Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: 1η αποπειρα ταξιδιου

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115

    1η αποπειρα ταξιδιου

    Γεια σε ολους, ηθελα να κανω μια ερώτηση. Έχω ενα yamaha xv535 1991.
    Η μηχανη δουλευει κομπλε, δεν εχει βγαλει καποιο προβλημα, τωρα προσφατα
    εγινε και ενα μικρο σερβις. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Θα μπορέσει το μηχανάκι
    να κανει ταξίδι Αθήνα -Πρέβεζα? Γενικοτερα ρωτάω απο εδω και απο εκεί και
    συλλέγω απόψεις, οπότε κάθε άποψη ή και συμβουλή δεκτή.

    Το ταξίδι θα ξεκινησει πολυ πρωί, όταν θα έχει ακόμα δροσιά(οσο δροσια μπορει να έχει
    στην αθήνα δηλαδη), θα γίνουν συχνες στάσεις, και το ταξιδι θα έχει χαλαρούς ρυθμούς,
    εννοώντας ταχύτητες 100-120 χλμ/ωρα.

    Ευχαριτσω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Αν ειναι σε καλη κατασταση παντου παει.

    Την κατάστασή του ομως μονο εσυ την ξερεις..

  3. #3
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    ΑΝΕΤΑ!!! Μηχανικά σε βγάζει για όσα χιλιόμετρα θέλεις... αντέχει!!!
    Στα Virago το μόνο πρόβλημα είναι αν έχεις και συνεπιβάτη, θα πιαστεί ο κWλος του/της, και αν είσαι πολύ φορτωμένος θα κάτσουν οριακά και οι πίσω αναρτήσεις... τακτικές στάσεις για ξεκούραση/κρύωμα κινητήρα/γεμίσματα και πας όπου γουστάρεις!
    Μόνο πρόσεξε, στο στριφτερό κομμάτι της διαδρομής μετά το Αντίρριο, με το μαλακό! Δεν καλοστρίβουν αυτά, θα το ξέρεις και καλύτερα από μένα...

    Καλό ταξίδι!!!
    ...το νου σου!!

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lio1991 Προβολή μηνύματος
    Θα μπορέσει το μηχανάκι
    να κανει ταξίδι Αθήνα -Πρέβεζα?

    Από ποια άποψη να μη τα καταφέρει; Αν υπάρχει πιθανότητα να σκορπίσει ή να σε αφήσει λόγω κάποιας μηχανολογικής βλάβης, το ξέρεις πολύ καλύτερα εσύ που γνωρίζεις την κατάσταση της μηχανής σου.
    Αν έχεις ενδοιασμούς, ρώτα καλύτερα τον μηχανικό που σου έκανε το service. Κρίμα είναι να ταλαιπωρηθείς σε ενδεχόμενη βλάβη.

    Γενικότερα, είναι τέτοια η απόσταση που την κάνεις με οποιοδήποτε μηχανάκι.
    Think faster than you ride

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115
    Ευχαριστω για τις απαντησεις. Ο μηχανικος μου ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα, θα με βγαλει κομπλε.

    Το ταξίδι θα το κάνω προφανώς μονος μου διοτι οντως ο συνοδηγος δεν θα αντεξει πανω απο μισαωρο(για το θέμα της σελας).
    Ευχαριστω ξανα. Καλο καλοκαιρι να εχετε και ελπιζω να παει καλα το ταξιδι.

  6. #6
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    ενα τσεκ λιγες μερες πριν και ...καλο δρομο να εχεις...τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  7. #7
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Μια χαρά θα πάει, μην έχεις άγχος... μπουφανάκι (ελαφρύ) μακρυμάνικο, μποτάκι και μακρύ παντελόνι οπωσδήποτε και αντηλιακό σε μύτη και στα χέρια, από τους καρπούς ως εκεί που αρχίζουν τα δάκτυλα, αλλιώς τα εκτεθειμένα τμήματα του σώματός σου θα γίνουν ψητά μέχρι να φτάσεις, χωρίς να το καταλάβεις...
    Για τα χέρια καλύτερα θα ήταν και να βάλεις και γαντάκια, αλλά προσωπικά δεν τα αντέχω το καλοκαίρι...
    Ένα μπουκαλάκι νερό παγωμένο από την κατάψυξη και τυλιγμένο σε πετσέτα ή κάποιο ρούχο μέσα στο σακίδιο/βαλίτσα, ώστε να συμπληρώνεις με ζεστό και να έχεις δροσερό νερό σε όλη τη διαδρομή, κι έφυγες!
    Στην ηλικία σου είχα ανέβει Αύγουστο μήνα Πειραιά-Θεσ/νίκη με TTR250, 9 ώρες το έκανα με τις στάσεις κι έφτασα με πάρκινσον και αιμορροΐδες! Έφτασα, πάντως...
    Ωραίες εποχές όμως, ωραίες πρωτόγνωρες εμπειρίες....

    Καλό καλοκαίρι!!!!
    ...το νου σου!!

  8. #8
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    το μηχανακι θα αντεξει! εσυ?
    απο εξοπλισμο τι σκεφτεσαι να φορεσεις? εισαι συνηθησμενος να φορας μπουφαν γαντια και κλειστο κρανος με ζεστη?

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    το 81 ειχα παει δικαβαλλος με διχρονη GILERA 125 ΤG1 απο Αθηνα εως Γιαννενα και δεν θα παει το 500 το τετραχρονο?????????Παει χαλασε ο ντουνιας, φλωρεψε το συμπαν
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ανθρωποι με βεσπες και παπακια εχουνε γυρισει τον κοσμο ολο.Φυσικα και θα σε παει αν ειναι καλοσυντηρημενο.

    Πολυ προσοχη στο κομματι μετα την γεφυρα εως την Ιονια και μετα την Ιονια εως την Αρτα.Καλο δρομο.

  11. #11
    Θα σε πάει, το μηχανάκι μην το φοβάσαι. Τα οπίσθιά σου θα ταλαιπωρηθούν γιατί η σέλα του δεν είναι από τις καλύτερες για πολύωρη παραμονή. Αλλά και αυτό, αν προγραμματίσεις στάσεις σωστά πάλι το γλιτώνεις ή το περιορίζεις. Καλό σου δρόμο, καλά να περάσεις

  12. #12
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Το ενδεχόμενο να αλλάξεις σέλα σε κάτι πιο ανατομικό το έχεις σκευτεί?
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115
    Αυτο το ταξιδι, επειδη ειναι και το πρωτο, το περιμενω πως και πως. Με το που τελειωσει η εξεταστικη, την εκανα.
    Πιστευω θα αντεξω τη διαδρομη, τωρα θα δειξει. Για εξοπλισμο δεν εχω σκεφτει κατι αλλο περα απο μακρυ παντελονι, κρανος προφανως, και ενα μπουφανακι για μηχανη που θα αγορασω τωρα μαλλον. Τα πραγματα στην πλατη σε σακιδιο μεγαλο.

    Κατι αλλο. Το ξερω οτι τις στασεις θα τις κανω , οταν πιαστω και εγω , ζεσταθει και η μηχανη, αλλα το ειχα απορια γιατι πρωτη φορα τοσο μεγαλη αποσταση...
    συνηθως στα ποσα χιλιομετρα αρχιζει και καταπονειται μια αεροψυκτη μηχανη? απο θερμοκρασιες εννοω.

  14. #14
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    εγω θα σου πω 2 πραγματα.
    ξεκινα οσο πιο νωρις μπορεις για να σε χτυπαει η πρωινη δροσερη αυρα,απολαυσε το,προσεκτικα και ολα θα πανε καλα..
    την πρωτη μου βολτα την εκανα χωρις να ξερω που πως ποτε στα 20 και κατι μηνες πατρα-γαλαξιδι,επειδη ειχα ακουσει πως εκει πανε βολτες με τις μηχανες...
    απο τοτε κολλησε το μικροβιο της βολτας..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #15
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lio1991 Προβολή μηνύματος
    Αυτο το ταξιδι, επειδη ειναι και το πρωτο, το περιμενω πως και πως. Με το που τελειωσει η εξεταστικη, την εκανα.
    Πιστευω θα αντεξω τη διαδρομη, τωρα θα δειξει. Για εξοπλισμο δεν εχω σκεφτει κατι αλλο περα απο μακρυ παντελονι, κρανος προφανως, και ενα μπουφανακι για μηχανη που θα αγορασω τωρα μαλλον. Τα πραγματα στην πλατη σε σακιδιο μεγαλο.

    Κατι αλλο. Το ξερω οτι τις στασεις θα τις κανω , οταν πιαστω και εγω , ζεσταθει και η μηχανη, αλλα το ειχα απορια γιατι πρωτη φορα τοσο μεγαλη αποσταση...
    συνηθως στα ποσα χιλιομετρα αρχιζει και καταπονειται μια αεροψυκτη μηχανη? απο θερμοκρασιες εννοω.
    εγω που ταξιδευω μεχρι λευκαδα με αεροψυκτο 250αρι, το μηχανακι δεν χαμπαριαζει καν, αλλα μια σταση στον γουλα, (ξερεις αυτον μετα το αντιρριο διπλα στο ρεμα με τα ωραια καλαμακια) την κανω να πιω ενα καφε! το σακιδια καλυτερα δεμενο με ιμαντες στη πισω σελα, μην εισαι φορτωμενος εσυ με βαρος!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 1η παπιοβόλτα!
    από periklisk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 118
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2007, 10:10
  2. 1η Περιήγηση Πελοποννησου
    από sotpag στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2005, 07:27
  3. Η 1η μοτό αποκλειστικά για γυναίκες
    από Wizard13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2004, 20:36
  4. Paris Dakar - 1η φάση
    από DIT στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 15:32
  5. Απόπειρα κλοπής...
    από dimitrism στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2003, 23:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF