Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 139

Θέμα: Νεος και αποριες

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214

    Νεος και αποριες

    Γεια σας...Οπου να ναι κλεινω τα 24 τελειωνω και τις σπουδες και θα βγαλω διπλωμα Α για απεριοριστο κυβισμο,τωρα δεν εχω εμπειρια σε δικυκλα..εχω διπλωμα αυτοκινητου,γ κατηγοριας και γεωργικου ελκυστηρα :P Την μηχανη δεν την θελω για να βγω εξω και να παρω κανεναν στον λαιμο μου οσο και εμενα τον ιδιο,οπως και στα υπολοιπα οχηματα,επειδη ειμαι πολυ ψειρας και εχω αρκετα την αισθηση του φοβου,καμμια σχεση με φιλους και τον πατερα μου,στον δρομο θα πηγαινω οπως πρεπει... την θελω για κανονικη οδηγηση στο δρομο και να την φορτωνω στο 4x4 καμμια φορα να πηγαινω στην πιστα.

    Οι μηχανες που μου αρεσουν ειναι η gsxr και η r6 ...

    οι αποριες μου ειναι οι εξης

    1)ειναι υπερβολικο να ξεκινησω με 600αρι εφοσον τον πρωτο διαστημα την χρησιμοποιησω μονο σε πιστα και το πολυ σε δρομο χαμηλης κυκλοφοριας?
    2)θα μαθω καποια βασικα στη σχολη αλλα αν παρακολουθησω τα σχολεια που υπαρχουν στις πιστες θα με βοηθησουν να μαθω να χειριζομαι καλα την μηχανη μου?
    3)ειναι προτιμοτερο απο τα λεφτα που εχω να διαθεσω να κοιταξω σαν παρω 1 χρονο πχ παλιοτερο μοντελο και να δωσω τα χρηματα σε καλυτεροεξοπλισμο προστασιας?

    ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα

    *ειμαι 1,90 90 κιλα αν χρειαζεται καπου
    Τελευταία τροποποίηση από giannis23; 23/06/2014 στις 16:53.

  2. #2
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Καλος ορισες.
    Εαν δεν εχεις χρηματα να καλυψεις και καινουργια μοτοσυκλετα και καλο εξοπλισμο τοτε ναι ειναι καλυτερο να μοιρασεις τα χρηματα σου ωστε να εχεις το καλυτερο δυνατον και στα 2.
    Δεν υπαρχει κανενα θεμα με το υψος και το βαρος.Σε καποιες μοτοσυκλετες θα ''κουμπωσεις'' καλυτερα σε αλλες οχι ασχετος ειδους.Πηγαινε εστω και στατικα και κατσε να δεις.
    Θα μαθεις αρκετα στα σχολεια προφανως και οδηγικη αντιληψη στους δρομους εχεις αφου οδηγεις αμαξι απλα πρεπει να σκευτεσαι οτι δεν εισαι αμαξι πλεων (πχ δεν σε βλεπουν πια ολοι).
    Πρεπει εν καιρο και με προσοχη να συνδυασεις γνωσεις πιστας και δρομου με συνεση.Αν φτασεις στο σημειο να ξυνεις γονατα στη πιστα δε μπορεις να το κανεις και στο δρομο (πχ).
    Το αν ειναι υπερβολικο η οχι να ξεκινησεις με σουπερσπορτ 600ρι ειναι υποκειμενικο.Θα ακουσεις πολλες αποψεις πανω σε αυτο το θεμα.
    Ο ενας θα σου πει ξεκινα με ενα μικρο μαθε και μετα ανεβα κατηγορια.
    Θα σου πει καποιος αλλος οτι αν εχεις μυαλο στο κεφαλι σου και στο καρπο σου τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
    Οπως καταλαβαινεις και οι 2 αποψεις εχουν μια λογικη βαση.Ο καθενας μιλα εμπειρικα.
    Εγω ξεκινησα με 125σεσε , πηγα στα 650 αλλα σε μονοκυλινδρο που δε ξεπερναγε τους 35ιππους (δεν ειναι μονο τα κυβικα-ροπη- ειναι και η ιπποδυναμη που παιζει ρολο , ισως τον βασικοτερο)μετα πηγα σε 750σεσε με 100ιππους , υστερα σε 900ρι και μετα σε 1000ρι.Αν ρωτησεις εμενα (για εμενα) ηταν η λογικη σειρα που επρεπε να παρω.
    Εχω δει και ανθρωπους ομως να οδηγουν κατευθειαν ποιο δυνατες μοτοσυκλετες.Ολα ειναι θεμα σεβασμου προς τον εαυτο σου.
    Καλους δρομους να εχεις και καλη αρχη στο μοτο.γρ
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  3. #3
    Δευτερη "ίδια" ερώτηση για το R6 σε δυό μέρες...

    Προσωπική ταπεινή άποψη. Το 600 σαν κυβικά δεν είναι πολύ. Το 600SS κάνει την καμπύλη εκμάθησης δύσκολη. Τα 600SS δεν είναι ούτε βολικά, ούτε συγχωρούν, είναι εύκολο να πας με παλαβά χιλιόμετρα, στα οποία δεν θα ξέρεις τι να κάνεις αν "ξαφνικά" πεταχτεί μιά στροφή, ένα τρακτέρ, μιά λακκούβα που η ανάρτηση δεν μπορεί να αποσβέσει, αν τσαρουχώσεις τα φρένα και μπλοκάρεις μιά ρόδα. Μπορείς να το πάρεις, μπορείς να κάνεις ότι σχολείο υπάρχει και δεν υπάρχει. Θα μάθεις, αλλά θα "ιδρώσεις τη φανέλα". Πολύ πιο εύκολα θα αποκτήσεις εμπειρία με μια μοτοσικλέτα που συγχωρεί λάθη και στη συνέχεια έχοντας εμπειρία θα περάσεις στο "αντικείμενο του πόθου". Προφανώς, η τελική απόφαση είναι δική σου. Το πλάνο σου πάντως είναι λογικό.

    Για το 2 και 3 που ρωτάς, ναι και ναι.

  4. #4
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Ό,τι είπε το ..παλληκάρι από πάνω.

    Να συμπληρώσω μόνο τα εξής:

    Όλοι οφείλουμε να οδηγούμε με πολλή προσοχή και σύνεση και μέχρι εκεί που μας παίρνει και εμάς και τη μηχανή μας, καθώς και να γνωρίζουμε καλά τη μηχανή μας. Το «ναι, μα θα προσέχω και δεν θα προκαλώ την τύχη μου» το λέω κι εγώ. Επειδή είμαι λίγο πιό έμπειρος δεν σημαίνει ότι δεν προσέχω, μπορεί μάλιστα να προσέχω πολύ περισσότερο γιατί ξέρω λόγω πείρας τι να προσέχω.

    1. Δεν είναι υπερβολή εφόσον γίνεται σε περιβάλλον «προπόνησης» και η διαδικασία εκμάθησης είναι τέτοια. Παρ'όλα αυτά δεν είναι η οδήγηση και ο χειρισμός μιας δυνατής μοτοσυκλέτας το μόνο ζητούμενο, αλλά η εκπαίδευση του μυαλού και του σώματος στο να διαχειρίζεται την αυξημένη ροή της πληροφορίας που δέχεται όχι τόσο λόγω της ταχύτητας κίνησης, αλλά της ταχύτητας απόκρισης της μοτοσυκλέτας στις εντολές μας.
    Για να μην μακρυγορώ, όταν π.χ. θέλεις να μάθεις πιλότος, δεν μπορείς, δεν θέλεις και δεν σου επιτρέπεται να μπεις κατευθείαν σε F16. Άσε που στην πρώτη στροφή θα έχεις πάθει black out. Η εκμάθηση του F16 είναι μια μακροχρόνια διαδικασία. Τηρουμένων των αναλογιών, κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στα αυτοκίνητα και πολύ περισσότερο στη μοτοσυκλέτα.
    Αυτή είναι η φυσιολογική διαδικασία, ξεκινάμε από τα εύκολα, τα μαθαίνουμε, τα ξεπερνάμε, πάμε στα πιο δύσκολα. Σε εμάς η οδήγηση μηχανής μπορεί να φαίνεται πανεύκολη, αλλά για έναν αρχάριο είναι γολγοθάς. Θέλεις να βάλεις στον εαυτό σου πρόκληση να τον κάνεις Έβερεστ, κάντο.

    2. Για εμένα θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά τα σχολεία αυτά και με γερή επιδότηση από το κράτος, όπως και εκτπώσεις στις ασφάλειες αν γίνουν μέσα στα 2 πρώτα έτη από την απόκτηση του διπλώματος.

    3. Να διαθέσεις λεφτά για όσο καλύτερο εξοπλισμό γίνεται ανεξάρτητα από την τιμή της μηχανής. Δεν είναι μια ή άλλη. Εφόσον έχεις τα λεφτά τα δίνεις και -πίστεψέ με- δεν τα κλαις ποτέ.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας...πρωτα απ ολα ειναι ηα σφαλεια γι αυτο θα παρω καλο εξοπλισμο που ακομα και μηχανη να αλλαξεις αφου θα ειναι καλος θα σου μεινει.. το κρανος το εχω δει ποιο θα παρω,μου αρεσει πολυ,ενα shoei (fiberglass),ελεγα να το παρω και για να εχω το δικο μου στα μαθηματα για το διπλωμα..σωστο αυτο που λετε για υποχρεωτικη παρακολουθηση σχολειων ... Γι αυτο θελω να παω σε σχολεια οταν την παρω,για να μαθω αυτα τα πραγματα που θα μου χρειαστουν με τον σωστο τροπο...Δεν με ενδιαφερει η ταχυτητα εξω,για την πιστα και εφοσον φτασω σε καποιο επιπεδο μετα απο καιρο ναι,αλλα οχι εξω...εχω αρκετα την αισθηση του φοβου για το τι θα συμβει στην επομενη στροφη.. αναρωτιεμαι (αν ειναι βλακεια συγχωρεστε με) αν την παρω υπαρχει τροπος με καποιο power commander και νεα χαρτογραφηση ή καποιο limiter μεχρι αν μαθω να την χειριζομαι καλα,οσο χρειαστει,να της περιορισω την ταχυτητα ή καλυτερα ακομα το μεγιστο οριο στροφων? καπου ειχα δει σε ενα βιντεο που ελεγε καποιος οτι η ninja 600cc του 2008-2009 μπορουσες να επιλεξεις ιπποδυναμη,δεν ξερω αν ισχυει

  6. #6
    Απαράδεκτο Μέλος Το avatar του/της Black Diamond
    Εγγραφή
    02/08/2012
    Μηνύματα
    158
    φοβάμαι θα πάρεις λίγες απαντήσεις λόγω του πολύ όμοιου θέματος που ανοίχτηκε χτές-προχτές απο άλλον (νεός με R6). Διάβασε το σαν να ήταν το δικό σου. Εγώ θα σταθώ λίγο στο ύψος σου, η θέση οδήγησης δεν προσφέρεται για ψηλούς και ίσως σε κουράσει σε μεγάλες βόλτες. Κατά τα άλλα, αργά και προοδευτικά βήματα είναι η μοναδική λύση για τέτοια μηχανήματα. Να το χαρείς με την ψυχή σου και καλωςήρθες.
    bike away your everyday routine

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Black Diamond Προβολή μηνύματος
    φοβάμαι θα πάρεις λίγες απαντήσεις λόγω του πολύ όμοιου θέματος που ανοίχτηκε χτές-προχτές απο άλλον (νεός με R6). Διάβασε το σαν να ήταν το δικό σου. Εγώ θα σταθώ λίγο στο ύψος σου, η θέση οδήγησης δεν προσφέρεται για ψηλούς και ίσως σε κουράσει σε μεγάλες βόλτες. Κατά τα άλλα, αργά και προοδευτικά βήματα είναι η μοναδική λύση για τέτοια μηχανήματα. Να το χαρείς με την ψυχή σου και καλωςήρθες.
    να το καταλαβαινω,βασικα το ανοιξα γιατι το παιδι την εχει παρει ηδη ,ενω εγω θα την παρω δεν εχουν και φιλοι μου εδω ss οποτε θα παω σε αντιπροσωπους να δοκιμασω εστω και στατικα τα συγκεκριμενα μοντελα να δω.. το καταλαβαινω οτι ισω ςνα ειναι κουραστικο,αλλα δεν θελω να κανω μεγαλες διαδρομες..καμμια λαμια λαρισα..αντε και πιο μακρια λιγες φορες το χρονο αλλα οχι τα μεγαλα ταξιδια που κανουν τα παιδια με touring μηχανες :P για την σκεψη πο εχω,μηπως θα ηταν καλυτερα να το ρωτησω στα τεχνικα θεματα του forum με τους κοφτες και τα power commander?

  8. #8
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    ξεκινα με ενα 600αρι street και οταν μπορεσεις να πεις οτι εχεις αποκτησει μια αλφα εμπειρια, προχωρας στην αγορα ενος 600 ss
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ξεκινα με ενα 600αρι street και οταν μπορεσεις να πεις οτι εχεις αποκτησει μια αλφα εμπειρια, προχωρας στην αγορα ενος 600 ss
    trooper κατι τετοιο εννοεις? http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4917971/

    και http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5131295/

    και αν ναι..μπορω να παω με αυτο στη πιστα για μαθηματα κλπ?

  10. #10
    Φυσικά και μπορείς.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και μπορείς.
    ωραια θα τις κοιταξω και αυτες..κι απ οτι βλεπω πολυ χαμηλοτερα σε τιμη...

    1)ειναι πολυ πιο "ηρεμες" σαν μηχανες για να μαθω ε?
    Τελευταία τροποποίηση από giannis23; 24/06/2014 στις 12:47.

  12. #12
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis23 Προβολή μηνύματος
    ωραια θα τις κοιταξω και αυτες..κι απ οτι βλεπω πολυ χαμηλοτερα σε τιμη...

    1)ειναι πολυ πιο "ηρεμες" σαν μηχανες για να μαθω ε?
    ακριβως.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ακριβως.
    για τις μηχανες που ειπαπαραπανω ποια η γνωμη σου? η κατι αλλο να προτεινεις τωρα που θα παω απο κοντα να δω

  14. #14
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis23 Προβολή μηνύματος
    για τις μηχανες που ειπαπαραπανω ποια η γνωμη σου? η κατι αλλο να προτεινεις τωρα που θα παω απο κοντα να δω
    κατα τη γνωμη μου:

    1. πας για μεταχειρισμενο
    2. προτιμας er6 που ειναι δικυλινδρο
    3. παρ' ολα αυτα ριχνεις μια ματια σε cb 650f, cbf600, mt-01, fazer 600

    αλλα καλο θα ειναι να τσεκαρεις πρωτα την λειτουργια των 2κυλινδρων και 4κυλινδρων για να ξερεις τι σου κανει καλυτερα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    κατα τη γνωμη μου:

    1. πας για μεταχειρισμενο
    2. προτιμας er6 που ειναι δικυλινδρο
    3. παρ' ολα αυτα ριχνεις μια ματια σε cb 650f, cbf600, mt-01, fazer 600

    αλλα καλο θα ειναι να τσεκαρεις πρωτα την λειτουργια των 2κυλινδρων και 4κυλινδρων για να ξερεις τι σου κανει καλυτερα.
    παω να δοκιμασω καποια er6n που εχω δει σε αγγελιες εδω στη λαρισα,και μετα τα μοντελα που ειπες..παντως το er6n μου φαινεται καλο για να μαθω... δοκιμαζω και βλεπουμε... θα δοκιασω και κανενα τετρακυλινδρο και βλεπουμε

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Kawasaki ER6n και απορίες.
    από looperx στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2014, 16:42
  2. Νέος και Εγώ
    από lazaroz στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2008, 01:13
  3. Νέος και αγορά
    από Nommos στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2008, 16:18
  4. Νέος και ωραίος - Το Quiz του αιώνα
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2007, 15:21
  5. διπλωμα Α1 και αποριες
    από sennsa_rs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2005, 16:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF