Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: KTM DUKE 390 ή HONDA CB500F για αρχάριο;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    4

    KTM DUKE 390 ή HONDA CB500F για αρχάριο;

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Είμαι νέος στο φόρουμ και όπως φαντάζομαι αρκετοί άλλοι έτσι και εγώ θα χρειαστώ την βοήθεια και την γνώμη σας.
    Οδηγώ δίκυκλα 10 χρόνια περίπου (σκουτεροπαπιά μέχρι 200 κ.ε) αλλα πολύ λίγες φορές έχω οδηγήσει μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού. Μιλάμε για μια στο τόσο όταν θα πάρω κάποια βόλτα μηχανή φίλου ή συγγενικού προσώπου και πολύ σπάνια!!!
    Αυτή την στιγμή ενδιαφέρομαι για αγορά και σκέφτηκα ότι η κατηγορία 300 - 500 κ.ε είναι σχετικά καλή για έναν αρχάριο. Έχω δίπλωμα για απεριόριστα αν παίζει και κάποιο ρόλο.
    Τα 2 μοντέλα που μου κάνουν κλικ αυτή την στιγμή είναι το Duke 390 και το CB500F!
    Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το monster της DUCATI πιο πολύ απ όλα αλλά σκέφτομαι ότι λόγο απειρίας δεν θα μπορέσω να το εκμεταλλευτώ και να το ευχαριστηθώ όπως πρέπει.
    Την θέλω κυρίως για μικρές βόλτες και όχι για μέσα στην πόλη. Επίσης δεν ενδιαφέρομαι για πολύ μακρινά ταξίδια (τουλάχιστον στο κοντινό μέλλον).
    Ακούω συστάσεις, προτάσεις και γνώμες ετσι ώστε να σχηματίσω μια μικρή άποψη!

  2. #2
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Koleas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Είμαι νέος στο φόρουμ και όπως φαντάζομαι αρκετοί άλλοι έτσι και εγώ θα χρειαστώ την βοήθεια και την γνώμη σας.
    Οδηγώ δίκυκλα 10 χρόνια περίπου (σκουτεροπαπιά μέχρι 200 κ.ε) αλλα πολύ λίγες φορές έχω οδηγήσει μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού. Μιλάμε για μια στο τόσο όταν θα πάρω κάποια βόλτα μηχανή φίλου ή συγγενικού προσώπου και πολύ σπάνια!!!
    Αυτή την στιγμή ενδιαφέρομαι για αγορά και σκέφτηκα ότι η κατηγορία 300 - 500 κ.ε είναι σχετικά καλή για έναν αρχάριο. Έχω δίπλωμα για απεριόριστα αν παίζει και κάποιο ρόλο.
    Τα 2 μοντέλα που μου κάνουν κλικ αυτή την στιγμή είναι το Duke 390 και το CB500F!
    Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το monster της DUCATI πιο πολύ απ όλα αλλά σκέφτομαι ότι λόγο απειρίας δεν θα μπορέσω να το εκμεταλλευτώ και να το ευχαριστηθώ όπως πρέπει.
    Την θέλω κυρίως για μικρές βόλτες και όχι για μέσα στην πόλη. Επίσης δεν ενδιαφέρομαι για πολύ μακρινά ταξίδια (τουλάχιστον στο κοντινό μέλλον).
    Ακούω συστάσεις, προτάσεις και γνώμες ετσι ώστε να σχηματίσω μια μικρή άποψη!
    φίλος. Απο τα 2 που λες έχω οδηγήσει το μικρό δούκα που μονο μικρός δν είναι γιατι για τα κυβικά του
    ειναι πολύ δυνατό μηχανάκι με καταπληκτικά φρένα. Να ξέρεις οτι και τα 2 μηχανάκια που κοιτάς ειναι οι πρώτες τους εκδόσεις
    οπότε δε ξέρουμε αν θα βγει και κάποιο πρόβλημα στο μέλλον χαρακτηριστικό, επειδή δεν έχουν περάσει ακομα τις ''παιδικές ασθένειες''..
    μη σε ανυσηχεί αυτο ισως να ειναι και κομπλέ. Μονο σε 2 μοντέλα έγινε ανάκληση και δε ξέρω αμα επηρεάσε και αυτο που κοιτας http://www.moto.gr/forums/showthread...3%CE%B7+cb500f.
    Για το cb ειναι η παραδοσιακή σειρά της honda με τους αξιόπιστους κινητήρες που σαν δικύλινδρος θα ειναι καλύτερος σε σχέση με τον μονοκύλινδρο
    της ΚΤΜ που βγάζει όμως 40κάτι άλογα οπότε στα ταξίδια ο 2κιλυνδρος κινητήρας δουλεύει πιο αρμονικά ενω το KTM ειναι πούπουλο μεσα στη πόλη.
    Αλλα θα υπάρχει διαφορά στη κατανάλωση και το ΚΤΜ θα σου καίει παραπάνω στα ταξίδια..α και είδα οτι το ΚΤΜ έχει μικρό τεποζιτο 11 λίτρα χωράει...
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  3. #3
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Αν θες ενα απλα καλο και αξιοπιστο αλλα νεροβραστο μηχανακι πας για CBF.Αν παλι θες να ανακαλυψεις την εννοια του ''fun bike'' ηρθε η ωρα να μπεις στην πορτοκαλι οικογενεια.....

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Καλως ηρθες φιλε!
    Αμα σου αρεσει τοσο πολυ το μονστερ γιατι δεν το χτυπας;; Ουτε των αλλων δυο θα εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες στο επακρο ουτως ή αλλως. Και οχι μονο εσυ αλλα οι περισσοτεροι απο εμας.
    Και ειναι ποοολυυυυ ωραιο μηχανακι το μονστερ.
    Απλα οπως και τα ΚΤΜ δεν φημιζεται για την αξιοπιστια του.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Για κάθε μέρα honda
    Για ταξίδι honda
    Για εντός πόλης monster
    Για ξεκαυλωτηρι ΚΤΜ

  6. #6
    Το μονστεράκι είναι το πιο ολοκληρωμένο απ' όλα. Και σχετικά άνετο και δεν έχει τόση δύναμη που να σε "μπλέξει" και πανάλαφρο είναι και καλά περιφερειακά και πανέμορφο. Και νομίζω οι τελευταίες γενιές ήταν και σωστά φτιαγμένες, για τα πιο παλιά κλάφτα...

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Koleas Προβολή μηνύματος
    Την θέλω κυρίως για μικρές βόλτες και όχι για μέσα στην πόλη. Επίσης δεν ενδιαφέρομαι για πολύ μακρινά ταξίδια (τουλάχιστον στο κοντινό μέλλον).
    Ακούω συστάσεις, προτάσεις και γνώμες ετσι ώστε να σχηματίσω μια μικρή άποψη!
    Αυτό φωτογραφίζει το monster.... το ΚΤΜ ψιλοκουράζει σε βόλτες ενώ είναι ιδανικό για την πόλη το CBF είναι ξενέρωτο όπως είπαν και προορίζεται για παντρειά και μόνο...(μετάφραση: θα σου κάνει, μεν, sex αλλά μονότονο και βαρετό )

    Γιαυτό έχω τον Πήγασο εγώ (δεν μου έφταναν το μπικικίνια για monster )


    Μήτσο, moster στην πόλη; δεν είναι και τόοοσο βολικό όσο ο δούκας...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    για να ειμαι ειλικρινης το καινουργιο δεντο ξερω
    εχω εμπειριααποτο παλιο620
    πραγματικα χανεται απο κατω σου
    παιχνιδι αληθινο
    με δουκα μεγαλο κυκλοφορησα λιγο
    αλλα λιγο οι κραδασμοι λιγο οι δυστροπιες απλα δεν...
    αν πηγαινεις αργα και ραθυμα σου την δινει
    αν το κυνηγας ειναι στο στοιχειο του εκει εξαφανιζονται ολα
    και μονο χαμογελο εχεις
    το cbf απλα για την συνταξη θα το κοιταξω οπως ειπες ξενερωτο

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    4
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
    Κοιτάξτε, από οικονομικής πλευράς με συμφέρει το Monster. Διότι και μέσα είμαι σε budget και δεν θα έχω το άγχος της μεταπώλησης που θα χάσω και χρήματα.
    Απλά σκέφτομαι ότι είναι τα διπλάσια κυβικά, διπλάσια άλογα από το DUKE και μου φαίνονται κάπως. Βέβαια δεν τα έχω οδηγήσει και μπορεί το monster να είναι ''φιλικό'' για πρώτη μοτο
    Τεσπα, πάντως το HONDA είναι και πιο ακριβό αν δεν κάνω λάθος. Μάλλον αουτσάιντερ είναι, γιατι και εμφανισιακά δεν λέει πολλά!

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    αν εχεις εμπειρια το γκαζι και το φρενο ειναι στο μυαλο

  11. #11
    Το μονστεράκι είναι φιλικό, διότι: χαμηλή σέλα, χαμηλό βάρος, χαμηλή ιπποδύναμη, καλά φρένα, σωστή ανάρτηση.
    Φιλικό στην τσέπη διότι χαμηλή κατανάλωση και τα λάστιχα -αν δεν βάλεις σουπερσπορτάδικα- θα κρατάνε πάνω από 20,000χλμ.
    Το 696 δεν έχει το ιστορικό προβλημάτων που είχαν τα παλιότερα.

    Αφού σου αρέσει κιόλας, βουρ στον πατσά

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Koleas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Είμαι νέος στο φόρουμ και όπως φαντάζομαι αρκετοί άλλοι έτσι και εγώ θα χρειαστώ την βοήθεια και την γνώμη σας.
    Οδηγώ δίκυκλα 10 χρόνια περίπου (σκουτεροπαπιά μέχρι 200 κ.ε) αλλα πολύ λίγες φορές έχω οδηγήσει μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού. Μιλάμε για μια στο τόσο όταν θα πάρω κάποια βόλτα μηχανή φίλου ή συγγενικού προσώπου και πολύ σπάνια!!!
    Αυτή την στιγμή ενδιαφέρομαι για αγορά και σκέφτηκα ότι η κατηγορία 300 - 500 κ.ε είναι σχετικά καλή για έναν αρχάριο. Έχω δίπλωμα για απεριόριστα αν παίζει και κάποιο ρόλο.
    Τα 2 μοντέλα που μου κάνουν κλικ αυτή την στιγμή είναι το Duke 390 και το CB500F!
    Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το monster της DUCATI πιο πολύ απ όλα αλλά σκέφτομαι ότι λόγο απειρίας δεν θα μπορέσω να το εκμεταλλευτώ και να το ευχαριστηθώ όπως πρέπει.
    Την θέλω κυρίως για μικρές βόλτες και όχι για μέσα στην πόλη. Επίσης δεν ενδιαφέρομαι για πολύ μακρινά ταξίδια (τουλάχιστον στο κοντινό μέλλον).
    Ακούω συστάσεις, προτάσεις και γνώμες ετσι ώστε να σχηματίσω μια μικρή άποψη!
    Γεια σου φίλε,
    To duke 390 είναι πολύ όμορφο, τρελά παιχνιδάρικο, στημένο για ταρζανιές και μονοκύλινδρο. Που σημαίνει ότι για ταξίδι δε θα σε καλύψει. Για την ακρίβεια θα νοιώσεις ότι θα την κάνει κάπως τη δουλειά αλλά δεν είναι για αυτή τη δουλειά. Είναι για πόλη και παιδιά που παίζουν στην πόλη.

    To cb500f δεν το ξέρω αλλά απ όσα ακούω και διαβάζω είναι να το πάρεις με το εφαπαξ στη σύνταξη (το ποιο..;την ποια;;;; ).
    Έχει τα καλά του (πχ δικύλινδρο, μεγάλο ρεζερβουάρ) αλλά όλα τ άλλα δεν είναι για νέο άνθρωπο (όπως καταλαβαίνω ότι είσαι)

    Έτσι που τα λες, όπως είπαν και οι προηγούμενοι, με κλειστά μάτια monster. Τρελό στήσιμο, πολύ καλά περιφερειακά (φρενάρει.....στρίβει....), κινητήρας ζωηρός και άσπαστος, πόδια πατάνε κάτω, μικρό (σχετικά) βάρος, θέση οδήγησης που θα τη θυμάσαι για πάντα. Α και όμορφο....πολύ....

    Θα πρότεινα μοντέλα τελευταίων ετών (που έχουν λύσει κάποια ζητηματάκια των πιο παλιών) χωρίς να σημαίνει ότι αποκλείονται τα άλλα (κατόπιν ελέγχου σε 2-3 καίρια σημεία για monster). Μην αποκλείεις ακόμα και 800αρια. Αν οδηγάς 10 χρόνια μηχανάκια και το οδηγείς κάθε μέρα, σε 2 εβδομάδες θα έχεις πάει ήδη το πρώτο σου χαλαρό ταξιδάκι και σε 2-3 μήνες θα ψάχνεσαι με τις κλίσεις..

    Μη βιαστείς, κοίτα και προς kawasaki er-6, αξίζει σίγουρα μια ματιά και μια βόλτα.

  13. #13
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Φιλικοτατο ειναι το monster και εχει πολυ καλο κρατημα και οδηγηση. Και ειναι και κουκλι. Απο τα ελαχιστα naked που μου αρεσαν.
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Φιλικοτατο ειναι το monster και εχει πολυ καλο κρατημα και οδηγηση. Και ειναι και κουκλι. Απο τα ελαχιστα naked που μου αρεσαν.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alres Προβολή μηνύματος

    Έτσι που τα λες, όπως είπαν και οι προηγούμενοι, με κλειστά μάτια monster. Τρελό στήσιμο, πολύ καλά περιφερειακά (φρενάρει.....στρίβει....), κινητήρας ζωηρός και άσπαστος, πόδια πατάνε κάτω, μικρό (σχετικά) βάρος, θέση οδήγησης που θα τη θυμάσαι για πάντα. Α και όμορφο....πολύ....

    Θα πρότεινα μοντέλα τελευταίων ετών (που έχουν λύσει κάποια ζητηματάκια των πιο παλιών) χωρίς να σημαίνει ότι αποκλείονται τα άλλα (κατόπιν ελέγχου σε 2-3 καίρια σημεία για monster). Μην αποκλείεις ακόμα και 800αρια. Αν οδηγάς 10 χρόνια μηχανάκια και το οδηγείς κάθε μέρα, σε 2 εβδομάδες θα έχεις πάει ήδη το πρώτο σου χαλαρό ταξιδάκι και σε 2-3 μήνες θα ψάχνεσαι με τις κλίσεις..

    Μη βιαστείς, κοίτα και προς kawasaki er-6, αξίζει σίγουρα μια ματιά και μια βόλτα.

    Αν σας πω ότι μου φτιάξατε την μέρα θα είναι ψέματα;
    Για να δούμε, λέτε λοιπόν να κοιτάξουμε προς Monster μεριά;;;

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Ναι

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM Duke 390 2013
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2013, 01:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF