Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 50 από 50

Θέμα: Καινουρια μηχανη. Την επαθα ασχημα;

  1. #46
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Εμενα κατι σε ηλεκτρολογικο μου κανει......
    κι εμενα!

    τι πρωτοτυπο!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ilias_7 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα κι απο μένα. Δεν ανοίγω καινούριο θέμα, καθ΄οτι παρόμοια περίπτωση αλλά με μεταχειρισμένη μηχανή. Κάτοχος eνός Aprilia Pegaso ie του 2002 προσφάτως και αρκετά ταλαιπωρημένος. Την Παρασκευή που μας πέρασε αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου ταξίδι απο Αθήνα. Μετά την Ελευσίνα κι ενώ όλα κυλούσαν ομαλά μου ανάβει η ένδειξη λαδιού (το μηχανάκι είχε λάδια). Σκέφτομαι αμέσως να σταματήσω με την πρώτη ευκαιρία ωστέ να σβήσω το μοτέρ και έψαχνα εναγωνιωδώς πάρκινγκ. Μέχρι να βρω όμως πάρκινγκ κι ενώ κινούμουν με 110-120 πέφτουν οι στροφές και το μηχανάκι φρενάρει μέχρι να σταματήσει (ευτυχώς το κράτησα και δεν έπεσα). Πάει κόλησε είπα και ενοείται πως δεν έπαιρνε μπροστά έπειτα απο αλλεπάλληλες προσπάθειες. Το φορτώνω στην οδική και το στέλνω στον πρώην ιδιοκτήτη του (το μόνο καλό στην υπόθεση είναι οτί μ έχει βοηθήσει σε ότι κι αν έχω χρειαστεί μέχρι τώρα). Ο πρώην ιδιοκτήτης του εκπληκτος το βάζει μπροστά και παίρνει κανονικά χωρίς κανένα θόρυβο από τον κινητήρα! Πιθανότατα να είναι αντλία λαδιού αλλα εμένα με απασχολεί το εξής: το φρενάρισμα του κινητήρα
    μπορεί να έχει επηρεάσει κάτι το οποιο να μην φαίνεται τώρα αλλα να παρουσιαστεί στο μέλλον? Ο πρώην ιδιοκτήτης του-γνώστης μηχανολογίας ειναι κατηγορηματικός πως το aprilia επειδή δεν έχει κουζινέτα δεν θα έχει κανένα θέμα. γνωστοί μου με γνώσεις μηχανολογίας πάλι μου λένε πως μπορεί να έχει θέμα και να χρήζει επισκευής μοτέρ. Εσείς τι πιστεύετε? Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί ξεκίνησα άσχημα δυστηχώς η εμπειρία μου με μοτο μεγαλύτερου κυβισμου...
    Δεν ξεκινάς να ψάχνεις από τον κεντρικό διακόπτη, που είναι κοινό πρόβλημα των Πήγασων;

    Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις και στο www.apriliabikers.gr

  3. #48
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/03/2010
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Εμενα κατι σε ηλεκτρολογικο μου κανει. Οταν σου εσβησε στο δρομο, εσβησαν και τα οργανα? Εκανε καποιο θορυβο?
    Αν σου ειχε κολλησει, ακομα και αν ξεκολλαγε για να το βαλεις μπροστα θα εκανε σαν κουδουνιστρα. Τωρα το λαμπακι δε ξερω πως μπορει να συνδεεται με αυτο το σεναριο.
    Έσβησαν όλα ναι... Απο αντλία λαδιού τελικά είναι εντάξει, το λάδι γρέζια δεν είχε, μόνο το φίλτρο λαδιού ήταν σε κακή κατάσταση (αν αυτό βέβαια μπορεί να προκαλέσει το παραπάνω πρόβλημα). Από κεντρικό διακόπτη είναι εντάξει μάλιστα πριν απο δύο εβδομάδες αλλάχτηκε και το ρελιέ μίζας και πρόσφατα το κόμπλερ μίζας που είναι παιδική ασθένεια του Πήγασου... λέτε να είναι κάτι άλλο ηλεκτρολογικό? Τι να πώ! αφού αλλαχτούν τα λάδια και το φίλτρο επόμενη κίνηση είναι να κάνω μακρινή διαδρομή να δώ αν θα το ξανακάνει... ο Θεός βοηθός!!

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ilias_7 Προβολή μηνύματος
    Έσβησαν όλα ναι... Απο αντλία λαδιού τελικά είναι εντάξει, το λάδι γρέζια δεν είχε, μόνο το φίλτρο λαδιού ήταν σε κακή κατάσταση (αν αυτό βέβαια μπορεί να προκαλέσει το παραπάνω πρόβλημα). Από κεντρικό διακόπτη είναι εντάξει μάλιστα πριν απο δύο εβδομάδες αλλάχτηκε και το ρελιέ μίζας και πρόσφατα το κόμπλερ μίζας που είναι παιδική ασθένεια του Πήγασου... λέτε να είναι κάτι άλλο ηλεκτρολογικό? Τι να πώ! αφού αλλαχτούν τα λάδια και το φίλτρο επόμενη κίνηση είναι να κάνω μακρινή διαδρομή να δώ αν θα το ξανακάνει... ο Θεός βοηθός!!
    Αν κολλήσει ο τετράχρονος κινητήρας απλά δεν ξαναπαίρνει ποτέ μπροστά.
    Μόνο τα δίχρονα μπορεί να ξεκολλήσουν και να πάρουν μπροστά, αλλά κι αυτά υπό προυποθέσεις.
    Αρχηγέ μην φοβάσαι τίποτα, από ακεραιότητα μηχανικών μερών είσαι ΟΚ.
    Κάνε ότι σε συμβουλεύουν οι αποπάνω και ψάξε τα ηλεκτρικά της μοτοσυκλέτας σου.
    Α και που'σαι, καλορίζικη, καλά χιλιόμετρα και να ευχαριστηθείς το καλοκαίρι σου και πολλά ακόμη καλοκαίρια με τον πήγασο.

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/03/2010
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Αν κολλήσει ο τετράχρονος κινητήρας απλά δεν ξαναπαίρνει ποτέ μπροστά.
    Μόνο τα δίχρονα μπορεί να ξεκολλήσουν και να πάρουν μπροστά, αλλά κι αυτά υπό προυποθέσεις.
    Αρχηγέ μην φοβάσαι τίποτα, από ακεραιότητα μηχανικών μερών είσαι ΟΚ.
    Κάνε ότι σε συμβουλεύουν οι αποπάνω και ψάξε τα ηλεκτρικά της μοτοσυκλέτας σου.
    Α και που'σαι, καλορίζικη, καλά χιλιόμετρα και να ευχαριστηθείς το καλοκαίρι σου και πολλά ακόμη καλοκαίρια με τον πήγασο.
    Κι εγώ πιστεύω πως μηχανικά δεν έχει θέμα, ούτε ακούγεται κάτι άσχημο!! Να σαι καλα φίλε, ελπίζω να πάνε όλα καλά και να το ευχαριστηθώ γιατι κατα τ άλλα στρίβει, έχει ροπή και είναι και κουκλί!! Ε εντάξει βαράει και κανα κόμπλερ αλλα τι να κάνεις, ότι διαλέγεις παίρνεις!!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Σκέψεις για καινούρια μηχανή
    από freak στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2011, 10:57
  2. Την έπαθα από αλυσίδα
    από kaps στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2007, 17:33
  3. Θέλω καινούρια μηχανή!!
    από Respect στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2007, 21:06
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2007, 14:54
  5. πιτσιρίκος που μάλλον την έχει άσχημα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2007, 14:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF