Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Αποστολη μηχανης στην Κυπρο

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2014
    Μηνύματα
    40

    Αποστολη μηχανης στην Κυπρο

    Γεια σας και παλι παιδια.
    Εχω ενα φιλο στην Κυπρο που θελει να αγορασει μια μηχανη απο Ελλαδα.
    Αν οι μηχανες για τις οποιες ενδιαφερετε ηταν κοντα στην Θεσαλλονικη θα το αναλαμβανα εγω αλλα δυστυχως ειναι ολες προς Αθηνα μερια.
    Ηθελα λοιπον να ρωτησω αν ξερετε καποιον να αναλαβει να ελεγξει τις μοτοσυκλετες , κατα βαση μηχανικα, και μετα να την παει σε μια μεταφορικη εταιρεια για να την στειλουν Κυπρο. Φυσικα με ενα μικρο αντιτιμο...
    Το παιδι εχει Ελληνικο ΑΦΜ αλλα πρεπει να ειναι παρον για την μεταβιβαση?

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cygamer Προβολή μηνύματος
    Γεια σας και παλι παιδια.
    Εχω ενα φιλο στην Κυπρο που θελει να αγορασει μια μηχανη απο Ελλαδα.
    Αν οι μηχανες για τις οποιες ενδιαφερετε ηταν κοντα στην Θεσαλλονικη θα το αναλαμβανα εγω αλλα δυστυχως ειναι ολες προς Αθηνα μερια.
    Ηθελα λοιπον να ρωτησω αν ξερετε καποιον να αναλαβει να ελεγξει τις μοτοσυκλετες , κατα βαση μηχανικα, και μετα να την παει σε μια μεταφορικη εταιρεια για να την στειλουν Κυπρο. Φυσικα με ενα μικρο αντιτιμο...
    Το παιδι εχει Ελληνικο ΑΦΜ αλλα πρεπει να ειναι παρον για την μεταβιβαση?
    Θα χρειαστει σιγουρα να εξουσιοδοτησει καποιον για να του το μεταβιβασει στο ονομα του.
    Δυστυχως δε γνωριζω καποιον να κανει τη δουλεια που περιγραφεις, ισως μονο μεσω κααστηματος να μπορει

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2014
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Θα χρειαστει σιγουρα να εξουσιοδοτησει καποιον για να του το μεταβιβασει στο ονομα του.
    Δυστυχως δε γνωριζω καποιον να κανει τη δουλεια που περιγραφεις, ισως μονο μεσω κααστηματος να μπορει
    Σε ευχαριστω για την πληροφορια. Αν δεν βρει καποιον για αυτη τη δουλεια θα βρει ενα φθηνο αεροπορικο εισητηριο και να ανεβει Αθηνα.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2014
    Μηνύματα
    40
    Η μηχανη για την οποια ενδιαφερετε ειναι η HONDA CB400. Συγκεκριμενα μια απο τις πιο κατω... Αν υπαρχει καποιος εδω στο φορουμ που να μπορει να βοηθησει καπως στην επιλογη,αν βρισκετε καποιος κοντα σε καποια απο τις μηχανες και μπορει να της ριξει μια ματια με ενα μηχανικο εμπιστοσυνης... Τα υπολοιπα θα τα αναλαβει η μεταφορικη...

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5276913/

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5103582/

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5242121/

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5222479/

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4779469/

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5121022/

  5. #5
    Τα κοντα 380€ που θελει η μεταφορα (οχι απο μεταφορικη, αλλα με το SALAMIS, που ειναι και ο μονος νταβατζης που κανει το δρομολογιο) + την εκτελωνιση την εχει υπολογίσει ο φιλος σου;
    Μηπως του ερθει πιο φτηνα να παρει μια απο Κυπρο και να κανει την δουλεια του;
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2014
    Μηνύματα
    40
    Ναι τα έχει υπολογίσει. Είναι και η εγγραφή/έκδοση άδειας κυκλοφορίας 200ευρω... Στην Κύπρο 2 βρήκε να πωλούνται και δεν είναι και οι καλύτερες...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Εχετε βρει μεταφορικη που αναλαμβανει ολη την διαδικασια απο την στιγμη που θα της την παραδωσεται στην αποθηκη της στον πειραια-αθηνα..?Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να γινει μεταβιβαση αλλα με χαρτι εξοδου απο την χωρα και επειτα νεα εγγραφη βαση του χαρτιου αυτου που θα την συνοδευει στην κυπρο για καινουργια αδεια στο ονομα του φιλου σου..

    Πες λεπτομεριες αν εχετε βρει ακρη..

    Υ.γ.Αν και μεγαλο ρισκο αυτο που λες μικρο αντιτιμο σε αγνωστο για να τσεκαρει και να στηλει και και..Ελπιζω να βρειτε ακρη..

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να γινει μεταβιβαση αλλα με χαρτι εξοδου απο την χωρα και επειτα νεα εγγραφη βαση του χαρτιου αυτου που θα την συνοδευει στην κυπρο για καινουργια αδεια στο ονομα του φιλου σου..
    Μιας και με το Τμημα Οδικων Μεταφορων τραβαω τις τριχες μου πανω απο 11 μηνες τωρα, να επιβεβαιωσω:
    Δεν χρειαζεται μεταβιβαση, παρα μονο διαγραφη και στην βεβαιωση διαγραφης να αναγραφεται οτι το εγγραφο μπορει να χρησιμοποιηθει για εγγραφη σε κράτος της ΕΕ (για το δευτερο επιφυλασσομαι, θα σας πω απο εβδομαδα, μιας η βεβαιωση που εχω εγω δεν το αναγραφει).

    Παντως αν ηξερα οτι θα μου γινει ο κωλος σαν της Audrey Hollander για να το φερω-εκτελωνισω-ασφαλισω-εγγραψω, θα πουλαγα την χοντρη οσο-οσο στην ελλαδα και θα αγοραζα ενα ντοπιο.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2014
    Μηνύματα
    40
    Ρε εσυ γιατι τραβιεσε 11 μηνες. Απ οσο γνωριζω η διαδικασια ειναι απλη, φτανει η μηχανη να ερχεται απο Ευρωπη και να μην εχει τρομερες μετατροπες δηλαδη να μην εχει αλλιωθει το πλαισιο, ο αριθμος πλαισιο και μηχανης να ειναι ο αντιστοιχος κτλ(λεει πολυ αναλυτικα εδω τι μετατροπες απαγορευονται σε ενα οχημα Link)

    Οτι αφορα μεταφορα και εκτελωνιστη τα αναλαμβανει η μεταφορικη(γυρω στα 350ευρω + φπα). Πιο συγκεκριμενα οσον αφορα την εκτελωνιση και τι φορους θα πληρωσεις τα λεει εδω (αμα δεις εκει που λεει συχνες ερωτησεις στα απανταει ολα πολυ συνοπτικα).
    Και για να γινω ακομη πιο συγκεκριμενος οι φοροι που θα πληρωσεις ειναι
    1)το ΦΠΑ(και αυτο μονο οταν η μηχανη βρισκεται στην χωρα αγορας της λιγοτερο απο 6 μηνες ΚΑΙ εχει διανυσει λιγοτερο απο 6000Km. Επομενως αν ειχες την μηχανη σου για πανω απο 6 μηνες στην Ελλαδα τοτε θεωρειται μεταχειρισμενη και γλιτωνεις το ΦΠΑ.)
    2)Φορος καταναλωσης που υπολογιζεται απο το αναλογο αρχειο που θα βρεις εδω

    Οσον αφορα την εγγραφη και επομενως την ασφαλιση η μηχανη θα ελεχθει απο μηχανικους του Τμηματος οδικων μεταφορων και εφοσον δεν βρουν τις απαγορευτικες μετατροπες που αναφερω στο Link παραπανω τοτε γινεται η εγγραφη, σου δινουν Κυπριακες Πινακιδες και μπορεις να την ασφαλισεις. Νομιζω η ολη διαδικασια της εγγραφης στοιχιζει καπου στα 200ευρω?

    Απ οσον γνωριζω αυτη ειναι η διαδικασια για εισαγωγη απο χωρα Ευρωπαικης Ενωσης. Αν εχω καπου λαθος παρακαλω...διορθωσε με....

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Μιας και με το Τμημα Οδικων Μεταφορων τραβαω τις τριχες μου πανω απο 11 μηνες τωρα, να επιβεβαιωσω:
    Δεν χρειαζεται μεταβιβαση, παρα μονο διαγραφη και στην βεβαιωση διαγραφης να αναγραφεται οτι το εγγραφο μπορει να χρησιμοποιηθει για εγγραφη σε κράτος της ΕΕ (για το δευτερο επιφυλασσομαι, θα σας πω απο εβδομαδα, μιας η βεβαιωση που εχω εγω δεν το αναγραφει).

    Παντως αν ηξερα οτι θα μου γινει ο κωλος σαν της Audrey Hollander για να το φερω-εκτελωνισω-ασφαλισω-εγγραψω, θα πουλαγα την χοντρη οσο-οσο στην ελλαδα και θα αγοραζα ενα ντοπιο.
    Μολις τελειωσεις με το θεμα δωσε πληροφοριες αν μπορεις..

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cygamer Προβολή μηνύματος
    Απ οσο γνωριζω η διαδικασια ειναι απλη...
    Η διαδικασια της εκτελωνισης ειναι απλη, οταν ειναι να πληρωσεις φορο. Εγω εκανα και μεταφορα μονιμου κατοικιας, αρα δικαουμουν απαλλαγη απο τον φορο. Λογω της απαλλαγης, μου ζητησαν μισο κλασερ χαρτια. Το καλυτερο απ' ολα ηταν οτι επρεπε να 'αποδειξω' οτι ειχα τη μοτο στη κατοχη μου τους τελευταιους 6 μηνες (η 12, δεν θυμαμαι) και σε αυτο δεν τους καλυπτε η αδεια κυκλοφοριας, μα θελανε βεβαιωση απο ασφαλιστικη εταιρεια. Ελα ντε που εγω δεν το ειχα ασφαλισμενο ολο το απαιτουμενο χρονικο διαστημα. Με τα πολλα εβγαλα ακρη σχετικα ευκολα με το τελωνειο (περιπου 3μηνες μου πηρε)

    Οτι αφορα μεταφορα και εκτελωνιστη τα αναλαμβανει η μεταφορικη(γυρω στα 350ευρω + φπα)....
    Μεταφορα ναι, αναλαμβανει η μεταφορικη. Εκτελωνιση οχι. Μπορει να σου δειξουν σε ποιο κτιριο να πας, μπορει και οχι, εξαρταται απο το αν εχει κεφια ο υπαλληλος της μεταφορικης.
    Μολις ερθει λοιπον το παπορι, και βγει απ' αυτο η μηχανη, πληρωνεις την μεταφορικη (καλυτερα να το κανεις πριν πας στο λιμανι, καθως τα γραφεια ειναι εκτος λιμανιου) και μετα πας και το δηλωνεις στο τελωνειο (κοστος 25.10€). Χωρις την αποδειξη πληρωμης του τελωνειου δεν μπορεις να το βγαλεις απο το λιμανι.


    Οσον αφορα την εγγραφη και επομενως την ασφαλιση η μηχανη θα ελεχθει απο μηχανικους του Τμηματος οδικων μεταφορων και εφοσον δεν βρουν τις απαγορευτικες μετατροπες που αναφερω στο Link παραπανω τοτε γινεται η εγγραφη, σου δινουν Κυπριακες Πινακιδες και μπορεις να την ασφαλισεις. Νομιζω η ολη διαδικασια της εγγραφης στοιχιζει καπου στα 200ευρω?
    Η διαδικασια ειναι αντιστροφη απ' οτι το περιγραφεις. Πρεπει πρωτα να ασφαλισεις τη μοτο και μετα μπορεις να κανεις εγγραφη και να βγαλεις πινακιδες. Το να την ασφαλισεις, αν δεν εχεις αλλο οχημα στην κατοχη σου η αλλο συμβολαιο με τις ασφαλιστικες, ειναι μεγαλος πονος. Και ψυχολογικος -απλα δεν στην ασφαλιζουν- και οικονομικος. Μιας και δεν εχω αλλο οχημα (αυτοκινητο, "γιατι οι μοτορες ειναι επικινδυνες και καλα κανουν και δεν τις ασφαλιζουν". Αυτο το ακουσα πανω απο 50-70 φορες, απο ασφαλιστες και ασφαλιστικα γραφεια). Μετα απο 4-5 μηνες και κινητοποιοντας ολους τους γνωστους που εχω, βρηκα μια ασφαλιστικη που δεχτηκε να με ασφαλισει 'χαριστικα' με 300€ (ετησιο συμβολαιο). Καπου ειχα ανοιξει ενα σχετικο θεματακι.

    Παμε τωρα στο Τμημα Οδικων Μεταφορων. Οτι του κατεβει του καθ' ενος στην κουτρα! Μετα απο 4-5 επισκεψεις ξεκαθαρισα ποια χαρτια χρειαζονται:
    -Πραξη εκτελωνισης
    -Cover note ασφαλιστικης
    -Καποιες αιτησεις που συμπληρωνεις εκει
    -Βεβαιωση διαγραφης οπου θα αναγραφεται οτι αυτη μπορει να χρησιμοποιηθει για εγγραφη του οχηματος σε αλλη χωρα της Ε.Ε. ή
    την πρωτοτυπη αδεια κυκλοφοριας του οχηματος και τις πινακιδες (τα οποια καταθετεις στην Κυπρο και κανεις μια δηλωση στην Ελλαδα οτι τα εχασες. Οταν εκδοθουν τα νεα, κανεις διαγραφη)
    [Εδω ειναι που την πατησα εγω, ειχα πολυ τρξιμο και καθυστερηση λογω του οτι το Ελληνικο δημοσιο καπου τα ειχε κανει μουτι και το Κυπριακο σαλατα. Μαλλον εβγαλα ακρη και πλεον *πρεπει* να εχω τα σωστα χαρτια. Σε λιγες ημερες που θα παρω το μηχανακι απο το συνεργειο, θα μαθω)


    Απ οσον γνωριζω αυτη ειναι η διαδικασια για εισαγωγη απο χωρα Ευρωπαικης Ενωσης. Αν εχω καπου λαθος παρακαλω...διορθωσε με....
    karavida, ευχαριστως. Οτι θες μου στελνεις και πμ
    Τελευταία τροποποίηση από DrEvil; 20/07/2014 στις 13:37.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2008, 19:40
  2. Ασφάλειες στην Κύπρο;;
    από ant0ine στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 07:54
  3. Πίστα και στην Κύπρο??
    από latris mixanis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2007, 13:39
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 16:55
  5. Βολτιτσες στην Κυπρο!!
    από foumo στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 00:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF