Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 197

Θέμα: Περί ΔΝΤ, τρόικες, εφορίες ΚΛΠ...

  1. #31
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    καταλαβετε οτι η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ αποχη (με την οποια συμφωνω ασχετα αν για λογους τακτικης προσωπικα πραττω διαφορετικα) ΕΙΝΑΙ πολιτικη πραξη!
    Τελευταία τροποποίηση από TROOPER; 30/07/2014 στις 20:13.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #32
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Kαι ΟΛΟΙ να ψηφισουν παλι οι ΙΔΙΟΙ θα βγουνε.Ακομα πιστευετε οτι ζουμε σε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ?

  3. #33
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexxxcbr Προβολή μηνύματος
    Kαι ΟΛΟΙ να ψηφισουν παλι οι ΙΔΙΟΙ θα βγουνε.Ακομα πιστευετε οτι ζουμε σε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ?



    Mα και ένας ( 1 ) να πάει να ψηφίσει πάλι οι ίδιοι θα βγούνε..................................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    καταλαβετε οτι η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ αποχη (με την οποια συμφωνω ασχετα αν για λογους τακτικης προσωπικα πραττω διαφορετικα) ΕΙΝΑΙ πολιτικη πραξη!
    Πολιτική πράξη είναι όταν έχει νόημα και φέρνει αποτέλεσμα. Στη δημοκρατία ίσως έχει κάποιο νόημα. Σήμερα εδώ εκλαμβανεται ως ωχαδερφισμος.
    Επιβάλλεται να δείξουμε ότι μας ενδιαφέρει το μέλλον των παιδιών μας.
    Υπό άλλες συνθήκες, συμφωνώ απόλυτα.
    Η πράξη όμως δείχνει ότι μεταφράζεται στο "σκάσε και κολύμπα".
    Για μένα οποίος δεν ψηφίζει (στην παρούσα φάση) είναι άξιος της μοίρας του και δυστυχώς και της δικής μου.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Δηλαδη καποιος που διαφωνει με το παρον πολιτικο συστημα πρεπει να ψηφιζει για να μην μεταφραζεται η σταση του ως σκασε και κολυμπα?

    Και πως θα εκφρασει αυτος την διαφωνια του με το συστημα (πολιτικο ή ακομα και το ιδιο το συστημα εκλογης) ??

  6. #36
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Πολιτική πράξη είναι όταν έχει νόημα και φέρνει αποτέλεσμα. Στη δημοκρατία ίσως έχει κάποιο νόημα. Σήμερα εδώ εκλαμβανεται ως ωχαδερφισμος.
    Επιβάλλεται να δείξουμε ότι μας ενδιαφέρει το μέλλον των παιδιών μας.
    Υπό άλλες συνθήκες, συμφωνώ απόλυτα.
    Η πράξη όμως δείχνει ότι μεταφράζεται στο "σκάσε και κολύμπα".
    Για μένα οποίος δεν ψηφίζει (στην παρούσα φάση) είναι άξιος της μοίρας του και δυστυχώς και της δικής μου.
    δλδ το οτι ψηφιζει, οσος κοσμος ψηφιζει, οσα χρονια ψηφιζει εκ του αποτελεσματος συμπεραινουμε οτι εχει νοημα, και φερνει και αποτελεσμα? και δλδ το να ψηφισω ειναι πολιτικη πραξη απο τη στιγμη που ψηφιζω με κριτηρια προσωπικου συμφεροντος, ρουσφετιου κλπ? αρα θες να μου πεις οτι το να αρνηται καποιος να διαλεξει τον γαμια του ΔΕΝ ειναι πολιτικη πραξη αλλα πολιτικη πραξη ειναι το να κοιταξει το βολεμα του? και μετα περιμενετε και καλυτερο μελλον για τα παιδια σας? (εγω δεν εχω).

    για μενα οποιος ψηφιζει σε καθε φαση περιμενοντας να βελτιωσει κατι (οτιδηποτε) ειναι απλα για γελια.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Πολιτική πράξη είναι όταν έχει νόημα και φέρνει αποτέλεσμα. Στη δημοκρατία ίσως έχει κάποιο νόημα. Σήμερα εδώ εκλαμβανεται ως ωχαδερφισμος.
    Επιβάλλεται να δείξουμε ότι μας ενδιαφέρει το μέλλον των παιδιών μας.
    Υπό άλλες συνθήκες, συμφωνώ απόλυτα.
    Η πράξη όμως δείχνει ότι μεταφράζεται στο "σκάσε και κολύμπα".
    Για μένα οποίος δεν ψηφίζει (στην παρούσα φάση) είναι άξιος της μοίρας του και δυστυχώς και της δικής μου.
    Το σημαντικότερο συνταγματικό δικαίωμα είναι το εκλέγειν...
    Το να επιλέξω να μην δώσω την ψήφο μου σε σε κάποιον από τους πολιτευόμενους, είναι καθαρά πολιτική πράξη από τη στιγμή που το κάνω συνειδητά, γιατί κανένας τους δεν με εκφράζει. Πως μου ζητάς να μετριάσω τις απαιτήσεις μου απέναντι σε κάποιον ο οποίος θα είναι ο αντιπρόσωπος μου στο νομοθετικό όργανο του πολιτικού μου συστήματος?

    Όχι αδερφέ. Μέχρι να βρεθεί κάποιος που να πληρεί τις προδιαγραφές που εγώ απαιτώ από τον αντιπρόσωπο μου, έχω κάθε δικαίωμα να απέχω από την εκλογική διαδικασία. Και ο κάθε εσύ λοιπόν, δεν μπορείς να με κατηγορείς για ωχαδερφισμό, γιατί με το ίδιο σκεπτικό, μπορώ να σε τσουβαλιάσω με το υπόλοιπο εκλογικό σώμα και να σου προσάψω ευθύνες για τα αποτελέσματα των επιλογών σου.

    ΥΓ το "εσύ" στο κείμενο δεν έχει κανένα προσωπικό χαρακτήρα. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. Είναι γενική αναφορά σε όλους όσους κατηγορούν τους απέχοντες για αδιαφορία
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Παντως αν βρισκαμε καμια δεκαρια τυχαιους τυπους μαλλον ας πουμε για παραδειγμα 10 αναρχικους που ειχαν την τυχη πχ να μπουκαρουν φασιστες στα αυτοδιαχειζομενα τους να τους μαχαιρωσουν και απο κατω οι μπατσοι να περιμενουν να τους φυγαδευσουν (τους ακτιβιστες οχι τους αναρχικους),
    και τους καναμε την εξης ερωτηση "Τωρα αγαπη μου μου που ξερεις απο πρωτο χερι οτι το κρατος δεν ειναι αδιαφορο, (αρα ουτε και οι εκλογες κατα ΜΙΑ εννοια) αν γυριζες τον χρονο 3 χρονια πισω θα πηγαινες να ψηφισεις; ".πιστευω οτι θα υπηρχαν καταφατικες
    απαντησεις.
    Μπορει και wishful thinking αλλα δε βαριεσαι,εγω ετσι και αλλιως στις επομενες δεν με βλεπω να ψηφιζω (με τα σημερινα δεδομενα),αλλα την βαζελινη μου την εχω προχειρη.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  9. #39
    Είδα φως και μπήκα! Το avatar του/της nick_VFR
    Εγγραφή
    10/10/2013
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη καποιος που διαφωνει με το παρον πολιτικο συστημα πρεπει να ψηφιζει για να μην μεταφραζεται η σταση του ως σκασε και κολυμπα?

    Και πως θα εκφρασει αυτος την διαφωνια του με το συστημα (πολιτικο ή ακομα και το ιδιο το συστημα εκλογης) ??
    Με το να ΜΗΝ ψηφίζεις δηλαδή, εκφράζεις διαφωνία με το σύστημα; Πώς ακριβώς; Ποιος "ακούει" την διαφωνία σου και ποιος ασχολείται με αυτήν;

    Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας που να ασχολείται ιδιαίτερα με τα ποσοστά αποχής, όσο υψηλά και αν είναι. Ούτε πιστεύω ότι μπορεί να τεθεί (εύκολα) θέμα από τον ίδιο τον λαό περί νομιμοποίησης μιας κυβέρνησης επειδή στις τελευταίες εκλογές ψήφισαν μόνο 100 άτομα π.χ. και να επιχειρηθεί ανατροπή της.

    Είναι σχεδόν σαν να είσαι στην μέση του ωκεανού και να φωνάζεις "ΒΟΗΘΕΙΑ!!!" ελπίζοντας ότι η φωνή σου θα φτάσει στην ακτή και κάποιος θα την ακούσει!

    Και ένα μικρό μυστικό: οι πολιτικοί μας (ειδικά οι υπεύθυνοι για τα χάλια μας) τρέμουν την αρνητική ψήφο πολύ περισσότερο από την αποχή! Αν κάποιος δεν θα τους ψηφίσει, προτιμούν χίλιες φορές αυτός ο κάποιος να μην πάει να ψηφίσει καθόλου! Τυχαίο; Φυσικά και όχι! Αφού κάθε ψήφος που δεν πάει σε αυτούς όχι μόνο αυξάνει τα ποσοστά των αντιπάλων τους αλλά ΜΕΙΩΝΕΙ ταυτόχρονα τα δικά τους ποσοστά. Όταν λέμε π.χ. ότι το ΠΑΣΟΚ έπιασε 48% σε κάποιες εκλογές, αυτό το ποσοστό (βάσει του οποίου κέρδισε και σχημάτισε κυβέρνηση) αυτό το ποσοστό είναι επί του συνόλου των ΕΓΚΥΡΩΝ ψηφοδελτίων και όχι επί του συνόλου του εκλογικού σώματος, διότι στην δεύτερη περίπτωση, τα ποσοστά θα ήταν σημαντικά μικρότερα!


    Προσωπικά πάντα ψήφιζα και θα συνεχίζω να ψηφίζω. Όποιος έχει κάποια καλύτερη ιδέα για το πώς να επηρεάσουμε τα πράγματα, ας την πει.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick_VFR Προβολή μηνύματος
    .
    Δεν θα μπλεχτω σε κουβεντα η κοτα εκανε το αβγο ή το αβγο την κοτα....

    Στο ψητο.... τι κανω εγω που δεν γουσταρω το παρον πολιτικο συστημα ή τον τροπο εκλογης των αντιπροσωπων ή δεν θεωρω κανεναν απο τους υποψηφιους αξιους της ψηφου μου?

    Παω να ψηφισω γιατι το συστημα δεν φοβαται την αποχη αλλα την συμμετοχη?

    Και αληθεια το "συστημα" ποιοι ειναι?

    Καποτε ειχε πει καποιος οτι αν η ψηφος ειχε την δυνατοτητα να αλλαξει κατι, θα ηταν παρανομη....

  11. #41
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος

    Στο ψητο.... τι κανω εγω που δεν γουσταρω το παρον πολιτικο συστημα ή τον τροπο εκλογης των αντιπροσωπων ή δεν θεωρω κανεναν απο τους υποψηφιους αξιους της ψηφου μου?
    κανε τον κοπο και πηγαινε και ριχτο ακυρο...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Τα μεγαλα ποσοστα αποχης

    ειναι μια ωραιοτατη αφορμη και για πραξικοπημα

    Αφου κυριοι δεν εχετε καμια προτιμηση... :ZZZ: :a12:

    Αναλαμβανουμε εμεις!!!


  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    κανε τον κοπο και πηγαινε και ριχτο ακυρο...
    Όχι άκυρο. Λευκό. Αυτό εκφράζει το δεν γουσταρω κανέναν.

  14. #44
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Όχι άκυρο. Λευκό. Αυτό εκφράζει το δεν γουσταρω κανέναν.
    Σωστα,απλα απο συνηθεια στις δευτερες κυριακες το ειπα.
    Παντως επειδη ειναι ετσι τα πραγματα,ειναι λαθος κατ εμε να μην πηγαινουμε να ψηφισουμε...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Όχι άκυρο. Λευκό. Αυτό εκφράζει το δεν γουσταρω κανέναν.
    Το λευκό συναινεί στην απόφαση του συνόλου. Το δεν ψηφίζω (τουλάχιστον από μένα) είναι "δεν αξίζει κανένας την ψήφο μου"
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2019, 10:30
  2. περι τιμονιων,τιμονοπλακων,μπροστινων συστηματων κλπ
    από 2stroker στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2010, 05:15
  3. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF