Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: MOBILE.DE

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314

    MOBILE.DE

    Να ρωτησω κατι ρε παιδια;

    Εχει κανεις απο εσας χρησιμοποιησει το www.mobile.de ποτε για να πουλησει την μοτοσυκλετα του;

    Αν ναι, πως εξασφαλιζεται οτι εγω θα παρω τα λεφτα μου κι αυτος την μηχανη που αγορασε; Ερχεται ο ιδιος απο το εξωτερικο να την παρει; Ή παω εγω στο εξωτερικο να την φερω Ελλαδα;

    Αναρρωτιεμαι γιατι βλεπω οτι οι τιμες πωλησης στο εξωτερικο ειναι πιο υψηλες απ οτι στην Ελλαδα. Πχ, το δικο μου μηχανακι (ΚΤΜ 950SE) στο mobile.de πουλιεται και 6000 και 7000 και 7500 ευρω. Ενω εδω στην Ελλαδα με το ζορι πιανει τα 6000. Οποτε αξιζει περισσοτερο να το πουλησω εξω, οταν το αποφασισω.

    Για πειτε οποιοι εχουν κανει συναλλαγες ή κι αυτοι που ξερουν.

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BUSA MAKIS
    Εγγραφή
    10/05/2007
    Μηνύματα
    203
    Αγόρασα για track bike ένα Yamaha YZF 750 R πριν περίπου 2 χρόνια μέσω του mobile.de. Ήρθα σε επικοινωνία με τον πωλητή μέσω e-mail, τα βρήκαμε του έστειλα τα χρήματα και κανόνισα φορτηγό και πήγε να πάρει τη μοτοσυκλέτα να τη φέρει Ελλάδα.
    Μάκης


  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    159
    Αγόρασα τη μότο μου από το mobile.de πριν 3 χρόνια.
    Δεν αναζητούσα ιδιώτες αλλά αντιπροσωπείες για ευνόητους λόγους, παρόλο που το ίδιο μοντέλο το έβρισκα 10 - 15 % φθηνότερα σε ιδιώτες.
    Μετά από μερικά email προς τον αντιπρόσωπο ώστε να τσεκάρω τον επαγγελματισμό του μιλήσαμε στο τηλ, μου έστειλε όποιο χαρτί της μοτό του ζήτησα (και φωτογραφίες κοντινές) και αφού η επικοινωνία μας έδειχνε επαγγελματία, του έβαλα καπάρο 500 ευρώ.
    Μετά από λίγες ημέρες πήρα το αεροπλάνο, αγόρασα cash τη μηχανή και την οδήγησα ως το σπίτι μου πίσω στην Ελλάδα.

    Για την ιστορία η αντιπροσωπεία ήταν της BMW στη Βόννη (αν και το μηχανάκι δεν είναι BMW, απλά το είχε αφήσει εκεί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης προς πώληση).
    Ο αντιπρόσωπος ήταν ο ορισμός του επαγγελματία με όλα τα γράμματα κεφαλαία αλλά θεωρώ ότι και εγώ από τη πλευρά μου κράτησα συνετή στάση και ίσως κατάλαβε ότι έχει να κάνει με κάποιον που πραγματικά θα προχωρούσε σε αγορά χωρίς να χάνει το χρόνο του.

    Βέβαια όταν με είδε στην αντιπροσωπεία αυτοπροσώπως μου είπε "αν δεν έχει ακριβώς το αντίτιμο της αγοράς μαζί σου μην χάνουμε την ώρα μας". Γερμανοί γαρ, ψυχροί αλλά σωστοί.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BUSA MAKIS Προβολή μηνύματος
    Αγόρασα για track bike ένα Yamaha YZF 750 R πριν περίπου 2 χρόνια μέσω του mobile.de. Ήρθα σε επικοινωνία με τον πωλητή μέσω e-mail, τα βρήκαμε του έστειλα τα χρήματα και κανόνισα φορτηγό και πήγε να πάρει τη μοτοσυκλέτα να τη φέρει Ελλάδα.
    Το θεμα ειναι πως ξερεις οτι ειναι εμπιστος αυτος που θα βαλεις τα λεφτα στον λογαριασμου του; Και που ξερεις οτι θα στην δωσει την μοτοσυκλετα;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yianyian Προβολή μηνύματος
    Αγόρασα τη μότο μου από το mobile.de πριν 3 χρόνια.
    Δεν αναζητούσα ιδιώτες αλλά αντιπροσωπείες για ευνόητους λόγους, παρόλο που το ίδιο μοντέλο το έβρισκα 10 - 15 % φθηνότερα σε ιδιώτες.
    Μετά από μερικά email προς τον αντιπρόσωπο ώστε να τσεκάρω τον επαγγελματισμό του μιλήσαμε στο τηλ, μου έστειλε όποιο χαρτί της μοτό του ζήτησα (και φωτογραφίες κοντινές) και αφού η επικοινωνία μας έδειχνε επαγγελματία, του έβαλα καπάρο 500 ευρώ.
    Μετά από λίγες ημέρες πήρα το αεροπλάνο, αγόρασα cash τη μηχανή και την οδήγησα ως το σπίτι μου πίσω στην Ελλάδα.

    Για την ιστορία η αντιπροσωπεία ήταν της BMW στη Βόννη (αν και το μηχανάκι δεν είναι BMW, απλά το είχε αφήσει εκεί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης προς πώληση).
    Ο αντιπρόσωπος ήταν ο ορισμός του επαγγελματία με όλα τα γράμματα κεφαλαία αλλά θεωρώ ότι και εγώ από τη πλευρά μου κράτησα συνετή στάση και ίσως κατάλαβε ότι έχει να κάνει με κάποιον που πραγματικά θα προχωρούσε σε αγορά χωρίς να χάνει το χρόνο του.

    Βέβαια όταν με είδε στην αντιπροσωπεία αυτοπροσώπως μου είπε "αν δεν έχει ακριβώς το αντίτιμο της αγοράς μαζί σου μην χάνουμε την ώρα μας". Γερμανοί γαρ, ψυχροί αλλά σωστοί.
    Αυτο ειναι το καλυτερο για μενα. Εμπορος, αλλα και να πας πανω, αφου την εχεις ελεγχξει καλα, για να την φερεις πισω οδικως.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BUSA MAKIS
    Εγγραφή
    10/05/2007
    Μηνύματα
    203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από emix24 Προβολή μηνύματος
    Το θεμα ειναι πως ξερεις οτι ειναι εμπιστος αυτος που θα βαλεις τα λεφτα στον λογαριασμου του; Και που ξερεις οτι θα στην δωσει την μοτοσυκλετα;


    Εκεί είναι το ρίσκο.
    Επειδή ήταν Γερμανός και κατά κανόνα αυτά που γράφουν στιε αγγελείες ισχύουν τον εμπιστεύτηκα και του έστειλα τα χρήματα.
    Εκ των υστέρων ο πωλητής ήταν σωστότατος και κρατήσαμε επαφή και μετά την πώληση.
    Μάκης


  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από emix24 Προβολή μηνύματος
    Το θεμα ειναι πως ξερεις οτι ειναι εμπιστος αυτος που θα βαλεις τα λεφτα στον λογαριασμου του; Και που ξερεις οτι θα στην δωσει την μοτοσυκλετα;
    Δεν το ξέρεις. Παίζεις έχοντας κατά νου το χειρότερο σενάριο (δλδ ότι είναι λαμόγιο του κερατά) και προσπαθείς να κρίνεις συμπεριφορές στις απαιτήσεις σου.
    Εάν πχ του ζητήσεις αντίγραφο από τα χαρτιά της μοτό ή κοντινές φωτό σε συγκεκριμένα σημεία και σε γειώσει, δεν είναι καλό δείγμα.
    Όπως επίσης εάν αρνηθεί τηλεφωνική επικοινωνία.
    Ακόμα και να κερδίσει την εμπιστοσύνη σου μπορεί να την φας.

    Όπως και να έχει υπάρχει ρίσκο άρα για εμένα :
    1. Προσπαθείς να έρθετε σε φυσική επαφή και με τη μοτό και με τον ιδιοκτήτη (πας εσύ ή έρχεται εκείνος και σε βρίσκει)
    2. Δεν δίνεις πολλά χρήματα χωρίς να δεις τον ίδιο ή τη μηχανή (άντε να χάσεις ένα 500ρικο)
    3. Στέλνεις κάποιον γνωστό εάν δεν μπορείς να πας ο ίδιος και σου μεταφέρει τις εντυπώσεις του.
    4. Ξέρεις εκ των προτέρων ότι μπορεί να σου παίξει πουστιά ή να χάσεις χρήματα και επιλέγεις να παίξεις με αυτόν τον όρο.

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Πολύς ντόρος για το τπτ κατά την γνώμη μου. Οι διαφορές δεν είναι τέτοιες που να δικαιολογούν την απώλεια ακόμα και του "ευτελούς" 500σάρικου. Μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος που λένε. επίσης δεν υπάρχει "είναι Γερμανός είναι καλός". Έμποροι καλοί και κακοί υπάρχουν παντού. Έχω τουλάχιστον 3 ιστορίες με απατεωνιά πολύ όμορφα στημένη στο Γκερμάνια από Γκερμανούς. Απλά σε κόβουν και αν δεν τους γεμίσεις το μάτι ... τους γεμίζεις την τσέπη. Όχι όλοι ξαναλέω και όχι μόνο στην Γερμανία.

    "Παπούτσι από τον τόπο σου" για μένα. Υπερβολικά μεγάλο το ρίσκο και μπελαλίδικη η διαδικασία. Αξίζει μόνο όταν υπάρχει ψιλοσπάνιο μοντέλο που θες απεγνωσμένα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Κοιταξτε, αν ποτε σκεφτω να πουλησω το 950SE στο mobile.de, αυτος που θα θελησει να το παρει και μενει στο εξωτερικο θα πρεπει να ερθει Ελλαδα να το δει, να το ελεγξει και να μου δωσει τα λεφτα στο χερι και να παει στο καλο. Οδικως; Να το βαλει σε μεταφορικη για το εξωτερικο; Οπως θελει εκεινος. Δεν προκειται να μπω στην διαδικασια της ανταλλαγης email, τηλεφωνηματων, κλπ,κλπ. Αν το θελει, θα ερθει Ελλαδα, αλλιως ας βρει καποιο απο το εξωτερικο.

    Μονο ετσι θα προχωρησω.

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αγόρασα αυτοκίνητο απ το mobile. De
    Αλλά και πριν απ αυτό για κάποια που είχα τσεκάρει είχα άτομο πάνω που πήγε και τα είδε.
    Απλά στο συγκεκριμένο ήμουν κωλόφαρδος γιατί έστειλα μαιλ και με πήρε αυτός τηλ, βλέπω έναν αριθμό σιδηρόδρομο,απανταω και μου μιλάει ελληνικά!!!!
    Για την ιστορία αποδείχθηκε συμμαθητής της γυναίκας μου εκ Μαγνησίας....

  10. #10
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από emix24 Προβολή μηνύματος
    Κοιταξτε, αν ποτε σκεφτω να πουλησω το 950SE στο mobile.de, αυτος που θα θελησει να το παρει και μενει στο εξωτερικο θα πρεπει να ερθει Ελλαδα να το δει, να το ελεγξει και να μου δωσει τα λεφτα στο χερι και να παει στο καλο. Οδικως; Να το βαλει σε μεταφορικη για το εξωτερικο; Οπως θελει εκεινος. Δεν προκειται να μπω στην διαδικασια της ανταλλαγης email, τηλεφωνηματων, κλπ,κλπ. Αν το θελει, θα ερθει Ελλαδα, αλλιως ας βρει καποιο απο το εξωτερικο.

    Μονο ετσι θα προχωρησω.
    Ας πούμε οτι είμαι γερμανός και στο γκερμανία υπάρχει πληθώρα 950SE, για ποιό λόγο να ταλαιπωρηθώ τόσο πολύ ενω στα ίδια χρήματα το αντίστοιχο 950SE υπάρχει μερικά χλμ απο το σπίτι μου?
    Να αγοράσεις ναι δεν αντιλέγω αρκεί να υπάρχει εκεί ενας γνωστός να πάει να το δεί απο κοντά.
    Να πουλήσεις αντίστοιχα και αυτός μπορεί να έχει εδω κάποιον γνωστό του να έρθει να το δεί.

    Γνώμη μου, κέρδος ή χασούρα 500 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς μιας και αυτά θα φύγουν για χαβαλέ στην 1η συντήρηση.

  11. #11
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Αγόρασα αυτοκίνητο απ το mobile. De
    Αλλά και πριν απ αυτό για κάποια που είχα τσεκάρει είχα άτομο πάνω που πήγε και τα είδε.
    Απλά στο συγκεκριμένο ήμουν κωλόφαρδος γιατί έστειλα μαιλ και με πήρε αυτός τηλ, βλέπω έναν αριθμό σιδηρόδρομο,απανταω και μου μιλάει ελληνικά!!!!
    Για την ιστορία αποδείχθηκε συμμαθητής της γυναίκας μου εκ Μαγνησίας....
    Καλά εσένα το φάρδος σου δεν έχει όρια

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Ας πούμε οτι είμαι γερμανός και στο γκερμανία υπάρχει πληθώρα 950SE, για ποιό λόγο να ταλαιπωρηθώ τόσο πολύ ενω στα ίδια χρήματα το αντίστοιχο 950SE υπάρχει μερικά χλμ απο το σπίτι μου?
    Να αγοράσεις ναι δεν αντιλέγω αρκεί να υπάρχει εκεί ενας γνωστός να πάει να το δεί απο κοντά.
    Να πουλήσεις αντίστοιχα και αυτός μπορεί να έχει εδω κάποιον γνωστό του να έρθει να το δεί.

    Γνώμη μου, κέρδος ή χασούρα 500 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς μιας και αυτά θα φύγουν για χαβαλέ στην 1η συντήρηση.
    Καλά, αυτό που ρωτάς είναι μια γενικότερη απορία για όλα τα πράγματα. Γιατί, πάνω-κάτω, παντού βρίσκεις τα πάντα!
    Το συγκεκριμένο μηχανάκι που έχω, είναι κάπως δύσκολο να το βρεις, οπότε εκεί είναι και κάπου που ελπίζω. Οχι πολύ, αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα μηχανάκια που τα βρίσκεις πολύ εύκολα!

  13. #13
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    βαλτο και στο moto.it,στους απεναντι
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  14. #14
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Εψαχνα RT1100 στο Mobile.de το 05, βρήκα ποιο μηχανάκι ήθελα και μέσω ενός εμπόρου στη Λαμία το έφερα Ελλάδα.
    Ο έμπορας με πήγαινε σήμερα αύριο σχεδόν ένα μήνα , ταπηροκρανίαση εγώ και μια και δυό παίρνω τηλ. στη Γερμανία και μου λέει πως η μηχανή έχει φύγει εδώ και 10 μέρες, μου έστειλε την άδεια με φαξ μου είπε τι έχει το μηχανάκι απάνω και από αξεσουάρ αλλά και τυχόν σημάδια και αν ήθελα το κασετόφωνο που δεν το έβαλε στην αγγελία.
    Το λαμόγιο εδώ ήταν ο Έλληνας που περίμενε να πάρει και κάτι άλλο παρέα για να βγάλει περισσότερα από τα μεταφορικά μιας που ήταν στάνταρ η τιμή τους είτε έφερνε ένα είτε δέκα.
    Στο τέλος μου το έφερε με ένα μήνα καθυστέρηση και τον δάγκωσα τα μεταφορικά (500ρικο)
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

Παρόμοια θέματα

  1. Το mobile.de στην Ελλάδα?
    από elbetos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2010, 21:01
  2. mobile.de
    από Yannis37 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 00:03
  3. Help πως αγοραζω απο το mobile.de
    από anco στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 20:05
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 10:12
  5. Eeeeeeeee Kanenas Sas De Poulaei Troxous???
    από xxxristos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 23:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF