Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρώτο Μοτόρι

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103

    Πρώτο Μοτόρι

    Έψαξα διάβασα τεστράινταρα και μερικά και ήρθε η ώρα των σοφότερων. Το μηχανάκι θα χρησιμοποιείται για καθημερινό commuter με περίπου 30χλμ πάνε έλα την μέρα.
    Όλοι με συμβούλευαν για 200-300cc σκούτερ και πήγαινε οδήγησέ τα και εύκολα είναι και χωράνε πράγματα, αλλά έχω μια βασική ένσταση, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΝΕΝΑ σαν εμφάνιση. Θέλω κάτι που το καβαλάω κάθε μέρα να το γουστάρω. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι είναι πρακτικότατα για κάθε μέρα, μιας και ότι οδήγησα ήταν σκούτερ, αλλά όταν τα βλέπω Καθότι το budget κυμαίνεται στα 5000€ κοιτούσα κάτι σε μοτοσυκλετάκι στα ~125cc. Τα μεταχειρισμένα δεν τα είδα καν γιατί δεν έχω ιδέα τι να δω και τι να προσέξω. Από αυτά που μου άρεσαν είναι τα: MSX125, το MT125 (αύγουστο είπαμε; ), ο μικρός ο δούκας και το ιναζούμα. Κάτι coming soon Street triple 250 και τα ρέστα τα κοιτάμε ή είναι βάθος ορίζοντας; On-off, εντουράκια, ss με φουλ ποδιές και easy rider φάσεις δεν με εμπνέουν.
    Παίζει τίποτα άλλο από ευρωπαϊκά μοντέλα σε αυτές τις κατηγορίες; Να τα εμπιστευτώ; Έχετε να αντιπροτείνεται κάποιο άλλο μοντέλο; Τι άλλο να προσέξω πριν την αγορά; Μια βοήθεια για την επιλογή απ τα παραπάνω θα ήταν υπερπολύτιμη
    Τελευταία τροποποίηση από Γιώργης; 30/06/2014 στις 07:12.
    Όλα είναι δρόμος

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Από τα μηχανάκια που κοιτάς καταλαβαίνω ότι δεν έχεις δίπλωμα για απεριόριτα κυβικά, σωστά? Α1 έχεις, ή Α2?
    Το Yamaha ΜΤ-125 φαίνεται το πιο ωραίο από αυτά που ανέφερες. Βέβαια με 1000 ευρώ παραπάνω από το budget σου μπορείς να πάρεις το ΜΤ-07 (με περιοριστή για Α2 δίπλωμα) και να μην αλλάξεις μηχανή για χρόνια..

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Σωστά κατάλαβες για Α2 πρόκειται, δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν τα 600+cc σαν κατηγορία αλλά τα θεωρώ πολλά για το 90% χιλιομέτρων πόλης που θα κάνω. Το μόνο που με βάζει σε σκέψεις είναι αυτό το ρημάδι το 2κάβαλο (παλεύεται) και τα 120χλμ προς Χαλκιδική τα καλοκαίρια (γίνονται; )
    Όλα είναι δρόμος

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Δες για το Yamaha YBR 250, Sym WOLF 250, Ιναζουμα οπως λες.

    Δε σου λεω για CBF 250 γιατι ειναι αρκετά παλαιότερο των άλλων και καρμπυρατερατο.

    Γενικά στριτακι 250αρι

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Γιώργης Προβολή μηνύματος
    Το μόνο που με βάζει σε σκέψεις είναι αυτό το ρημάδι το 2κάβαλο (παλεύεται) και τα 120χλμ προς Χαλκιδική τα καλοκαίρια (γίνονται; )
    Όλα γίνονται χωρίς προβλήματα. Αν οι κ@λοι σας αντέχουν τα μοτο δε θα πάθουν τπτ

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Honda MSX125, τουμπανόμπομπος!

  6. #6
    Τσαντισμενο Μελος Το avatar του/της Buenaventura
    Εγγραφή
    01/05/2009
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Γιώργης Προβολή μηνύματος
    Σωστά κατάλαβες για Α2 πρόκειται, δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν τα 600+cc σαν κατηγορία αλλά τα θεωρώ πολλά για το 90% χιλιομέτρων πόλης που θα κάνω. Το μόνο που με βάζει σε σκέψεις είναι αυτό το ρημάδι το 2κάβαλο (παλεύεται) και τα 120χλμ προς Χαλκιδική τα καλοκαίρια (γίνονται; )
    Δικαβαλος,καλοκαιρι και Χαλκιδικη με 125 θα υποφερεις....Νομιζω χρειαζεσαι πιο πολλα κυβικα...Για ολα τα υπολοιπα οπως προειπε και ο BabisStinson,το MT-125 ειναι κουκλα... Αν ομως το budget σου ειναι στα 5000,δωσε τα λιγα παραπανω και παρε το MT-07 που θα σε παει παντου,και για πολλα χρονια...
    The Ace of Spades

  7. #7
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Ότι και να διαλέξεις, μείνε μακριά απο σκούτερ....

    Έτσι απο ιδεολογία να μαζευόμαστε....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Ότι και να διαλέξεις, μείνε μακριά απο σκούτερ....

    Έτσι απο ιδεολογία να μαζευόμαστε....
    Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!
    Όλα είναι δρόμος

Παρόμοια θέματα

  1. Tο νέο μου μοτόρι!
    από maintenance στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2005, 14:37
  2. Βάλτε εδώ To πρώτο σας..Μοτορι.....
    από powerphot στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 15:30
  3. και μιας και το πρώτο μου...
    από frapes στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 15:33
  4. Νέο μοτόρι
    από tony29 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2004, 22:34
  5. Το πρωτο για φετος
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2004, 12:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF