Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: cb500x ή xciting 400i abs

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2014
    Μηνύματα
    2

    cb500x ή xciting 400i abs

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοικος Κατερίνης 30 ετών και ενδιαφέρομαι για την αγορά της cb500x ή του xciting 400 abs. Οι μετακινήσεις μου είναι 60-70% εντός πόλης και 30-40% εκτός. Θα ήθελα την γνώμη σας και την βοήθεια σας να διαλέξω μιας και έχω σκαλώσει . Από ότι μου λένε σαν το scooter μέσα στην πόλη δεν έχει. Βέβαια και η Honda από την άλλη είναι πολύ μαζεμένη και άνετη για τέτοια χρήση. Οι δουλείες μου είναι πρωινές με μετακίνηση μέσα σε κίνηση, με κάποια πράγματα πολλές φορές λόγο τραπεζών κ.τ.λ. αλλά θα ήθελα να μπορώ να διανύσω και μια απόσταση 60 - 100 - 150 χλ. σχετικά άνετα είτε για δουλειές, βόλτα, είτε για μπάνιο το καλοκαίρι. Το πρόβλημα μου είναι κυρίως κατά πόσο θα μπορώ να ελίσσομαι να φορτώσω το κάθε ένα αλλά και από άποψη επιδόσεων, μιας και δεν έχω οδηγήσει scooter σε παρόμοια κυβικά.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Αν η κύρια επιδίωξη είναι η ευελιξία, cb. Το xciting το έχω οδηγήσει (το 300), άνετο, αξιοπρεπεις αναρτησεις φρένα κλπ, καλή προστασία αέρα για εθνική. Απλά είναι μεγάλο και φαρδύ, οπότε μέσα στην κίνηση το cb θα φεύγει, λογικά. Κατανάλωση ίδια πρέπει να είναι. Νομίζω οτι η κυμκο έχει πολύ χαμηλά τιμολογια συντήρησης.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Δεν έχω οδηγήσει κανένα απο τα δύο. Στη θέση σου κι όπως τα περιγράφεις θα επέλεγα το σκούτερ.Είναι πολύ πρακτικότερα μέσα στη πόλη ως εργαλεία δουλειάς.Πας και το μικρό το σουπερ μάρκετ σου άνετα.
    Το 400άρι που λες καμιά 30φεύγα άλογα δεν έχει;Ε μια χαρά είναι και για ταξιδάκια!

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2014
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Και κάτι ακόμα. Πιστεύετε ότι μια μπαγκαζιερα μπορεί να καλύψει την ανάγκη χώρου όπως ο χώρος κάτω από την σέλα ενός scooter; για να πάρεις πέντε πράγματα από το σούπερ μάρκετ πχ.;

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    8
    Επειδη εχω το cb 500x μπορω να σου πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος.χαμηλη καταναλωση απο 3,5 εως 5 λιτρα στα 100 και τα 5λ τα εχω δει μονο σε πολυ πυκνη κυκλοφορια μεσα στην πολη με δικαβαλο και σημειωτον.ευκολο στη χρηση πηγαινει αρκετα καλα για τα κυβικα του,ταξιδευεις ανετα δικαβαλο με 130-140 χλμ,το πρωτο σερβις μου κοστισε 50ε που ηταν λαδια φιλτρο.καλη συμπεριφορα στο δρομο πολυ ευχαριστο και στις στροφες.και με το σκουτερ θα βολευτεις σιγουρα, εκει κερδιζεις στους χωρους για να κουβαλας πραγματα.εχω βαλει βαλιτσα 46 λιτρων που χωραει αρκετα πραγματα,μαλλον περισσοτερα απο οτι ο χωρος κατω απο την σελα,αλλα στο σκουτερ πιθανον να εχεις και τον χωρο μπροστα απο τα ποδια σου.καλο θα ηταν να κανεις ενα test drive να δεις και εσυ τι σε βολευει η τι θελεις περισσοτερο γιατι ειναι αρκετα διαφορετικα αυτα τα δυο.πχ σιγουρα με την μηχανη εχεις καλυτερες επιδοσεις και οδικη συμπεριφορα,απο την αλλη με το σκουτερ εχεις μεγαλυτερη ανεση και χωρους αλλα και μεγαλυτερη καταναλωση πιθανον.δες και το θεμα σερβις ,καθε ποσα χλμ,κοστος..

Παρόμοια θέματα

  1. V-Strom ή CBF600 ABS
    από bllz στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2005, 16:36
  2. Πληροφορίες για CBF-600S ABS;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 12:54
  3. Abs
    από skous στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 13:55
  4. ETV 1000 ABS(11.500ευρο)H VARADERO ABS(13.000ευρο)
    από mentos1825 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2004, 09:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF