Σελίδα 10 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 222

Θέμα: Kατανάλωση 990/950 (Την γνώμη σας σε πρωτάρη)

  1. #136
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    το 950 αμα πηγαινει μεχρι 5000 στροφες τουτεστιν στην περιοχη τως 135-140χλμ τη 250αρα την εχει στο νερο.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  2. #137
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    το 950 αμα πηγαινει μεχρι 5000 στροφες τουτεστιν στην περιοχη τως 135-140χλμ τη 250αρα την εχει στο νερο.
    Ναι....ΟΚ....αλλά....
    Ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος KTM950/990ΑDV-SMT-SM-SDuke ,έχοντας προ-αποφασίσει ότι θα βάλει αγκαθωτό σύρμα στο δεξί γκρίπ ,για να κάνει οικονομία στη βενζίνη...;;;;;;;;;;;;;

    ΑΝ-->για να έχει το 950 μια ανεκτή κατανάλωση θα πρέπει να το πηγαίνεις μόνιμα σα να πηγαίνεις εκδρομή με το ΒεΣτρώμΚλούμπ ...
    τότε για ποιο λόγο να μην πάρεις εξ'αρχής ΒεΣτρώμ ,που υπό τις ίδιες συνθήκες θα σου κάψει 40% λιγότερο;;;;;;;;;

    Το ΚΤΜ θα το πάρεις για να ζήσεις τις έντονες συγκινήσεις που θα σου προσφέρει το συνολικό "πολεμικό" στήσιμό του ,ολούθε.
    Θα το πάρεις για να σου βγάλει τον "αγωνιστικό" σου εαυτό ,ακόμα κ στην καθημερινή σου διαδρομή για την δουλειά σου.
    Θα το πάρεις για να σε ψυχοθεραπεύει διά της μεθόδου του τεράστιου χαμόγελου που θα σου βγάζει.
    Αν είσαι ο τύπος που γουστάρει να ζήσει τέτοιες φάσεις...

    Το ΚΤΜ είναι καυτό σ'αυτά που σου δίνει ,αλλά εξ'ίσου καυτό κ στο κόστος που απαιτεί για να στα δώσει.(με εξαίρεση πλέον το κόστος απόκτησης)
    Αν δεν αντέχεις τη "φωτιά" του κόστους χρήσης του ,τότε καλύτερα να κοιτάξεις απ'ευθείας για κάτι πιο χλιαρό ,που να το αντέχεις.





    ΥΓ.1. Το 2ο ενικό δεν αφορά συγκεκριμένο πρόσωπο ,αλλά τον όποιον ψάχνει απαντήσεις ,ακόμα κι εμένα.
    ΥΓ.2. Είχα ADV950 & SM950 ,και ομολογώ ότι είναι μακράν τα πιο Fun2Ride 2κυκλα που'χα κάτω από τα πόδια μου.
    Συνειδητά δεν τα'χω πλέον ,γιατί δεν ήμουν διατεθειμένος να θυσιάσω τις μισές ,από τις ήδη μειωμένες βόλτες μου ,λόγω του υψηλού κόστους χρήσης/συντήρησής του ,σε σχέση πάντα με τα σημερινά οικονομικά μου δεδομένα.
    Αν αύριο αυτά τα δεδομένα άλλαζαν προς τα πάνω ,πάλι ΚΤΜ θα έπαιρνα.


    Και
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  3. #138
    Αυτά τα ΥΓ είναι που πονάνε

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Ποιος μίλησε για αγκαθωτό σύρμα στο δεξί...???

    Έγραψα,
    Γενικά κάνω τόση συζήτηση για την κατανάλωση γιατί θεωρώ πως για να εξελιχθώ σαν οδηγός χρειάζομαι πολλά χιλιόμετρα σε διαφορετικά τερέν στα χέρια μου, οπότε είναι σημαντικό σε νορμάλ οδήγηση 120-130χλμ/ώρα η μηχανή να έχει νορμάλ κατανάλωση....
    Τώρα άμα την δουλεύω στα κόκκινα ας καίει όσο θέλει!!!!

    Γιατί όπως λές, << γιατί δεν ήμουν διατεθειμένος να θυσιάσω τις μισές ,από τις ήδη μειωμένες βόλτες μου ,λόγω του υψηλού κόστους χρήσης/συντήρησής του ,σε σχέση πάντα με τα σημερινά οικονομικά μου δεδομένα.>>

    Αυτός είναι ο λόγος που στράφηκα στο 640 adventure και στο 690 enduro r.

    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  5. #140
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    [QUOTE=el-Gatto;2508795]Ναι....ΟΚ....αλλά....
    Ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος KTM950/990ΑDV-SMT-SM-SDuke ,έχοντας προ-αποφασίσει ότι θα βάλει αγκαθωτό σύρμα στο δεξί γκρίπ ,για να κάνει οικονομία στη βενζίνη...;;;;;;;;;;;;;

    ΑΝ-->για να έχει το 950 μια ανεκτή κατανάλωση θα πρέπει να το πηγαίνεις μόνιμα σα να πηγαίνεις εκδρομή με το ΒεΣτρώμΚλούμπ ...
    τότε για ποιο λόγο να μην πάρεις εξ'αρχής ΒεΣτρώμ ,που υπό τις ίδιες συνθήκες θα σου κάψει 40% λιγότερο;;;;;;;;;

    Το ΚΤΜ θα το πάρεις για να ζήσεις τις έντονες συγκινήσεις που θα σου προσφέρει το συνολικό "πολεμικό" στήσιμό του ,ολούθε.
    Θα το πάρεις για να σου βγάλει τον "αγωνιστικό" σου εαυτό ,ακόμα κ στην καθημερινή σου διαδρομή για την δουλειά σου.
    Θα το πάρεις για να σε ψυχοθεραπεύει διά της μεθόδου του τεράστιου χαμόγελου που θα σου βγάζει.
    Αν είσαι ο τύπος που γουστάρει να ζήσει τέτοιες φάσεις...

    Το ΚΤΜ είναι καυτό σ'αυτά που σου δίνει ,αλλά εξ'ίσου καυτό κ στο κόστος που απαιτεί για να στα δώσει.(με εξαίρεση πλέον το κόστος απόκτησης)
    Αν δεν αντέχεις τη "φωτιά" του κόστους χρήσης του ,τότε καλύτερα να κοιτάξεις απ'ευθείας για κάτι πιο χλιαρό ,που να το αντέχεις.





    ΥΓ.1. Το 2ο ενικό δεν αφορά συγκεκριμένο πρόσωπο ,αλλά τον όποιον ψάχνει απαντήσεις ,ακόμα κι εμένα.
    ΥΓ.2. Είχα ADV950 & SM950 ,και ομολογώ ότι είναι μακράν τα πιο Fun2Ride 2κυκλα που'χα κάτω από τα πόδια μου.
    Συνειδητά δεν τα'χω πλέον ,γιατί δεν ήμουν διατεθειμένος να θυσιάσω τις μισές ,από τις ήδη μειωμένες βόλτες μου ,λόγω του υψηλού κόστους χρήσης/συντήρησής του ,σε σχέση πάντα με τα σημερινά οικονομικά μου δεδομένα.
    Αν αύριο αυτά τα δεδομένα άλλαζαν προς τα πάνω ,πάλι ΚΤΜ θα έπαιρνα.


    Και [/QU
    Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα,σαν πρώην κάτοχος 2 ADV ¨αναγκάστηκα¨να τα δώσω

  6. #141
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KaTaNaS Προβολή μηνύματος
    to 640 εχει 5-6 λιτρα κατανάλωση... πολλούς κραδασμούς σε ταξίδια, και αναγκαστική αποφυγή σταθερού γκαζιού σε ταξίδια λόγω μονοκύλινδρου. Κατα τα άλλα είναι μηχανάκι πειρασμός, και σκαρφαλώνει παντου! Καύλα και οικονομία πάντως είναι κακός συνδιασμός...

    Αν θες με το συγκεκριμένο να μάθεις να οδηγείς, τότε κάνε μόνο χώμα, οπότε και λιγότερα χλμ θα γράφεις και με λιγότερα γκάζια, οπότε και οικονομικότερα.
    Έτσι ακριβώς...θα πρόσθετα σέλα σανίδα, καλές αναρτήσεις, μια χαρά στο φόρτωμα και ψηλό, πολύ ψηλό..., κατσίκι, αν είσαι κάτω από 1.80 την πτώση σε επιτόπια μανούβρα την έχεις στο τσεπάκι αργά ή γρήγορα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  7. #142
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    εγω προσπαθω να καταλαβω που κολαει η οβιδα στο avatar του φιλου.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  8. #143
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    εγω προσπαθω να καταλαβω που κολαει η οβιδα στο avatar του φιλου.

  9. #144
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    εγω προσπαθω να καταλαβω που κολαει η οβιδα στο avatar του φιλου.
    Πέρασα 4μήνες μαζί της... και σύντομα θα περάσω άλλους 8 αν όλα πάνε καλά (για εμένα)...

    υ.γ. για αποφυγή παρεξηγήσεων η απεικονιζόμενη είναι από wiki.
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  10. #145
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Φιλε μου να σου δώσω μια συμβουλή; αντιλαμβανομαι οτι εισαι φρεσκος οδηγός...
    Πάρε ένα μέτριο μηχανάκι στην μέτρια κατηγορία 600-650 με μετριες καταναλώσεις και μέτριες συγκινήσεις αλλα με ασφάλεια

    Μόνο έτσι θα ζήσεις πραγματικα τα χιλιόμετρα που θές και όχι οτι θελει το μηχανάκι σου!

    Ο μέσος όρος αναβατών έκανε τα χιλιομετρα αυτα που λες με τα ακυρότερα μηχανάκια. Τα πιο χλιαρά. Αν το αντέχει η τσεπη σου ομως παρε οτι γουσταρει το μάτι κ μην κοιτας παραπάνω.
    Ban 'em all

  11. #146
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου να σου δώσω μια συμβουλή; αντιλαμβανομαι οτι εισαι φρεσκος οδηγός...
    Πάρε ένα μέτριο μηχανάκι στην μέτρια κατηγορία 600-650 με μετριες καταναλώσεις και μέτριες συγκινήσεις αλλα με ασφάλεια

    Μόνο έτσι θα ζήσεις πραγματικα τα χιλιόμετρα που θές και όχι οτι θελει το μηχανάκι σου!

    Ο μέσος όρος αναβατών έκανε τα χιλιομετρα αυτα που λες με τα ακυρότερα μηχανάκια. Τα πιο χλιαρά. Αν το αντέχει η τσεπη σου ομως παρε οτι γουσταρει το μάτι κ μην κοιτας παραπάνω.
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  12. #147
    Παρακολουθώ στενά το θέμα.
    Είσαι προβληματισμένος μεν , πορομένος δε και τι εννοώ.
    Απο τη μία κοιτάζεις τον παράγοντα κατανάλωση-συντήρηση-fun2ride αλλά απο την άλλη είναι δύσκολο να τα έχεις όλα.
    Εαν θες οικονομία θα πας σε ενα 650DL ή σε κάτι άλλο οικονομικότερο (πέραν απο σκούτερ φυσικά)
    Εαν θες φθηνή συντήρηση θα πας σε ενα "σχιστομάτι" (Honda.....honda.....honda.....honda...honda ....δε νομίζω να ξέχασα κάποιον)
    Εαν θες fun2ride θα πας σε ενα Ευρωπαίο (Italy , Austria , UK)

    Είμαι κάτοχος 950ADV με Akrapovic και σου λέω ενα πράγμα....Όποτε κάνω "οικονομία" για να βάλω βενζίνη , απολαμβάνω και την
    πιο μικρή ή μεγάλη βόλτα!!Το στόμα σου joker με το μόνιμο χαμόγελο , η οδηγική σου ικανότητα βελτιώνεται μέρα με τη μέρα (λόγω των πολύ καλών περιφερειακών που τα δίνει η μαμά ) ο ήχος , το στήσιμο , η θέση οδήγησης , η αίσθηση κάτω απο τα κάκαλά σου!!
    Το χαμόγελο κόβεται όταν ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας.
    Παίρνεις τέτοια μηχανή για τα παραπάνω και οχι γιατί είναι οικονομικό!!Καίει , καταπίνει , ρουφάει.
    Τέλος!


    Δεύτερον , είχα το 640 Prestige 2005, φοράει τον ίδιο κινητήρα με το 640Adv.
    Ξεκινάμε με το 5αρι κιβώτιο , πράγμα το οποίο απλά δεν αντέχεται!!Οι κραδασμοί είναι για να χάσεις κιλά με τη μέθοδο της δόνησης ή για να χτυπήσεις μαρέγκα!
    Το ντεπόζιτο στο δικό μου ήταν 11 ή 12lt , στο adv να είναι 16 - 17 max!
    Για κάνε την εξίσωση 5αρι κιβώτιο , καρμπυρατέρ , εξάτμιση= ?
    ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!

    Απο όλα που διάβασα ίσως είπες την καλύτερη λύση με τα σημερινά δεδομένα(μισθούς , ευρώ/λίτρο , τεχνολογία , fun2ride)
    KTM 690 Enduro!! Εδώ είσαι φίλε μου.
    Και χαμόγελα θα σου προσφέρει και στήσιμο σωστό εχει και σωστή θέση οδήγησης έχει (θα τρως αέρα με τον κουβά φυσικά στα ταξίδια)και 6άρι κιβώτιο εχει.


    Αυτά απο εμένα και εύχομαι σε μια καλή και σύντομη αγορά.

  13. #148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geez996
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ktm.Prestige Προβολή μηνύματος
    Παρακολουθώ στενά το θέμα.
    Είσαι προβληματισμένος μεν , πορομένος δε και τι εννοώ.
    Απο τη μία κοιτάζεις τον παράγοντα κατανάλωση-συντήρηση-fun2ride αλλά απο την άλλη είναι δύσκολο να τα έχεις όλα.
    Εαν θες οικονομία θα πας σε ενα 650DL ή σε κάτι άλλο οικονομικότερο (πέραν απο σκούτερ φυσικά)
    Εαν θες φθηνή συντήρηση θα πας σε ενα "σχιστομάτι" (Honda.....honda.....honda.....honda...honda ....δε νομίζω να ξέχασα κάποιον)
    Εαν θες fun2ride θα πας σε ενα Ευρωπαίο (Italy , Austria , UK)

    Είμαι κάτοχος 950ADV με Akrapovic και σου λέω ενα πράγμα....Όποτε κάνω "οικονομία" για να βάλω βενζίνη , απολαμβάνω και την
    πιο μικρή ή μεγάλη βόλτα!!Το στόμα σου joker με το μόνιμο χαμόγελο , η οδηγική σου ικανότητα βελτιώνεται μέρα με τη μέρα (λόγω των πολύ καλών περιφερειακών που τα δίνει η μαμά ) ο ήχος , το στήσιμο , η θέση οδήγησης , η αίσθηση κάτω απο τα κάκαλά σου!!
    Το χαμόγελο κόβεται όταν ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας.
    Παίρνεις τέτοια μηχανή για τα παραπάνω και οχι γιατί είναι οικονομικό!!Καίει , καταπίνει , ρουφάει.
    Τέλος!


    Δεύτερον , είχα το 640 Prestige 2005, φοράει τον ίδιο κινητήρα με το 640Adv.
    Ξεκινάμε με το 5αρι κιβώτιο , πράγμα το οποίο απλά δεν αντέχεται!!Οι κραδασμοί είναι για να χάσεις κιλά με τη μέθοδο της δόνησης ή για να χτυπήσεις μαρέγκα!
    Το ντεπόζιτο στο δικό μου ήταν 11 ή 12lt , στο adv να είναι 16 - 17 max!
    Για κάνε την εξίσωση 5αρι κιβώτιο , καρμπυρατέρ , εξάτμιση= ?
    ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!

    Απο όλα που διάβασα ίσως είπες την καλύτερη λύση με τα σημερινά δεδομένα(μισθούς , ευρώ/λίτρο , τεχνολογία , fun2ride)
    KTM 690 Enduro!! Εδώ είσαι φίλε μου.
    Και χαμόγελα θα σου προσφέρει και στήσιμο σωστό εχει και σωστή θέση οδήγησης έχει (θα τρως αέρα με τον κουβά φυσικά στα ταξίδια)και 6άρι κιβώτιο εχει.


    Αυτά απο εμένα και εύχομαι σε μια καλή και σύντομη αγορά.
    Γκομενες και μηχανες , εχουν πικρες και χαρες........

  14. #149
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ktm.Prestige Προβολή μηνύματος
    στο adv να είναι 16 - 17 max!
    28 l http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...ure_r%2000.htm

    Σ ολα τ αλλα ολοσωστος!

  15. #150
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    ...επισης, οι κραδασμοι στο 640 δεν εχουν να κανουν με το κιβωτιο, που αν και 5ρι ειναι πιο απλωμενο απο το 6ρι του 690
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 10 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 13:47
  2. Θελω Την Γνωμη Σας!
    από aggelos_xr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 13:30
  3. ενσταση για την πιστα... προς 888 και ολους διαβαστε...την γνωμη σας.
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2004, 13:28
  4. Την γνώμη σας παρακαλώ
    από Julius στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2004, 12:48
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF