Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Καινουρια μηχανη. Την επαθα ασχημα;

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johngeo Προβολή μηνύματος
    Απο οτι γνωριζω για ktm αλλα πρεπει να ισχύει για ολους τους κινητήρες ο τροπος ελέγχου των λαδιων εχει ως εξης:Ορθιο σταντ 3 λεπτα ρελαντι σβηνουμε περιμενουμε 1 λεπτο κ κοιταμε την σταθμη.
    Αυτό αφορά κινητήρες με ξηρό κάρτερ.

  2. #32
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αυτό αφορά κινητήρες με ξηρό κάρτερ.
    Η σωστή μέτρηση γίνεται με το να είναι παγωμένο το μοτέρ, δηλαδή να έχουν "κάτσει" όλα τα λάδια στο κάρτερ. Βγάζουμε τον δείχτη, τον σκουπίζουμε, τον ξαναβιδώνουμε μέσα και μετράμε. Ή στο τζαμάκι (εαν υπάρχει) στο κάρτερ βλέπουμε την στάθμη των λαδιών με το μηχανάκι όρθιο.

    Τώρα για τα ΚΤΜ και 3 λεπτά ρελαντί δεν το γνωρίζω.

  3. #33
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    φιλε αν δεν ειχε λαδια το μοτερ οχι 300, ουτε 30 δε θα ειχες κανει πριν λιωσουν ολα μεσα...

  4. #34
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Η σωστή μέτρηση γίνεται με το να είναι παγωμένο το μοτέρ, δηλαδή να έχουν "κάτσει" όλα τα λάδια στο κάρτερ. Βγάζουμε τον δείχτη, τον σκουπίζουμε, τον ξαναβιδώνουμε μέσα και μετράμε. Ή στο τζαμάκι (εαν υπάρχει) στο κάρτερ βλέπουμε την στάθμη των λαδιών με το μηχανάκι όρθιο.

    Τώρα για τα ΚΤΜ και 3 λεπτά ρελαντί δεν το γνωρίζω.
    Καλησπέρα και από εμένα.

    Η σωστή μέτρηση γίνεται ως εξής: τοποθετούμε τη μηχανή σε όρθια θέση, βάζουμε μπροστά και ζεσταίνουμε για μερικά λεπτά. Μετά σβήνουμε και αφήνουμε να κάτσουν τα λάδια για μερικά λεπτά. Μετά, ελέγχουμε τη στάθμη από το τζαμάκι με τη μηχανή πάντα όρθια!
    Αυτό γράφει το μάνιουαλ της μηχανής μου (R1 2008) καθώς και τα μάνιουαλ όσων μηχανών έχουν περάσει από τα χέρια μου εδώ και σχεδόν 20 χρόνια. Φυσικά, αυτό μου έχουν πει και σε όσα συνεργεία έχω πάει!.

    Φιλικά,


    Νίκος
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  5. #35
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos988 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και από εμένα.

    Η σωστή μέτρηση γίνεται ως εξής: τοποθετούμε τη μηχανή σε όρθια θέση, βάζουμε μπροστά και ζεσταίνουμε για μερικά λεπτά. Μετά σβήνουμε και αφήνουμε να κάτσουν τα λάδια για μερικά λεπτά. Μετά, ελέγχουμε τη στάθμη από το τζαμάκι με τη μηχανή πάντα όρθια!
    Αυτό γράφει το μάνιουαλ της μηχανής μου (R1 2008) καθώς και τα μάνιουαλ όσων μηχανών έχουν περάσει από τα χέρια μου εδώ και σχεδόν 20 χρόνια. Φυσικά, αυτό μου έχουν πει και σε όσα συνεργεία έχω πάει!.

    Φιλικά,


    Νίκος
    Ωραία, βάζεις την μηχανή να λειτουργήσει με συνέπεια οτι θα ανεβάσει τα λάδια πάνω στην κεφαλή όπως και τα χιτώνια του λαδιού.
    Θα πάρεις την στάθμη που θες αλλά υπολόγισε και το λάδι που θα έχει μείνει "πάνω" και στο συμπλήρωμα θα έχεις παραπανίσιο λάδι.

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Ωραία, βάζεις την μηχανή να λειτουργήσει με συνέπεια οτι θα ανεβάσει τα λάδια πάνω στην κεφαλή όπως και τα χιτώνια του λαδιού.
    Θα πάρεις την στάθμη που θες αλλά υπολόγισε και το λάδι που θα έχει μείνει "πάνω" και στο συμπλήρωμα θα έχεις παραπανίσιο λάδι.
    Παγωμενα τα λαδια, ουτε στην ανταρκτικη.
    Δουλευεις για λιγο το μοτερ. Σβηνεις. Βαζεις το μηχανακι σε επιπεδη επιφανεια και στο διπλο (αν υπαρχει). Αλλιως τακακι στο σταντ η στο ορθιο - με βοηθεια απο φιλο - για μετρηση.
    Περιμενεις μερικα λεπτα και μετρας.

    Τα παγωμενα, ουτε για πλακα.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  7. #37
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Επαρχία είμαι παίδες.

    Το μονο που με καθυσηχαζει λιγο ειναι οτι δεν αναψε κανα λαμπακι πουθενα. Αυριο το πρωι θα το παω να το τσεκαρει μπροστα μου.

    Την τυχη μου μεσα...

    Φταιω και εγω ομως. Τυφλη εμπιστοσυνη απο που και ως που;
    Οχι ρε φιλαρακι, δε φταις.
    Δηλαδη δικαιωμα ν αγοραζουν καινουρια οχηματα εχουν μονο οι γνωστες;
    Οι ασχετοι δηλαδη, τι; Ζαρια ΑΝ ο τεχνικος ειχε καλογ@μησει κι ειχε ορεξη να τσεκαρει ενα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ μηχανακι;
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  8. #38
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    συμφωνω africaptan , αλλα τελικα οχι δε πρεπει να εχεις εμπιστοσυνη σχετικος η ασχετος(δε σου πα να γινουμε ολοι μηχανικοι οσα μπορουμε).Εγω πριν αρκετα χρονια ειχα παει για το πρωτο σερβις σε εξουσιοδοτημενο , παραλαμβανω τη μηχανη Παρασκευη και δε τη κουνησα (το συνεργειο ηταν κοντα μου) μεχρι την κυριακη που πηγα Μεγαρα.Στην εθνικη κατι δε μου πηγαινε καλα , ενας περιεργος ηχος απο τον κινητηρα και η μηχανη ... μπουκωμενη , εφτανε τα 200χαω και βλαστημαγε , καποια στιγμη καποιος απο τη παρεα μου κανει νοημα σταματαμε μου λεει βγαζεις ασπρο καπνο.... Δευτερα , σε αλλο συνεργειο κοιταχτε το....πολυ παραπανω λαδι (το αντιθετο απο εδω δλδ λολ)για να μην σε ζαλιζω.Ουτε εγω το τσεκαρα.Ποτε ξανα απο τοτε.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  9. #39
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Βρε δε λεω το αντιθετο. Καλο ειναι να προσεχουμε, να μην εχουμε εμπιστοσυνη, κτλ, κτλ. (Αλλωστε κι εγω την πατησα. Το 1992 περιπου, ημουν σε ταξιδι, ηθελα αλλαγη λαδιων στο αμαξι και πηγα σ ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο ν αλλαξω τα λαδια. Πηρα τ αμαξι, εφυγα, και στο δρομο μυριζε και καπνιζε. Εβαλε τα καινουρια λαδια, αλλα δεν εκλεισε την ταπα)...
    Ομως καποιος παει και ψωνιζει ενα φτηνο αμαξακι και δεν ξερει πως ανοιγει το καπο. Εχει κανει τη μ@λ@κι@ ο μηχανικος που του το παρεδωσε, και κολλαει ο κινητηρας. Τηλεφωνο στον εμπορα
    "ναι, γεια σας, το αμαξι εχει καποιο προνλημα. Ξαφνικα με αφησε".
    "Μαλιστα. Μην ανησυχειται, θα το μαζεψουμε εμεις και θα το φτιαξουμε".

    Κι ασχετος οπως ειναι ο νεος οδηγος του πετανε το μπαλακι, κι αντε γεια μετα.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  10. #40
    RTFM

    "Read the fucking manual"
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2014
    Μηνύματα
    34
    ειχε λαδια συντηρησεως μεσα τουτεστιν μια ποσοτητα με την οποια δουλευει ο κινητηρας λιγα μεν αλλα επαρκη,πχ σε ενα innova θα εχει 300 ml μεσα αποτα 800-900 που παιρνει.εγω την ειχα πατησει με ενα sh 150 κουτα που δεν ειχαν τσεκαρει κ δεν ειχε παραφλου μεσα...αν επιτρεπεται απο ποιο καταστημα?

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2012
    Μηνύματα
    51
    δε νομίζω να έχεις καποιο θέα με τον κινητήρα σου αφου δε σου ανέβασε θερμοκρασία για μεγάλο διάστημα.. αλλα παρόλα αυτά μήν κουνήσεις την μηχανή πριν συμπληρώσεις λάδι και νερό και οποσδήποτε πάνε στο κατάστημα απο όποου την πήρες κράξτους τα χρήματα ξέραν να τα πάρουν τη μοτο όπως πρέπει δεν μπορύσαν να την δώσουν??

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από naturalboy Προβολή μηνύματος
    δε νομίζω να έχεις καποιο θέα με τον κινητήρα σου αφου δε σου ανέβασε θερμοκρασία για μεγάλο διάστημα.. αλλα παρόλα αυτά μήν κουνήσεις την μηχανή πριν συμπληρώσεις λάδι και νερό και οποσδήποτε πάνε στο κατάστημα απο όποου την πήρες κράξτους τα χρήματα ξέραν να τα πάρουν τη μοτο όπως πρέπει δεν μπορύσαν να την δώσουν??

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/03/2010
    Μηνύματα
    12
    Καλησπέρα κι απο μένα. Δεν ανοίγω καινούριο θέμα, καθ΄οτι παρόμοια περίπτωση αλλά με μεταχειρισμένη μηχανή. Κάτοχος eνός Aprilia Pegaso ie του 2002 προσφάτως και αρκετά ταλαιπωρημένος. Την Παρασκευή που μας πέρασε αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου ταξίδι απο Αθήνα. Μετά την Ελευσίνα κι ενώ όλα κυλούσαν ομαλά μου ανάβει η ένδειξη λαδιού (το μηχανάκι είχε λάδια). Σκέφτομαι αμέσως να σταματήσω με την πρώτη ευκαιρία ωστέ να σβήσω το μοτέρ και έψαχνα εναγωνιωδώς πάρκινγκ. Μέχρι να βρω όμως πάρκινγκ κι ενώ κινούμουν με 110-120 πέφτουν οι στροφές και το μηχανάκι φρενάρει μέχρι να σταματήσει (ευτυχώς το κράτησα και δεν έπεσα). Πάει κόλησε είπα και ενοείται πως δεν έπαιρνε μπροστά έπειτα απο αλλεπάλληλες προσπάθειες. Το φορτώνω στην οδική και το στέλνω στον πρώην ιδιοκτήτη του (το μόνο καλό στην υπόθεση είναι οτί μ έχει βοηθήσει σε ότι κι αν έχω χρειαστεί μέχρι τώρα). Ο πρώην ιδιοκτήτης του εκπληκτος το βάζει μπροστά και παίρνει κανονικά χωρίς κανένα θόρυβο από τον κινητήρα! Πιθανότατα να είναι αντλία λαδιού αλλα εμένα με απασχολεί το εξής: το φρενάρισμα του κινητήρα
    μπορεί να έχει επηρεάσει κάτι το οποιο να μην φαίνεται τώρα αλλα να παρουσιαστεί στο μέλλον? Ο πρώην ιδιοκτήτης του-γνώστης μηχανολογίας ειναι κατηγορηματικός πως το aprilia επειδή δεν έχει κουζινέτα δεν θα έχει κανένα θέμα. γνωστοί μου με γνώσεις μηχανολογίας πάλι μου λένε πως μπορεί να έχει θέμα και να χρήζει επισκευής μοτέρ. Εσείς τι πιστεύετε? Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί ξεκίνησα άσχημα δυστηχώς η εμπειρία μου με μοτο μεγαλύτερου κυβισμου...
    Τελευταία τροποποίηση από ilias_7; 15/07/2014 στις 22:14.

  15. #45
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ilias_7 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα κι απο μένα. Δεν ανοίγω καινούριο θέμα, καθ΄οτι παρόμοια περίπτωση αλλά με μεταχειρισμένη μηχανή. Κάτοχος eνός Aprilia Pegaso ie του 2002 προσφάτως και αρκετά ταλαιπωρημένος. Την Παρασκευή που μας πέρασε αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου ταξίδι απο Αθήνα. Μετά την Ελευσίνα κι ενώ όλα κυλούσαν ομαλά μου ανάβει η ένδειξη λαδιού (το μηχανάκι είχε λάδια). Σκέφτομαι αμέσως να σταματήσω με την πρώτη ευκαιρία ωστέ να σβήσω το μοτέρ και έψαχνα εναγωνιωδώς πάρκινγκ. Μέχρι να βρω όμως πάρκινγκ κι ενώ κινούμουν με 110-120 πέφτουν οι στροφές και το μηχανάκι φρενάρει μέχρι να σταματήσει (ευτυχώς το κράτησα και δεν έπεσα). Πάει κόλησε είπα και ενοείται πως δεν έπαιρνε μπροστά έπειτα απο αλλεπάλληλες προσπάθειες. Το φορτώνω στην οδική και το στέλνω στον πρώην ιδιοκτήτη του (το μόνο καλό στην υπόθεση είναι οτί μ έχει βοηθήσει σε ότι κι αν έχω χρειαστεί μέχρι τώρα). Ο πρώην ιδιοκτήτης του εκπληκτος το βάζει μπροστά και παίρνει κανονικά χωρίς κανένα θόρυβο από τον κινητήρα! Πιθανότατα να είναι αντλία λαδιού αλλα εμένα με απασχολεί το εξής: το φρενάρισμα του κινητήρα
    μπορεί να έχει επηρεάσει κάτι το οποιο να μην φαίνεται τώρα αλλα να παρουσιαστεί στο μέλλον? Ο πρώην ιδιοκτήτης του-γνώστης μηχανολογίας ειναι κατηγορηματικός πως το aprilia επειδή δεν έχει κουζινέτα δεν θα έχει κανένα θέμα. γνωστοί μου με γνώσεις μηχανολογίας πάλι μου λένε πως μπορεί να έχει θέμα και να χρήζει επισκευής μοτέρ. Εσείς τι πιστεύετε? Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί ξεκίνησα άσχημα δυστηχώς η εμπειρία μου με μοτο μεγαλύτερου κυβισμου...

    Εμενα κατι σε ηλεκτρολογικο μου κανει. Οταν σου εσβησε στο δρομο, εσβησαν και τα οργανα? Εκανε καποιο θορυβο?
    Αν σου ειχε κολλησει, ακομα και αν ξεκολλαγε για να το βαλεις μπροστα θα εκανε σαν κουδουνιστρα. Τωρα το λαμπακι δε ξερω πως μπορει να συνδεεται με αυτο το σεναριο.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σκέψεις για καινούρια μηχανή
    από freak στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2011, 11:57
  2. Την έπαθα από αλυσίδα
    από kaps στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2007, 18:33
  3. Θέλω καινούρια μηχανή!!
    από Respect στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2007, 22:06
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2007, 15:54
  5. πιτσιρίκος που μάλλον την έχει άσχημα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2007, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF