Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 59 από 59

Θέμα: θελω να εχω ενα, αντι δυο μοτο...τι προτείνετε?

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Τα απλά σέρβις έστω πως είναι στην ίδια συχνότητα..και τα μεγάλα ας πούμε για να το κάνουμε πιο εύκολο.
    Ίδιο ποσό θα πληρώσει ένας με το σιμπιεφ 125 για λάδια/φίλτρο/εργασίες ίδιο ποσό κι αυτός με το σιμπιεφ το 1000; Ή μήπως η διαφορά είναι αμελητέα;
    Το ίδιο και στο μεγάλο σέρβις;
    Το ίδιο και στα λάστιχα;
    Αν τα βάλουμε όλες τις διαφορές τιμών μαζί, λάδια-ξύδια/βενζίνες/εργατικά/αναλώσιμα/ασφάλεια/τέλη, μήπως βγαίνει άλλος ένας καλός σημερινός μισθός;
    Μήπως τελικά δεν είναι καραμέλα;
    Δεν έχεις δίκιο.

    Για το δικό μου, 650 cc το μικρό σέρβις κοστίζει 40 με 50 ευρώ ανάλογα τα λάδια και το μεγάλο 100 με 120 ανάλογα αν αλλάξω φίλτρο ή όχι (τιμές εξουσιοδοτημένων). Πόσα θα δώσεις για το cbf? Αν δώσεις λιγότερα μήπως τα δώσεις περισσότερες φορες για τα ίδια χλμ?

    Τα λάστιχά μου κοστίζουν από 150 έως 220 τα απολύτως ακριβότερα (όχι κινέζικα μόνο επώνυμες μάρκες).

    Τι είναι φθηνότερο δλδ τα τακάκια επειδή δεν έχει διπλά μπροστά?

    Πόσα θα πάρει ο μάστορας για να αλλάξει ρουλεμάν λαιμού στο δικό μου και πόσα σε ένα 125?

    Πόση είναι τέλος πάντως αυτή η διαφορά? Ένας μισθός το χρόνο πάντως δεν είναι.

    Φυσικά βρίσκω να κάνω σερβις και με 317 ευρώ, χωρίς να το ψάξω και πολύ. Δεν είναι αυτή όμως η τιμή. Γιατί με την ίδια λογική και εγώ σου κανω σέρβις στο 125 με 300 ευρώ μόνο.
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Καταλαβαίνω πως το λες. Αλλά εσύ είσαι μια περίπτωση οικονομικού μονοκύλινδρου 660αριου. Σωστά;
    Δεν είσαι 1000άρης τετρακύλινδρος καραμελίτσας.

  3. #48
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνω πως το λες. Αλλά εσύ είσαι μια περίπτωση οικονομικού μονοκύλινδρου 660αριου. Σωστά;
    Δεν είσαι 1000άρης τετρακύλινδρος καραμελίτσας.
    Το μεγάλο 4κύλινδρο έχει κι έξοδα. Αλυσίδες/γρανάζια τα τεντώνει, λάστιχα τα λιώνει, βενζίνη καίει, κλπ.
    Αν είναι Honda, CBF πχ που είπες, τουλάχιστον δεν θελει βαλβίδες μεχρι πολλά χλμ. Καραδοκούν άλλα όμως, τεντωτήρες, ανορθωτές κλπ.

    Το κόστος σε ενα μονοκύλινδρο 650 όπως και να χει είναι τελείως διαφορετικό από ενα 1000 4κύλινδρο, όπως επίσης κι ενός 125 είναι σχεδόν παπιού και πολύ διαφορετικό του 650.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #49
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνω πως το λες. Αλλά εσύ είσαι μια περίπτωση οικονομικού μονοκύλινδρου 660αριου. Σωστά;
    Δεν είσαι 1000άρης τετρακύλινδρος καραμελίτσας.
    Σωστά.

    Οι διαφορές υπάρχουν, αλλά δεν είναι τόσο δραματικές όσο τις έχουμε στο μυαλό μας. Φυσικά ο καθένας, ανάλογα με την οικονομική του δυνατότητα βλέπει υπο διαφορετική οπτική γωνία αυτές τις διαφορές.
    Sent from me using a computer.

  5. #50
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το μεγάλο 4κύλινδρο έχει κι έξοδα. Αλυσίδες/γρανάζια τα τεντώνει, λάστιχα τα λιώνει, βενζίνη καίει, κλπ.
    Αν είναι Honda, CBF πχ που είπες, τουλάχιστον δεν θελει βαλβίδες μεχρι πολλά χλμ. Καραδοκούν άλλα όμως, τεντωτήρες, ανορθωτές κλπ.

    Το κόστος σε ενα μονοκύλινδρο 650 όπως και να χει είναι τελείως διαφορετικό από ενα 1000 4κύλινδρο, όπως επίσης κι ενός 125 είναι σχεδόν παπιού και πολύ διαφορετικό του 650.
    Σιγά τη δραματική διαφορά ενός fmx xt xtz με ένα ybr αν και τα δύο τα οδηγείς νορμάλ χωρίς ταρζανιές, απλά σαν μέσο μεταφοράς. Κοντεύω τα 40.000 χλμ με ελλιπέστατη συντήρηση στην ίδια αλυσίδα και αν θέλω μπορώ να πετάξω τα λάστιχα λόγο παλαιότητας πριν τα λιώσω με πάρα πολλά χλμ επάνω τους. Φυσικά μπορώ να τεντώσω την αλυσίδα μου και να φάω τα λαστιχά μου μέχρι το ybr να ζεστάνει τον κινητήρα του, αλλά αν ζορίζομαι οικονομικά πρέπει να είμαι μλκς για να το κάνω μόνο και μόνο επειδή μπορώ. (έχει πάρα πολύ δύναμη το χτζ τα είπαμε, μη τα ξαναλέμε )
    Sent from me using a computer.

  6. #51
    με βαρύ χέρι έχουν διαφορά.

    σε χρήση commuting δεν έχει ΤΟΣΗ διαφορά.

  7. #52
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    με βαρύ χέρι έχουν διαφορά.

    σε χρήση commuting δεν έχει ΤΟΣΗ διαφορά.
    είναι χοντρικά το ένα τρίτο του κόστους χρήσης Γιάννη
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #53
    Εγω βλεπω οτι πανω κατω,λιγο πολυ ολοι το ιδιο λεμε και συμφωνουμε ''διαφωνωντας''.Απο τη στιγμη που μπορει καποιος να συντηρησει ενα cbf500 μπορει και ενα v-strom 650 και αν καπου ζοριζεται αλλα το γουσταρει,θα ''κοψει'' απο κατι αλλο και θα το κρατησει.
    Μαλλον το πιο σωστο το ειπε καποιος στην αρχη της κουβεντας.Οτι δηλ. ο φιλος ψαχνει περισσοτερο για αφορμη ή δικαιολογια για να αλλαξει μηχανη.
    Τελευταία τροποποίηση από zygos30; 11/09/2014 στις 23:04.

  9. #54
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    είναι χοντρικά το ένα τρίτο του κόστους χρήσης Γιάννη
    Το 1/3 του κόστους για το 1/8 των κυβικών του 1000. Έχει δίκιο ο Γιάννης δε συμφέρει!
    Sent from me using a computer.

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    είναι χοντρικά το ένα τρίτο του κόστους χρήσης Γιάννη
    Σε σχέση με παπί; Σίγουρα. Σε σχέση με μοτοσικλετάκι τύπου YBR;
    Τεσπα, δεν είχα ποτέ, απλά δεν μου φαίνεται τόσο φτηνό. Όχι σε βενζίνες, στα λοιπά λέω.


    A και προσθήκη, δεν μιλάω για συνεργείο "χρεώνω όσα μου λείπουν ανάλογα με το μηχανάκι"...
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 12/09/2014 στις 00:01.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    παιδια μην συγκρινετε τα μοτοσυκλετακια σε οικονομια με τις μηχανες...ειναι ατοπο...
    ναι μπορεις να "κερδισεις" πολλα...οταν μ'ενα cbf125 δινεις 21€ και κανεις 610χλμ, τουτεστιν 1€=29χλμ...ασφαλεια με οδικη 90€ τον χρονο...1lt ορυκτελαιο κοστους 7,5€ καθε 2000χλμ, και δεν εχει και φιλτρο ν'αλλαξεις...ε, ενταξει θα κερδισεις...
    ή μηπως θ'αλλαζεις λαστιχα και αλυσιδογραναζα καθε χρονο ή διχρονο επειδη τα τρωει απ'την πολλη δυναμη?

    πες οτι γλιτωνεις και 100 ή και 200 ή και 500 ευρω τον χρονο, το θεμα ειναι τι χανεις απο οδηγηση και απο αισθηση...

    σιγουρα αυτα τα 500 ειναι λεφτα για καποιον που δεν εχει εσοδα, αλλα αν εχεις 2 μηχανες και θες να την παλεψεις ΚΑΙ ψυχολογικα, περα απο οικονομικα, επιλεγεις να δωσεις το μικρο...

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    παιδια μην συγκρινετε τα μοτοσυκλετακια σε οικονομια με τις μηχανες...ειναι ατοπο...
    ναι μπορεις να "κερδισεις" πολλα...οταν μ'ενα cbf125 δινεις 21€ και κανεις 610χλμ, τουτεστιν 1€=29χλμ...ασφαλεια με οδικη 90€ τον χρονο...1lt ορυκτελαιο κοστους 7,5€ καθε 2000χλμ, και δεν εχει και φιλτρο ν'αλλαξεις...ε, ενταξει θα κερδισεις...
    ή μηπως θ'αλλαζεις λαστιχα και αλυσιδογραναζα καθε χρονο ή διχρονο επειδη τα τρωει απ'την πολλη δυναμη?

    πες οτι γλιτωνεις και 100 ή και 200 ή και 500 ευρω τον χρονο, το θεμα ειναι τι χανεις απο οδηγηση και απο αισθηση...

    σιγουρα αυτα τα 500 ειναι λεφτα για καποιον που δεν εχει εσοδα, αλλα αν εχεις 2 μηχανες και θες να την παλεψεις ΚΑΙ ψυχολογικα, περα απο οικονομικα, επιλεγεις να δωσεις το μικρο...
    συμφωνω απολυτα.

    Αν δεν εχεις λεφτα να συντηρησεις διτροχο παρε ΜεσαΜαζικηςΜεταφορας (ΚαιΤαλαιπωριας).

    Αμα βεβαια δε σε βολευουν τα μεσα και εισαι τσιμα τσιμα για παπακι-μοτοσυκλετακι τοτε ειναι μονοδρομος τα 125αρια
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ax1976 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας,
    είμαι κάτοχος Yamaha ybr 125 και Suzuki vstrom dl650.
    To μικρο το έχω για εντός πόλης και την μεγάλη για ταξίδια αλλά πλέον είμαι άνεργος και σκέφτομαι να μείνω με ένα μηχανάκι....η σκέψη μου είναι να τα δώσω και τα δυο και προσανατολίζομαι σε κάτι ενδιάμεσο όπως το Honda cb500x γιατί είναι και αρκετά ελαφρύ σε σχέση με την μεγάλη και μπορώ να βγω και εκτός Αθήνας αν χρειαστεί.
    Θα ήθελα τις απόψεις σας και τις γνώμες-προτάσεις σας.
    Νομιζω οτι ξεφευγουμε και συγκρινουμε παπια με 1000ss!!!!!!
    Η κουβεντα ξεκινησε αν θα πρεπει ο φιλος να πουλησει τις δυο μηχανες που εχει,για να αγορασει μια αλλη ''ενδιαμεση'' οπως λεει.Το μικρο το πουλησε ηδη,αρα η συγκριση πρεπει να γινει μεταξυ Honda cb500x και v-strom 650.Δεν πιστευω οτι υπαρχει διαφορα στο κοστος συντηρησης μεταξυ των δυο.
    Φιλικα!!

  14. #59
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2006
    Μηνύματα
    9
    Όντως η μια κίνηση έγινε πλέον οπότε δεν γίνεται να αλλάξει αυτό, το κόστος είναι ισόποσο από ότι ρώτησα και έμαθα στο δικό μου και το χοντα. Αν τα πράγματα ήταν αλλιώς θα είχα ένα αμάξι για εκτός πόλης και ένα παπί για την πόλη (κλασσική ελληνική συνταγή) αλλά προτιμώ να έχω μόνο μότο για πολλούς λόγους.
    Η βασική σκέψη και η ανάρτηση του νήματος είναι μήπως να έχω κάτι πιο ευέλικτο-ενδιάμεσο? η κρατάω το στρομ αλλιώς.
    Ο βασικός προβληματισμός μου είναι ότι με δυσκολεύει το βάρος του, την συντήρηση μπορώ να την αναλάβω γιατί και με το μικρο έκανα τόσα πολλά χλμ ώστε έκανα συχνά σέρβις. Το καλό είναι ότι πάντα τα έχω σε άψογη κατάσταση οπότε δίνονται αμέσως.
    Σε 250cc η γκάμα είναι μικρή και ο λόγος τιμής- κυβικών 250-650cc έχει απόσταση μικρή.
    Όλοι έχετε τα δίκια σας από αυτά που λέτε αλλά εμένα η ανάγκη μου είναι κάτι μεσαίο και εύχρηστο που θα είναι και αυτό που θα κρατήσω γενικά από εδώ και πέρα.

    Ίσως σας μπερδεύω και εγώ αλλά προσπαθώ να βγάλω άκρη και να μην κάνω καμιά μπαρούφα

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 10:50
  2. ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ???
    από griso850 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2007, 00:19
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2006, 15:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF