Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 59

Θέμα: θελω να εχω ενα, αντι δυο μοτο...τι προτείνετε?

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2006
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    γιατι το v-strom δεν παει στην πολη?

    οπως παει ενα παπι εκτος πολης ετσι παει και το ybr...
    και οπως παει ενα οποιοδηποτε αλλο on-off εντος πολης ετσι παει και το στρωμα...

    οι συμβιβασμοι ειναι εκατερωθεν...
    αλλα αν θες να πας σιγα με το μεγαλο, μπορεις, αν θες να πας γρηγορα με το μικρο, ομως, δεν μπορεις...
    σωστος!
    πριν λιγες ημερες εφυγε το μικρο...τωρα βλεπω αν θα με κουραζει το μεγαλο εντος πολης και αναλογος θα πραξω

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    γιατι το v-strom δεν παει στην πολη?

    οπως παει ενα παπι εκτος πολης ετσι παει και το ybr...
    και οπως παει ενα οποιοδηποτε αλλο on-off εντος πολης ετσι παει και το στρωμα...

    οι συμβιβασμοι ειναι εκατερωθεν...
    αλλα αν θες να πας σιγα με το μεγαλο, μπορεις, αν θες να πας γρηγορα με το μικρο, ομως, δεν μπορεις...
    Υποτίθεται οτι το πρόβλημμα είναι καταρχάς οικονομικό. Από εκει ξεκινάνε και τελειώνουν ολα και οι συμβιβασμοί πρέπει να γίνουν με βάση αυτό το πρόβλημμα.

    Αν έγραφε "βαρέθηκα και τα δυο μου μηχανάνια, τι να πάρω για να έχω ένα...λεφτά υπάρχουν" θα απαντούσα οπως εσύ.


  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ax1976 Προβολή μηνύματος
    τωρα βλεπω αν θα με κουραζει το μεγαλο εντος πολης και αναλογος θα πραξω
    το μεγάλο θα σε κουράζει αν θες εσύ να σε κουράζει....

    όπερ και σημαίνει οτι αν το δεις οτι δεν σου παρέχει την ευκολία του παπιού μέσα στην πόλη θα σε κουράσει.... αλλά πιο πολύ θα είναι ψυχολογική η κουραση παρά πραγματική....

    αν το οδηγάς υποψιασμένος για την πραγματικότητα, θα τα πας μια χαρά (πάντως έχω δει και μεγαλύτερα/βαρύτερα να τα πηγαίνουν τάπα σε κίνηση)...
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Υποτίθεται οτι το πρόβλημμα είναι καταρχάς οικονομικό. Από εκει ξεκινάνε και τελειώνουν ολα και οι συμβιβασμοί πρέπει να γίνουν με βάση αυτό το πρόβλημμα.

    Αν έγραφε "βαρέθηκα και τα δυο μου μηχανάνια, τι να πάρω για να έχω ένα...λεφτά υπάρχουν" θα απαντούσα οπως εσύ.

    δεν εχεις καταλαβει τον συλλογισμο...
    και δεν εχει νοημα να το συζητησουμε περαιτερω γιατι η κινηση απο το παλικαρι εγινε...και το μικρο πηρε τον μπ0υλο...

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2006
    Μηνύματα
    9
    οικονομία είναι οταν θα εχω ενα και θα ειναι και αυτο που μου κανει για τα παντα
    εχω αλλαξει πολλες μηχανες μεσα σε αυτα τα χρονια και το πιο εναλακτικο ηταν το ax1 250cc....αλλα που να βρεις πλεον κατι παρομοιο αν το ξαναεβγαζαν θα ηταν σιγουρο για μενα

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ax1976 Προβολή μηνύματος
    οικονομία είναι οταν θα εχω ενα και θα ειναι και αυτο που μου κανει για τα παντα
    εχω αλλαξει πολλες μηχανες μεσα σε αυτα τα χρονια και το πιο εναλακτικο ηταν το ax1 250cc....αλλα που να βρεις πλεον κατι παρομοιο αν το ξαναεβγαζαν θα ηταν σιγουρο για μενα
    Τώρα δηλαδή ρε φιλε αλήθεια,σε τι ακριβως δε σε βολευει το Vstrom μέσα στην πόλη;
    Εκτός απο το κοστος έτσι το οποίο δεν είναι τραγικό αλλά οσο να το κανεις είναι μεγαλυτερο απο ενα παπί η το 250 που είχες.

  7. #37
    Η κίνηση έγινε αλλά επειδή θα το διαβάσει και κάποιος άλλος αυτό το θέμα κάποτε, καλό θα είναι να ξέρει οτι τα μικρά μηχανάκια είναι πιο οικονομικά απο τα μεγάλα.

    Τώρα αν υπαρχει έρωτας και συναισθήματα στην μέση τότε και το Fireblade γίνεται οινονομικό, δεν συζητάμε κάν....

  8. #38
    Αν και παρακολουθω συχνα το forum,πρωτη φορα γραφω και σας χαιρετω ταυτοχρονα,γιατι κατι παρομοιο εκανα κι εγω στο παρελθον και το σκυλομετανιωσα.
    Ειχα παρει το v-strom καινουριο το 2006 και περασα μαζι του δυο αξεχαστα χρονια στην Αθηνα και τρια στην Θεσσαλονικη.
    Μηχανη για ολες τις δουλειες....παπακι στην πολη....μηχανη εκτος!!!!!
    Οταν ζοριστικα οικονομικα λογω οικογενειας,γεννητουρια κ.τ.λ.την πουλησα (με βαρια καρδια) και πηρα ενα σκουτερ 250 μεταχειρισμενο(SYM GTSi)με το σκεπτικο της οικονομιας αφου τα ταξιδια περιοριστηκαν εκεινο τον καιρο κατα πολυ.
    Δεν ειδα και καμμια τραγικη διαφορα στα εξοδα,αφου και το στρωμακι μια 5ετια δεν ζητησε τιποτα!!
    Στο ρεζουμε,για να μην μακρυγωρω.....ξενερωσα αφανταστα δυο χρονια με το σκουτερ και κακα τα ψεμματα μια μηχανη υποδιαιστερη,δεν σου προσφερει ουτε την ανεση στην οδηγηση,ουτε την ασφαλεια αλλα και ουτε πολυ μακρια μπορεις να πας.Ασε που μου εβγαλε και κανα δυο προβληματα που δεν ξερω αν θα τα ειχα με το στρομ.
    Αν μπορεις να το κρατησεις φιλε,κρατα το.
    .......οσα ξερει ο νοικοκυρης,δεν τα ξερει ο κοσμος ολος!!!!
    Υ.Γ. εδω και εναμιση χρονο εχω ενα FZS 600 '03 και ηρθα παλι ''στα ισια μου''!!!!!
    Τελευταία τροποποίηση από zygos30; 11/09/2014 στις 12:47.

  9. #39
    Παίζει ρόλο πόσα χιλιόμετρα θα κάνεις. Όσο μεγαλώνουν τα χιλιόμετρα μεγαλώνει και η διαφορά στην τσέπη. Απο ενα σημείο και κάτω οντως δεν υπάρχει διαφορά

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Παίζει ρόλο πόσα χιλιόμετρα θα κάνεις. Όσο μεγαλώνουν τα χιλιόμετρα μεγαλώνει και η διαφορά στην τσέπη. Απο ενα σημείο και κάτω οντως δεν υπάρχει διαφορά
    Σωστο αυτο που λες........αν ολη μερα κοβεις χ.λ.μ. εντος πολης και δεν βγαινεις εκτος,δεν το συζηταμε.....το πουλας και παιρνεις παπι.Πιστευω οτι αν καποιος κανει 4000-6000χλμ το χρονο,μπορει να το ''παλεψει'' και με μεγαλυτερη μηχανη.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Η κίνηση έγινε αλλά επειδή θα το διαβάσει και κάποιος άλλος αυτό το θέμα κάποτε, καλό θα είναι να ξέρει οτι τα μικρά μηχανάκια είναι πιο οικονομικά απο τα μεγάλα.

    και χρειαζεται το forum και εμεις για να του πουμε, κατι τοσο πασιφανες??


    το θεμα (αν το καταλαβες, που δεν το νομιζω..) δεν ειναι ποσο οικονομικα θα μετακινειται ο φιλος...γιατι αν ηταν αυτο θα λεγαμε το αυτονοητο..."παρε ενα ποδηλατο και κοψε τις πολλες βολτες εκτος πολης"...ή ακομα καλυτερα, "μεινε μεσα στο σπιτι και οταν θες να πας καπου, λεωφορειο, μετρο, τρολεϋ κλπ..."

    το θεμα ειναι τι θα θυσιαστει στο βωμο της οικονομικης στενοτητας, τοσο οσο να μην χαθει τo feeling της μεγαλης μηχανης και ο all around χαρακτηρας...

    ο φιλος δεν ειχε hayabusa ουτε καποιο ss που ειναι απαγορευτικα για να κινουνται πολη...
    ειχε ενα ασπαστο, αφθαρτο και δοκιμασμενο on off που μπορει να εχει τον χαρακτηρα του all arounder μια χαρα...

    απο την αλλη, μπορει το ybr να εκαιγε λιγοτερο και αυτο σε συγκεκριμενες συνθηκες και οχι παντα, αλλα δεν θα μπορουσε με κανεναν τροπο να του βγαλει τα λιγο παραπανω γουστα που θα ζητουσε...και δεν εννοω μονο σε γκαζια, αλλα και σε ταξιδια, σε φορτωμα, σε δικαβαλη προσπεραση εντος ή και εκτος πολης κ.ο.κ...

    οπως ειπα, με το μεγαλο μπορεις να πας σιγα αν θες, με το μικρο ΔΕΝ μπορεις να πας γρηγορα οσο και να το θες...

    αρα απο το να γλιτωσει 1-1,5 lt/100km και να ειναι σε μια μιζερη κατασταση, δινει το μικρο, αποθηκευει καποιο χρημα, γλιτωνει την 2η ασφαλεια, τα 2α τελη κυκλοφοριας και την οποια συντηρηση και συνεχιζει με το μεγαλο μεχρι να ορθοποδησει οικονομικα...


    και οπως βλεπεις δεν ειμαι ο μονος που τα λεει αυτα...τα λενε οι περισσοτεροι που ειχαν και εχουν 2 ή και 3 μηχανες και ξερουν απο διαχειριση...


    αντε να δουμε τωρα αν θα το καταλαβεις...

  12. #42
    Βρε Devil's Animal, μην μπερδεύεσαι απο τα επίτηδες "πασιφανή" σχόλια που κάνω. Πολλες φορές πραγματικά νιωθω την ανάγκη να τα λεω γιατί δεν είμαι σίγουρος οτι εννοούνται.

    Στο δια ταύτα. Ενας πλέον άνεργος που δεν την παλεύει οικονομικά ρωτάει σε ενα φόρουμ αν θα δώσει το 600 ή το 125 (ή και τα δύο). Η λογική λεειι να δώσει το 600 ΔΙΟΤΙ έχει:

    1. Πιο ακριβά τέλη
    2. Πιο ακριβή ασφάλεια
    3. Πιο ακριβά σερβις
    4. Πιο ακριβά λαστιχα
    5. Πιο μεγάλη κατανάλωση
    6. Είναι πιο δύσχρηστο μέσα στην πόλη

    Ταυτόχρονα θα έχει μηχανάκι να κάνει την δουλειά του, θα έχει πιο πολλά χρήματα ετοιμα να πάρει αργότερα αυτό που θέλει οταν και ΕΑΝ ορθοποδήσει (γιατί είμαστε και στην Ελλάδα, τπτ δεν ειναι σιγουρο) και στο τέλος μόλις είναι έτοιμος για να πάρει άλλο, πουλάει εγγυημένα το 125 (γιατί όλοι τέτοια ψάχνουν πλέον) και είναι άρχοντας.

    Τώρα εσύ και οι υπολοιποι που του λετε κράτα το μεγάλο, μιλάτε με το συναίσθημα διότι:

    α)θα ζοριστεί στα ταξίδια εκτός πόλης
    β)θα ζοριστεί στα δικάβαλα
    γ)θα είναι τάφος το μοτόρι και δεν θα γουστάρει.

    Αν μιλούσαμε για εμένα θα σου έλεγα εχεις δίκιο και δεν γουστάρω να έχω μηχανή τάφο και να μην της πινω το αίμα. Σωστός; Σωστός!

    Επειδή ομως και η γνώμη μου είναι σωστή και η δική σου, άσε τον αναγνώστη να ζυγίσει όλες τις απόψεις και να αποφασίσει.

    Σημερα ο φίλος μας αποφάσισε και πουλησε το μικρό, αυριο θα το διαβάσει κάποιος άλλος και θα πουλήσει το πιο μεγάλο.

    Γιαυτό είναι το φόρουμ για να ανταλλάσουμε γνώμες και απόψεις.

    Μην χολοσκάς οτι δεν σε κατάλαβα τι θέλεις να πείς. Σε κατάλαβα, απλά δεν συμφωνώ

    Φιλικά πάντα.

  13. #43
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    εάν ξεπερνούσε την κρίσιμη απόφαση αμφισβήτησης της ύπαρξης δεύτερης μοτοσυκλέτας θα παρέδιδε για κανα εξάμηνο της πινακίδες ενός απο τα 2 και εάν τρελαινόταν θα τις έπαιρνε πίσω όποτε γούσταρε αυτός
    το ybr 125 ειναι ένα καθημερινό εργαλέιο με εμφάνιση ψιλορετρό δεν το πουλάς ή το πουλάς για ένα άλλο 125cc
    το strom εάν σου αρέσει είναι μια μηχανή της μεσαίας κατηγορίας με 220κιλά full πολύ νορμάλ για καθημερινή χρήση (ρώτα τους διας πως βολεύονται)..

    το θέμα είναι να μη πανικοβάλλεσαι... κάνε πίσω, πάρε βαθιά ανάσα και πρόσεξε διότι ότι πουλάς (εάν δεν τά έχεις) δεν μπορείς να το αντικαταστήσεις επακριβώς
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #44
    Ωραία... Όταν κάποια στιγμή σοβαρευτείτε, πείτε μου να γελάσω διότι καθημερινά κυκλοφορώ με ένα 1000άρι των 232 κιλών γεμάτο και κάνω 25000 το χρόνο (δεν λέω ότι είναι η μαγική απόσταση, αλλά απέχουν από τις 3 και 4000 που λέγατε προηγουμένως ως τυπική χρήση μοτοσικλέτας) και δεν με έχει δυσκολέψει πουθενά και κυνηγιέται με οτιδήποτε άλλο στο δρόμο συμπεριλαμβανομένου του κέντρου της Αθήνας. Σαφώς και τα 6λ/100 είναι πιο πολλά από τα 2λ/100 που καίει το παπί ή το YBR αλλά μην τρελαθούμε κιόλας για το τι "χρειάζεται" για να κυκλοφορήσεις. Κυκλοφορείς με ότι έχεις.

    Η καραμέλα με την ακριβή συντήρηση των μεγάλων κάποτε πρέπει να τελειώσει. Ναι έχουν διαφορά στα τέλη και στην ασφάλεια και μετά τίποτα ουσιώδες πέραν της βενζίνης σε σχέση με το 125.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Η καραμέλα με την ακριβή συντήρηση των μεγάλων κάποτε πρέπει να τελειώσει. Ναι έχουν διαφορά στα τέλη και στην ασφάλεια και μετά τίποτα ουσιώδες πέραν της βενζίνης σε σχέση με το 125.
    Τα απλά σέρβις έστω πως είναι στην ίδια συχνότητα..και τα μεγάλα ας πούμε για να το κάνουμε πιο εύκολο.
    Ίδιο ποσό θα πληρώσει ένας με το σιμπιεφ 125 για λάδια/φίλτρο/εργασίες ίδιο ποσό κι αυτός με το σιμπιεφ το 1000; Ή μήπως η διαφορά είναι αμελητέα;
    Το ίδιο και στο μεγάλο σέρβις;
    Το ίδιο και στα λάστιχα;
    Αν τα βάλουμε όλες τις διαφορές τιμών μαζί, λάδια-ξύδια/βενζίνες/εργατικά/αναλώσιμα/ασφάλεια/τέλη, μήπως βγαίνει άλλος ένας καλός σημερινός μισθός;
    Μήπως τελικά δεν είναι καραμέλα;

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 11:50
  2. ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ???
    από griso850 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2007, 01:19
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2006, 16:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF