Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Περί ελαστικών ο λόγος…

  1. #1

    Περί ελαστικών ο λόγος…

    Περί ελαστικών ο λόγος…
    Στο τελευταίο ταξίδι με την Κατερίνα στην δυτική Μακεδονία που πήγαμε είχα βάλει καινούρια λάστιχα και θέλω να μοιραστώ της εντυπώσεις μου.
    Κατ αρχήν να σας πω ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι με τα έξτρα που έχω (ηλεκτρικό σταντ κλπ) η bmw το δεινή σαν βάρος 425 κιλά γεμάτο.
    Μαζί με αποσκευές και 105 κιλά εγώ και 65 η Κατερίνα ξεπερνάμε τα 600 κιλά που θέτει ως όριο η bmw.
    Από μαμά φορεί λάστιχα μετζελερ τα όποια τα άλλαξα πριν 20 μέρες έχοντας γράψει 52000 χιλιόμετρα . το μπροστά λάστιχο μόλις πλησίαζε τον δέκτη φθοράς και πιστεύω ότι θα έβγαζε άλλα 10000 πριν φτάσει στον δέκτη . ενώ το πίσω στα πλάγια τον είχε περάσει μόλις τον δέκτη φθοράς ενώ στο κέντρο είχε μείνει αυλάκι 1.5 μμ . όποτε είχε άρχισε να γλιστρά στα νερά όρθια η μοτο.
    Στο διάστημα που τα φορούσα από όταν αγόρασα την μοτο δηλαδή τα λάστιχα κρατούσαν πολύ καλά με ένα άλλα και με δυο άτομο όσο και να ζόριζες την μοτο μέχρι που έξυνε κάτω. Στην βροχή μας τα χαλαρέ λίγο γιατί στους γυάλινους ελληνικούς δρόμους γλιστρούσε ακόμα και στο φρενάρισμα ένιωθες το ABS να κάνει υπερορίες. Ενώ στην Ιταλία ήταν βράχος δεν καταλάβαιναν τίποτα στην βροχή.
    Στης εναλλαγές πχ στην άγια Άννα πηγαίνοντας στα στροφιλικια το μόνο που σε προβλημάτιζε ήταν ότι έβρισκε κάτω η μοτο δεν γλιστρούσε καθόλου .
    Στους επαρχιακούς δρόμους η εναλλαγή σε εσακια από πχ ξαπλωμένη αριστερά αμέσως να την ξαπλώσεις δεξιά άκουγε αμέσως και τα λάστιχα πιαναν στην άσφαλτο . άπλα αισθανόσουν τα αμορτισέρ να μην μπορούν να διαχωριστούν σωστά της εναλλαγές του φορτίου και έπλεαν.
    Πάω στο φίλο μου τον Νικό περιστερά και του λέω ότι θέλω να αλλάξω λάστιχα. Μου λέει ότι οι περισσότεροι που έχουν ίδιο μηχανάκι βάζουν Dunlop και δεν έχει ακούσει παράπονα , μου τα πρωτινέ αλώστε λόγο της τεράστιας διαφοράς τιμής με τα μετζελερ. Για τα μπριντζεστον δεν είχα ακούσει και τόσα καλά λόγια για το συγκεκριμένο μηχανάκι όποτε λέω ας τα δοκιμάσουμε.
    Αφού κάναμε αρκετά χιλιόμετρα γύρο από την Αθήνα και κοντινές βόλτες ήρθε η ώρα να φύγουμε ταξίδι.
    Στην εθνική με πλήρες φορτίο και 120-130 όσο πήγαινα ευθεία η μηχανή έκανε της συνηθισμένες ταλαντώσεις λόγο του μήκους της. στης στροφές της εθνικής μου κουνούσε τον κολο της ελαφρά πιο πολύ από το συνηθισμένο. Δεν γλιστρούσε την αισθανόμουν να παίζει το λάστιχο στην ζάντα όπως όταν είναι ξεφούσκωτο το λάστιχο.
    Στο πρώτο βενζινάδικο από 42 του βάζω 46 πίσω. Το ίδιο πράγμα καμία αλλαγή . βάζω 42 μπροστά μήπως πλέει το μπροστά λάστιχο … τίποτε ο ίδιο. Σφίγγω τέρμα τα αμορτισέρ και το μόνο που καταφέρνω είναι η μόνο να κλοτσά σαν άλογο στης λακκούβες. Όποτε ξανά στης συνηθισμένες ρυθμίσεις.
    Περνώντας τον Τύρναβο προς ελάσσονα εκεί που παίζαμε με τους αγελαδάρηδες . στης εναλλαγές δεξιά αριστερά η μοτο έκανε κούνημα κούνημα κούνημα σκρατς γλίστρημα πίσω και ξανά το ίδιο κούνημα κούνημα κούνημα σκρατς γλίστρημα λες και ήταν σκυλίτσα στην μέρες της και την πλησίαζε ο αρσενικός και έκανε χαρές, αυτό γινόταν συνεχώς . όσο ήμουν πλαγιασμένος έπλεε πάνω στο προφίλ του ελαστικού το ίδιο προφίλ είχαν και τα μετζελερ άλλα δεν κουνούσαν αυτό σιμώνει κατά την γνώμη μου ότι το πλέγμα του ελαστικού δεν είναι τόσα ισχυρό να διαχωριστή το φορτίο. Την στιγμή μάλιστα που άλλαζες σε εσακι το κούνημα πάνω στην αλλαγή ήταν τόσο που ένας άπειρος οδηγός θα τα έκανε επάνω του με άσχημη κατάληξη.
    Σε κάποιες παρατεταμένες στροφές το κούνημα και γλίστρημα ήταν τόσο έντονο που αισθανόμουν να κάνει και το μπροστά ένα χαζογλιστριμα όποτε για δευτερόλεπτα η μοτο ηρεμούσε και ξανάρχιζε.
    Θα μου πείτε ότι όλοι δεν οδηγούν το lt όπως εγώ ξύνοντας.
    Ναι. άλλα θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να κουναει έτσι το λάστιχο γιατί το κούνημα είναι ενισιχυτικό και στην εθνική οδό.

    Σαν κρατήματα από θέμα βεντουζαρισμα του πέλματος στον δρόμο θα σας πω ότι είναι μπροστά από τα μετζελερ και στον στεγνό και στον βρεγμένο που μας έπιασε βροχή και το είδα και έτσι.
    Συμπέρασμα δικό μου είναι ότι δεν θα ξαναβάλω αυτά τα λάστιχα στην μοτο. Καλυτέρα να βάλω πάλι τα μετζελερ και όταν βρέχει να πάω πιο σιγά παρά κάθε μέρα να έχω κούνημα με τα γλιστρήματα.
    Σαν φθορά μετά από 2500 χιλιόμετρα έχω να πω ότι αυτά την έχουν αισθανθεί την στιγμή που τα μετζελερ δεν θα είχε ιδρώσει το αυτί τους
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  2. #2
    Dunlop ποια???

    Μetzeler ποια???

    Για να ξέρουμε για τι μιλάμε...
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    τα ντανλοπ ειναι πολυ πιο μαλακα απο τα μετζελερ. και τρωγονται πιο γρηγορα. ιδιες αποψεις εχω κι εγω. απλα γουσταρω περισσοτερο τα ντανλοπ για το θεμα βεντουζαρισματος που εχει.


  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    52000 χλμ και το συζητας?

    Παλι τα ιδια.

Παρόμοια θέματα

  1. Περι τιμων ελαστικων ο λογος....
    από Ταξιδευτής στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2008, 11:44
  2. Περί ελαστικών ο λόγος...
    από fazer - hucker στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2006, 00:40
  3. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF