Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 97

Θέμα: καινούριος

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsalkas Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να μάθω να οδηγώ απευθείας σε μεγάλη μηχανή και για την ακρίβεια την Ζ1000sx. Έχω δίπλωμα αλλά το μικρο. έχω καβαλήσει το χτχ660, μην φανταστείτε και πολλά.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsalkas Προβολή μηνύματος
    Δόξα τον Θεό για την ηλικία μου αλλά και για μεγαλύτερες το μυαλό μου είναι στην θέση του.
    Τα δύο παραπάνω είναι αντικρουόμενα διάλεξε 1 από τα 2 μπορεί να ισχύει μόνο. Αν ισχύει το δεύτερο την πρώτη ερώτηση δεν θα την έκανες καθόλου.

  2. #32
    Φιλε Τσάλκα, όσο πιο μεγάλη η μηχανή τόσο λιγότερα λάθη συγχωρεί. Αν δεν έχεις εμπειρία στην διαχείρηση λαθών μην το κάνεις. Ο μόνος χαμένος θα είσαι εσυ.

    Μην το παίρνεις υποτιμητικά οτι εμείς ειμαστε μαμάτοι και μπορούμε και εσύ είσαι ο άχρηστος και δεν μπορείς. Κάθε άλλο, ξέρεις πόσοι απο εμάς έχουμε σημάδια και χτυπήματα και δεν ξερω και εγώ τι άλλο; ε απο κάτι λάθη ήταν με μικρότερες μηχανές και σχεδόν πάντα δεν φταίγαμε. Να στο κάνω λιανά, αλλιως τρως τουμπα με 250 και αλλιώς τρώς με 1000. και στα δυο αμα γυρίσεις λιγο το γκάζι θα πιάσεις 50 και 150 χιλιομετρα την ώρα αντίστοιχα. Στο ένα σώζεσαι στο άλλο σχωρνέσαι που λενε και οι γηραιότεροι.

    Ξέρεις πότε θα είσαι για 1000άρα; Οταν θα βγαίνεις κομμάτια απο στις στροφές με 9000-10000 RPM κινητήρα με το 600 και θα σου φαίνεται οτι δεν τραβάει μία το σαράβαλο. Τότε είσαι έτοιμος για 1000 πραγματικά.

    Τέλος όσον αφορά το design δεν νομίζω οτι εχουν να ζηλέψουν κατι τα μικρότερα απο τα μεγαλύτερα. Δεν design Honda CBR 250R, Kawasaki Ninja 300 και πες μου τι εχουν να ζηλέψουν απο τα αντίστοιχα μεγάλα αδέρφια τους.

    P.S. Το XT660 είναι χώμα μπροστά στο z1000sx. Σκέψου το λίγο οτι μιλάμε για σχεδόν τριπλάσια άλογα.

  3. #33
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Πάμε άλλη μια!

    Το ότι έχεις μυαλό, το ότι είσαι συνετός, το ότι δεν είσαι απερίσκεπτος, είναι βασικό αν πρόκειται να οδηγήσεις ο,τιδήποτε, από πατίνια μέχρι διαστημόπλοιο.
    Ούτε παίρνουν γρήγορο 1000+ hypersport οι πιο έξυπνοι, ούτε οι πιο ώριμοι, ούτε οι πιο χεράδες, ούτε οι πιο συνειδητοποιημένοι. Ούτε σημαίνει ότι όποιος έχει ένα τέτοιο είναι χεράς, κάγκουρας ή Παγκόσμιος.

    Το όποιο μυαλό έχεις, δεν πα να'σαι ο σούπερ τζίνιους του 2014, το παιδί θαύμα, ο Έλληνας Μάρκεζ, πρέπει να το εκπαιδεύσεις για να κάνεις μια συγκεκριμένη δουλειά.
    Όταν ξεκινάς να εκπαιδεύεσαι, το κάνεις με το εκπαιδευτικό όχημα. Είτε είναι αυτοκίνητο, είτε μοτοσυκλέτα, είτε πλοίο, είτε αεροπλάνο. Δεν ξεκινάς να μαθαίνεις οδήγηση μπαίνοντας σε Porsche 911 turbo, ούτε σε πίστα, ούτε σε άδειο δρόμο, ούτε σε αλάνα. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ.

    Για να οδηγήσεις ένα «ακραίο» μηχανάκι, πρέπει ο εγκέφαλός να έχει εκπαιδευτεί να το κάνει. Αν ξεκινήσεις με το ακραίο μηχανάκι προκειμένου να μάθεις από το «0», η καμπύλη εκμάθησης εκ των πραγμάτων θα είναι πολύ πλατιά. Με άλλα λόγια θα κάνεις πολύ καιρό να μάθεις τα βασικά της οδήγησης, πόσο μάλλον τα «μυστικά» της γρήγορης οδήγησης και του συγκεκριμένου υπερόπλου που πήρες.

    ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ) ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2014
    Μηνύματα
    22
    Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια?

  5. #35
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    ...............................................
    Ταπεινή μου άποψη.
    Αντε ρε μαμήσου κι εσύ και οι απόψεις σου...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #36
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αντε ρε μαμήσου κι εσύ και οι απόψεις σου...

    Συμφωνω και γω μαζι του. Να παω και γω να μαμηθω, μαστορα?

  7. #37
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα και το εννοώ, πως μπορεί ή δεν μπορεί κάποιος να οδηγήσει μεγάλο μηχανάκι βάσει εμπειρίας. Και βέβαια μια χαρά μπορεί αν έχει το μυαλό του μέσα στο καυκί του. Μαλακίες μια χαρά κάνεις και με μικρά και μια χαρά σκοτώνεσαι και με "αδύναμα" μηχανάκια.

    Δεν είναι τα κυβικά ή η ηλικία κριτήριο αλλά ο μυαλός.

    Και μην ακούσω κλισέ ότι το γκάζι είναι γλυκό και άλλες τέτοιες χαζομάρες.

    Μέτρο χρειάζεται κι έχω γνωρίσει παααρα πολλούς που έχουν και την κατάλληλη ηλικία κι έχουν περάσει όλες τις διαβαθμίσεις κυβικών και ιπποδύναμης, να μην έχουν μέτρο κι επίσης πολλούς πιτσιρικάδες να είναι άπειρα προσεκτικότεροι και πιο συνετοί στην οδήγηση, βάζοντας από μόνοι τους το μέτρο όπου αυτό χρειάζεται.

    Ταπεινή μου άποψη.

    στμφωνω.
    απλα οταν εισαι 20-22 πχ και ειδικα αν ειναι και το πρωτο μεγαλο μηχανακι σου,θες να το ανοιξεις να το τρεξεις κλπ περισσοτερο απο οτι πιο μεγαλος η με 2-3 μηχανακι που περναει απτα χερια σου.
    το θεμα ειναι να το ανοιξεις και να το τρεξεις εκει που σε παιρνει.μπορει απτην κ@υλ@ σου να μην το εχεις στο νου σου αυτο...
    been there
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2014
    Μηνύματα
    22
    Ειμαι 24. Δεν λεω οτι ειμαι μεγαλος ουτε οτι εχω την τρελει πειρα. Αλλα οπως ειπα και πιο πανω δεν το παίρνω για να τρεχω. Θα τρεξω εκει που ειναι απλα ο δρομος και αδιος. δεν βρισκω τον λογο να το ανοιξω μεσα σε πολι η χωριο. Δοξα τον Θεο εχουμε καλους κεντρικους. οταν με ο καλο ειναι να βγω εκτος τοτε θα το δωσω.

  9. #39
    Εφόσον ΔΕΝ θα τρέχεις, αλλά θέλεις να έχεις το LOOK της 1000άρας γιατί δεν παίρνεις κάτι που θα σε καλύπτει ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ και θα σου αφήσει κανα ευρώ στην τσέπη ή κανα δόντι παραπάνω στο στόμα;

    Δες αυτά τα 2; Σου αρέσει κάποιο λιγότερο;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Z1000SX.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	45,2 KB 
ID:	320807

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NInja 300.jpg 
Προβολές:	76 
Μέγεθος:	52,1 KB 
ID:	320808

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2014
    Μηνύματα
    22
    to katw einai to 300. oxi den lew oti den m aresei. isa isa einai sxedon idia. alla me to 300 den paizei na ksekinisw apo edw kai na ftasw kavala. giauto thelw to megalo. den to thelw gia na trexw.

  11. #41
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Εφόσον στροφάρει το μυαλό σου πάρε όποιο σου αρέσει. Δεδομένο θεώρησε πως θα πρέπει να είσαι νομικά καλυμμένος και κυρίως να σεβαστεις το αρκουδόγκαζο.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2014
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    νομικά καλυμμένος κ
    ti xreiazete gia na parw to aperioristw efoson exw to A kai to evgala to 11?

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2014_kawasaki_er6f_groen_zwart_titel.jpg 
Προβολές:	69 
Μέγεθος:	30,3 KB 
ID:	320809 Εδω εισαι ...

  14. #44
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsalkas Προβολή μηνύματος
    to katw einai to 300. oxi den lew oti den m aresei. isa isa einai sxedon idia. alla me to 300 den paizei na ksekinisw apo edw kai na ftasw kavala. giauto thelw to megalo. den to thelw gia na trexw.
    Ρε μαστορα, αλλοι εχουν γυρισει τον κοσμο ολοκληρο με DR 350. Και αλλοι με παπια και με διχρονα. Παιζει θρεντ εδω κιολας με βεσπαδες στο γυρο της Αφρικης. Τι μας λες τωρα που δε θα σε βγαλει μεχρι Καβαλα ενα 300αρι street και θες 1000αρι. Για συγκεντρωσου και μην πεφτεις θυμα του μαρκετινγκ και των κατεστημενων. Σωνει και καλα θελουμε 1000+ κυβικα για να κανουμε ενα ταξιδι 500 χλμ και αν.
    Με αυτη τη λογικη παρε μονο BMW RT και απο αμαξι μια Ε-Class Ok???
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2014
    Μηνύματα
    22
    Ναι φίλε μου αλλά δεν πάω επάνω χωρίς πράγματα. Γι'αυτό είπα στην αρχή το 1000 που παίρνει και μπαγαζιερες. Αλλά είδα και το 600 παίρνει οπότε μάλλον για εκεί το κόβω.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παλιός στην παρέα καινούριος στο Fazer!!!
    από panoskaragounis στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2008, 21:57
  2. Lost...καινουριος κυκλος επεισοδιων
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2008, 18:39
  3. Κι άλλος καινούριος στην παρέα!
    από Morpheus_X στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2006, 09:03
  4. Καινούριος στο παιχνίδι...
    από VStrom1000K3 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2006, 09:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF