Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Ο Μ@λ@κ@ς της ημέρας

  1. #16
    Αν νιώθεις ότι μπορεί να καταλάβει το ρίσκο που παίρνει για λογαριασμό άλλων μέσω της κουβέντας... του μιλάς.
    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

    Αυτό που μπορούμε όμως, είναι να εκπαιδεύσουμε τα παιδιά μας ανίψια μας κλπ, και να επηρεάσουμε με τις δικές μας πράξεις εκείνους που τυχόν μας έχουν ως παράδειγμα.
    Think faster than you ride

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος

    Ρε συ Γιώργο, εγώ κάθε φορά που βάζω 2ο άτομο πάνω χέζομαι πατόκορφα. Όχι 10 χρονών. Ούτε παιδί μου.
    Αλλά οκ, αυτό είναι 100% δική μου υπερβολή.

    Ο άλλος βάζει σκυλί, γατί, μωρό και περιμένει ότι θα κρατηθεί μόνο του από το τιμόνι, ή από το παπάρι του οδηγού σε έναν ελιγμό/φρενάρισμα?
    Σε μια πτώση?
    Κοτζάμ άνθρωπο 20-30 χρονών βάζεις πάνω και του λες "ΜΗΝ ΚΟΥΝΙΕΣΑΙ!" και δε λέει να το καταλάβει και χοροπηδάει σα χιμπατζής να βγάλει το κινητό από την κωλότσεπη κι εσύ χαροπαλεύεις να μείνετε όρθιοι.
    Και θα κάτσει στα αυγά του το μωρό?

    Οκ καθημερινά βλέπουμε πράγματα θεόκουλα και έχουμε βεβαιωθεί για τη μαλακία που δέρνει τον ανθρώπινο εγκέφαλο και πλέον τίποτα δε μας κάνει εντύπωση. Ούτε καν αυτό.
    Αλλά ρε πούστη μου έλεος.
    Δεν πρέπει να υπάρχει γονιός που να έχει «σώας τας φρενας του» και να μην φοβάται μην πάθει το παιδί του κάτι..
    Ακόμα και αυτοί που είδες τρικαβαλους ξεκρανοτους , είμαι σίγουρος ότι έχουν φλομώσει το πιτσιρικι στα ΜΗ και ΠΡΟΣΕΧΕ και π.χ. στην παράλια το κυνηγαν να βαλει καπελο , αντηλιακο να μην παει στα βαθεια κ.λ.π.

    Δυστυχως , ότι αφορα την μοτοσυκλέτα και παιδι , η παιδεία μας , η μοτοσικλετιστικη κουλτουρα αλλά και οι προσλαμβάνουσες εικόνες που έχουμε είναι ακόμη σε βρεφικό στάδιο.
    Μην βλεπουμε μονο αυτους που ασχολούνται και είναι μεσα σε φορουμς και το ψάχνουν.
    Οι περισσότεροι , που έχουν ένα μηχανάκι σαν φτηνό μέσο μετακίνησης μέσα στην πόλη , στην καλύτερη περίπτωση να έχουν πάρει ένα κράνος από το πρακτικερ για να μην τους γράφουν.
    δεν γνωρίζουν καν ότι υπάρχει εξοπλισμός για παιδιά.

    Πριν δυο χρόνια είχε ξεκινήσει ένα θρεντ για ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ



    τοτε ειχα γραψει:

    ……….Όμως , τα παιδιά πάντα μπορούν να σε εντυπωσιάσουν ….. εδώ και δεκαπέντε μέρες που έχει τον εξοπλισμό του , χωρίς να το έχω πιέσει καθόλου , θεωρεί ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι πριν ανέβει στην μηχανή θα φορέσει το κράνος και το μπουφάν του.
    ………………………………………..

    Η ουσία είναι ότι οι φίλοι του, που ανεβαίνουν στην μηχανή του μπαμπά τους, έχουν αρχίσει και τους ζητανε επιτακτικά ΚΡΑΝΟΣ , αλλά και οι μπαμπάδες έχουν αρχίσει και ρωτανε «από πού το πήρα» κ.λ.π. (δυστυχώς , δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι μπαμπαδες και παιδιά φορανε κράνος για να έρθουν πχ στο μπάσκετ που είναι «κοντά στο σπίτι…»)



    Σημερα , δυομησι χρονια μετα , ο πιτσιρικας εξακολουθει να θεωρει δεδομενο να φοραει εξοπλισμο και πολλοι φιλοι του εχουν πια κρανος και μπουφαν (κι ας μην εχουν οι μπαμπαδες τους )

    Φυσικά , η μηχανή εξακολουθεί να είναι ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΜΕΣΟ από το αυτοκίνητο και , φυσικά , θα πρέπει να αποφεύγεται για την μεταφορά παιδιων
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 20/06/2014 στις 14:59.

  3. #18
    Ο δικός μου, μόλις του παρουσίασα πριν κανά 3μηνο τα προστατευτικά αγκώνων, γονάτων και καρπών αυτόματα αποφάσισε να βγάλουμε τις
    βοηθητικές (κράνος είχε από 2 χρονών). Άσε που οι συμμαθητές-φίλοι-ξαδέρφια γουστάρουν και ζητάνε και αυτοί από τους μπαμπάδες τους
    "αυτά που φοράει ο .......", οπότε να και η κοινωνική προσφορά.
    Καμιά φορά, ψιλοβαριέμαι να τον ετοιμάσω για 5 λεπτά π.χ. όταν πρέπει να πάρει το ποδήλατο να πάμε από το πάρκο στις κούνιες (30 μέτρα απόσταση μέσα
    σε πάρκο) και προτιμά να ΜΗΝ βγάλει τον εξοπλισμό του για όση ώρα παίζει (εκτός του κράνους) παρά να ποδηλατάρει χωρίς αυτόν.

    Δε με έχει δει να γυρνάω σπίτι ή να φεύγω ΠΟΤΕ χωρίς κράνος - μπουφάν-γάντια, ακόμα και στους καύσωνες (με κάτι 40ρια αν είναι μεσημέρι
    ίσως δεν το φορέσω ΤΟ ΜΠΟΥΦΑΝ για μικρές διαδρομές, αν και με τη σκέψη -> "μλκ να δεις σήμερα θα γίνει η στραβή").
    Απλώς το διασκεδάζει που με βλέπει κάθιδρο.


    Στο άλλο θέμα όμως, πότε θα είναι ΟΚ να μην αποφεύγουμε την μετακίνησή τους με δίκυκλα; Στα νόμιμα 5; Στα 10; Στα 15; Στα 25; Πάντα
    η μοτοσυκλέτα θα είναι πιο επικίνδυνο μέσο από το αυτοκίνητο και για μας φυσικά, άσχετο αν έχουμε (λίγο περισσότερες) εμπειρίες από αυτά.
    Και αν την αποφύγουμε για καθημερινές μετακινήσεις, πόσο θα πρέπει να την αποφύγουμε ως μέσο διασκέδασης;

    Λεπτά ερωτήματα που οι γονείς καλούμαστε να δώσουμε απαντήσεις και στα παιδιά αλλά και στον εαυτό μας. Να τα έχουμε σε γυάλα;

    Όσο για τους μ@λ@κες της ημέρας; Το ξανάγραψα σε ένα θέμα για κράνος, βλέπεις ανθρώπους πανέξυπνους και αξιολογότατους
    και στο θέμα κράνους, παιδικών καθισμάτων και ζώνης σου έρχεται να χτυπάς το κεφάλι σου στο τοίχο.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Λεπτά ερωτήματα που οι γονείς καλούμαστε να δώσουμε απαντήσεις και στα παιδιά αλλά και στον εαυτό μας. Να τα έχουμε σε γυάλα;
    ναι , στην γυαλα τα κ@λ@παιδα που θα μας κανουν καρδιακους..


    τα παιδιά καθημερινά κάνουν «επικίνδυνα» πράγματα και εμείς καθημερινά θα «ανησυχούμε» .
    έτσι ήταν , έτσι είναι και έτσι θα είναι γιατί είναι το (μικρο) τίμημα που πληρώνουν οι γονείς για να βλέπουν την σκατοφατσουλα τους όταν γυρναν σπίτι.

    Συγκεκριμένα για την μηχανή , κάθε φορά που θα ανεβαίνει θα χ€ζομαι και κάθε φορά που θα κατεβαίνει θα ησυχάζω.
    Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ένοιωθαν και οι γονείς μου .
    Το διαφορετικό που μπορώ να κάνω από τους γονείς μου , είναι να προσπαθήσω να βάλω στον μυαλό του τον εξοπλισμό και τον σεβασμό στην μοτοσυκλέτα και τους κινδύνους της .
    Γιατί , σε αντίθεση με τους γονείς μου , ξέρω ότι ο κίνδυνος είναι το αντίτιμο για τα όμορφα συναισθήματα που σου δίνει αυτό το όχημα.

    Φυσικά , σε αυτά τα πράγματα δεν υπάρχει «συνταγή» .






    ….επίσης νομίζω ότι θα με τρόμαζε λιγότερο να τον έβλεπα φουλ προβλεπόμενο σε ένα SS με την ταυτοτητα στα δοντια παρά σε ένα σαξοραλο να ακούει Γονιδη …

  5. #20
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Το κυριότερο που με τρομάζει είναι πως άμα χτυπήσει ένα από τα βλαστάρια μου είναι, το τι θα πάθει το μυαλό μου μετά , δεν με νοιάζει η φυλακή η το οτιδήποτε άλλο αλλά το αν θα έχω τα λογικά μου για αυτόν τον λόγο τα ανεβάζω πλήρως εξοπλισμένα και πάω σαν την κότα !!!
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  6. #21
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    ….επίσης νομίζω ότι θα με τρόμαζε λιγότερο να τον έβλεπα φουλ προβλεπόμενο σε ένα SS με την ταυτοτητα στα δοντια παρά σε ένα σαξοραλο να ακούει Γονιδη …
    Σε ό,τι άλλο έχεις γράψει συμφωνώ απόλυτα.

    Εδώ όμως.....

    Να σε ξενέρωνε, απογοήτευε, ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο να τον έβλεπες στο σαξόραλο να ακούει Γονίδη (και να κρέμεται και σηματάκι ΔΑΠ-ΝΔΦΚ από τον καθρέφτη) το καταλαβαίνω.

    Να σε τρόμαζε όμως και να σε φόβιζε για τη σωματική του ακεραιότητα περισσότερο αυτό, από το να σε πέρναγε μια μέρα φιλερ ένα SS χιλιάρι σουζαριστό την ώρα που γυρνούσες με το αμάξι απο την τράπεζα που είχες πάει να πάρεις τη σύνταξη και να σου έκοβε τη χολή, κι όταν σταματούσατε στο φανάρι (εσύ με ανεβασμένη πίεση, αυτός με ρόλινγκ έντο) να καταλάβαινες ότι είναι ο γιος σου.... Ε δεν ξέρω.
    Προσωπικά νομίζω θα με φόβιζε περισσότερο αυτό


    ΥΓ. +τα ρέστα μου στο ότι για τίποτα δεν υπάρχει συνταγή.

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά νομίζω θα με φόβιζε περισσότερο αυτό
    ρε συ ...... θα ακουει Γονιδη λεμε....

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    ρε συ ...... θα ακουει Γονιδη λεμε....
    O παντελίδης δεν είναι χειρότερος;

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    ναι , στην γυαλα τα κ@λ@παιδα που θα μας κανουν καρδιακους..


    τα παιδιά καθημερινά κάνουν «επικίνδυνα» πράγματα και εμείς καθημερινά θα «ανησυχούμε» .
    Σκατά στα μούτρα μας, θυμάσαι όταν είμεθα νέοι που τα ξέραμε όλα;

    Έτσι τα ξέρουν και τα βλαστάρια μας και οφείλουμε να τα σεβαστούμε (και με έμεσους πονηρούς τρόπους
    να τα προετοιμάσουμε για τις σφαλιάρες που θα φάνε στη συνέχεια)

    Όσο για το γονίδη....καλύτερα να αποθάνω μια ώρα αρχίτερα...καλύτερα πστς λέμε

  10. #25
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    ρε συ ...... θα ακουει Γονιδη λεμε....

    Δεν πειραζει.

    Θα μαθαινει το παιδι και σωστο συντακτικο.

    Πώς το λεει στο τραγουδι του?

    "......Ειναι πιο καλα?....."

    "......Ειναι καλυτερα?....."


    "......Ειναι πιο καλυτερα!....."

    :rotflmao::rotflmao::rotflmao:

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    "......Ειναι πιο καλυτερα!....."

    :rotflmao::rotflmao::rotflmao:
    ΠΟΙΟ γραφεται ρε βλημα, ΠΟΙΟ.......

    πουτσ@@@@@@@@@

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ΠΟΙΟ γραφεται ρε βλημα, ΠΟΙΟ.......

    Σίγουρα;
    Think faster than you ride

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Το σουξέ της ημέρας.....
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2005, 14:25
  2. Μαγικός Αριθμός της Ημέρας: 2
    από Ksames στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:57
  3. Η ατακα της ημερας....
    από ilias24 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2005, 00:02
  4. Το αίνιγμα της ημέρας!
    από nimbus στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2005, 18:03
  5. Ο συλλογισμός της ημέρας
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2004, 23:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF