Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: αγορα εντουρομηχανης!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2014
    Μηνύματα
    4

    αγορα εντουρομηχανης!

    να μαι και γω!
    εχω ενα v strom 650 το χρησιμοποιω παντου.. μεσα στην πολη εξω ταξιδια εντουρο βολτες σε βουνα και σε αμουδιες...
    επειδη ειναι ακομα σε καλη κατασταση σκεφτομαι να το περιορισω στα χαλαρα μονοπατια του βουνου και για τα μεγαλα ταξιδια..( μεσα στην πολη το σκεφτομαι ακομα)
    πριν κανα 2μηνο ενας φιλος αγορασε ενα draki 250 και μου το εδωσε για βολτα στο βουνο..
    καμια σχεση με το v strom παιχνιδακι.. γλυκαθηκα..και να σου πεσει δε κλαις πλαστικα δε κλαις ζημιες.. απλα σου επεσε το σηκωνεις και πας..
    στο δρομο οταν το γυρνουσα το ατιμο δεν πηγαινε.. λιγο μηχανακι πολυ λιγο..
    οποτε μπηκα στο τρυπακι να παρω και γω ενα παρομοιο μηχανακι ξεκινησα να βλεπω dr/xr 250.. μετα λεω λιγο γκαζακι θα θελω και αλλο μολις το συνηθησω οποτε παω σε 400 αρι..
    τα στανταρ μου ειναι να παρω ενα εργαλειο να κανω της εντουραδες μου σχετικα χαλαρες δε παω για αγωνες δε παω για να ανεβω λοφους 90 μοιρων..θα μπω μεσα σε ποταμια μεσα σε πετρες σε αμμουδιες και τετοια..(ισως να το περνω για να πεταγομαι και για καμια δουλεια στην πολη)(ακομα το σκεφτομαι)
    να εχει φθηνη συντηρηση και οχι απαιτητικη..
    τα λεφτα..
    εχω αυτη την στιγμη 1500 ευρω.. μπορω και σκεφτομαι να παω το πολυ μεχρι 2000 χιλιαρικα..
    1,80 υψως 90 kg..
    εχω καποια στο μυαλο μου αλλα προτιμω να τα ανεφερω στην πορεια της συζητησης!
    Τελευταία τροποποίηση από alexan2dros; 04/09/2014 στις 11:47.

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    DR 400 (βρισκεις με 2000), ΧR 400 (βρισκεις απο 1500 εως 2000). Αυτα παιζουν σε 400αρια αν δεν θες κατι racing που θα χρειαζεται και την αναλογη συντηρηση. Αντε και wr 400, 426 αλλα ειναι πιο απαιτητικα στο θεμα συντηρηση.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    DR 650 , ή με λιγα παραπανω DR-z 400

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    ΚΤΜ exc 250 2τ
    Μηδέν συντήρηση
    Μηδέν βάρος


    Άπλετη ευχαρίστηση

  5. #5
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    ΚΤΜ exc 250 2τ
    Μηδέν συντήρηση
    Μηδέν βάρος


    Άπλετη ευχαρίστηση
    Αρκετα καλη λυση και αυτο και σιγουρα ανωτερο απο τα προαναφερθεντα σε στησιμο. Διχρονιλααα
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2014
    Μηνύματα
    4
    τα 2χρονα δεν εχουν ακριβη συντηρηση?
    εβλεπα τα κιλα του drz 400 με το xr 650 και το xr 650 ειναι ποιο ελαφρυ ισχυη?

  7. #7
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Διχρονο παρε...

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexan2dros Προβολή μηνύματος
    τα 2χρονα δεν εχουν ακριβη συντηρηση?
    εβλεπα τα κιλα του drz 400 με το xr 650 και το xr 650 ειναι ποιο ελαφρυ ισχυη?
    Τα 2χρονα έχουν ελαφρά ποίο ακριβή χρήση λόγω λαδιού στην μίξη
    Τα αναλώσιμα λάστιχα, αλυσιδογραναζα είναι στο χέρι του καθενός
    Τα 2χρονα με ένα πιστονι είναι καινούργια
    Τα 4χρονα θέλουν και άλλα

  9. #9
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Δεν ισχυει, το xr ειναι καπως βαρυτερο. Ομως, πρωτον δε βρισκεις xr 650r με 2000 για κανενα λογο, δευτερον στην αισθηση που θα σου δινουν στο χωμα θα βαραινει πολυ περισσοτερο το xr στα κλειστα λογω του αυξημενου κυβισμου του.
    Δεν ειναι τοσο ευκινητο στο χωμα οσο το dr στα χερια ερασιτεχνων.
    Αλλιως δεν τιθεται θεμα μεταξυ των δυο. Το XR γ@μει και δερνει. Αλλο επιπεδο τελειως απο το dr. Γκαζι, γκαζι και γκαζι!!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #10
    Λόγω αφραγκίας και κάποιου ελεύθερου χρόνου, μοντάρισα τα σκόρπια ανταλλακτικά που μάζευα εδω και χρόνια και αφορούσαν τη μοτοσυκλέτα μου, ένα ΧΤ600Ε 2002 μοντέλο.
    Από το ''χωμάτινο'' project αφαίρεσα τους αεραγωγούς του τεπόζιτου και πρόσθεσα ένα φτερό enduro εμπρός της cemoto, λαστιχα Metzeler karoo, δύο δόντια μεγαλύτερο πίσω γρανάζι (47 αντί για 45) και χούφτες της acerbis, όλα τα άλλα είναι μαμά. Το μηχανάκι το έφτιαξα γιατί ήθελα ένα χωματερό χωρίς ιδιαίτερες αξιώσεις σε στήσιμο, ιπποδύναμη, να μην χαλάει ποτέ και να ξεδίνω στο βουνό όποτε μου κάνει κέφι. Σε πληροφορώ πως δύο χρόνια τώρα κάνω τη τρέλλα μου οικονομικά και γουστάρω.
    Μακροσκελής ο πρόλογος αλλά ήθελα να γράψω πως ακόμη και το πιο αδιάφορο -οδηγικά- μηχανάκι με 2-3 πραγματάκια μπορεί να γεμίσει το κενό του χώματος και μη ξεχνάς πως μόνο η ροπή ενός μονοκύλινδρου 600 υπόσχεται αξέχαστες στιγμές διασκέδασης.
    Από εκεί και πέρα άπειρες οι επιλογές για κάθε βαλάντιο.

  11. #11
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    klx 250-300 dr250s ttr250 xr250 dt200 crm250 wr200 exc200-250-2t kdx200-220-250
    με αυτα πιστευω και κυριως τα διχρονα δεν εχει ΚΑΝΕΝΑΝ λογο να μην ευχαριστηθεις βολτα κι εκδρομικο εντουρο στο βουνο. αν κι οταν αυξηθουν οι απαιτησεις σου το ξανασυζηταμε. αλλα... ειναι ολα παλια και δυσκολα να βρεις ενα σε πολυ καλη κατασταση. προτιμησε το φθηνοτερο διχρονο που θα σου φανει καθαρο κι οταν χρειαστει του κανεις γενικη επισκευη στα παντα με ενα 500αρικο. κι ακομα κι ετσι εισαι μεσα στο αρχικο σου μπατζετ. αυτοι που βγαινανε πολυχρωμοι στο βουνο με τον Mica ahola να μην μου απαντησουν.. και να μην παρουν τετοιο παλιατζουρι..

  12. #12
    πιαστα και αστα Το avatar του/της askianos
    Εγγραφή
    15/09/2009
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexan2dros Προβολή μηνύματος
    να μαι και γω!
    εχω ενα v strom 650 το χρησιμοποιω παντου.. μεσα στην πολη εξω ταξιδια εντουρο βολτες σε βουνα και σε αμουδιες...
    επειδη ειναι ακομα σε καλη κατασταση σκεφτομαι να το περιορισω στα χαλαρα μονοπατια του βουνου και για τα μεγαλα ταξιδια..( μεσα στην πολη το σκεφτομαι ακομα)
    πριν κανα 2μηνο ενας φιλος αγορασε ενα draki 250 και μου το εδωσε για βολτα στο βουνο..
    καμια σχεση με το v strom παιχνιδακι.. γλυκαθηκα..και να σου πεσει δε κλαις πλαστικα δε κλαις ζημιες.. απλα σου επεσε το σηκωνεις και πας..
    στο δρομο οταν το γυρνουσα το ατιμο δεν πηγαινε.. λιγο μηχανακι πολυ λιγο..
    οποτε μπηκα στο τρυπακι να παρω και γω ενα παρομοιο μηχανακι ξεκινησα να βλεπω dr/xr 250.. μετα λεω λιγο γκαζακι θα θελω και αλλο μολις το συνηθησω οποτε παω σε 400 αρι..
    τα στανταρ μου ειναι να παρω ενα εργαλειο να κανω της εντουραδες μου σχετικα χαλαρες δε παω για αγωνες δε παω για να ανεβω λοφους 90 μοιρων..θα μπω μεσα σε ποταμια μεσα σε πετρες σε αμμουδιες και τετοια..(ισως να το περνω για να πεταγομαι και για καμια δουλεια στην πολη)(ακομα το σκεφτομαι)
    να εχει φθηνη συντηρηση και οχι απαιτητικη..
    τα λεφτα..
    εχω αυτη την στιγμη 1500 ευρω.. μπορω και σκεφτομαι να παω το πολυ μεχρι 2000 χιλιαρικα..
    1,80 υψως 90 kg..
    εχω καποια στο μυαλο μου αλλα προτιμω να τα ανεφερω στην πορεια της συζητησης!
    καλα δ το πιστευω!πριν1 χρονο πρενουσα τα ιδια ακριβως! v strom 650 εχω και γω τ πηγαινα παντου! και επειδή παλευω και αγροτικα κανω πολλα χλμ σε χωματόδρομους και τετοια.. πετυχα λοιπον ένα Yamaha wr 200 με 600 ευρα!! διχρονιλα!!τωρα το χωνω παντου...το μειον είναι ότι καιει λιγάκι αλλα σαν 2η μηχανη για χωματα αλλα δ πειραζει..τα θετικα? ότι ζημια και να παθει είναι τζαμπα σε σχεση με 4Τ!και εννοηειται φτηη αγορα!βεβαια εμενα μεχρι τωρα μου εχει παει 1500 με την αγορα μεσα. αλλα τσεκαρε την φωτοο να δεις πως το εχω κανει..μονος μου!! το κουφο είναι ότι είμαι 1.80 και γω και 90 κιλα!
    ρε συ μηπως το μηνυμα αυτό το εγραψα εγω περυσι και απανταω τωρα στον εαυτο μου?????:rotflmao: δες τωρα το κοριτσι πως το εχω κανει
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC_0071.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από askianos; 20/10/2014 στις 23:48.

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Τζάμι το κορίτσι
    Να το χαίρεσαι

  14. #14
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από askianos Προβολή μηνύματος
    καλα δ το πιστευω!πριν1 χρονο πρενουσα τα ιδια ακριβως! v strom 650 εχω και γω τ πηγαινα παντου! και επειδή παλευω και αγροτικα κανω πολλα χλμ σε χωματόδρομους και τετοια.. πετυχα λοιπον ένα Yamaha wr 200 με 600 ευρα!! διχρονιλα!!τωρα το χωνω παντου...το μειον είναι ότι καιει λιγάκι αλλα σαν 2η μηχανη για χωματα αλλα δ πειραζει..τα θετικα? ότι ζημια και να παθει είναι τζαμπα σε σχεση με 4Τ!και εννοηειται φτηη αγορα!βεβαια εμενα μεχρι τωρα μου εχει παει 1500 με την αγορα μεσα. αλλα τσεκαρε την φωτοο να δεις πως το εχω κανει..μονος μου!! το κουφο είναι ότι είμαι 1.80 και γω και 90 κιλα!
    ρε συ μηπως το μηνυμα αυτό το εγραψα εγω περυσι και απανταω τωρα στον εαυτο μου?????:rotflmao: δες τωρα το κοριτσι πως το εχω κανει
    καμια βολτα συγκριση με καποια συνομηλικη της? πολυ καλη φαινεται!!!

  15. #15
    Κούκλα το έχεις κάνει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF