Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Κομμένο υποπλαίσιο σε παπί

  1. #1
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722

    Κομμένο υποπλαίσιο σε παπί

    Εδω και λίγο καιρό είμαι σε αναζήτηση φτηνής πάπιας για φτηνή μετακίνηση μιας και το Capo για καθημερινή χρήση σε βενζίνες και αναλώσιμα λόγω χιλιομέτρων πονάει.
    Μιλώντας προχτές στο Skype με εναν θείο μου μηχανόβιο μέχρι το κόκκαλο που όμως μετακόμισε πάλι Ολλανδία μετά απο 10 χρόνια παραμονής στην Ελλάδα μου είπε να μου
    χαρίσει το δικό του παπί που κάθεται άπραγο σε μια αποθήκη εδώ. Το παπί όμως είναι ενας κινέζος μάρκας Wuyang Smash-X 125cc και το είχε κάπου 2-3 χρόνια προτού φύγει.
    Σαν κινητήρας μου υπόσχεται οτι είναι αρκετά; καλό για τα κινέζικα δεδομένα του και αυτό το επιβεβαίωσε μια αναζήτηση στο internet όπου βρήκα οτι φτιάχνει και παπιά για την HONDA
    η εν λόγω εταιρία. Τεσπα στο θέμα μας. Μου είπε τι συμμαζέματα θέλει μιας και είναι παρατημενο 2 χρόνια τώρα και το βασικό του θέμα είναι οτι είχε βάλει βαλίτσα πίσω με σχάρα χωρίς
    αντιρίδες και του έκοψε το υποπλαίσιο εκεί που στηρίζεται η σχάρα μιας και το φόρτωσε με πολύ βάρος προφανώς. Το έχει δέσει με κάτι τσέρκια είδα και έχει βάλει αντιρίδες πια και μου είπε οτι
    είναι ΟΚ τώρα. Εγώ πήγα να το δώ αλλά δεν έχω κλειδιά για ανοίξω την σελα να δώ τι έχει κάνει. Σε αυτό το σημείο που σας αναφέρω λογικά έχει κάπου 10 εκατοστά κομμένο υποπλαίσιο
    και θα ήθελα να μάθω αν ξέρει καποιος αν παίζει να κολληθεί χωρίς να γίνει σώβρακο το μηχανάκι. Γιατι αν δεν παίζει δε νομίσω ουτε καν ΚΤΕΟ να μου το περάσουν που θέλει οπότε και δεν
    αξίζει να ασχοληθώ και να ξοδέψω ούτε τα 200€ περίπου που θα θέλει για μεταβίβαση-ασφάλεια- ΚΤΕΟ - Service κλπ.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Άνοιξε σέλα και βγάλε φώτο
    Νομίζω ότι φτιάχνεται

  3. #3

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    ...Το παπί όμως είναι ενας κινέζος μάρκας Wuyang Smash-X 125cc και το είχε κάπου 2-3 χρόνια προτού φύγει.
    Σαν κινητήρας μου υπόσχεται οτι είναι αρκετά; καλό για τα κινέζικα δεδομένα του και αυτό το επιβεβαίωσε μια αναζήτηση στο internet όπου βρήκα οτι φτιάχνει και παπιά για την HONDA
    η εν λόγω εταιρία
    ...
    Πιπέρι...

  5. #5
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Οταν με το καλο βρώ τα κλειδιά αν μπορώ να το κολλήσω που μπορώ να πάω ρε παιδιά? Στον μάστορα της γειτονίας ή υπάρχει κάποιος πιο εξειδικευμένος? Για τον μάστορα που πάω το Aprilia το αποκλείω μιας και είναι πολύ μακριά αν και είναι φοβερός στον χώρο του.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    αν δεν βρεις το κλειδι
    μπορεις αφαιρωντας το εσωτερικο φτερακι να δεις τον μηχανισμο
    και τραβωντας τον μηχανισμο να την ανοιξεις(εχω ανοιξει αρκετα ψαχνωντας νουμερα πλαισιου,καπως ετσι ειναι τα περισοτερα συγχρονα παπια)

  7. #7
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    αν δεν βρεις το κλειδι
    μπορεις αφαιρωντας το εσωτερικο φτερακι να δεις τον μηχανισμο
    και τραβωντας τον μηχανισμο να την ανοιξεις(εχω ανοιξει αρκετα ψαχνωντας νουμερα πλαισιου,καπως ετσι ειναι τα περισοτερα συγχρονα παπια)
    Σωστά, τράβα έξω την κλειδαριά και ......βάλτου δαχτυλάκι!

  8. #8
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Να κάνω μια ενημέρωση μιας που βρήκα το θέμα. Το παπί έγινε σώβρακο και κολλήθηκε και μάλιστα εύκολα μιας και είχε σπάσει στις κολλήσεις. Βάφτηκε κιόλας και έγινε μια χαρά.
    Αρχίζουν και κάποια ερωτήματα μιας και είμαι άσχετος με παπιά. Το παπί είναι αντιγραφή innova και είναι 125 κυβικά(ανάθεμα αν είναι και 100 αλλά έτσι γράφει). Το πήγα σε μάστορα μιας και ήταν σε ακινησία 1.5 χρόνο και το φτιάξαμε κλπ κλπ. Εδώ και 1 εβδομάδα το κυκλοφορώ και έχει το εξής θέμα. Η πρώτη είναι μόνο για να ξεκινάει και τίποτα άλλο.Θέλει αμέσως αλλαγή σε 2α το ακημένο. Με 2α ακούγεται σαν μπουκωμένο λίγο. Η 3η και η 4η είναι μια χαρά και με ούριο άνεμο πιάνει τα 100 αλλά δεν θέλω να το ζορίζω μιας και το θέλω για καθημερινή μετακίνηση για να μην χρησιμοποιώ το Caponord.
    Υποψιάζομαι οτι ο μάστορας που το πήγα(δεν το δέχονταν σε 2 καλά που ήξερα μιας και ήταν κινέζικο) ήταν λίγο κατσαπλιάς και δεν πρέπει να έκανε σωστή ρύθμιση καρμπιρατέρ μιας και εκτός του μπουκώματος της 2ας το τσοκ,δεν κάνει τίποτα είτε ανοιχτό είτε κλειστό.
    Θα ήθελα να μου πείτε αν θα ήταν καλό να κάνω αλλαγή στο καρμπιρατέρ και να βάλω μεγαλύτερο(αλήθεια πως βλέπω τι καρμπιρατέρ έχει??) η να κοιτάξω να ρυθμίσω το υπάρχον(μια βοήθεια στο πώς γίνεται θα την ήθελα). Η να περιμένω μέχρι να παραδώσει πνεύμα ο κινητήρας και να τον αλλάξω με εναν lifan και εγώ κάποια στιγμή. Αλλά έχει μόνο 15.000 χλμ το καημένο μόνο οπότε κρίμα είναι.
    Η εξάτμιση είναι αρκετά σκουριασμένη απο έξω και έλεγα να την αλλάξω με μια Apido πχ που είναι φτηνή για καλύτερα αποτελέσματα αναπνοής και μόνο της πάπιας.
    Τι γρανάζια προτείνετε να βάλω(μεγέθη εννοώ) για να έχω μια ισορροπημένη απόδοση εντός πόλης και 10 χιλιομέτρων εθνικής 1-2 φορές την εβδομάδα με μέγιστο ταχύτητας τα 80-90 χλμ μιας και δεν θέλω να ζορίσω τον κινέζο με τίποτα για να μην μου μείνει στα χέρια?
    Πέρα απο αυτά το παπί είναι πολύ καλό για αυτό που το θέλω και το μόνο που θα αλλαχτεί είναι μια σέλα γιατί αυτή που έχει πάνω είναι άνετη αλλά γλιστράει και δεν βολεύει. Βασικά το περίμενα πιο άθλιο αλλά δεν είναι και μάλιστα έχει πολύ καλές αναρτήσεις(είχε βάλει και YSS ο θείος που μου το χάρισε)και πιο χοντρό λαδάκι μπροστά και απο φρένα είναι πάλι μια χαρά για τα δεδομένα της κατηγορίας μιας και πιάνουν μια χαρά χωρίς να μαγκώνουν.
    Τελευταία τροποποίηση από paramedic; 30/10/2014 στις 12:26.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Αστο οπως ειναι να δεις αν θα αντεξει το μοτερ....

    αν οχι μοτερ κομπλε λιφαν με 200€ με το καρμπ και εισαι οκ.

    Δεν φταει ο μαστορας για το τσοκ του καρμπ...τα κινεζικα δεν ρυθμιζονται με τιποτα λεμε...το φτιαχνεις στις 5μμ και 5.02 εχει ξερυθμιστει...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Αστο οπως ειναι να δεις αν θα αντεξει το μοτερ....

    αν οχι μοτερ κομπλε λιφαν με 200€ με το καρμπ και εισαι οκ.

    Δεν φταει ο μαστορας για το τσοκ του καρμπ...τα κινεζικα δεν ρυθμιζονται με τιποτα λεμε...το φτιαχνεις στις 5μμ και 5.02 εχει ξερυθμιστει...
    Mε τιποτα λεμε,ότι και αλλαξεις καπου θα μπερδευουν θα καινε κλπ.Ενας τροπος να δεις αν είναι ρυθμισμενο,είναι το χρωμα του μπουζι,μακαρι να βρεις ακρη.Βαλε ένα δοντι μεγαλυτερο για αρχη μπροστα.Μην βαζεις λεφτα σε αυτό το παπι,οσο μπορεις και το μοτερ να αλλαξεις (παλι με Κινεζικο δηλαδή) θα χαλαει αλλου.

  11. #11
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Βάλτου λιφάν πάνω κομπλέ με ηλεκτρονικές καρμπυρατέρ και λοιπά. πιο φθηνά θα έρθει απο το να ρίχνεις λεφτά στο κινέζικο.
    Τα ίδια έκανα και εγώ με το κινέζικο που είχα αντιγραφή innova....
    Καρμπυρατέρ αν θες βάλε ενα της Shark 18άρι για παπί.... Φθηνό και αξιόπιστο... Η ρύθμιση σε τέτοια συνήθως είναι 3.5 στροφές ξεβίδωμα αφού το βιδώσεις τέρμα.
    Αλλά για το μοτέρ μην δώσεις ούτε ευρώ. Δεν αξίζει, στο λεω απο 1ο χέρι.

  12. #12
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Ναι ρε σείς εννοείται οτι ΔΕΝ έχω σκοπό να δώσω χρήμα για ενα κινέζικο. Αν δεν μου το χάριζαν ούτε που θα το σκεφτόμουν φυσικά. Ηδη έδωσα για ΚΤΕΟ-Ασφάλεια-Μεταβίβαση και την επισκευή και ψιλοστράβωσα αλλά θα κάνω γρήγορα απόσβεση με τις βενζίνες μιας και απο 30€ την εβδομάδα θα πάω στα 8€ περίπου χωρίς να υπολογίζω τα ποσά για τα αναλώσιμα που θέλει το Caponord.
    Θα το δώ λίγο ακόμα πως θα πάει και ίσως βάλω ενα καρμπιρατέρ επάνω να δώ αν θα αλλάξει κάτι. Φαντάζομαι οτι δεν χρειάζεται να πάω σε μάστορα να μου το βάλει ε? Φίλτρο έχει ενα σφουγγάρι πλενόμενο. Θα αφήσω το ίδιο ή να φάλω μια φιλτροχοάνη να αναπνέυσει καλύτερα? Και αν ναι τι προτείνεται πάντα με γνώμονα το χαμηλό κόστος. Για την εξάτμιση τι γνωμη έχετε? Δεν θέλω θόρυβο στα 34 μου φυσικά απλά να μην σπάσει η σκουριασμένη φοβάμαι και μιας αυτές οι Apido είναι στα 40-45€ σκέφτηκα να βάλω μια τέτοια.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Υπαρχει και με 20ε σαν την μαμα,ΑΝ σπασει αλλαξε την,αυτο σου εγραψα παραπανω,κρατα τα αλλα 20ε για καποιο αλλο.

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Λοιπόν ψάξε κανένα καρμπ ταιβανεζικο, αντέχουν και ρυθμίζονται, αυτά τα σαρκ είναι για κάγκουρες
    Εξάτμιση κοιτα και την ΝΟΒΙ
    Την έβαλα σε παρόμοιο παπί του ανηψιου μου τρι- οβάλ

  15. #15
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    To σκεπτικό μου για το εν λόγω παπί είναι να κάνω οτι γίνεται για να μου κάνει την δουλειά που θέλω δηλαδή να πηγαινοέρχομαι στην δουλειά μου. Τουτέστιν 15χλμ πήγαινε, 15χλμ έλα με χαλαρούς ρυθμούς του στυλ 40-50 και τελική 70-80 το ανώτερο σε μια ευθεία στο ολυμπιακο χωριό για 2 χλμ. Αρα οτι θα γίνει θα γίνει με το σκεπτικό οτι το κάνω μόνο και μόνο για να τσουλάει με ασφάλεια και φτηνά. Η εξάτμιση θα αλλάξει αν γίνει επικίνδυνη. Αν δω περαιτέρω σημάδια κακής κατάστασης θα αλλάξει. Απλά έλεγα μήπως η σκουριασμένη δεν αφήνει το παπί να αναπνεύσει καλά και το μπουκώνει. Όπως και το καρμπιρατερ που ακόμα και το ρελαντί είναι ρυθμισμένο χαμηλά και δεν ξέρω αν φταίει οτι είναι κινέζικο όπως λέτε η ο μάστορας που το άφησε έτσι. Πάντως γενικά ενω το περίμενα να σκορπίσει στα πρώτα 10 χλμ διαβάζοντας όλα αυτά για τα κινέζικα με διέψευσε ευχάριστα μιας και μετά απο 1 εβδομάδα χρήσης και 350χλμ είναι ακλόνητο χεχε. Μέχρι και στο βουνό πήγα σε ένα υσηχαστήριο δίπλα σε ένα μοναστήρι που έχω βρεί και πάω όλα μου τα μηχανάκια την πρώτη ημέρα που τα αγοράζω(1 δεν πήγα και με αυτό με τράκαραν οπότε ΝΑΙ είμαι προληπτικός πια) για βόλτα και καλη τύχη πια.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με αναρτησεις σε παπι!!
    από GTZ750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 06:27
  2. ΛΑΔΙ ΣΕ ΠΑΠΙ Kawsaki Kaze-r
    από PLAN στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2008, 12:59
  3. Φώτα αλάρμ σε παπί;
    από anf125 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 10:45
  4. μετατροπη σε παπι
    από DrAvEnStOrM στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 14:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF