Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 90

Θέμα: KLE 500 γνωμες!!

  1. #1
    Podarato melos!!!
    Εγγραφή
    23/01/2011
    Μηνύματα
    11

    KLE 500 γνωμες!!

    Χαιρετώ την παρέα. Παρακολουθώ το φόρουμ από αρχές 2010 αλλά δεν έχω γράψει παρά 1-2 μηνύματα, πάντοτε όμως μπαίνω και βλέπω τα νέα σας. Στο θέμα μας λοιπόν. Λίγο πολύ τα KLE τα ξέρετε και τα εμπιστεύεστε.. . Βρήκα ένα που λέτε από γνωστό άτομο μοντέλο νομίζω 1998. Δεν ξέρω δεν είδα άδεια, είναι χρυσαφί με άσπρες λεπτομέρειες στο εσωτερικό των fairing.. Το βόλταρα λιγάκι η προσπάθησα κάπως. Και εξηγούμαι.
    Ο άνθρωπος είχε να το βάλει μπροστά από τον Φεβρουάριο. Σήμερα πριν το φέρει το έπλυνε και στα καπάκια το φερε να το δω. Ξεκίνησε όλα κανονικά αλλά μετά έκανε ψιλοδιακοπές σκορτσαρίσματα ( από 2500 έως και 4000 στροφές όταν άνοιγα χαλαρά. Όταν το ψιλοπλάκωνα φαινόταν να ακούει κανονικά) και μου φάνηκε πως δούλευε μονοκύλινδρα, ώσπου στο τέλος έσβησε και δεν έπαιρνε μπροστά παρα μόνο σκαστό. Το ξανά έβαλα αλλά άρχισε να βρέχει και δεν συνέχισα την δοκιμαστική βόλτα. Επέστρεψα στο σπίτι του κατόχου και το άφησα. Η γνώμη σας? Η άποψη μου είναι πως πρώτος ύποπτος είναι μπαταρία και σκουπιδάκια στην βενζίνη λόγω ακινησίας. Μου πε θα κοιτάξει το θέμα μπαταρίας μιας και ποτέ δεν του χε κάνει θέματα. Τέλος στην τιμή ζητά 1500 του έκοψα 100 ευρώ έτσι για το γαμώτο και φαίνεται να τα βρίσκουμε. Την θεωρείτε καλή τιμή? Ευχαριστώ για τον κόπο σας. Πάντα όρθιοι

  2. #2
    για μοντελο του 98 επρεπε να του κοψεις 1.000 ευρω. με τοσα λεφτα παιρνεις μοντελο του 02, 03.
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5350757/
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Μην ξεκινας με προβληματα.Υπαρχουνε αλλα χωρις προβληματα.Για τα λεφτα τους και αυτα που προσφερουνε ειναι μια χαρα μηχανες.

    Οσο για τα λεφτα θα συμφωνησω με τον giovani64.Βρες κατι πιο καινουργιο στα ιδια λεφτα.

  4. #4
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Μην ξεκινας με προβληματα.Υπαρχουνε πολλα χωρις προβληματα.Για τα λεφτα τους και αυτα που προσφερουνε ειναι μια χαρα μηχανες.
    Το αυτό..........

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giovani64 Προβολή μηνύματος
    για μοντελο του 98 επρεπε να του κοψεις 1.000 ευρω. με τοσα λεφτα παιρνεις μοντελο του 02, 03.
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5350757/
    Aκριβώς έτσι

  6. #6
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    +1 με τους απο πανω

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GsDakar
    Εγγραφή
    30/05/2010
    Μηνύματα
    247
    πολλα τα λεφτα για 1998 μοτο,αν και με τα χρωματα με μπερδεψες λιγο,μηπως ειναι ποιο καινουργιο;οταν το ειχα εκανε κατι ρεταρισματα στο ξεκινημα στις στροφες που λες,και το προβλημα τελικα ηταν οτι λαδωνε το δεξι μπουζι.Στην δικη σου περιπτωση ειναι αναγκαιο ενα γενικο σερβις και εννοειται καθαρισμα ρύθμιση καρμπ. αλλαγη μπαταριας. Ειναι παντως ειναι τιμιο μηχανακι και θα σε παει παντου.Να ξερεις οτι βγαζουν προβλημα σε πηνια και ανορθωτες αυτα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    KLE!!!! γενικα να παρεις ναι, θα το εχεις για παντα. οπως ειχα ξανα γραψει αν δεν ειναι ΑΡΙΣΤΟ πανω απο 1000 ευρο ΔΕΝ δινεις. πωλουνται τοσα πολλα kle που θα βρεις. προβλήματα βγαζουν μονο σε πηνια και ΒΟΛΑΝ (οχι ανορθωτές). να κοιταξεις να ειναι χρονολογιας 1993-2004 οχι πιο μετα οχι πιο πριν. οχι KLE 400. ΟΧΙ! ειναι μοντελα 1991 και εγιναν παρεισαγωγή και ισως αντιμετωπισεις θεμα με χαζα ανταλακτικα.
    οποτε KLE 500 . αν πας για μηχανάκι που εχει μεινει ακίνητο καιρο ισως θες και μεμβράνες καρμπυρατερ-πυραυλακια κτλπ κτλπ. οποτε ξέφυγες. γενικα να παρεις kle που το κυκλοφορει εως τωρα. σκεψου οτι οσα λεφτα θες για ρεκτιφιε, μπιστονια, ελατηρια, γλυστρες, καδενα, καθαρισμα βαλβιδες, τα ιδια θες για να ισιώσεις τα καρμπυρατερ. για εμενα βρες τον πιο "μπαρμπα" πωλητη και αυτο αγορασε. σιγουρα ο μπαρμπας ως παλιας σχολης δεν θα το αφησε χωρις νερο/λαδια, οποτε ΟΤΙ και να σου βγαλει αντιμετωπιζετε με λιγα χρηματα.
    εχω ξανα γραψει το σκεπτικο μου παρε κλε με 700-800 ευρο (ας εχει τρύπια εξατμηση θα βρεις φτηνη μεταχειρο ευκολα)
    αν σου βγαλει θεμα στο μοτερ θες 500ευρο (που δεν θα βγαλει για 200.000χλμ σιγουρα, αν δεν εχει μεινει στεγνο απο λαδια/νερα)
    δινεις και αλλα 300ευρο για ενα ακομα για ανταλακτικα
    και με 1500 ευρο εχεις μηχανη για παντα.


    το συγκεκριμένο δεν το ξερω αλλα τα KLE δε ρεταρουν απο σκουπιδακια, καινε βενζινα με χωμα (προσωπική εμπειρια) οποτε κατι αλλο ηταν ισως να μην κατεβαζε βενζινη , αυτα λειτουργουν με υποπιεση οποτε γενικα εχει θεμα με τα καρμπ, απο μπαταρια δεν εχει τετια θεματα ισως τα μπουζι να ηταν κλασμενα, και τα KLE δεν εχουν τυχαια κοκκινα στις 12.000 στροφες ναι πανε μεχρι εκει, οποτε η ροπη του ειναι 5000+ (και το δικο μου εκανε ενα μικρο κενο αλλα οχι τοσο εντονο οπως λες.και το εδωσα μοντ.'98 στα 1400ευρο και ηταν άψογο και με καινουργια λαστιχα και λαδια μπουζι service κτλπ κτλπ. ) . αστο κοιτα κατι αλλο εκτος αν στο δωσει 500ευρο.

    γενικα μην μασας θα βρεις σιγουρα καλύτερα ψαξε πιο αναλυτικα.
    και αν χρειαστεις κατι πες μου με ΠΜ ισως μπορω να βοηθησω, εχω και καπια ακομα ανταλλακτικα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    παρε και εναν μπουσουλα για να καταλαβεις το μοντελο απο τα πλαστικα.
    http://www.motorcyclespecs.co.za/bikes/Kawasaki.htm
    γιατι ο καθενας λεει οτι του κατεβει για το τι μοντελο ειναι.

  10. #10
    Γιατί λένε ότι τα ΚΛΕ είναι σκυλιά;

    Αφού βγάζουν τόσα προβλήματα σε πηνία και βολάν που είναι και πανάκριβα στην επισκευή. Βγάζουν άραγε ΟΛΑ πρόβλημα εκεί, ή π.χ. το 20% των ΚΛΕ που κυκλοφορούν;

    Αφού βγάζουν τόσα προβλήματα στα καρμπυρατέρ, που σπάνια λειτουργούν Ο.Κ.

    Αφού η κάθε φούσκα στα καρμπυρατέρ κάνει 117 ευρώ και έχουν 4 φούσκες, δυο ακριβές και δυο φτηνότερες.

    Έτσι είν'τα σκυλιά;

  11. #11
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Γιατί λένε ότι τα ΚΛΕ είναι σκυλιά;

    Αφού βγάζουν τόσα προβλήματα σε πηνία και βολάν που είναι και πανάκριβα στην επισκευή. Βγάζουν άραγε ΟΛΑ πρόβλημα εκεί, ή π.χ. το 20% των ΚΛΕ που κυκλοφορούν;

    Αφού βγάζουν τόσα προβλήματα στα καρμπυρατέρ, που σπάνια λειτουργούν Ο.Κ.

    Αφού η κάθε φούσκα στα καρμπυρατέρ κάνει 117 ευρώ και έχουν 4 φούσκες, δυο ακριβές και δυο φτηνότερες.

    Έτσι είν'τα σκυλιά;
    Όλα είναι σχετικά..... Το κάθε μηχανάκι κρύβει καλά την ιστορία του ως προς την χρήση του.....

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2014
    Μηνύματα
    8
    Παιδιά καλησπέρα. Δεν έβρισκα πως να δημιουργήσω δικό μου θέμα οπότε απαντάω εδώ γιατί θέλω την βοήθειά σας. Είμα κάτοχος διπλώματος α2 και ψάχνω κάτι σε on-off μέχρι 47hp. Το ΚΛΕ500 του 07 μπορώ να πω πως με καλύπτει καθώς έχει και προσιτή τιμή!! Για την περίπτωσή μου τι άλλες επιλογές υπάρχουν? Έχω κοιτάξει επίσης το freewind χωρίς να τρελένομαι. Επίσης δεν θα ήθελα να κινηθώ σε ΧΤ. Εκτός απο το tenere βεβαια το οποιο ομως κοστιζει πολυ για εμενα. Υπαρχει κατι σε ΒMW που να με καλύπτει οπως το F650GS ?

  13. #13
    Καλό θα ήταν να το δει μηχανικός για αρχή, να σου κάνει την λίστα που θα πρέπει να φτιάξεις, να τα βάλεις κάτω και να αρχίσεις τα παζάρια από τα 500 ευρώ και όχι τα 1400, από εκεί και πέρα αν οι φούσκες του καρμπιρατέρ τρυπήσουν στα 250.000 χιλιόμετρα δεν είναι και κανένα τρομερό πράγμα, ανάλογα την συντήρηση βγαίνουν και τα προβλήματα, κατά τα άλλα θα έχεις ένα σκυλί που θα κάνει λίγο από όλα.
    The world is full of kings and queens who blind your eyes and steal your dreams...

  14. #14
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Είναι γνωστό πως ένα καλοσυντηρημένο KLE 500 κρατάει μια ζωή με λογική χρήση, ΟΜΩΣ 1400ε και "μυστήρια" προβλήματα ευθύς εξ αρχής είναι ΠΑΡΑ πολλά...
    Το πρόβλημα που περιγράφεις είναι μάλλον καρμπυρατέρ, αλλά μπορεί να είναι και αερόφιλτρο, επίσης μπουζιά/καλώδια/πίπες, ακόμη και ηλεκτρονική...
    Μη δώσεις με τίποτα πάνω από χιλιάρικο για το συγκεκριμένο, όσο ωραίο κι αν σου φαίνεται εξωτερικά, κι αυτή η συμβουλή ισχύει ΜΟΝΟ εφόσον το δει μάστορας και σου βγάλει κουστούμι που να σε ψιλοσυμφέρει! Αλλιώς ξέχνα το τελείως...
    Με 1200 ως 1500 βρίσκεις άνετα με λίγη υπομονή αντίστοιχο KLE, που θα το πάρεις και θα φύγεις, χωρίς να χρειαστεί να δώσεις επί πλέον δεκάρα και να σκοτίσεις το κεφάλι σου, για αρκετό καιρό...

    Είχα πάρει το δικό μου (250άρι) πριν 4 καλοκαίρια από παλληκάρι στη Χαλκίδα που το είχε μόλις περάσει σέρβις, με φρέσκα και γερά λάστιχα, καλά αλυσιδογράναζα, μεγάλη βαλίτσα και γενικά πολύ προσεγμένο, με 46000χμ... έδωσα 1400 αφού τσέκαρα ότι είναι μια χαρά (όσο μπορούσα να καταλάβω βλέποντας και ακούγοντας) και το έκανα και μια καλή βόλτα σε κίνηση και ανοιχτό δρόμο, κι αμέσως μετά έγινε η μεταβίβαση, το καβάλησα και το έφερα στην Αθήνα τσίτα με 140χαω κοντέρ στην εθνική! Λίγες μέρες μετά το πήγα για μια καλύτερη "εξέταση" σε μάστορα που με γνωρίζει χρόνια και έχει κουράρει όλα τα μηχανάκια μου και μου είπε χαρακτηριστικά "τι μου το έφερες ρε, πάρ'το και φύγε", αφού το έκανε μια 5λεπτη βόλτα... έδωσα τα πρώτα έξτρα χρήματα μετά την αγορά ΜΗΝΕΣ αργότερα, για τακτική αλλαγή λαδιών! Είχα δει κι άλλα 9 ίδια όσο καιρό έψαχνα, σε τιμές από 300 (με σπασμένα πλαστικά και πρόβλημα στην καδένα) ως και 1800 (οπτικά τζιτζί, αλλά σε μάντρα), τελικά διάλεξα το δέκατο, η τιμή του οποίου ξεπέρναγε αρκετά το μέσο όρο (900-1000ευρώ) εκείνων που ήταν διαθέσιμα προς πώληση, αλλά με διάφορες ελλείψεις ή θεματάκια προς επίλυση... Αφήνω εσένα τώρα να υπολογίσεις πόσα χρήματα ΚΕΡΔΙΣΑ τελικά με αυτή την επιλογή και πόσο σπάσιμο νεύρων και χαμένο χρόνο σεσυνεργεία γλίτωσα...

    Έχε υπόψιν σου ότι μηχανάκι που κάθεται καιρό μπορεί να έχει θέμα με τα λάστιχα! Επίσης τσέκαρε αλυσίδα/γρανάζια, τακάκια/δισκόπλακες και μπαταρία... ακόμη έλεγξε αν έχει απλήρωτα τέλη και αν έχει περάσει ΚΤΕΟ, όλα αυτά συν ένα τακτικό σέρβις με λάδια/φίλτρο/υγρά φρένων κλπ μεταφράζονται σε έξτρα δαπάνες που θα ανεβάσουν πολύ πιο ψηλά απ'όσο φαντάζεσαι την τιμή αγοράς...
    Καλύτερα λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, να βρεις κάτι που ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ σε καθημερινή βάση και φαίνεται να έχει τακτική και σωστή συντήρηση, και όπως πολύ σωστά είπε κάποιος πιο πάνω, μακριά από 400άρια...

    Τελευταία τροποποίηση από kokkiklhs; 11/08/2014 στις 22:04.
    ...το νου σου!!

  15. #15
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    [QUOTE=nikonian;2497958]Γιατί λένε ότι τα ΚΛΕ είναι σκυλιά;

    Αφού βγάζουν τόσα προβλήματα σε πηνία και βολάν που είναι και πανάκριβα στην επισκευή. Βγάζουν άραγε ΟΛΑ πρόβλημα εκεί, ή π.χ. το 20% των ΚΛΕ που κυκλοφορούν;

    Αφού βγάζουν τόσα προβλήματα στα καρμπυρατέρ, που σπάνια λειτουργούν Ο.Κ.



    O καμμενος απ τον χυλο φυσαει και το γιαουρτι.Δεν σ αρεσε το CBF ετσιιιιιιιιιιιιιιιιι????
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για το Kawasaki Kle 500??
    από tsolias στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2023, 12:06
  2. Γνωμες για kle 500 2002
    από atopos στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2010, 04:41
  3. KLE 500 Ζελατίνα
    από THEOD στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 13:21
  4. Kle 500 ή Klr 650
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF