Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: θελω να εχω ενα, αντι δυο μοτο...τι προτείνετε?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2006
    Μηνύματα
    9

    θελω να εχω ενα, αντι δυο μοτο...τι προτείνετε?

    Γεια σας,
    είμαι κάτοχος Yamaha ybr 125 και Suzuki vstrom dl650.
    To μικρο το έχω για εντός πόλης και την μεγάλη για ταξίδια αλλά πλέον είμαι άνεργος και σκέφτομαι να μείνω με ένα μηχανάκι....η σκέψη μου είναι να τα δώσω και τα δυο και προσανατολίζομαι σε κάτι ενδιάμεσο όπως το Honda cb500x γιατί είναι και αρκετά ελαφρύ σε σχέση με την μεγάλη και μπορώ να βγω και εκτός Αθήνας αν χρειαστεί.
    Θα ήθελα τις απόψεις σας και τις γνώμες-προτάσεις σας.

  2. #2
    Αν θες να κανεις και ταξιδια , κρατα το v-strom.
    Αν θες να κυκλοφορείς μονο μέσα στην πόλη ,κράτα το ybr.
    Δεν βλεπω τον λόγο να αγοράσεις νέα μηχανή , ιδιαίτερα άμα εισαι ζορισμένος οικονομικά

  3. #3
    Να συμφωνήσω με τον αποπάνω. Άνεργος και να χρεωθείς έστω και λίγα για άλλο μηχανάκι; Παράλογο μου ακούγεται, αλλά με την τσέπη σου κουμάντο εσύ κάνεις.

    Θα κρατούσα το Vstrom στη θέση σου, γιατί είναι αρκούντως οικονομικό για ένα και μοναδικό μηχανάκι και θα μάθεις να το κυκλοφορείς και στο κέντρο. Δεν είναι και το μεγαλύτερο και βαρύτερο μηχανάκι του κόσμου πιά, να πεις ότι θα σε δυσκολέψει.

  4. #4

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2006
    Μηνύματα
    9
    το μονο κακο ειναι οτι το strom με δυσκολευει μεσα στην πολη και μου πεφτει βαρυ σε σχεση με το cb500x που καβαλησα( οπως και το nc750x) και εχει πολυ πιο ελαφρυα αισθηση και επισης εχει πιο μικρη καταναλωση...αν δωσω και τα δυο δεν εχω μαγαλη διαφορα για το cb500χ αλλα κατι ειδα εδω στο φορουμ για ανακλησεις κτλ...και επισης δεν ξερω το κοστος συντηρησης του...απο παλια που ειχα 2 αχ1 χοντα σε μαυρο και μπλε ημουν πολυ ευχαριστημενος και αυτο ακριβως μου θυμιζει το cb500x. βεβαια ξερω οτι δεν θα εχω τα αλογα του στρομ κρατημα κτλ αλλα σπανια βγαινω απο την πολη πλεον γι αυτο και σκεφτομαι κατι ενδοιαμεσω με την δυνατοτητα οταν χρειαστει να μπορω να κανω και ταξιδι που συνηθως παω κορινθο και ναυπλιο 1-2 φορεσ τον μηνα...εχω προβληματιστει γι αυτο και ζηταω αποψεις...επισης δεν ειμαι κανα τουμπανο να κανω το vstrom σαν ποδηλατο

  6. #6
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Κράτα το στρομ.
    +650

    Για μενα το Strom ειναι κλασεις ανωτερο απο τα διαφορα ξενερωτα CBοειδη.Οχι οτι το Strom ειναι fun bike,αλλα κανεις τα παντα,απο κοντρες μεχρι ταξιδι και απο πολη μεχρι πατημενο χωματοδρομο (θα το ξερεις καλυτερα,σαν κατοχος).

  7. #7
    μείνε όπως είσαι! και το ybr αν δώσεις πόσα θα πάρεις και τι θα τα κάνεις?
    εκτός και αν είσαι ήδη οριακά, δεν σου βγαίνουν οι ασφάλειες και των δύο, και θες να ξεφορτωθείς το ένα... τότε ναι, δώσε το ybr γιατί το vstrom μπορεί να σου βγάλει αποδεδειγμένα 60-80.000 χλμ εντός πόλης με μόνα έξοδα τακάκια λάδια φίλτρα... Θα το συνηθίσεις και εντός πόλης γρήγορα...
    αν πάλι θες οπωσδήποτε να το δώσεις γιατί δεν το βολεύεσαι τότε ΜΗΝ πάρεις cb500x, να προτιμήσεις το απλό nc700-750... αλλά και πάλι για την αγορά του θα φας λεφτά ή θα είσαι μία η άλλη οπότε τί θα έχεις κερδίσει? την ασφάλεια του μικρού???
    καλύτερα να μείνεις όπως είσαι και να παραδώσεις πινακίδες αφού λήξει η ασφάλειά του μικρού. Τακάρισέ το σε μία αυλή, μια αποθήκη, και θα σου ξαναχρησιμεύσει όταν θα ανακάμψεις....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geez996
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    μείνε όπως είσαι! και το ybr αν δώσεις πόσα θα πάρεις και τι θα τα κάνεις?
    εκτός και αν είσαι ήδη οριακά, δεν σου βγαίνουν οι ασφάλειες και των δύο, και θες να ξεφορτωθείς το ένα... τότε ναι, δώσε το ybr γιατί το vstrom μπορεί να σου βγάλει αποδεδειγμένα 60-80.000 χλμ εντός πόλης με μόνα έξοδα τακάκια λάδια φίλτρα... Θα το συνηθίσεις και εντός πόλης γρήγορα...
    αν πάλι θες οπωσδήποτε να το δώσεις γιατί δεν το βολεύεσαι τότε ΜΗΝ πάρεις cb500x, να προτιμήσεις το απλό nc700-750... αλλά και πάλι για την αγορά του θα φας λεφτά ή θα είσαι μία η άλλη οπότε τί θα έχεις κερδίσει? την ασφάλεια του μικρού???
    καλύτερα να μείνεις όπως είσαι και να παραδώσεις πινακίδες αφού λήξει η ασφάλειά του μικρού. Τακάρισέ το σε μία αυλή, μια αποθήκη, και θα σου ξαναχρησιμεύσει όταν θα ανακάμψεις....
    +1.
    Γκομενες και μηχανες , εχουν πικρες και χαρες........

  9. #9
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    μείνε όπως είσαι! και το ybr αν δώσεις πόσα θα πάρεις και τι θα τα κάνεις?
    εκτός και αν είσαι ήδη οριακά, δεν σου βγαίνουν οι ασφάλειες και των δύο, και θες να ξεφορτωθείς το ένα... τότε ναι, δώσε το ybr γιατί το vstrom μπορεί να σου βγάλει αποδεδειγμένα 60-80.000 χλμ εντός πόλης με μόνα έξοδα τακάκια λάδια φίλτρα... Θα το συνηθίσεις και εντός πόλης γρήγορα...
    αν πάλι θες οπωσδήποτε να το δώσεις γιατί δεν το βολεύεσαι τότε ΜΗΝ πάρεις cb500x, να προτιμήσεις το απλό nc700-750... αλλά και πάλι για την αγορά του θα φας λεφτά ή θα είσαι μία η άλλη οπότε τί θα έχεις κερδίσει? την ασφάλεια του μικρού???
    καλύτερα να μείνεις όπως είσαι και να παραδώσεις πινακίδες αφού λήξει η ασφάλειά του μικρού. Τακάρισέ το σε μία αυλή, μια αποθήκη, και θα σου ξαναχρησιμεύσει όταν θα ανακάμψεις....
    +1 και απο μενα!!

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    μείνε όπως είσαι! και το ybr αν δώσεις πόσα θα πάρεις και τι θα τα κάνεις?
    εκτός και αν είσαι ήδη οριακά, δεν σου βγαίνουν οι ασφάλειες και των δύο, και θες να ξεφορτωθείς το ένα... τότε ναι, δώσε το ybr γιατί το vstrom μπορεί να σου βγάλει αποδεδειγμένα 60-80.000 χλμ εντός πόλης με μόνα έξοδα τακάκια λάδια φίλτρα... Θα το συνηθίσεις και εντός πόλης γρήγορα...
    αν πάλι θες οπωσδήποτε να το δώσεις γιατί δεν το βολεύεσαι τότε ΜΗΝ πάρεις cb500x, να προτιμήσεις το απλό nc700-750... αλλά και πάλι για την αγορά του θα φας λεφτά ή θα είσαι μία η άλλη οπότε τί θα έχεις κερδίσει? την ασφάλεια του μικρού???
    καλύτερα να μείνεις όπως είσαι και να παραδώσεις πινακίδες αφού λήξει η ασφάλειά του μικρού. Τακάρισέ το σε μία αυλή, μια αποθήκη, και θα σου ξαναχρησιμεύσει όταν θα ανακάμψεις....
    +1 κι από μένα αν και μπορείς να κάνεις το ανάποδο, να τακάρεις το στρώμα μιας και έχει ακριβότερα ασφάλιστρα κ.λ.π άλλωστε Αθήνα-Κόρινθος-Ναύπλιο δεν είναι παρά μια βόλτα, πλέον, που άνετα την κάνεις και με το μικρό (με τις ανάλογες παραχωρήσεις, βεβαίως).
    Η επιλογή δική σου, δεν αξίζει να δώσεις 2 μηχανάκια για το "ενδιάμεσο" όπως το λες που στην τελική μπορεί να σε αφήσει και δυσαρεστημένο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ετσι οπως τα περιγραφεις εγω καταλαβαινω οτι εχεις κολλησει να παρεις το honda και ψαχνεις δικαιολογια και τροπο
    το vstrom οτι πιο all around ακριβως για καποιον που θελει με ενα να τα κανει ολα
    επισης ειναι καθαρo γιαπωνεζικο σε αντιθεση με το cb500 χαρακτηριστικο που αρχιζει να σπανιζει
    το ybr το ακρον αωτον της οικονομιας και της χρηστικοτητας και εχει ελαχιστα ετησια εξοδα
    εγω θα κραταγα και τα δυο

  12. #12
    Εγώ λέω το ποστακι που λέει οτι το vstrom κάνει για κόντρες να μεταφερθεί στα ανέκδοτα.

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Μεση τιμη πωλησης μεταχειρισμενου YBR 125 στο car 1175 + μεση τιμη μεταχειρισμενου dl 650 4300 ευρω Συνολο 5475 .Αυτες ειναι τιμες εκκινησης.ΒαΛΕ και το παζαρι 15 τοις εκατο κατω εναι 4700. Κοστος καινουργιου CB500X 6700 Θα ΒΑΛΕΙς ΛΟΙΠΟΝ + 2000 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ.

    ΝΟΤ ΒΑD ΓΙΑ ENAΝ ΑΝΕΡΓΟ
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Πουλα και τα δυο, παρε καλο μεταχειρισμενο CBF 500 και θα σου μεινουν και ρεστα...

  15. #15
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Πουλα και τα δυο, παρε ενα καλομεταχειρισμενο er-5 και θα σου μεινουν και πολλλααααααααα ρεστα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 10:50
  2. ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ???
    από griso850 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2007, 00:19
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2006, 15:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF