σε καρεκλάκι αν της πεις μπες στο αυτοκίνητο θα σου πει πού είναι το καρεκλάκι γιατί ξέρει ότι αυτή είναι η θέση της. Η αν δει κάποιον χωρίς κράνος αφού ο μπαμπάς πάντα φοράει κράνος.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    Και λίγες ήτανε...
    Το προσωπικο δεν επαρκει για περισσοτερες

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    θεωρω ομως απαραδεκτο να γραφουν για κρανος,να μην γραφουν για αναστροφες,για στοπ,για κοκκινα,για ΜΗ ΧΡΗΣΗ ΦΛΑΣ το οποιο και θεωρω πανευκολο και πολυ πολυ χρησιμο,καθως με εχουν κλεισει απειρες φορες κλπ κλπ....
    ...και για χρηση κινητου, το οποίο εχει καθιερωθει πλεον παρολο που εξαιτιας του εχει χαθει πολυς κοσμος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Στα απαυταρια μου γιατι το κανουν..... και λιγα τους κανουν..... και αν ημουν μπατσος δεν θα ειχαμε κριση απο τις κλησεις μου....
    Χαραμιζεσαι ρε Σπυρο... στην τροχαια θα ειχες ανεβει πολυ ψηλα και δε θα σου ζαλιζαν και τ αρχιδια

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Το πιο άδικο πρόστιμο..
    Μια ελεύθερη εξάτμιση ενοχλεί τους γύρω..
    Οποιαδήποτε παράβαση του κοκ θέτει σε κίνδυνο τους γύρω μας..
    Το κράνος είναι καθαρά θέμα επιλογής.
    Όλοι ξέρουμε ότι δεν συνουσιαζόμαστε με άγνωστες χωρίς "κράνος", παρόλαυτα κάποιοι το διακινδυνεύουν... Να κόψουμε κλήση και σε αυτούς?
    Αν ο άλλος θέλει να ρισκάρει την ζωή του, και μάλιστα χωρίς να θέτει σε κίνδυνο άμεσα κάποιον άλλο, από εμένα έχει το ελεύθερο..

  9. #24
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Το πιο άδικο πρόστιμο..
    Μια ελεύθερη εξάτμιση ενοχλεί τους γύρω..
    Οποιαδήποτε παράβαση του κοκ θέτει σε κίνδυνο τους γύρω μας..
    Το κράνος είναι καθαρά θέμα επιλογής.
    Όλοι ξέρουμε ότι δεν συνουσιαζόμαστε με άγνωστες χωρίς "κράνος", παρόλαυτα κάποιοι το διακινδυνεύουν... Να κόψουμε κλήση και σε αυτούς?
    Αν ο άλλος θέλει να ρισκάρει την ζωή του, και μάλιστα χωρίς να θέτει σε κίνδυνο άμεσα κάποιον άλλο, από εμένα έχει το ελεύθερο..
    πρεπει να λεει ο νομος απαγορευεται να οδηγας δικυκλο χωρις κρανος;
    αν ναι τοτε πρεπει να τον σεβομαστε και να το φοραμε.η μη χρηση του θα επιφερει προστιμο.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Το πιο άδικο πρόστιμο..
    Μια ελεύθερη εξάτμιση ενοχλεί τους γύρω..
    Οποιαδήποτε παράβαση του κοκ θέτει σε κίνδυνο τους γύρω μας..
    Το κράνος είναι καθαρά θέμα επιλογής.
    Όλοι ξέρουμε ότι δεν συνουσιαζόμαστε με άγνωστες χωρίς "κράνος", παρόλαυτα κάποιοι το διακινδυνεύουν... Να κόψουμε κλήση και σε αυτούς?
    Αν ο άλλος θέλει να ρισκάρει την ζωή του, και μάλιστα χωρίς να θέτει σε κίνδυνο άμεσα κάποιον άλλο, από εμένα έχει το ελεύθερο..
    φιλε μου αυτη ειναι η λογικη του αφελη,η 'χωριατικη' να το πω ετσι απαντηση στα προστιμα.
    καταρχην θα επρεπε να σου αναλυσω δεκαδες λογους γιατι πρεπει να φορας κρανος για την ασφαλεια σου αλλα δεν θα το κανω,απλα θα σου πω ενα αντεπιχειρημα στην γελοια τοποθετηση σου πως ειναι καθαρα θεμα επιλογης αν θα προστατευσεις τον εαυτο σου.
    αν φιλε μου λοιπον τρακαρεις χωρις κρανος και μεινεις ανηπηρος δεν θα αξιωνεις αναπηρικες συνταξεις?που φυσικα θα πληρωνουμε ολοι μας...
    αν λοιπον χτυπησεις και χρειαζεσαι ενγειρησεις,νοσηλιες,εντατικες,αιμα θα επιβαρυνεις ολους τους υπολοιπους...
    μην μιλησω για το κακο που θα κανεις σε ολη σου την οικογενεια με την ΕΠΙΛΟΓΗ σου να μην φορεσεις κρανος και σκοτωθεις η μεινεις κλινικα νεκρος,δηλαδη να σε εχουν οι γονεις σου σε γλαστρακι....
    σου ευχομαι να εισαι παντα ορθιος και παντα γερος αλλα πριν μιλησεις για καθαρα προσωπικη επιλογη αφου λοιπον δεν σκεφτεσαι το κεφαλακι σου σκεψου ολα τα παραπανω..

    υγ.μοτο μου ειναι το εξης:μην φορας κρανος...αν δεν εχεις τιποτα να προστατευσεις....
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Ο νομος από την στιγμή που υπάρχει πρέπει να τηρείται.-
    Εγώ προσωπικά έχω σωθεί από το κράνος μου και έχω εκτιμήσει την αξία του.... Δεν καβαλαω χωρίς αυτό..
    Ο διπλανος μου απλά επιλέγει να πράξει αλλιώς και είναι δικαίωμα του.

  12. #27
    Motorradfahrer Το avatar του/της Mits-fz6
    Εγγραφή
    03/05/2012
    Μηνύματα
    201
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Το πιο άδικο πρόστιμο..
    Μια ελεύθερη εξάτμιση ενοχλεί τους γύρω..
    Οποιαδήποτε παράβαση του κοκ θέτει σε κίνδυνο τους γύρω μας..
    Το κράνος είναι καθαρά θέμα επιλογής.
    Όλοι ξέρουμε ότι δεν συνουσιαζόμαστε με άγνωστες χωρίς "κράνος", παρόλαυτα κάποιοι το διακινδυνεύουν... Να κόψουμε κλήση και σε αυτούς?
    Αν ο άλλος θέλει να ρισκάρει την ζωή του, και μάλιστα χωρίς να θέτει σε κίνδυνο άμεσα κάποιον άλλο, από εμένα έχει το ελεύθερο..
    Θα εξακολουθούσες να το λες αυτό αν οδηγούσαν τα δύο σου παιδιά πάνω σε μηχανάκι στους Ελληνικούς δρόμους της μάπα ασφαλτόστρωσης, των παππούδων με πάρκινσον και των γυναικών που μιλάνε στο τηλέφωνο ενώ οδηγούνε; Ξανασκέψου το!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterxoier Προβολή μηνύματος
    φιλε μου αυτη ειναι η λογικη του αφελη,η 'χωριατικη' να το πω ετσι απαντηση στα προστιμα.
    καταρχην θα επρεπε να σου αναλυσω δεκαδες λογους γιατι πρεπει να φορας κρανος για την ασφαλεια σου αλλα δεν θα το κανω,απλα θα σου πω ενα αντεπιχειρημα στην γελοια τοποθετηση σου πως ειναι καθαρα θεμα επιλογης αν θα προστατευσεις τον εαυτο σου.
    αν φιλε μου λοιπον τρακαρεις χωρις κρανος και μεινεις ανηπηρος δεν θα αξιωνεις αναπηρικες συνταξεις?που φυσικα θα πληρωνουμε ολοι μας...
    αν λοιπον χτυπησεις και χρειαζεσαι ενγειρησεις,νοσηλιες,εντατικες,αιμα θα επιβαρυνεις ολους τους υπολοιπους...
    μην μιλησω για το κακο που θα κανεις σε ολη σου την οικογενεια με την ΕΠΙΛΟΓΗ σου να μην φορεσεις κρανος και σκοτωθεις η μεινεις κλινικα νεκρος,δηλαδη να σε εχουν οι γονεις σου σε γλαστρακι....
    σου ευχομαι να εισαι παντα ορθιος και παντα γερος αλλα πριν μιλησεις για καθαρα προσωπικη επιλογη αφου λοιπον δεν σκεφτεσαι το κεφαλακι σου σκεψου ολα τα παραπανω..

    υγ.μοτο μου ειναι το εξης:μην φορας κρανος...αν δεν εχεις τιποτα να προστατευσεις....
    Ο πουριτανισμος δεν κρύβεται πρωτευουσιάνε συνάδελφε..
    Τελευταία τροποποίηση από Red Rider; 13/06/2014 στις 00:39.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mits-fz6 Προβολή μηνύματος
    Θα εξακολουθούσες να το λες αυτό αν οδηγούσαν τα δύο σου παιδιά πάνω σε μηχανάκι στους Ελληνικούς δρόμους της μάπα ασφαλτόστρωσης, των παππούδων με πάρκινσον και των γυναικών που μιλάνε στο τηλέφωνο ενώ οδηγούνε; Ξανασκέψου το!
    Σίγουρα δεν θα άφηνα το κράτος να με προλάβει..
    Η παιδεία ξεκινάει από νωρίς φίλε μου, δεν περιμένουμε να πιάσουν τιμόνι και να "τιμωρηθούν" από μια κλήση..

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα δεν θα άφηνα το κράτος να με προλάβει..
    Η παιδεία ξεκινάει από νωρίς φίλε μου, δεν περιμένουμε να πιάσουν τιμόνι και να "τιμωρηθούν" από μια κλήση..
    Αμα είχες την παιδεία δεν θα τα έλεγες αυτά. Αν νομίζεις ότι τιμωρείς το αδιαφορο κράτος την με αδιαφορία στον διπλανό σου δεν είσαι καλύτερος

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eρωτηση για κρανος FM Radical
    από gv_gr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2005, 22:34
  2. Βοήθεια σας για κράνος
    από stelao στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 11:06
  3. Άλλη μια προτροπή για κράνος
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 14:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2004, 04:05
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 18:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF