Σελίδα 3 από 19 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 275

Θέμα: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ APRILIA TUONO 2006

  1. #31
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    byron σε ζητάνε ρε φίλε!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #32
    Τσαντισμενο Μελος Το avatar του/της Buenaventura
    Εγγραφή
    01/05/2009
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Ειναι μπ0uρdελα ιταλικα ρε.... μην τα αγοραζετε...
    Το αυτο...

    (Μπας και πεσουν και αλλο οι τιμες και ξαναπαρουμε εμεις που ειχαμε.. )
    The Ace of Spades

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Πωλείται tuono factory με 55.000χλμ. 1750€.

    στείλτε πμ

  4. #34
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Άντε με τους ιταλικούς ματρακάδες σας




    (είπε αυτός που έχει aprilia...)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ο τιτλος ειναι <<γνωμες για το tuono>>
    εγω που δεν το ξερω το μηχανακι μπαινω και διαβαζω <<ωραιο, γαμιστερο, αψογο, αλλα μια μερα βαρεσε μπιελα χωρις λογο>>


    να τρεξω γρηγορα να παρω ενα μην το χασω;


    Oχι να μην τρεξεις να παρεις. Ειναι αληθεια οτι τα 08 μοντελα και μετα, ειχαν ενα θεμα με τις ανοχες στον στροφαλο και τα κουζινετα (ή καπου εκει τελως παντων). Η μονη αληθεια ειναι οτι η rotax ειχε μειωσει το κενο για αγνωστο λογο. Τωρα, εαν η μειωση του διακενου σε συνδυασμο με καποιο τυπο ή μαρκα λαδιου, τα εκανε να βαρανε δεν το γνωριζω, αλλα ειναι μια εικασια (οτι το μοτερ ηθελε καλο λαδι). Γι αυτο ακριβως τον λογο βαζουν στροφαλο και μπιελες απο τα πιο παλια μοτερ rotax.
    Τα υπολοιπα μοτερ ειναι πραγματικα αθραυστα, εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις οπου η μαλακια του ιδιοκτητη ή μηχανικου τα κατεστρεψε και μερικα που απλα κατι εγινε και εσπασαν (οπως εχω δει σπασμενο gsxr750 k7, χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο!!!!!!)

    Αυτο ομως που δεν μπορω να καταλαβω σε αυτα που λες, ειναι, και θελω πολυ να μου υποδειξεις ΠΟΥ εχεις γραψει σε καποιο αλλο θεμα, οπου καποιος ζητησε την γνωμη για την αξιοπιστια ενος γιαπωνεζικου μοτερ/μοτο, οπως για παραδειγμα fazer (στροφαλομπιελες-πηνια), cbr (ανοχες κυλινδρων-πιστονιων-ελατηριων-δεν ξερω τι ακριβως) κ.ο.κ (εχει αρκετα η λιστα μου).
    Γιατι και εγω ξερω να ευλογαω τα γενια μου, αλλα τα συκα-συκα και η σκαφη-σκαφη.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  6. #36
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Πωλείται tuono factory με 55.000χλμ. 1750€.

    στείλτε πμ


    Μόνο τις ζάντες δίνεις???
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Πωλείται tuono factory με 55.000χλμ. 1750€.

    στείλτε πμ
    Mε τοσα που ζητας να υποθεσω οτι εχεις βαλει καινουργια λαστιχα και εχεις κανει προσφατα service.

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οταν πηρα το cbf με τα ιδια λεφτα θα μπορουσα να παρω ιταλικο υπερσκουτερ
    αλλά προτίμησες τελικά γιαπωνέζικο υπερσκούτερ. Καλή επιλογή
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #39
    Τσαντισμενο Μελος Το avatar του/της Buenaventura
    Εγγραφή
    01/05/2009
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Πωλείται tuono factory με 55.000χλμ. 1750€.

    στείλτε πμ
    Αν ειναι 1ης γενιας fuctory το παιρνω....
    The Ace of Spades

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Πωλείται tuono factory με 55.000χλμ. 1750€.

    στείλτε πμ
    μη με κολαζεις.... ενα χρονο εχω που το εδωσα και ακομα το βλεπω στον υπνο μου.....

  11. #41
    εγώ πάλι νομίζω οτι πιάσατε τον τογιαρ από τα μούτρα....

    είναι λογικό το ερώτημά του, όπως λογικο θα ήταν να απορήσει αν έβλεπε απάντηση σε αντιστοιχο ερώτημα για τα τζιξερ "γαμάτα μηχανάκια, άνετα, πάνε τον πάτο τους αλλά μία μέρα έκοψε πλαίσιο χωρίς κάποιον λόγο"....

    τώρα αν κάποιος νομίζει οτι δε σπάει - δε χαλάει ο ματρακάς του, ας κατέβει από το συνεφάκι του...

    το κόμπλεξ το έχουμε και οι μεν και οι δε, μη τυχόν και πει καποιος το ματρακά μας τριμπούρδελο....
    πουτσ@@@@@@@@@

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Oχι να μην τρεξεις να παρεις. Ειναι αληθεια οτι τα 08 μοντελα και μετα, ειχαν ενα θεμα με τις ανοχες στον στροφαλο και τα κουζινετα (ή καπου εκει τελως παντων). Η μονη αληθεια ειναι οτι η rotax ειχε μειωσει το κενο για αγνωστο λογο. Τωρα, εαν η μειωση του διακενου σε συνδυασμο με καποιο τυπο ή μαρκα λαδιου, τα εκανε να βαρανε δεν το γνωριζω, αλλα ειναι μια εικασια (οτι το μοτερ ηθελε καλο λαδι). Γι αυτο ακριβως τον λογο βαζουν στροφαλο και μπιελες απο τα πιο παλια μοτερ rotax.
    Τα υπολοιπα μοτερ ειναι πραγματικα αθραυστα, εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις οπου η μαλακια του ιδιοκτητη ή μηχανικου τα κατεστρεψε και μερικα που απλα κατι εγινε και εσπασαν (οπως εχω δει σπασμενο gsxr750 k7, χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο!!!!!!)

    Αυτο ομως που δεν μπορω να καταλαβω σε αυτα που λες, ειναι, και θελω πολυ να μου υποδειξεις ΠΟΥ εχεις γραψει σε καποιο αλλο θεμα, οπου καποιος ζητησε την γνωμη για την αξιοπιστια ενος γιαπωνεζικου μοτερ/μοτο, οπως για παραδειγμα fazer (στροφαλομπιελες-πηνια), cbr (ανοχες κυλινδρων-πιστονιων-ελατηριων-δεν ξερω τι ακριβως) κ.ο.κ (εχει αρκετα η λιστα μου).
    Γιατι και εγω ξερω να ευλογαω τα γενια μου, αλλα τα συκα-συκα και η σκαφη-σκαφη.

    δεν καταλαβαινω γιατι το γυρνας σε προσωπικο επιπεδο............
    εγω εγραψα <<ειναι δυνατον να σκορπαει ακριβο και καλοσυντηρημενο μηχανακι επταετιας και να θεωρειται φυσιολογικο λες και εχει καψει ασφαλεια;>> χωρις να αναφερομαι σε μαρκα ή προελευση γιατι μου εκανε εντυπωση το γεγονος
    το ιδιο θα ελεγα για οποιοδηποτε γιαπωνεζικο παθαινε το ιδιο γιατι παλι θα μου εκανε εντυπωση πως ενας μοντερνος κινητηρας βαραει μπιελα χωρις λογο
    ο καθενας εχει τη γνωμη του και δεν υπαρχει λογος να σε πεισω για κατι

    αλλωστε δεν εχω και χρονο γιατι πρεπει να ψαξω και το wiring για το gilera ενος φιλου μου που λαμπαδιασε επισης χωρις λογο

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    αντε παλι μια απο τα ιδια...

    οι ιταλοφιλοι ειναι ιταλοφιλοι, οτι και να γινει...
    οι γιαπωνεζοφιλοι ειναι επισης γιαπονεζοφιλοι οτι και να γινει...

    και πριν μου πειτε: "ψψψ..τι μεγαλη σοφιστεια ειπες ρε τιτανοτεραστιομεγιστε??" θα εξηγησω λεγοντας οτι απλα καποιοι ενεργουν και κατ'επεκταση ψωνιζουν με διαφορετικο σκεπτικο απο καποιους αλλους...
    τουτεστιν...

    το tuono 2ης γενιας ειναι απο τα πιο δυνατα 2κυλινδρα της γενιας του και οτι πιο καλοστημενο υπαρχει απο αποψη φρενων και αναρτησεων...ενας κανονικος κανιβαλος με γνησιο dna απο ss και ηχο που ανασταινει και νεκρους...
    προβληματα βγαζει και ειναι κοινως αποδεκτο απο ολους...ρωτηστε τον Σωτηρη (zarmagedon) για το δικο του...και γενικα κατα καιρους εχουν ακουστει διαφορα απο κατοχους...

    το θεμα ειναι οτι οι ιταλοφιλοι, απλα τα αποδεχονται βαζοντας στην ζυγαρια ολα αυτα τα θετικα που εγραψα παραπανω και ειναι εξοικειωμενοι με την ιδεα της βλαβης...
    σε αντιπαραβολη θα σου πουν οτι μπορουν να κανουν πλακα σε πολλα μοτοσακα στον δρομο, ειτε ο δρομος αυτος ειναι στην πολη, ειτε σε επαρχιακο στροφιλικι, ειτε σε πιστα κλπ...


    ολοι οι υπολοιποι πανε με βαση την λογικη και οχι το συναισθημα και δεν μπορουν να αποδεχτουν την οποια βλαβη ενος σχετικα μοντερνου συνολου..ειτε λεγεται μοτερ, ειτε ηλεκτρικα...

    αποδεχτειτε πλεον καποια πραγματα και αφηστε την φυσικη εξελιξη των πραγματων να τσουλησει ομαλα...
    (καλα κενταω σημερα)

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    και ξαναλεω.........
    η μπιελα δεν ειναι <<η οποια βλαβη>> ειναι ολικη καταστροφη και δεν μπορει να γινεται αποδεκτη σε πολιτικο μοτερ επταετιας οταν αυτο συντηρειται και χρησιμοποιειται κανονικα
    οπως επισης δεν ειναι αποδεκτο το κοψιμο πλαισιου σε καινουριο ss (εκτος αν το βαφτισουμε χαρακτηρα)
    απο κει και περα ο καθενας ψωνιζει με τα δικα του κριτηρια και μπορει καποιος να πει οτι εγω θα σκασω μια 15αρα και θα παρω το καλυτερο πακετο της αγορας κι ας εχει ημερομηνια ληξης (ktm)
    και καποιος αλλος οπως εγω να πει οτι επειδη ειμαι κουλος θα παρω εναν γιαπωνεζικο κουβα να με υπηρετει με μονη απαιτηση να του βαζω βενζινη (xt)

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    και ξαναλεω.........
    η μπιελα δεν ειναι <<η οποια βλαβη>> ειναι ολικη καταστροφη και δεν μπορει να γινεται αποδεκτη σε πολιτικο μοτερ επταετιας οταν αυτο συντηρειται και χρησιμοποιειται κανονικα


    σχετικο αυτο που λες...
    δλδ αμα καψει μια ηλεκτρονικη ή λαμπαδιασει η πλεξουδα θα ειναι νορμαλ, ενω η μπιελα δεν ειναι??

    δυστυχως σε ολα τα ρδελα που καβαλαμε (ειδικα αυτα που ειναι επιδοσεων) σχεδον ολα τα ανταλλακτικα κοστιζουν ΠΟΛΥ ακριβα..καποια περισσοτερο, καποια λιγοτερο...

    το μονο σιγουρο ειναι οτι κανενα μοτο επιδοσεων (ειτε ιταλικο, ειτε γιαπωνεζικο) δεν θα γινει ποτε c50 απο αποψη αξιοπιστιας...


    τελος το "πολιτικο" μοτερ που αναφερεις μπορει στα χαρτια να ειναι επταετιας αλλα σαν σχεδιασμος και υλικα ειναι 15ετιας γιατι ειναι το ιδιο με το 1ης γενιας που βγηκε το 2002...
    και για τοτε τα αλογα του, καθε αλλο παρα φυσιολογικα ηταν για τους κυλινδρους του και τα κυβικα του...αρα δεν ειναι και τοσο "πολιτικο" οσο αναφερεις...

Σελίδα 3 από 19 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF