Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 77

Θέμα: 2.232 κλήσεις για κράνος τον Μάιο.

  1. #61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kapnias Προβολή μηνύματος
    Να πω κι εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου.
    ...αυτός που δεν φοράει για εμένα είναι μ@λ@κ@ς, δεν είναι όμως εγκληματίας για να τον τιμωρήσεις, ρισκάρει το κεφάλι του.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Το πιο άδικο πρόστιμο..
    Αν ο άλλος θέλει να ρισκάρει την ζωή του, και μάλιστα χωρίς να θέτει σε κίνδυνο άμεσα κάποιον άλλο, από εμένα έχει το ελεύθερο..
    Η μη χρήση κράνους οδηγεί τον αναβάτη σε δυσφορία, σε μείωση της ικανότητας αντίληψης των ερεθισμάτων και έκθεση αυτού σε κίνδυνο πρόσκρουσης με διάφορα σωματίδια (χαλικάκια, μυγάκια, σκατάκια). Τα προηγούμενα αυξάνονται όσο αυξάνεται η ταχύτητα κίνησης.
    Έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες ατυχήματος που θα επηρεάσει και άλλους οδηγούς.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris_n Προβολή μηνύματος
    Έωλο νομίζω το επιχείρημα οτι όποιος δεν φοράει κράνος κάνει κακό μόνο στον εαυτό του. Εξηγούμαι. Η επιλογή του να μην φορέσει κάποιος κράνος επιρρεάζει άμεσα την οδηγική του συμπεριφορά. Ακούει χειρότερα (αν ακούει καθόλου απο τον αέρα στα αυτιά του), βλέπει σαφώς χειρότερα (αν βλέπει και τίποτα με ταχύτητες άνω των 50 χλμ/ω) και σίγουρα δεν είναι προσηλωμένος στον δρόμο, τόσο όσο ο αναβάτης με κράνος. Άρα η επιλογή κάποιου να μην φορέσει κράνος, όχι έμμεσα, αλλα άμεσα (μέσω της υποβάθμισης της οδηγικής του συμπεριφοράς και ικανότητας) επιρρεάζει όλους τους υπόλοιπους χρήστες της οδού. Αυτό πιστεύω.
    Αυτό ακριβώς. Και να συμπληρώσω πως δεν έχει τόσο σημασία το αν οδηγούμε εντός ή εκτός πόλης. Μπορεί οι ταχύτητες να είναι μικρότερες στην πόλη, αλλά το κρύο τσούζει τα μάτια, η σκόνη κι ο αέρας και τα διάφορα σωματίδια υπάρχουν πάντα. Είναι σαν να μην έχεις παρ μπριζ σε κάμπριο αμάξι.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα το δεχόμουν αν όλοι οι χρήστες των δρόμων είχαν 100% όραση και ακοή, κάτι που, όπως όλοι γνωρίζουμε, δε συμβαίνει, οπότε είναι τελείως υποκριτικό αυτό που λες.

    Επόμενο επιχείρημα περιμένω να ακούσω ότι μπορεί να σου μπει μυγάκι στο μάτι και να σκοτώσεις κάποιον.

    Να τονίσω ότι είμαι σαφώς υπέρ της χρήσης κράνους και εξοπλισμού. Είναι απαράδεκτο, εν έτει 2014, να υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τη σημασία τους. Αλλά δε μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση ότι η έλλειψη κράνους μπορεί να κάνει κακό σε οποιονδήποτε άλλον εκτός του εαυτού σου.
    Οπότε αν κάποιος έχει τις αισθήσεις του στο 70%, δεν πειράζει, ας κατέβουν στο π.χ. 50% λόγω μη χρήσης κράνους. Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν ήταν τέλειες.
    Edit: Δεν πρόσεξα πως απάντησες στον peterxoier.
    Αν έχεις συγκρουστεί με έντομο ή πετραδάκι με ταχύτητα πάνω από 90 Km/h (να μην πω για 200+ που έχω δει ss ακράνωτους), θα γνωρίζεις πόσο σε πονάει, σε ξαφνιάζει διότι δεν μπορείς να το προβλέψεις άμεσα και πόσο εύκολο είναι να χάσεις την συγκέντρωση και τον έλεγχό σου έστω και για 1-2 δευτερόλεπτα.

    Και εγώ είμαι υπέρ του κράνους, αλλά όχι μόνο γιατί δεν θα σπάσει το κεφάλι μου αν πέσω, αλλά και γιατί με προστατεύει από τις εξωτερικές συνθήκες, δίνοντάς μου την δυνατότητα να οδηγώ τουλάχιστον πιο συγκεντρωμένα.

    Θα μπορούσαμε ίσως να πούμε πως η ζώνη στο αυτοκίνητο μπορεί επηρεάσει αποκλειστικά αυτόν που την φορά. Αλλά δεν έχω τόση εμπειρία από αυτοκίνητα, οπότε δεν ορκίζομαι.
    Τελευταία τροποποίηση από Neodammerung; 14/06/2014 στις 09:48.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    ...μόνο τόσες; Μακάρι να τους έγραφαν ΟΛΟΥΣ που δεν φοράνε κράνος.Στην Αθήνα το ποσοστό που προστατεύει τον εγκέφαλό του με κράνος είναι απογοητευτικά μικρό. Στην επαρχία και συγκεκριμένα Χανιά όσο και αν σας φανεί περίεργο το ποσοστό που φοράνε κράνος είναι πολύ μεγαλύτερο από την Αθήνα.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΝΕ
    ανανήψαντας

  4. #64
    Πριν μια βδομάδα πήγα μια βόλτα Πειραιά και πίσω Αθήνα και δεν οδηγούσα, οπότε χάζευα τους άλλους. Μου έκανε εντύπωση το πόσοι δεν φορούσαν. Κάποια στιγμή άρχισα να μετράω αναβάτες (οδηγούς και συνεπιβάτες). Σταμάτησα όταν έφτασα τους 100. Από αυτούς, κράνος φορούσαν οι... 34.
    safety doesn't happen by accident

  5. #65
    Χρεοκοπημενο μελος Το avatar του/της taskon
    Εγγραφή
    01/11/2004
    Μηνύματα
    161
    το κρανος ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση αν το φορας η οχι και δεν θα επρεπε να τιμωρειται,

    οπως επισης και τα εξης
    να παιζω το πουλι μου στο δρομο,
    να καρφωνω ενεσεις στο μπρατσο μου
    να τρεχω με 300 αν ο δρομος ειναι αδειος
    να μην φοραω ζωνη
    να πηγαινω στην εθνικη με 40
    να οδηγω χωρις διπλωμα αφου ξερω να οδηγω
    και πολλα αλλα που ο καθενας μπορει να συμπληρωσει αναλογα με το πως βλεπει τα πραγματα, νομος α λα καρτ ενα πραγμα

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Πως προκυπτει οτι γραφουν για εισπρακτικους λογους και οχι για προληπτικους??



    ΑΥΤΟ...................ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΠΑΕΙ






    Στά άνέκδοτα.....

  7. #67
    Μετά λοιπόν από ένα τροχαίο χωρίς κράνος το κόστος είναι τεράστιο και το πληρώνουμε όλοι.Τα παρακάτω στοιχεία είναι από τον Ευαγγελισμό
    (Κρανιοεγκεφαλική Κάκωση [ΚΕΚ]
    Υπό Γεωργίου Στράντζαλη
    Επ. Καθηγητής Νευροχειρουργικής
    Νευροχειρουργική Κλινική – Πανεπιστήμιο Αθηνών – Θεραπευτήριο «Ο Ευαγγελισμός)
    Το 72% αυτών που θα έχουν ΚΕΚ θα νοσηλευτούν σε ΜΕΘ
    Κόστος νοσηλείας σε ΜΕΘ 3.000-4.000€/ημέρα ,σήμερα που μηλάμε βάση ΚΕΝ
    Η ελάχιστη νοσηλεία στη ΜΕΘ μετά από κρανιοεγκεφαλική κάκωση είναι 10 μέρες και μπορεί να φτάσει και μήνες ολόκληρους.
    καλά θα γέινει μόνο το 17% και θα πεθάνουν ή θα μείνουν φυτά το 71% ενώ οι υπόλοιποι θα έχουν κάποια μόνημη αναπηρία που θα πληρώνουμε πάλι οι υπόλοιποι.
    Βάλτε τώρα τα νουμεράκια και τα κομπιουτεράκια κάτω να δείτε πόσο θα είναι το επόμενο ΤΖΑΚ ΠΟΤ του ΤΖΟΚΕΡ αν το πολλαπλασιάσεται με τις 2.000 κλήσεις που κόπηκαν σε υποψήφιους για τα παραπάνω.Και αυτό το νούμερο τώρα κάντε το επί 12 γιατί αυτό ήταν μόνο για ένα μήνα.

    Μη μου λέτε λοιπόν ότι είναι υπόθεση του καθενώς και δεν πρέπει να τρώνε κλήσεις. Άσε το τί περνάει κατά την διάρκεια της νοσηλείας μία οικογένεια και τί περνάει μετά αν δεν πάνε όλα καλά!!!
    Δεν σκοτώνουν και δεν αφήνουν παράλυτο κάποιον οι μηχανές.... η βλακία που τον κάνει να μή φοράει κράνος και να κάνει βλακίες στον δρόμο τα κάνουν, το ποτό τα κάνει, η ανευθηνότητα τα κάνει, τα σκατά που κουβαλάνε στο κεφάλι τους τα κάνουν.... οι μηχανές όχι....

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    δεν βρισκω λογο γιατι να μην φορας κρανος... αλλα ειναι σαν το αυτοκινητο,οταν ακους οτι ειναι μονο για να μην παρεις κληση απο την τροχαια λογικο ειναι... δεν ξερουν οτι η ζωνη εκτος απο το να σε συγκρατησει σε πιθανη συγκρουση,σε κραταει και στη σωστη θεση την στιγμη που θα ανοιξει ο αεροσακος οσο και στην σωστη θεση σε μια στροφη που θα παρεις με λιγο παραπανω ταχυτητα...

  9. #69
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taskon Προβολή μηνύματος
    το κρανος ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση αν το φορας η οχι και δεν θα επρεπε να τιμωρειται,

    οπως επισης και τα εξης
    να παιζω το πουλι μου στο δρομο,
    να καρφωνω ενεσεις στο μπρατσο μου
    να τρεχω με 300 αν ο δρομος ειναι αδειος
    να μην φοραω ζωνη
    να πηγαινω στην εθνικη με 40
    να οδηγω χωρις διπλωμα αφου ξερω να οδηγω
    και πολλα αλλα που ο καθενας μπορει να συμπληρωσει αναλογα με το πως βλεπει τα πραγματα, νομος α λα καρτ ενα πραγμα
    Μάλλον κανείς πλάκα έτσι???

  10. #70
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taskon Προβολή μηνύματος
    ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση αν το παιζω το πουλι μου
    αυτο ειναι το μονο σιγουρο...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drspeed Προβολή μηνύματος
    Μετά λοιπόν από ένα τροχαίο χωρίς κράνος το κόστος είναι τεράστιο και το πληρώνουμε όλοι.Τα παρακάτω στοιχεία είναι από τον Ευαγγελισμό
    (Κρανιοεγκεφαλική Κάκωση [ΚΕΚ]
    Υπό Γεωργίου Στράντζαλη
    Επ. Καθηγητής Νευροχειρουργικής
    Νευροχειρουργική Κλινική – Πανεπιστήμιο Αθηνών – Θεραπευτήριο «Ο Ευαγγελισμός)
    Το 72% αυτών που θα έχουν ΚΕΚ θα νοσηλευτούν σε ΜΕΘ
    Κόστος νοσηλείας σε ΜΕΘ 3.000-4.000€/ημέρα ,σήμερα που μηλάμε βάση ΚΕΝ
    Η ελάχιστη νοσηλεία στη ΜΕΘ μετά από κρανιοεγκεφαλική κάκωση είναι 10 μέρες και μπορεί να φτάσει και μήνες ολόκληρους.
    καλά θα γέινει μόνο το 17% και θα πεθάνουν ή θα μείνουν φυτά το 71% ενώ οι υπόλοιποι θα έχουν κάποια μόνημη αναπηρία που θα πληρώνουμε πάλι οι υπόλοιποι.
    Βάλτε τώρα τα νουμεράκια και τα κομπιουτεράκια κάτω να δείτε πόσο θα είναι το επόμενο ΤΖΑΚ ΠΟΤ του ΤΖΟΚΕΡ αν το πολλαπλασιάσεται με τις 2.000 κλήσεις που κόπηκαν σε υποψήφιους για τα παραπάνω.Και αυτό το νούμερο τώρα κάντε το επί 12 γιατί αυτό ήταν μόνο για ένα μήνα.

    Μη μου λέτε λοιπόν ότι είναι υπόθεση του καθενώς και δεν πρέπει να τρώνε κλήσεις. Άσε το τί περνάει κατά την διάρκεια της νοσηλείας μία οικογένεια και τί περνάει μετά αν δεν πάνε όλα καλά!!!
    Δεν σκοτώνουν και δεν αφήνουν παράλυτο κάποιον οι μηχανές.... η βλακία που τον κάνει να μή φοράει κράνος και να κάνει βλακίες στον δρόμο τα κάνουν, το ποτό τα κάνει, η ανευθηνότητα τα κάνει, τα σκατά που κουβαλάνε στο κεφάλι τους τα κάνουν.... οι μηχανές όχι....






    ΟΥΤΕ Ο ΟΡΓΟΥΕΛ..............






    Στή φάρμα τών ζώων ρέ κούκλε....
    Φροντίζω πρίν άπό σάς γιά σάς
    ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ........
    Κουφάλες θά πεθαίνετε όταν θέλω,όπως θέλω καί μέ όποιο τρόπο θέλω......
    Τελικά τά άσφαλιστικά ταμεία άπό αύτούς πού δέ φόραγαν κράνος
    ΧΡΕΩΚΩΠΗΣΑΝ............

    Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΑΡΑΝΟΙΑ.....ρέ πώς καταντάει ό άνθρωπος....

    Πές μας τώρα καί πόσα έφαγαν άπό τά στραβά ύποβρύχια,τή Μίζενς,
    τούς έξοπλισμούς.......κ.λ.π....

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    ενταξει δεν το κλεινετε κι αυτο το θεμα..
    πρεπει να φοραμε κρανος παντα!!
    τα μετρα ειναι εισπρακτικα οχι προληπτικα..
    το κεφαλι ομως δικο μου και εγω δεν
    θελω να το δω ανοιγμενο..

  13. #73
    Χρεοκοπημενο μελος Το avatar του/της taskon
    Εγγραφή
    01/11/2004
    Μηνύματα
    161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Μάλλον κανείς πλάκα έτσι???
    εννοειται οτι κανω πλακα αλλα εχω βαρεθει ο καθενας να ερμηνευει τους νιομους κατα το δοκουν. δεν θες να φορας κρανος ρε μεγαλε μην φορας αλλα μην με πρηζεις καθε φορα για δικαιωμα επιλογης, εισπρακτικα μετρα κτλ. πληρωσε την κλησουλα σου και τελος!!

  14. #74
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Επειδή έρχονται σπίτι σου και σε πρήζουν. Είναι οι γνωστοί Μάρτυρες της Κρανιοεγκεφαλικής Κάκωσης.
    Life begins at 45°.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Επειδή έρχονται σπίτι σου και σε πρήζουν. Είναι οι γνωστοί Μάρτυρες της Κρανιοεγκεφαλικής Κάκωσης.
    The only easy day was yesterday.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eρωτηση για κρανος FM Radical
    από gv_gr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2005, 23:34
  2. Βοήθεια σας για κράνος
    από stelao στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 12:06
  3. Άλλη μια προτροπή για κράνος
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 15:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2004, 05:05
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 19:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF