Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 99

Θέμα: Είναι καλή εποχή για να πουλήσεις μηχανή;

  1. #31
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.204
    Mονοδρομος μετα να πας σε κανα ΚTM 990 SMT.Ανετο,στριφτερο και 2κυλιδρο.

  2. #32
    μην ανησυχείς,βάστα λίγο και θα σου περάσει...και μετά θα λες "πως δεν έκανα τη μαλακία να τη δώσω,ευτυχώς"..εκτός κι αν παίζει χοντρό προβλημα με μέση κτλ...
    η αλήθεια πάντως είναι πως μέχρι να αποκτήσουμε κάτι το βλέπουμε και λιώνουμε.κατά τη διάρκεια που βρίσκεται στην κατοχή μας ίσως το απομυθοποιούμε εν μέρει (αναλόγως την περίπτωση βέβαια,spyrakos35) και παίζει αν το δώσουμε να χτυπαμε το κεφάλι μας στον τοίχο.φιλοσόφησέ το βάλε τα πράγματα στη ζυγαριά και δες προς τα που γέρνει...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #33
    [QUOTE=cosgili;2496985]Mα ρε μαλέα...TRANSALP??????
    [QUOTE]

    μιλάμε είχα μαλλιά τότε ρε συ, πιτσιρικάς πράμα.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    απομυθοποίηση παίζει μόνο εφόσον το μηχανάκι το οποίο έχουμε θεοποιήσει τελικά αποδειχτεί λίγο ή ανέβουν οι απαιτήσεις μας....

    π.χ.
    transalp 600....
    το έβλεπα και έλυωνα....
    το κράτησα πιο λίγο από όσα μηχανάκια είχα.... με το ζόρι 3 χρόνια και αν....

    αντιθέτως, με το φουζουρού, που το έχω ήδη 4,5 χρόνια, ειμαι ΚΑΡΓΑ ερωτευμένος....
    Οι απαιτήσεις μου να ανέβηκαν λίγο δύσκολο,να περιορίστηκαν ή να "χαμήλωσαν" ίσως.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    παιρνεις μια μηχανή που γουστάρεις, την φτιάχνεις οπως εσύ γουστάρεις, βάζεις οτι θελεις να βάλεις και ξαφνικά την βαριέσαι. Δεν ειναι καινούριο το κονσεπτ, συμβαίνει σε πολούς απο εμάς.

    Από την στιγμή που έχεις παπάκι για την πόλη τότε το θέμα οικονομία φεύγει απο την εξίσωση και νομίζω οτι απλά σε εχει πιάσει τρέλα να την δώσεις. Εκτός του οτι δεν θα πάρεις ποτέ τα λεφτά που εδωσες πισω, είναι κρίμα να την σκοτώσεις για πενταροδεκάρες για να πάρεις κάτι το οποίο δεν εχει να σου προσφέρει τιποτα περισσότερο απο το παπί που έχεις ήδη.
    Κρατα την και ξέχνα το.
    Ναι,παπάκι για την πόλη έχω,αλλά παίζει να το πάρει ο ξάδερφος μου που πάει μετάθεση εκτός πόλεως στα ξαφνικά.
    Απο εκεί και πέρα το φαντάζομαι οτι δεν είμαι ο μοναδικός που πετάει χρήματα πάνω στην μηχανή την κάνει ΌΠΩΣ θέλει ,και μετά βαριέται.
    Γιατί;γιατί με έχω πιάσει να βαριέμαι.
    Αυτήν την εβδομάδα είχα ευκαιρία έστω να πάω να παίξω στην πίστα στο Ρύσσιο,αλλά χωρίς φράγκα και λίγο η όρεξη μου την άφησα στην αυλή και εγώ καθόμουν στο μπαλκόνι σαν χάνος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Mα ρε μαλέα...TRANSALP??????

    Στο θέμα μας τώρα. Πετράν για να κάνεις αυτά που θέλεις δεν υπάρχει μηχανάκι. Και να στρίβει και να έχει γκάζι και να μην καίει. Όσο για τα Rizoma και τα ρέστα, έπρεπε από την ώρα που τα έβαλες, να ήξερες ότι κατά την μεταπώληση θα ήταν πεταμένα λεφτά. Η μόνη περίπτωση να πάρεις κάτι από αυτά είναι να τα ανεβάσεις ebay και να πουλήσεις το μηχανάκι μαμά.Κάτσε στα αυγά σου λοιπόν επεξεργάσου το καλύτερα, ταξινόμησε τις ανάγκες σου και μετά ψάξε να βρεις τι σε καλύπτει. Όσο για το nc και το er, θεωρώ πως μετά το cbr θα σου φανούν τάφοι και θα ξενερώσεις άσχημα.
    Δεν διαφωνώ τα Rizoma μόνο σε Fora της Αμερικής θα φύγουν ως ανταλλακτικά γιατί εκεί τα αγοράζουν σαν παιδάκια με ζαχαρωτά. Μια φορά έβαλα να πουλήσω ένα σφουγγάρι Rizoma που το είχα χρησιμοποιήσει και το αντικατέστησα με άλλο χρώμα,μέσα σε 10' είχα περίπου 10 απαντήσεις της τάξεως να το πάρει ο ένας πιο ακριβά απο τον άλλο.
    Ρώτησα τι παίζει κτλ. 1-2 άτομα και είναι κάτι ανάλογα τι θα βάλει ο ένας θα βάλει και ο άλλος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexxxcbr Προβολή μηνύματος
    Mονοδρομος μετα να πας σε κανα ΚTM 990 SMT.Ανετο,στριφτερο και 2κυλιδρο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    μην ανησυχείς,βάστα λίγο και θα σου περάσει...και μετά θα λες "πως δεν έκανα τη μαλακία να τη δώσω,ευτυχώς"..εκτός κι αν παίζει χοντρό προβλημα με μέση κτλ...
    η αλήθεια πάντως είναι πως μέχρι να αποκτήσουμε κάτι το βλέπουμε και λιώνουμε.κατά τη διάρκεια που βρίσκεται στην κατοχή μας ίσως το απομυθοποιούμε εν μέρει (αναλόγως την περίπτωση βέβαια,spyrakos35) και παίζει αν το δώσουμε να χτυπαμε το κεφάλι μας στον τοίχο.φιλοσόφησέ το βάλε τα πράγματα στη ζυγαριά και δες προς τα που γέρνει...
    Βαστάω όσο δεν φαντάζεσε.
    Η μέση δεν είναι πρόβλημα απλά με ζορίζει η "κούραση" που τραβάω όταν κάνω χλμ. πάνω της .
    Όσο για την απομυθοποίηση δεν το ήξερα αυτό ,τώρα το σκέφτηκα οτι μπορεί εγώ ο ίδιος να την ρίχνω ,στα πατώματα.

    Βγήκε σήμερα και ο αδερφός μου να λέει να πουλήσουμε Βενζίνη αμάξι καινούργιο του (2012) + μηχανή να πάρουμε diesel ...ΔΕΝ!
    *δεν πάμε καλά*

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Οι απαιτήσεις μου να ανέβηκαν λίγο δύσκολο,να περιορίστηκαν ή να "χαμήλωσαν" ίσως.



    Βαστάω όσο δεν φαντάζεσε.
    Η μέση δεν είναι πρόβλημα απλά με ζορίζει η "κούραση" που τραβάω όταν κάνω χλμ. πάνω της .
    Όσο για την απομυθοποίηση δεν το ήξερα αυτό ,τώρα το σκέφτηκα οτι μπορεί εγώ ο ίδιος να την ρίχνω ,στα πατώματα.
    μπορείς να κάνεις 1-2 πραγματάκια που θα κάνουν μεγάλη διαφορά στο θέμα της άνεσης.όπως πχ να βάλεις τα μαρσπιέ στην πιο άνετη θέση τους,αυτή που θα έχουν τα πόδια σου τη μικρότερη γωνία,ίσως να σκεφτείς το ενδεχόμενο να αγοράσεις ρυθμιζόμενα clip-on ή να σηκώσεις-αλλάξεις θέση σε αυτά που φοράει,αν σε παίρνει,γενικότερα δοκίμασε διάφορες θέσεις σε μανέτες συμπλέκτη-φρένου(αλλαγή ύψους) που ίσως να μην καταλαβαίνεις ότι σε κουράζουν.μικρές αλλαγές εκατοστού ίσως και χιλιοστών κάνουν μεγάλη διαφορά πολλές φορές.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #36
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα....(αν χαλάω το θρεντ του petran πείτε το να ανοίξω άλλο)

    Σε παρόμοια φάση είμαι κι εγώ τον τελευταίο καιρό, έχω τον Πήγασο του ΄10, από τον οποίο είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος, και το τσιγαράκι μου ανάβω στα 140-150(!), παπί είναι μεσα στην πόλη, άνετο ταξιδάκι κάνει, (τηρουμένων των αναλογιών, βεβαίως...)
    και τα πάντα όλα.

    Θα μου πείτε και τι θες τώρα, εσύ;

    το κακό λοιπόν (όσο μπορείς να το λες κακό...) είναι ότι πιάνω τον εαυτό μου όλο και πιο συχνά να λέει "να είχα ακόμα 25-30 αλογάκια..." του πίνω το αίμα ρε παιδιά, το λυπάμαι, ξέρω ότι δεν έχει φτιαχτεί για τέτοια χρήση, οκ, όταν το πήρα πριν 4 χρόνια ήταν μια χαρά τα 50 (45 ρόδα) αλλά πλέον δεν....
    Σκέφτομαι σοβαρά το ER6F (δεν θέλω να τρώω ξύλο από τον αέρα, αρκετό έχω φάει από παλιότερα γυμνά που είχα και έχω και το (κακό) συνήθειο να καπνίζω πάνω στην μηχανή...) η και το ΜΤ-7, το tiger 800 κομμάτι ακριβό γμτ.
    ΟΧΙ 4Κ, ταξίδια δεν κάνω (πλέον) καμιά σιδερόκωλη αραιά και που (1-2 τον χρόνο...), κυρίως λοιπόν, αστική και περιαστική χρήση. Κάτι λοιπόν σε 75-85 ίππους (παραπάνω το θεωρώ πλεονασμό για τέτοια χρήση)

    Ακούω (που λέει ο λόγος... ) προτάσεις
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #37
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    BMW F.......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Σε παρόμοια φάση είμαι κι εγώ τον τελευταίο καιρό, έχω τον Πήγασο του ΄10, από τον οποίο είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος, και το τσιγαράκι μου ανάβω στα 140-150(!), παπί είναι μεσα στην πόλη, άνετο ταξιδάκι κάνει, (τηρουμένων των αναλογιών, βεβαίως...)
    και τα πάντα όλα.
    .............
    Θα μου πείτε και τι θες τώρα, εσύ;
    ..........
    εσύ καταρχάς πάρε κλειστό κράνος
    ..............

    ναι, τι θες? να γίνεις κάγκουρας? παρε τδμ...
    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #39
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    εσύ καταρχάς πάρε κλειστό κράνος
    ..............
    ρε ουστ, δεν παλεύεται το κλειστό λέμε.

    κάγκουρας; σε αυτήν την ηλικία; ο Δημήτρης είμαι; (shooter) πολλά τα κυβικά του TDM....ανεβαίνει πολύ το κόστος χρήσης (ασφάλειες κ.λ.π)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    και τελικά έγινε αυτό που φοβόμουν , ο ξάδερφος πήρε το παπάκι μαζί του,κάποια τελευταία λεφτά που είχα μαζέψει απο δουλειές κτλ. άλλαξα λάστιχα αλλά σύντομα είναι μεγάλο service κτλ.

    Πέσανε κάποιες ιδέες από αδερφό μου για το ΜΤ-07 με ABS ανταλλαγή με το δικό μου ,για καινούργιο με την μοτο-δυναμική.

    Η άλλη ιδέα ήταν αλλαγή με το CB1000R γυμνό ,και ελαφρώς καλύτερη οικονομία απο το δικό μου.

    Από την άλλη επίσης, είδα ότι να την βάζεις στην πόλη για δουλειά δεν συμφέρει γιατί προτιμώ να πάρω λεωφορείο , το λυπάμαι μέσα στην πόλη εφόσων με πήρε ο ξα.το μηχανάκι .

    Είδαμε και το νέο tracer αχχ! Ωραίο ,αλλά φτάνει με αυτό.

    Οι ιδέες είναι να πάμε για κανένα γυμνό ,κτλ. αλλά το ΜΤ-07 δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι η σοφή επιλογή για τα δικά μου "θέλω" σαν προτεραιότητες.

    Έχετε καμία ακόμα ιδέα;

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Πουλά το ρε αγόρι μου το ρημαδι να ησυχασεις και παρε ενα παπακι να κανεις τη δουλεια σου μες την πόλη και είσαι κομπλε.





    Χωρις ίχνος ειρωνείας.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Πουλά το ρε αγόρι μου το ρημαδι να ησυχασεις και παρε ενα παπακι να κανεις τη δουλεια σου μες την πόλη και είσαι κομπλε.
    Χωρις ίχνος ειρωνείας.
    Πίστεψε με έτσι όπως βγήκαν τα πράγματα το βλέπω να γίνεται και να φεύγει το "ίχνος" ονείρου που είχα...

    Ήδη απο εβδομάδα λίγο να καθαρίσει ο καιρός θα το κάνω όσο πιο μαμά γίνεται,ώστε να πουλήσω χωριστά τα ανταλλακτικά που ήδη "τα έχουν πικάρει" κάποιοι από το εξωτερικό και μετά θα μπεί χωριστά στο car.gr απλά η ένδειξη οτι η yamaha δέχεται ανταλλαγή με το ΜΤ-07 ABS με έβαλε σε σκέψεις...αλλά δεν ξέρω 76 άλογα κάπως φτωχό δεν θα μου είναι;

  13. #43
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Πουλα το cbr. Xωρια τα after του. Κρατα τα λεφτα και με ενα μερος αυτων παρε ενα supermotard για την πολη και για παιχνιδια και κρατα το για καποιο καιρο. Ετσι και την κ@υλα σου θα κανεις, και στην πολη θα κινεισαι ανετα και θα σου μεινουν και λεφτα με τα οποια, συν αλλα που θα αποταμιευσεις εν καιρο θα σου επιτρεψουν να παρεις κατι που θελεις και στο οποιο θα κατασταλαξεις με τον καιρο που θα εισαι με το motard και θα μαζευεις λεφτα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #44
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    ρε ουστ, δεν παλεύεται το κλειστό λέμε.

    κάγκουρας; σε αυτήν την ηλικία; ο Δημήτρης είμαι; (shooter) πολλά τα κυβικά του TDM....ανεβαίνει πολύ το κόστος χρήσης (ασφάλειες κ.λ.π)
    Ρε πάρε tdm να γουστάρεις
    Τώρα που θα γίνει και κλασικό.
    Θα ξανανιώσεις λέμε..

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Πουλα το cbr. Xωρια τα after του. Κρατα τα λεφτα και με ενα μερος αυτων παρε ενα supermotard για την πολη και για παιχνιδια και κρατα το για καποιο καιρο. Ετσι και την κ@υλα σου θα κανεις, και στην πολη θα κινεισαι ανετα και θα σου μεινουν και λεφτα με τα οποια, συν αλλα που θα αποταμιευσεις εν καιρο θα σου επιτρεψουν να παρεις κατι που θελεις και στο οποιο θα κατασταλαξεις με τον καιρο που θα εισαι με το motard και θα μαζευεις λεφτα.
    Δεν είναι κακή ιδέα,απλά πλεόν αντί να έχω 2 μηχανές θα έχω 1 ώστε να είναι και φάση της δουλειάς για την πόλη δηλαδή να πάω άνετα τον καφέ μου μέχρι Κρήνη ή οτιδήποτε ,ή την βόλτα μου στην Αριδαία,χωρίς να κατεβάζω παναγίες γιατί τώρα αυτές τις 2-3 μέρες που είμαι με το CBR στην πόλη κατεβάζω παναγίες :P
    Τα λέφτα έρχονται και φεύγουν , δεν είναι αυτό το θέμα.Απλά κάτι το οποίο να καλύπτει τις ανάγκες μου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Ρε πάρε tdm να γουστάρεις
    Τώρα που θα γίνει και κλασικό.
    Θα ξανανιώσεις λέμε..
    Προτιμώ το Tracer 2015 :P (το ζαχαρώνει ο αδερφός αλλά που λεφτά!)

    Όσο για σένα ξέρεις ε... Θα σου έρθω να τα πούμε και απο κόντα.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι λέμε για να πάρουμε μηχανή? (γονείς κ.α)
    από kostaspax στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2010, 16:04
  2. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2006, 18:12
  3. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2005, 18:32
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 19:37
  5. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 14:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF