Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Επιλογή Πρώτης Μηχανής

  1. #16
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από erebus Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου! Και από ότι κατάλαβα δεν το βγάζεις έξω το ΜΤ-3. Επίσεις θα μου προτείνεις να κοιτάξω και για bmw 650 gs ή πάω σε άλλη κατηγορία σχετικά με έξοδα βενζίνης και συντήρησης? και εάν ξέρεις το bmw είναι αξιόπιστο? Ευχαριστώ πολύ (πλέων η επιλογές μου μιόθηκαν στης 3 εάν είναι μέσα και το bmw)
    Ό,τι και να σου λέω εγώ, το θέμα είναι τι ΑΡΕΣΕΙ σε σένα... για παράδειγμα, εγώ θα σου πρότεινα πρώτα απ'όλα KLE, αλλά λες ότι δε σ'αρέσει, σεβαστόν! Κι εγώ δε θα αγόραζα μηχανάκι που θα το έβλεπα και θα ξενέρωνα, κι ας ήξερα ότι είναι καλό...
    Πάρε λοιπόν σβάρνα τις αγγελίες και ό,τι σου φαίνεται ενδιαφέρον πήγαινε να το δεις από κοντά και ζήτα να το οδηγήσεις, αυτή είναι η καλύτερη και η ασφαλέστερη μέθοδος!
    Π.χ. για τον πήγασο που λέγαμε παραπάνω, έχει πράγματι πολύ καλή οδηγική αίσθηση, αλλά τον θεωρώ αναξιόπιστο από ποιότητα κατασκευής! Το BMW είναι σαφώς πιο αξιόπιστο, αν σου κάνει, τσίμπα το!
    Όμως, θα επιμείνω στο freewind, πήγαινε δες ένα και κάνε το βόλτα! Του λείπουν τα κοκόνια και τα μπιχλιμπίδια που αρέσουν στους ιταλούς, του λείπει η αίγλη της βαυαρικής εταιρείας, ΑΛΛΑ είναι εξ ίσου καλό σε δυνατότητες και με πήγασο και με BMW και σαφώς πιο εύκολο σε συντήρηση, πιο φτηνά ανταλλακτικά και πιο "σπαρτιάτικο", με γιαπωνέζικη φιλοσοφία κατασκευής!
    Αν, ας πούμε, έπαιρναν στην απρίλια και στην BMW ένα freewind και απλώς βγάζανε το λογότυπο σουζούκι από πάνω και βάζανε τα δικά τους, πιστεύω ότι τα 2 μηχανάκια που θα προέκυπταν, θα αποσπούσαν διθυραμβικές κριτικές!
    Τώρα, για ποιο λόγο ένα τόσο καλό και τίμιο μηχανάκι, με τον αλεξίσφαιρο και δοκιμασμένο κινητήρα του DR θεωρείται γενικά outsider και "δεύτερη" επιλογή, ρώτα αυτούς που το οδήγησαν και δεν τους άρεσε!
    Έχε τέλος υπ'όψιν σου, ότι το μοτάρντ ΧΤΧ660 κατά πάσα πιθανότητα θα το βρεις ξεκατινιασμένο, διότι τέτοια μηχανάκια, όπως π.χ. και τα duke τα παίρνουν για να κάνουν "γούστα", κι όπως καταλαβαίνεις συνήθως φτάνουν στον επόμενο ιδιοκτήτη ταλαιπωρημένα, ασχέτως ηλικίας και χιλιομέτρων... το 660R (το ψευτοεντούρο) θα το βρεις λογικά σε καλύτερη κατάσταση, διότι δεν προτιμήθηκε τόσο από το γκαζόκ@υλο αγοραστικό κοινό...
    Αντιθέτως, μηχανάκια όπως το freewind ή το BMW, που (κακώς) θεωρούνται "παππουδίστικα", συνήθως ετύγχαναν πιο προσεκτικής οδήγησης και φροντίδας από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες, οπότε μη σε φοβίζει η ηλικία και τα χιλιόμετρα, μπορεί στα διπλάσια νούμερα να τα βρεις σε καλύτερη κατάσταση και πιο ξεκούραστα... βγες και ψάξε και ΔΟΚΙΜΑΣΕ όμως, μην περιορίζεσαι στο τι σου λέμε εδώ μέσα!
    ...το νου σου!!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από erebus Προβολή μηνύματος
    Τώρα με μπέρδεψες τελείως.. Όταν λέω για Pegaso λέω για μοντέλο ή 08' ή 09'. (Για εμένα προσωπικά έρχεται πρώτο στην λίστα μου) και ακολουθούν ΧΤΧ,ΜΤ3 και τελευταίο το bmw.
    Τώρα στο ΧΤΧ μου έχουν πει άτομα που το έχουν - είχαν ότι η θέσει οδήγησης δεν είναι "βολική" και η σέλα για συνεπιβάτη. Το ΜΤ-3 δεν έχω γνώμη γιατί δεν έχω κάποιων γνωστό που να το είχε για να ξέρω τι και πως. Τώρα όσο αφορά το Bmw ένα + είναι ότι έχει ABS που έχω διαβάσει και λένε ότι είναι καλό, βέβαια με ξενίζει κάπως το ντεπόζιτο (η θέση του και τα λίτρα). Συγνώμη που σας κουράζω αλλά δεν είναι εύκολο να πάρεις μια απόφαση γιατί όπως είπα το μηχανάκι θα είναι το μοναδικό μέσο μεταφοράς ακόμα και των χειμώνα εκτός εξαιρέσεων
    Για να σε ξεμπερδεψω....

    Θεματα αξιοπιστίας στον πηγασο από 06 και μετα υπαρχουν ακριβως οσα και στο ΧΤ660R για το οποιο κανουν κωλοτουμπες για την αξιοπιστια του καποιοι. Τα οποια θεματα είναι ελαχιστα. Με όχι καλη συντηρηση το μηχανακι που εχω εχει 40κ χιλιόμετρα και με αφησε μια φορα από διακοπτη γιατι ενώ ειχα πεσει και ειχε σπασει ο μισος, συνεχιζα να το κυκλοφορω. Λαδια ξυδια μυδια δεν καιει.... Το επομενο χειροτερο που μπορω να σκεφτω είναι ότι αν το πλυνεις με πιεστικο και σημαδεψεις το πολυοργανο του θα μπασει υγρασία.

    Θεμα γουστου παιζει παντα, εμενα δεν μου αρεσε το XT και πηρα τον πηγασο.... γιατι κατά τα αλλα είναι ιδια μηχανάκια.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2014
    Μηνύματα
    12
    Σας ευχαριστώ όλους σας για της απαντήσεις - συμβουλές σας. Τώρα είμαι μεταξύ Aprillia Pegaso μετά 06' μοντέλο και Bmw F650GS Μέχρι 06' Μοντέλο. Όποιο και από τα δύο να πάρω δεν έχω πρόβλημα είναι και τα δύο πάρα πολύ ωραία σε εμφάνιση και το bmw έχει και abs..

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Προτιμησε το μπεμπε με το abs.

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gregogti Προβολή μηνύματος
    πες του φιλου σου να παρει κομπλερ απο ΚΤΜ LC4 ειναι ιδιο και κανει τσαμπα σε σχεση με τις απριλια ..70 ευρω
    Ενδιαφέρον αυτό... θα το έχω υπόψη μου αν μου τύχει κάτι τέτοιο (φτου φτου σκόρδα ) έχω τον Πήγασο του 2010, (τον τελευταίο που έβγαλε η Απρίλια) μπαίνει;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφέρον αυτό... θα το έχω υπόψη μου αν μου τύχει κάτι τέτοιο (φτου φτου σκόρδα ) έχω τον Πήγασο του 2010, (τον τελευταίο που έβγαλε η Απρίλια) μπαίνει;
    κατά πάσα πιθανοτητα μιλαει για τον παλιο πηγασο που εβγαζε το γνωστο θεμα με το κομπλερ.

  7. #22
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Π.χ. για τον πήγασο που λέγαμε παραπάνω, έχει πράγματι πολύ καλή οδηγική αίσθηση, αλλά τον θεωρώ αναξιόπιστο από ποιότητα κατασκευής!

    Ε, όχι και αναξιόπιστο...τον είχες και σου έβγαλε ζημιές; εγώ το έχω 4 χρόνια, του έχω πιει το αίμα, κιχ δεν έχει κάνει. το μόνο που θέλει είναι να μην το κυκλοφορείς συνεχώς με ελάχιστη βενζίνη μέσα γιατί η τρόμπα βενζίνης ψύχεται από την βενζίνη (την έχουν πατήσει πολλοί έτσι)
    Α, και να ΜΗΝ το σκαλίζεις.... εγώ το έχω αφήσει ΕΝΤΕΛΩΣ μαμά, τα σέρβις στην ώρα τους και πρόβλημα ουδέν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Για να σε ξεμπερδεψω....

    Θεματα αξιοπιστίας στον πηγασο από 06 και μετα υπαρχουν ακριβως οσα και στο ΧΤ660R για το οποιο κανουν κωλοτουμπες για την αξιοπιστια του καποιοι. Τα οποια θεματα είναι ελαχιστα. Με όχι καλη συντηρηση το μηχανακι που εχω εχει 40κ χιλιόμετρα και με αφησε μια φορα από διακοπτη γιατι ενώ ειχα πεσει και ειχε σπασει ο μισος, συνεχιζα να το κυκλοφορω. Λαδια ξυδια μυδια δεν καιει.... Το επομενο χειροτερο που μπορω να σκεφτω είναι ότι αν το πλυνεις με πιεστικο και σημαδεψεις το πολυοργανο του θα μπασει υγρασία.

    Θεμα γουστου παιζει παντα, εμενα δεν μου αρεσε το XT και πηρα τον πηγασο.... γιατι κατά τα αλλα είναι ιδια μηχανάκια.

    σαν να τα έγραψα εγώ με μόνη διαφορά τον διακόπτη που από το πολύ στρίψε του τιμονιού ξεκόλλησαν τα καλώδια του επισκευάστηκε με κόστος 5 ευρώ και τέλος.
    με το πολυόργανο την πάτησα κι εγώ όταν το πρωτοπήρα και το πλάκωσα με το πιεστικό και έγινε ενυδρείο... αλλάχθηκε στην εγγύηση και από τότε απλά δεν το περνάω με το πιεστικό.
    (προς κακεντρεχείς: ΟΧΙ δεν έχει θέμα στην βροχή.... )
    Το μοτέρ όντως σκυλί μαύρο δεν καταάβαίνει τίποτα.
    Αν ξαναγόραζα μηχανή θα έπαιρνα τον Πήγασο factory (πανέμορφος γμτ) Δεν βλέπω κάτι άλλο στην αγορά που να κάνει αυτά που κάνει ο Πήγασος, ανεβαίνει άνετα πεζοδρόμια, στην πόλη καλύτερο κι από παπί, στο ταξίδι δεν κουνάει ούτε στα 150 (εκεί δεν πλησιάζει καν το ΧΤΧ, στα 120 χορεύει καρσιλαμά....) φορτώνεται εύκολα, τι άλλο να ζητήσει κανείς;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Εγώ θα σου πρότεινα το ΧΤ660R , διότι σαν on/off πατάει πιο καλά σε χωματόδρομο, εαν θελήσεις κάποια στιγμή (βατό χωματόδρομο....) , έχει φτηνότερα λάστιχα από το XTX και κατά πάσα πιθανότητα θα το βρεις σε καλύτερη κατάσταση από ένα Χ. Ο πήγασος από το 05 και μετά φοράει το ίδιο μοτερ με το ΧΤ οπότε λογικά θα κυμαίνονται σε ίδια επίπεδα αξιοπιστίας. Επίσης κάνε μια βολτούλα όσα έχεις καταλήξει να αποκτήσεις προσωπική άποψη. Το bmw για παράδειγμα έχει θέση οδήγησης πιο "μέσα" στην μοτοσυκλέτα ενώ με το ΧΤ κάθεσαι πιο πάνω, πιο επιθετικά.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2014
    Μηνύματα
    12
    Καλησπέρα και πάλι!!! Σκεφτόμουνα βάση διπλώματος ότι καλό είναι να πάω σε κάτι μεγάλο (πάνω από 250cc) Το πρόβλημα είναι ότι έχω τουλάχιστον 1,5 χρόνια να καβαλήσω μηχανάκι, παρά μόνο το bross της σχολείς οδηγών που έκανα τα μαθήματα. Η αποστάσεις που θα διανύει το μηχανάκι είναι 30χμ το μεγαλύτερο αλλά επειδή εδώ που μένω θεωρειτε επαρχία (Σπάτα Αττικής) και η μετακίνηση θα είναι στης γύρο περιοχές δεν νομίζω ότι θα είναι καλό να πάρω κάτι μεγαλύτερο από 250cc.
    Συγκεκριμένα μιλάω για το Ninja 250r 09'. Όπως και από άποψη συντήρησης, ασφάλεια,Τέλη κυκλοφορίας κτλπ. Θέλω την γνώμη σας. Ευχαριστώ!

  11. #26
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από erebus Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και πάλι!!! Σκεφτόμουνα βάση διπλώματος ότι καλό είναι να πάω σε κάτι μεγάλο (πάνω από 250cc) Το πρόβλημα είναι ότι έχω τουλάχιστον 1,5 χρόνια να καβαλήσω μηχανάκι, παρά μόνο το bross της σχολείς οδηγών που έκανα τα μαθήματα. Η αποστάσεις που θα διανύει το μηχανάκι είναι 30χμ το μεγαλύτερο αλλά επειδή εδώ που μένω θεωρειτε επαρχία (Σπάτα Αττικής) και η μετακίνηση θα είναι στης γύρο περιοχές δεν νομίζω ότι θα είναι καλό να πάρω κάτι μεγαλύτερο από 250cc.
    Συγκεκριμένα μιλάω για το Ninja 250r 09'. Όπως και από άποψη συντήρησης, ασφάλεια,Τέλη κυκλοφορίας κτλπ. Θέλω την γνώμη σας. Ευχαριστώ!
    μια χαρα ειναι. προχωρα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 21:15
  2. Αγορά πρώτης μηχανής-επιλογή κυβικών
    από loki21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2012, 20:07
  3. Επιλογή πρώτης μηχανής!
    από makois στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2010, 12:50
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2009, 00:42
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF