Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Βοήθεια για επιλογή μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    1

    Βοήθεια για επιλογή μηχανής

    Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω στο πρώτο μου post. Θα ήθελα την βοήθεια, όποιου έχει την διάθεση, στην επιλογή της πρώτης μου μηχανής. Διάβασα μερικά θέματα στο φόρουμ αλλά δεν κατάφερα να αντλήσω πληροφορίες που θα με βοηθήσουν. Είδα όμως πάνω-κάτω τι πληροφορίες πρέπει να σας δώσω προκειμένου να με συμβουλέψετε.

    Το λοιπόν, θέλω να πάρω μια μηχανή για αρκετή χρήση μέσα στην πόλη αλλά όποτε το επιτρέπει η τσέπη μου να κάνω κανένα ταξιδάκι χωρίς κάποιο περιορισμό στην απόσταση(εντός Ελλάδος). Θα είμαι αρκετές φορές δυκάβαλος και στα ταξίδια. Τα χιλιόμετρα που θα γίνονται θα είναι κυρίως σε άσφαλτο και αν τύχει καμιά φορά να περπατήσω και σε χώμα δεν θα μ'ενδιαφέρουν οι επιδόσεις της μηχανής εκεί.

    Εμπειρία έχω πολυετή μόνο σε σκουτεράκια μέχρι 125 με αρκετά χιλιόμετρα αλλα υποψιάζομαι οτι αυτό δεν λέει και πολλά, έτσι?

    Δεν ξέρω αν πρέπει να ψάξω σε on-off ή σε άλλο τύπο μηχανής, αλλά να τονίσω οτι απο την μηχανή τα στοιχεία που με ενδιαφέρουν ειναι η άνεση θέση-στάση σώματος, η κατανάλωση και η ασφάλεια.

    Με τα μηχανολογικά δηλώνω άσχετος, οπότε σκέφτομαι να κοιτάξω για καινούργια με δόσεις. Το μπάτζετ είναι στα 8000 περίπου.

    Συζητώντας με τον μοναδικό γνωστό μου που έχει μηχανή μου πρότεινε την Bmw f 700 gs ως ευκολοδήγητη και με χαμηλή κατανάλωση ενώ για το V-strom που αντιπρότεινα μου είπε οτι είναι βαριά και δύσκολη για μέσα στην πόλη.

    Επίσης να συμπληρώσω οτι είμαι 29...δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω κάτι άλλο περιμένω από εσάς να με κατευθύνεται όχι μόνο απαραίτητα στο "πάρε το τάδε ή το δείνα μοντέλο" που κι αυτό χρειάζεται αλλά και στο πώς να το ψάξω, τι να διαβάσω κτλ.

    Ευχαριστώ πολυ.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2012
    Μηνύματα
    51
    yamaha xj6 diversion f
    cbf 600 ,, το καινούργιο, προσιτά αυκολοδήγητα πσιλοοικονομικά και σε πάνε και όπου θές

  3. #3
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    βρες ενα bmw f650gs και προχωρα!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #4
    καλησπερα και απο εμενα ειχα το bmw 650gs 2004 μοντελο και το vstrom 2009 μοντελο που το χω ακομα ...και τα 2 ειναι φοβερα μηχανακια ανετα μεσα στην πολη ...το μονο που ειχε μειον η bmw για μενα ηταν οτι οταν εβγαινα εγνατια με κουνουσε ο αερας ενω με το vstrom δεν καθολου
    ζησε το ονειρο

  5. #5
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    V strom 650 το προηγούμενο με λυμένα όλα τα αρνητικά του (φρένα-αναρτήσεις) και φυσικά ABS και θα έχεις όλα όσα ζητάς και πολλά παραπάνω. Άριστη μηχανή για αρχάριο που θέλει όσα θες. Αν έβαζες άλλα δεδομένα θα σου πρότεινα και κάτι με πιο σπορ χαρακτήρα αλλά γι αυτά που είπες το παλιό vstrom(γιατί το καινούργιο δεν μου αρέσει χεχε) είναι ιδανικότατο φίλε μου.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  6. #6
    Εφόσον μιλάμε για καινούριο θα συμφωνήσω με το BMW F 700 GS αλλά να ξέρεις οτι είναι πιο ακριβό από 8000.

  7. #7
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    γκουγκλαρε τα μεσσαια ον οφ της καθε εταιρειας (transalp vstrom versys gs pegaso κλπ)κοιτα ποια 2-3 σαρεσουν πιο πολυ,καβαλα τα μια βολτα και μετα πες μας....
    με 8000 αν δεν θες ντε και καλα 100% καινουργιο παιρνεις οτι μηχανακι θες.σιγουρα παιζουν και καινουργια σε αυτην την τιμη.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #8
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Versys
    ...το νου σου!!

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή μηχανής : Hornet 600 vs Monster 620
    από roumpinho στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2013, 10:34
  2. Βοήθεια για επιλογή μηχανής
    από LAntwnis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2010, 08:58
  3. Βοήθεια για επιλογή μηχανής.
    από Batman007 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2009, 08:51
  4. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF