Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: Honda CB650 custom

  1. #16
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δεν εχουν και πολυ αδικο αυτοι που σου τα λενε, με βαση την λογικη...
    τι εννοω:

    τα cafe racers/bobbers/flat track και τα ρεστα ειναι μηχανακια βολτας και μουρης...δεν εξυπηρετουν (σχεδον) κανεναν αλλο σκοπο...η μετακινηση ειναι σχετικα αβολη με την σταση σωματος και με μια σελιτσα-φλοιδα...
    συνηθως οσοι εχουν τετοια μηχανακια τα εχουν σαν δευτεροτριτα για την κυριακατικη βολτα τους και το χαζι...σαν να εχεις μια παλια BMW προπολεμικη ή ελαχιστα μεταπολεμικη...

    για μενα εχει γινει πολυ μοδα τελευταια...να σφαζονται μηχανακια για να γινουν cafe racers ή bobbers ή οτι αλλο σκαρφιστει το αρρωστημενο μυαλο των ιδιοκτητων και μαλιστα τα περισσοτερα δεν γινονται και σωστα με αποτελεσμα καποια στιγμη οταν ξεφουσκωσει ολο αυτο θα μεινουν μηχανακια τραβεστι (που δεν θα ξερει κανεις τι ειναι) και κακοποιημενα...


    αν δεν θες να οδηγας τιποτα αλλο (οπως λες) σκεψου το καλα και βρες να βολταρεις καποιο παρομοιο για να δεις θεση οδηγησης και πιθανα προβληματα...
    αν συνεχιζεις να επιμενεις δινεις σαφως λιγοτερα λεφτα για ενα αλλο μηχανακι που θα ειναι ρημαδι γιατι μια ανακατασκευη τετοιου μεγεθους φτανει αρκετα ψηλα σε κοστος...
    αν το δεις αλλιως...παιρνεις ενα συμβατικο μηχανακι να κανεις την δουλεια σου και αγοραζεις και ενα χρεπακι με οτι σου περισσεψει απο χρημα και σιγουλια σιγουλια ξεκινας την κοπτοραπτικη, χωρις να σε νοιαζει ποτε θα τελειωσει και αν στο τελος θα εχεις το dream bike που ηθελες...σαν project εκπαιδευομενου...
    οσον αφορα και μονο το οτι θα μενεις στον δρομο διαφωνω με αυτους που στα λενε. αλλα αυτο προυποθυετει οτι θα εχεις φτιαξει τα παντα. κι αυτο θελει χρονο και χρημα και να μεινεις ποοοοολυ καιρο χωρις μηχανη εχοντας χωσει χρημα ηδη. εισαι αποφασισμενος να το κανεις? ειναι ωραιο αλλα δυσκολο ταξιδι. ειδικα αν δεν εχεις αλλη μηχανη να κανεις τις "δουλειες" σου.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2014
    Μηνύματα
    40
    Απόφαση το έχω πάρει. Απλά επειδή μπορεί να μου διαφεύγει ή να μην τα υπολόγισα σωστά, όταν λέτε θα ρίξω πολύ χρήμα πόσο εννοείται?? Διότι η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να ξεφύγω από αυτά που υπολόγισα οπότε αν γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω μιας και θα είναι το 1ο μου πρότζεκτ ας με διαφωτίσει. Το πολύ το ενός μπορεί να είναι οκ για τον άλλο...

  3. #18
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cygamer Προβολή μηνύματος
    Απόφαση το έχω πάρει. Απλά επειδή μπορεί να μου διαφεύγει ή να μην τα υπολόγισα σωστά, όταν λέτε θα ρίξω πολύ χρήμα πόσο εννοείται?? Διότι η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να ξεφύγω από αυτά που υπολόγισα οπότε αν γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω μιας και θα είναι το 1ο μου πρότζεκτ ας με διαφωτίσει. Το πολύ το ενός μπορεί να είναι οκ για τον άλλο...
    οι παλιοι λενε οτι υπολογισες επι 3. εγω δεν ξερω τι υπολογισες και τι εργαλεια εχεις και ποσα μπορεις να κανεις μονο σου...

  4. #19
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Φίλε, όταν αγόρασα τη γριά μου (Suzuki GS 450E 1983) είχα παρόμοιες σκέψεις με τις δικές σου. Στην πορεία και επειδή η γριά ήταν καλοδιατηρημένη, δεν μου έκανε καθόλου η καρδιά να την πειράξω. Έτσι παρέμεινε μαμά και με κέρασε πολλά χιλιόμετρα με το χαμόγελο στα χείλη!! Κρίμα να σφαχτεί το μηχανάκι, κατά τη γνώμη μου. Βρές κάτι άλλο...

    WHO RUNS THE SHOW

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2014
    Μηνύματα
    40
    Επί 3???!!! Αποκλείεται!!! Θα πληρώσω για μπογιατισμα και άμμο βολή, για τα διάφορα μπιχλιμπίδια που θα αλλαξω(δείκτες, τιμόνι, κτλ) και τα οποία θα φέρω από εξωτερικό (απολογούμαι αλλά γλιτώνω 300ευρω) , το κάθισμα, τα λάστιχα και την δύναμομέτρηση-ρυθμιση που πρέπει να γίνει λόγω των φιλτροχοανων και του όλου ξυλωματος. Α και τα λάδια ξύδια της μηχανής. Το λύσιμο και το στήσιμο θα το κάνω εγώ και στα μηχανικά θα με βοηθήσει ένας φίλος. Ανταλλακτικά για τον κινητήρα δεν νομίζω να χρειαστεί, εξάτμιση και ζάντες θα μείνουν οι ίδιες... Τι αλλο? Δεν νομίζω να ξεπεράσω τις 2,5κ...

  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cygamer Προβολή μηνύματος
    Μια απο τις 3 θα ειναι...Συνημμένο 319673
    Πως θα γίνει μια απο αυτές τις 3 με αυτό το σκελετό?
    Δεν τα εχεις υπολογίσει καλά μου φαίνεται...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2014
    Μηνύματα
    40
    Αλλάζοντας τις πίσω αναρτήσεις με πιο μακριές και κόψιμο των πιρουνιων μπροστά αναλόγως... Και αν αυτό δεν το ισιώσει τότε και ένα πιο χοντρό λάστιχο πίσω. Δεν θα βγει?

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Βασικα μια σκεψη που εχω οταν βλεπω μετατροπες ειναι κατα ποσο σωστη θα ειναι η γεωμετρια και τι αλλαγες θα επιφερει αυτη στη συμπεριφορα της μοτοσυκλετας .

    Ο μηχανικος μου μου ειπε μια μερα το εξης : τα εργαστασια σπαταλουν ωρες δοκιμων για να καταληξουν σε μια γεωμετρια 'Α , οταν καποιος παιζει με τη γεωμετρια χωρις να εχει αντιστοιχη εμπειρια και μελετη το πιθανοτερο να φαει τα μουτρα του ... και δεν ειχε και καθολου αδικο εδω που τα λεμε .

  9. #24
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Βασικα μια σκεψη που εχω οταν βλεπω μετατροπες ειναι κατα ποσο σωστη θα ειναι η γεωμετρια και τι αλλαγες θα επιφερει αυτη στη συμπεριφορα της μοτοσυκλετας .

    Ο μηχανικος μου μου ειπε μια μερα το εξης : τα εργαστασια σπαταλουν ωρες δοκιμων για να καταληξουν σε μια γεωμετρια 'Α , οταν καποιος παιζει με τη γεωμετρια χωρις να εχει αντιστοιχη εμπειρια και μελετη το πιθανοτερο να φαει τα μουτρα του ... και δεν ειχε και καθολου αδικο εδω που τα λεμε .
    Συμφωνω. Εγω ψηφιζω αλλαγη μονο το τιμονι σε ισιο, αντε καμια σελιτσα και 2,3 vintage λεπτομερειες και ολο το αλλο μαμα αλλα βιτρινας.
    Θα γινει φοβερο το μηχανακι. Για αφισα!
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2014
    Μηνύματα
    40
    Χμ με βάζετε σε σκέψεις... Και αυτό με την γεωμετρία να συμπληρώσω ότι αν το αντιληφθεί η ασφάλεια σε περίπτωση δυστυχηματος δε θα με καλύπτει. Πόσο μάλλον όταν κόψω και ραψω κιόλας...

  11. #26
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    αν σωνει και καλα θες το custom πας για αλλαγη πιρουνι, ζαντες πισω αμορτισερ και φυσικα αλλαζεις την γεωμετρια σε πιο γρηγορη. αυτο δεν ειναι παντα κακο αρκει να μην το παρακανεις. τωρα με την καστερ τι θα γινει δεν ξερω που ειναι τσοπερισια...

  12. #27
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Κρίμα να σφαχτεί το μηχανάκι, κατά τη γνώμη μου. Βρές κάτι άλλο....

    Παρε ενα GSX 250-400 που σαν δικυλινδρα ειναι πιο κοντα στο υφος του καφε, και σαφως φτηνοτερα στα παντα.
    (τιμη αγορας, λαστιχα, αλυσιδες κλπ)

    Μην το χαλασεις ειναι κριμα.

  13. #28
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cygamer Προβολή μηνύματος
    Φιλε bikas αυτην ακριβως που παραθεσες εχω στα υποψη μου. Μια απο τις 3 θα ειναι...Συνημμένο 319673
    Απλα τα χρηματα της 2500ευρω δεν ειναι πολλα?
    με τον σκελετό αυτό, αυτό που έχεις σχεδιάσει δέν βγαίνει με την καμία.

    Εάν ψιλώσεις το αμορτισέρ πίσω και κοντύνεις το μπροστινό το μόνο που θα καταφέρεις είναι να φτάσουν οι λαιμοί στην κούρμπα να ακουμπάνε στον δρόμο.

    Άστο το μηχανάκι στην ησυχία του και ψάξε με τα χρήματα που διαθέτεις έχει αρκετά έτοιμα cafe racer στο car
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  14. #29
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Ένα τρομερό μηχανάκι………. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3959162/
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2014
    Μηνύματα
    40
    Οκ παιδιά δεν θα το χαλάσω. Θα συνεχίσω το ψάξιμο και ότι βρω. Πράγματι είναι κρίμα και θα με δυσκολέψει και εμένα στην μετατροπή. Julius το μηχανάκι του Σπύρου το ξέρω απλά δεν είναι τα χρώματα μου...
    Όπως και να χει σας ευχαριστώ όλους.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda C50 Custom
    από panos_zip στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2016, 20:14
  2. CB650 CUSTOM ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ BOBBER
    από MILTOSK στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 236
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2014, 22:39
  3. Honda c50 Custom
    από Alex-k84 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 116
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2012, 16:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF