Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 99

Θέμα: Είναι καλή εποχή για να πουλήσεις μηχανή;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372
    Petran, εχεις φαει ενα κολλημα σοβαρο...
    Καταλαβαινω την αναγκη σου να το συζητησεις και να το συνειδητοποιησεις... οσο κι αν τα προσωπικα σου δεδομενα φαινονται αρνητικα (δουλεια-οικονομικα).

    Για μενα, τιποτα δεν λεει πως δεν μπορεις να κανεις μια κινηση, ακομη και με δυσκολες συνθηκες, αλλα καλο ειναι να ξερεις τι πας να κανεις και για ποιον λογο. Αυτο που σκεφτομαι καθως διαβαζα ειναι:
    1. Μηπως εξαιτιας των συνθηκων εχεις πιεστει λιγο και πας να ξεσπασεις με μια μοτο-ανανεωση; κακο δεν ειναι σε καμια περιπτωση, αλλα να μην πληρωσεις την νυφη γιαντους λαθος λογους...
    2. Αν σε γεμιζει τοσο να κυνηγας και να μπαινεις πιστα, πως θα σε γεμισει το εν σι; εκτος κι αν σε κουραζει πλεον τοσο το σι μπι αρ και χρειαζεσαι να αλλαξεις κατηγορια.
    3. Καλη και αγια η οικονομια αλλα... με ενα γρηγορο μοτορι μπορεις να βγαλεις τα γουστα σου και αν χρειαστει να κοψεις το γκαζι και να πας οσο οικονομικα σου επιτρεπει ο καρπος σου... με ενα αδυναμο μηχανακι μπορεις απλα να πας οικονομικα. Αυτο πως σου φαινεται;
    4. Οδηγησε τη μηχανη που σε ενδιαφερει και δες τι μπορει να σου προσφερει. Ψαξε γενικα σε ολες τις κατηγοριες για να καταληξεις σε καποια μοντελα και ψαξε τα.

    Πανω απο ολα ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ γιατι οτι χρονο μπορει να γλιτωσεις απο το ψαξιμο πιθανον να τον φας στο πολλαπλασιο μετανιωνοντας.

    Και για να αποφυγω παρεξηγησεις, θα μπορουσα απλα να σου πω πως μου ακουγεσαι ηδη αρκετα αποφασισμενος, οποτε εφοσον το γουσταρεις απλα καντο. Αλλα κατι μου λεει (κυριε αγχωδη ) πως δεν θα ηταν αυτο που χρειαζεται να ακουσεις...

    Γκουντ λακ, ηδερ γουεη

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OlKa Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω πως είσαι έτοιμος να την αποχωριστείς, ειδικά για...57 άλογα! Πιστεύω θα σου κακοφανεί πάρα πολύ! Τώρα το πως θα την κοστολογήσεις...Είμαι εντελώς άσχετη...
    Γιατί δεν κοιτάς καμιά Hayabusa να σε καλύπτει σε όλα; Ή το cbr1000xx... Ακόμα και το Vfr... Ειδικά αν τα καταφέρεις και για το καινούριο που είναι κουκλί...
    τα μισώ και τα 2 τα πρώτα,εκτός απο το VFR που έτυχε να οδηγήσω πρόσφατα,ντάξει καλό γάρ μεν

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stynikop Προβολή μηνύματος
    Petran, εχεις φαει ενα κολλημα σοβαρο...
    Καταλαβαινω την αναγκη σου να το συζητησεις και να το συνειδητοποιησεις... οσο κι αν τα προσωπικα σου δεδομενα φαινονται αρνητικα (δουλεια-οικονομικα).

    Για μενα, τιποτα δεν λεει πως δεν μπορεις να κανεις μια κινηση, ακομη και με δυσκολες συνθηκες, αλλα καλο ειναι να ξερεις τι πας να κανεις και για ποιον λογο. Αυτο που σκεφτομαι καθως διαβαζα ειναι:
    1. Μηπως εξαιτιας των συνθηκων εχεις πιεστει λιγο και πας να ξεσπασεις με μια μοτο-ανανεωση; κακο δεν ειναι σε καμια περιπτωση, αλλα να μην πληρωσεις την νυφη γιαντους λαθος λογους...
    2. Αν σε γεμιζει τοσο να κυνηγας και να μπαινεις πιστα, πως θα σε γεμισει το εν σι; εκτος κι αν σε κουραζει πλεον τοσο το σι μπι αρ και χρειαζεσαι να αλλαξεις κατηγορια.
    3. Καλη και αγια η οικονομια αλλα... με ενα γρηγορο μοτορι μπορεις να βγαλεις τα γουστα σου και αν χρειαστει να κοψεις το γκαζι και να πας οσο οικονομικα σου επιτρεπει ο καρπος σου... με ενα αδυναμο μηχανακι μπορεις απλα να πας οικονομικα. Αυτο πως σου φαινεται;
    4. Οδηγησε τη μηχανη που σε ενδιαφερει και δες τι μπορει να σου προσφερει. Ψαξε γενικα σε ολες τις κατηγοριες για να καταληξεις σε καποια μοντελα και ψαξε τα.

    Πανω απο ολα ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ γιατι οτι χρονο μπορει να γλιτωσεις απο το ψαξιμο πιθανον να τον φας στο πολλαπλασιο μετανιωνοντας.

    Και για να αποφυγω παρεξηγησεις, θα μπορουσα απλα να σου πω πως μου ακουγεσαι ηδη αρκετα αποφασισμενος, οποτε εφοσον το γουσταρεις απλα καντο. Αλλα κατι μου λεει (κυριε αγχωδη ) πως δεν θα ηταν αυτο που χρειαζεται να ακουσεις...

    Γκουντ λακ, ηδερ γουεη
    Πως με ξέρεις, όχι οτι δεν φαίνετε αλλά οκ!
    Εν σειρά να απαντήσω
    1.Μπορεί όντως να είναι ένα ξέσπασα η αλλαγή,σκέψου οτι το CBR600RR ήταν ένα όνειρο ζωής και τελικά να το παρατάω τόσο εύκολα;
    2.Ότι με κουράζει με κουράζει,με είχε λίωσει και αυτή η εγχείριση που είχα κάνει πίσω στην μέση,και ντάξει ώρες ώρες με ποιάνει.Τελευταία φορά θυμάμαι πήγα ιωάννινα με φούλ στολή,δέρμα κτλ. είχε λίγο ζέστη,και βαλίτσα GIVI σαν σάκο,τι εννοώ βαλίτσα και γιατί το λέω έτσι,γιατί ήταν σάκος της GIVI σε πολλαπλά σημεία δεμένος πάνω μου,35lt γεμάτος και όταν έφτασα εκεί ,πήγαινα περίπου με 140-150 με 2-3 ανοίγματα,έπεσα για ύπνο για 6 ώρες,με αρκετή δυσκολία στην πλάτη πάλι καλά είχα την κυρά εκεί να κάνει τα προς το ζείν!
    Να κάνω και λίγο χιούμορ (ξανά!)
    3. Δε διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες,αλλά το ένα καίει στο καθισιό του καμία 9 λίτρα,και ειδικά αν το πάω δυνατά,τότε δεν κοιτάω καν την κατανάλωση απλά βλέπω τις μπάρες να πετάνε,με άρεσε απλά στο NC που όλοι μέσω fuelly από οτι είδα,είχαν κατανάλωση με 1 ντεπόζιτο περίπου 450~ χλμ , εγώ με 1 ντεπόζιτο με τα βίας βγάζω 200 χλμ.και αυτό με τον καρπό αρκετά κλειστό.
    (Ίσως κοιτάω την κατανάλωση περισσότερο λόγο οτι τώρα μου ξυνίζει χωρίς δουλειά οτι καίει το φούστικο,παιχνίδι μυαλού).
    4.Δεν θα βιαστώ το μόνο σίγουρο 100 % ας περάσει όσος καιρός θέλει αν δεν ηρεμήσω πρώτα και ψάξω όλες τις εκδοχές δεν κάνω τίποτα.

    Αύριο θα πάω να δώ για το ΝC750X και στην Kawasaki για το ER6F (έστω 75 άλογα)

    Δεν παρεξηγώ μην μασάς,για αυτό είμαστε εδώ πιστεύω για να με βοηθάτε να βοηθάω όπου μπορεί - μπορώ ο κάθε ένας έτσι και αλλίως για αυτό είναι τα fora

    Ήδερ γούεη με άρεσε αυτό!

  3. #18
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    1.Μπορεί όντως να είναι ένα ξέσπασα η αλλαγή,σκέψου οτι το CBR600RR ήταν ένα όνειρο ζωής και τελικά να το παρατάω τόσο εύκολα;
    2.Ότι με κουράζει με κουράζει,με είχε λίωσει και αυτή η εγχείριση που είχα κάνει πίσω στην μέση,και ντάξει ώρες ώρες με ποιάνει.Τελευταία φορά θυμάμαι πήγα ιωάννινα με φούλ στολή,δέρμα κτλ. είχε λίγο ζέστη,και βαλίτσα GIVI σαν σάκο,τι εννοώ βαλίτσα και γιατί το λέω έτσι,γιατί ήταν σάκος της GIVI σε πολλαπλά σημεία δεμένος πάνω μου,35lt γεμάτος και όταν έφτασα εκεί ,πήγαινα περίπου με 140-150 με 2-3 ανοίγματα,έπεσα για ύπνο για 6 ώρες,με αρκετή δυσκολία στην πλάτη πάλι καλά είχα την κυρά εκεί να κάνει τα προς το ζείν!
    1.βασικα οταν παιρνεις ενα μηχανακι που εχεις πολυ ψηλα,το απομυθοποιεις κιολας,been there,και καπως σου φαινεται μετα..
    2.αν παιζει θεμα υγειας,εννοειται η καυλα παει στην ακρη και κοιτας αυτο πρωτα απολα....
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    ΧΧ
    ΖΧ12
    Hayabusa
    ZZR
    Γκαζι,σπορ χαρακτήρας, και ταξίδι

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    1.βασικα οταν παιρνεις ενα μηχανακι που εχεις πολυ ψηλα,το απομυθοποιεις κιολας,been there,και καπως σου φαινεται μετα..
    2.αν παιζει θεμα υγειας,εννοειται η καυλα παει στην ακρη και κοιτας αυτο πρωτα απολα....
    1. Μπορεί ,έλεγα αμάν αμάν μάζευα μάζευα το πήρα το έφτιαξα το έκανα το έρανα και μετά έιχα κολλήσει με το CBR1000 09-10 και του 2013. Αλλά και εκεί έτσι το ίδιο.

    2. Όσο για την υγεία,δεν υπάρχει ακριβώς πρόβλημα,δηλαδή είμαι καλά πήγα και στον γιατρό όλα κομπλέ,κάνω και κάποιες φυσιοθεραπείες για την μέση να χαλαρώνω σε συνάρτηση πάντα με το γυμναστήριο ώστε να έχω μια γενικότερη καλή φυσική κατάσταση.
    Απλά όσο να'ναι όπως περιέγραψα όταν την οδηγάω πολύ,μετά γυρνάω κομμάτια ή αν κάνω ταξίδι; Όπως αυτό που είχα πεί στον Shooter και με είπε τρελό ανέβηκα έως Αριδαία μέσα απο όλα τα χωρία κατέβηκα Κοζάνη-Κατερίνη μέσα απο όλα τα χωριά πάλι κατέληξα Βελβετό και ξανά επιστροφή απο χωριά όλα μέσα σε μια μέρα ντάξει 600-650 χλμ. γάρ πάνω σε αυτό το "αγρήμι" έτσι όπως το έχω κάνει γύρισα ,και έφαγα σαν γουρούνι και κοιμήθηκα κανένα 14 - ώρο...
    Όχι μόνο ,λόγο κούρασης αλλά λόγω οτι με ενοχλούσε η πολύ ώρη στάση τέτοια στην μέση βαρούσε εγκέφαλο.

    (παρότι έχω κάνει τζέλ την θέση μου + συνοδηγού)

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    ΧΧ
    ΖΧ12
    Hayabusa
    ZZR
    Γκαζι,σπορ χαρακτήρας, και ταξίδι
    ομορφούλη ,εμείς θα τα πούμε και απο κοντά λογικά αυτές τις μέρες,αλλά κανένα από αυτά δεν με αρέσει.

  7. #22
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Τότε έχεις πρόβλημα






    Το vfr 1000 και αυτό δεν σε αρέσει?

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Τότε έχεις πρόβλημα

    Το vfr 1000 και αυτό δεν σε αρέσει?
    Mόνο του 11' που είδα κτλ.

    Οδήγησα το πιο μικρό - παλιό του αδερφούλη ,τσιγάρο ανάβεις στα 180 χωρίς να τρώς ξύλο απο τον αέρα ...

  9. #24
    Είδα φως και μπήκα! Το avatar του/της nick_VFR
    Εγγραφή
    10/10/2013
    Μηνύματα
    129
    Όπως το κόβω, το πιο πιθανό είναι να ξενερώσεις αν προχωρήσεις με αλλαγή του CBR σου με κάτι άλλο, χώρια τα λεφτά που θα χαθούν ειδικά αν έχεις πολλά εξτρά πάνω.

    Αν το βασικό πρόβλημα είναι η στάση, μήπως θα μπορούσες να το διορθώσεις με bar risers ;

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick_VFR Προβολή μηνύματος
    Όπως το κόβω, το πιο πιθανό είναι να ξενερώσεις αν προχωρήσεις με αλλαγή του CBR σου με κάτι άλλο, χώρια τα λεφτά που θα χαθούν ειδικά αν έχεις πολλά εξτρά πάνω.

    Αν το βασικό πρόβλημα είναι η στάση, μήπως θα μπορούσες να το διορθώσεις με bar risers ;
    Τα έξτρα που έχει πάνω μόνο τα Rizoma απο μόνα τους έχουν 4-ψήφιο αριθμό με το πρώτο ψηφίο να μην δείχνει κάτω απο 2.Αν με ποιάνεις και έχει και άλλα...

    Όσο για τα bar-risers το έχω σκεφτεί αλλά πόσο να βοηθήσει την "επιθετική" γάρ οδήγηση.

    Μετά έρχετε η κατανάλωση γιατί σχεδόν θα αναγκάζομαι να την παίρνω για να πηγαίνω στην δουλειά αν κάτσει η φάση αυτή με την εταιρία ,και θα αναγκάζομαι να περνάω μέσα απο την πόλη που αυτή η μηχανή μέσα στην πόλη θα καίει και παραπάνω και θα πηγαίνω και κομμάτια.

    Οι σκέψεις είναι πολλές και μπλεγμένες...έχει τόσα πολλά μοντέλα αλλά ποτέ δεν ξέρεις, αν θα είναι σαν αυτό που έχεις δημιουργήσει μόνος σου πάνω του.

  11. #26
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Εκτός του vfr 800, που έχει μια εσανς σπορτ, βάλε στο παιχνίδι το 600F (το παλιό)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	CBR 600 Fi 01.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	321321

    Και απο φόρτωμα-ταξίδι τα κάνει άνετα και ξεκούραστα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	CBR 600 Fi 06.JPG 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	321322

  12. #27
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αν παίξει αυτο
    Έχω ένα πολύ καλό υπ όψιν μου, αν έρθεις μεθαύριο θα το πάμε βόλτα

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    1.βασικα οταν παιρνεις ενα μηχανακι που εχεις πολυ ψηλα,το απομυθοποιεις κιολας,been there,και καπως σου φαινεται μετα......
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    1. Μπορεί ,έλεγα αμάν αμάν μάζευα μάζευα το πήρα το έφτιαξα το έκανα το έρανα και μετά έιχα κολλήσει με το CBR1000 09-10 και του 2013. Αλλά και εκεί έτσι το ίδιο.
    απομυθοποίηση παίζει μόνο εφόσον το μηχανάκι το οποίο έχουμε θεοποιήσει τελικά αποδειχτεί λίγο ή ανέβουν οι απαιτήσεις μας....

    π.χ.
    transalp 600....
    το έβλεπα και έλυωνα....
    το κράτησα πιο λίγο από όσα μηχανάκια είχα.... με το ζόρι 3 χρόνια και αν....

    αντιθέτως, με το φουζουρού, που το έχω ήδη 4,5 χρόνια, ειμαι ΚΑΡΓΑ ερωτευμένος....
    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #29
    παιρνεις μια μηχανή που γουστάρεις, την φτιάχνεις οπως εσύ γουστάρεις, βάζεις οτι θελεις να βάλεις και ξαφνικά την βαριέσαι. Δεν ειναι καινούριο το κονσεπτ, συμβαίνει σε πολούς απο εμάς.

    Από την στιγμή που έχεις παπάκι για την πόλη τότε το θέμα οικονομία φεύγει απο την εξίσωση και νομίζω οτι απλά σε εχει πιάσει τρέλα να την δώσεις. Εκτός του οτι δεν θα πάρεις ποτέ τα λεφτά που εδωσες πισω, είναι κρίμα να την σκοτώσεις για πενταροδεκάρες για να πάρεις κάτι το οποίο δεν εχει να σου προσφέρει τιποτα περισσότερο απο το παπί που έχεις ήδη.

    Κρατα την και ξέχνα το.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    απομυθοποίηση παίζει μόνο εφόσον το μηχανάκι το οποίο έχουμε θεοποιήσει τελικά αποδειχτεί λίγο ή ανέβουν οι απαιτήσεις μας....

    π.χ.
    transalp 600....
    το έβλεπα και έλυωνα....
    το κράτησα πιο λίγο από όσα μηχανάκια είχα.... με το ζόρι 3 χρόνια και αν....

    αντιθέτως, με το φουζουρού, που το έχω ήδη 4,5 χρόνια, ειμαι ΚΑΡΓΑ ερωτευμένος....
    Mα ρε μαλέα...TRANSALP??????

    Στο θέμα μας τώρα. Πετράν για να κάνεις αυτά που θέλεις δεν υπάρχει μηχανάκι. Και να στρίβει και να έχει γκάζι και να μην καίει. Όσο για τα Rizoma και τα ρέστα, έπρεπε από την ώρα που τα έβαλες, να ήξερες ότι κατά την μεταπώληση θα ήταν πεταμένα λεφτά. Η μόνη περίπτωση να πάρεις κάτι από αυτά είναι να τα ανεβάσεις ebay και να πουλήσεις το μηχανάκι μαμά.Κάτσε στα αυγά σου λοιπόν επεξεργάσου το καλύτερα, ταξινόμησε τις ανάγκες σου και μετά ψάξε να βρεις τι σε καλύπτει. Όσο για το nc και το er, θεωρώ πως μετά το cbr θα σου φανούν τάφοι και θα ξενερώσεις άσχημα.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι λέμε για να πάρουμε μηχανή? (γονείς κ.α)
    από kostaspax στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2010, 15:04
  2. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2006, 17:12
  3. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2005, 17:32
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 18:37
  5. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 13:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF