Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 99

Θέμα: Είναι καλή εποχή για να πουλήσεις μηχανή;

  1. #46
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αν και η προτροπή για tdm πήγαινε στο πιπίνι τον μποουλενο το ίδιο ισχύει και για σένα.
    Ψηλό,ευκινητο στην πόλη, με καλό γκαζάκι και που κάνει ταξίδια = tdm



    Ξέρεις ένα τηλέφωνο την προηγούμενη μην έχω μπειμπι σιτιγκ

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Αν και η προτροπή για tdm πήγαινε στο πιπίνι τον μποουλενο το ίδιο ισχύει και για σένα.
    Ψηλό,ευκινητο στην πόλη, με καλό γκαζάκι και που κάνει ταξίδια = tdm
    Ξέρεις ένα τηλέφωνο την προηγούμενη μην έχω μπειμπι σιτιγκ
    Ναι,λογικά αυτήν την εβδομάδα θα γίνει το τουρλουμπούκι στο να έρθω.

    Όσο για το TDM δεν με αρέσει προσωπικά καθόλου ,το νέο όμως Tracer είναι για τρελά γούστα.

    Από εκεί και πέρα,στο μυαλό μου έχουν μπεί αρκετές μηχανές εξού και : CB1000R, MT-07,MT-09 (δεν φτάνουν τα λεφτά), MT-Tracer(επίσης δεν φτάνουν),Kawasaki ER-6F (έτσι και έτσι) ,NC750X( τάφος απλά το είπα με βάση γούστο) .

    Έτσι όπως τις βλέπω όλες είναι,πάνω κάτω μέσα σε όλα πλην του CB1000R που νομίζω ότι θα καίει όσο το δικό μου.

    Ακούω και άλλες γνώμες συζήτηση κάνουμε

  3. #48
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    BMW F800GS
    Τα είπα και στον τιμο όταν είχε έρθει Έδεσσα γι αυτό το μηχανάκι

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    BMW F800GS
    Τα είπα και στον τιμο όταν είχε έρθει Έδεσσα γι αυτό το μηχανάκι
    ανωμαλιάρη :P το μάτι το αλύθορο που τρέχει στον κατήφορο είναι αυτό με τους προβολείς που έχει :P

  5. #50
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Ξεκινα να αποκλειεις κατηγοριες.
    Δηλ. οχι 4 κυλινδρα, οχι πανω απο 800, οχι ψηλο κ.ο.κ.
    και μετα δες ποιες επιλογες σου μενουν.

    Τωρα να δωσεις το 600 επειδη το λυπασαι μεσα στη πολη και να παρεις το cb1000r μου φαινεται καπως...

    Ουσιαστικα το διλημμα ειναι MT-07 με er6f.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Ξεκινα να αποκλειεις κατηγοριες.
    Δηλ. οχι 4 κυλινδρα, οχι πανω απο 800, οχι ψηλο κ.ο.κ.
    και μετα δες ποιες επιλογες σου μενουν.

    Τωρα να δωσεις το 600 επειδη το λυπασαι μεσα στη πολη και να παρεις το cb1000r μου φαινεται καπως...

    Ουσιαστικα το διλημμα ειναι MT-07 με er6f.
    Είναι το κλασσικό που σου αρέσουν όλα εν μέρη γιατί είναι 2 τροχοί αλλά έιναι με βάση πρακτικότητα.

    Αποκλείω το θέμα "ψηλό" δεν είμαι σε φάση ακόμα ψηλό,κάτι πιο όρθιο ναι ,αλλά κάτι σε 800GS θα ήθελα σε μερικά χρόνια , που δεν θα είναι το 800gs αλλά το tracer αλλά όχι τώρα.

    Δεν θα ήθελα πάνω από 800 κιβ. καθώς διπλασιάζονται τα ασφάλιστρα σχεδόν μαζί και το σήμα κυκλοφορίας από 55€ πάει στα 123€.

    Θα προτιμούσα κάτι σε 2Κ καθώς, λένε δεν ξέρω εγώ από αυτά ότι είναι πιο εύχριστα στην πόλη μέσα,πιο σβέλτα σε σχέση με τα 4Κ που αυτά σε δίνουν την χαρά έξω στον δρόμο στην εθνική με βάση ταχύτητα και ούρλιαγμα κτλ.

    Δεν θα ήθελα touring, ούτε φάση όπως είναι το CBF , ούτε enduro,ούτε Motard δεν με αρέσουν.

    Οπότε η κατηγορία κλείνει ακόμα περισσότερο σε φάση γυμνό ,αλλά τρώς χαστούκια να με πείς αν βγείς πιο έξω για κανένα ταξίδι.
    Όσο για το CB1000R πιο commute δεν είναι από το CBR600RR? Το λυπάμαι τώρα στην πόλη δεν ήταν ποτέ αυτή η χρήση του,για αυτό πάω με ποδήλατο ή λεωφορείο απλά είπαμε μην το χέσουμε κιόλας.

    Το ΜΤ-07 με αρέσει εώς ένα σημείο ,αλλά το φανάρι μπροστά είναι σαν να το βάρεσες μπουνιά απο πάνω προς τα κάτω και τα 75 άλογα (67 πραγματικά) ίσως θα μου φαίνετε τάφος μετά το "καρά"φτιαγμένο όπως λέω γάρ CBR.

    Αυτά παιρνάνε τώρα από το μυαλό μου εν ταχεία, να είναι πιο commute για πόλη έστω για τον καφέ,να με πηγαίνει στην δουλειά μου 20 χλμ εκτός πόλης που είναι ΜΌΝΟ εθνική,να με πάει και μια φορά χωριό αριδαία αν με την βαρέσει να με κάνει και κανά γούστο αν θελήσω λίγο να το πιέσω ,δεν λέω να ξύσω εγκέφαλο , αλλά το ποδαράκι να βρεί λίγο κάτω,και όχι να κρέμομαι σαν το πίθηκο.

    Αυτά Τι λες ρε bradipous ?

  7. #52
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    αν δεν καβαλησεις 1-2-3 μηχανακια να δεις πως ειναι δεν νομιζω οτι θα αποφασισεις ποτε....
    α,αλλο τα χ αλογα τετρακυλινδρα και αλλο τα δικυλινδρα....βγαινουν με αλλο τροπο εντελως....
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    αν δεν καβαλησεις 1-2-3 μηχανακια να δεις πως ειναι δεν νομιζω οτι θα αποφασισεις ποτε....
    α,αλλο τα χ αλογα τετρακυλινδρα και αλλο τα δικυλινδρα....βγαινουν με αλλο τροπο εντελως....
    Ακριβώς,σχεδόν κανένας δεν δίνει Θεσσαλονίκη έστω test-drive Ούτε το ΜΤ-07 ούτε κανείς λόγω χειμώνα γαρ. Φοβούνται ότι θα πέσεις δεν ξέρω;

    Ναι, άλλο τα Χ και Ψ ανάλογα τα 2Κ νωρίς και τα 4Κ στα ψηλά,ας πούμε το δικό μου μέχρι 7000 στροφές είναι πτώμα,ενώ το ΜΤ-07 ας πούμε μέχρι της 7000 κάνει σούζες :P σαν παράδειγμα το φαίρνω το ΜΤ.

  9. #54
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    ανωμαλιάρη :P το μάτι το αλύθορο που τρέχει στον κατήφορο είναι αυτό με τους προβολείς που έχει :P
    Ναι το αλλήθωρο λέω.
    Αλλά είσαι αλλού

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Ναι το αλλήθωρο λέω.
    Αλλά είσαι αλλού
    που για πες ?

  11. #56
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Σε ένα χαμηλωμενο TDM.....

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Σε ένα χαμηλωμενο TDM.....
    Θα σε πάρω στο κυνηγί να ξες στο καφέ.

    Στο θέμα μας...

    Για πες καμία άλλη ιδέα από μηχανές;

  13. #58
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Είναι το κλασσικό που σου αρέσουν όλα εν μέρη γιατί είναι 2 τροχοί αλλά έιναι με βάση πρακτικότητα.

    Αποκλείω το θέμα "ψηλό" δεν είμαι σε φάση ακόμα ψηλό,κάτι πιο όρθιο ναι ,αλλά κάτι σε 800GS θα ήθελα σε μερικά χρόνια , που δεν θα είναι το 800gs αλλά το tracer αλλά όχι τώρα.

    Δεν θα ήθελα πάνω από 800 κιβ. καθώς διπλασιάζονται τα ασφάλιστρα σχεδόν μαζί και το σήμα κυκλοφορίας από 55€ πάει στα 123€.

    Θα προτιμούσα κάτι σε 2Κ καθώς, λένε δεν ξέρω εγώ από αυτά ότι είναι πιο εύχριστα στην πόλη μέσα,πιο σβέλτα σε σχέση με τα 4Κ που αυτά σε δίνουν την χαρά έξω στον δρόμο στην εθνική με βάση ταχύτητα και ούρλιαγμα κτλ.

    Δεν θα ήθελα touring, ούτε φάση όπως είναι το CBF , ούτε enduro,ούτε Motard δεν με αρέσουν.

    Οπότε η κατηγορία κλείνει ακόμα περισσότερο σε φάση γυμνό ,αλλά τρώς χαστούκια να με πείς αν βγείς πιο έξω για κανένα ταξίδι.
    Όσο για το CB1000R πιο commute δεν είναι από το CBR600RR? Το λυπάμαι τώρα στην πόλη δεν ήταν ποτέ αυτή η χρήση του,για αυτό πάω με ποδήλατο ή λεωφορείο απλά είπαμε μην το χέσουμε κιόλας.

    Το ΜΤ-07 με αρέσει εώς ένα σημείο ,αλλά το φανάρι μπροστά είναι σαν να το βάρεσες μπουνιά απο πάνω προς τα κάτω και τα 75 άλογα (67 πραγματικά) ίσως θα μου φαίνετε τάφος μετά το "καρά"φτιαγμένο όπως λέω γάρ CBR.

    Αυτά παιρνάνε τώρα από το μυαλό μου εν ταχεία, να είναι πιο commute για πόλη έστω για τον καφέ,να με πηγαίνει στην δουλειά μου 20 χλμ εκτός πόλης που είναι ΜΌΝΟ εθνική,να με πάει και μια φορά χωριό αριδαία αν με την βαρέσει να με κάνει και κανά γούστο αν θελήσω λίγο να το πιέσω ,δεν λέω να ξύσω εγκέφαλο , αλλά το ποδαράκι να βρεί λίγο κάτω,και όχι να κρέμομαι σαν το πίθηκο.

    Αυτά Τι λες ρε bradipous ?
    Ολες οι κατηγοριες νομιζω σε καλυπτουν για τη χρηση που λες οτι θα κανεις. Οποτε αφου σ αρεσουν τα γυμνα, ορμα. Φανταζομαι δεν θα ειναι τοσο κουραστικα σε διαδρομη μαξ 2 ωρες.

    Για το 1000 που λες μπορει να ειναι πιο κομιουτερ αλλα δεν παυει να ειναι ενα 4κυλινδρο 1000 που μεσα στη πολη θα βασανιζεται.

    Περα του οτι (για μενα) ειναι απο τα ωραιοτερα γυμνα, θεωρω πως θα σου κατσει γαντι το street triple. Δυνατο, 3κυλινδρο, στα κυβικα που θες, καλοστημενο, σπανιο, ομορφο. Εγω κατι τετοιο θα κοιτουσα.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  14. #59
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Εισαι δυσκολος και 'συ ρε Πετραν! (καλα κανεις! )
    Λοιπον.. Τι λες για το Suzuki Gladius?
    Φθηνο (σχετικα), δικυλινδρο, naked, ομορφο, αξιοπιστο, οικονομικο. Ε;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Ολες οι κατηγοριες νομιζω σε καλυπτουν για τη χρηση που λες οτι θα κανεις. Οποτε αφου σ αρεσουν τα γυμνα, ορμα. Φανταζομαι δεν θα ειναι τοσο κουραστικα σε διαδρομη μαξ 2 ωρες.

    Για το 1000 που λες μπορει να ειναι πιο κομιουτερ αλλα δεν παυει να ειναι ενα 4κυλινδρο 1000 που μεσα στη πολη θα βασανιζεται.

    Περα του οτι (για μενα) ειναι απο τα ωραιοτερα γυμνα, θεωρω πως θα σου κατσει γαντι το street triple. Δυνατο, 3κυλινδρο, στα κυβικα που θες, καλοστημενο, σπανιο, ομορφο. Εγω κατι τετοιο θα κοιτουσα.
    Δεν είναι οτι με αρέσουν τα γυμνά.Είναι απλά γιατί χρήση είναι το κάθε ένα για τα μέτρα μου,ούτε την Ευρώπη θα γυρίσω,ούτε θα κάνω κάθε μέρα ταξίδια Θεσσαλονίκη - Ιωάννινα, άντε 1-2 φορές και ΑΝ.

    Σωστό για το CB1000R για την πόλη δεν διαφωνώ.

    Όσο για το Triumph δεν με αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ όμως. Όντως ωραίο 3-κύλινδρο,βρίκσω και με καλές τιμές,αλλά τα μούτρα του μου θυμίζουν έναν εξωγήινο :P

    Η χρήση θα είναι : Πόλη για καφέ,δουλειά μέσω πόλης με εθνική 20χλμ τουλάχιστον,άντε και καμία βόλτα(ταξίδι) χωριό αριδαία.Αυτό θέλω!
    Άντε και όταν θα έχω όρεξη να παίζω σε καμία στροφή.

    Προσπαθώ να δώ τι με καλύπτει ...

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι λέμε για να πάρουμε μηχανή? (γονείς κ.α)
    από kostaspax στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2010, 16:04
  2. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2006, 18:12
  3. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2005, 18:32
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 19:37
  5. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 14:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF