Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 121

Θέμα: Αεροψυξη vs Υδροψυξη

  1. #61
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Το ξεκλειδωσατε ρε;;;

    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    190
    Aν θέλεις στείλ΄το μου με πμ, ουτως ή άλλως σε εμένα θα πάει το μπινελικι ,θα ετοιμάσω και εγω απάντηση μπας και σου δώσω αλλη μια σκοπιά

  3. #63
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2012
    Μηνύματα
    5
    σε γενικες γραμμες το τελειο θα ηταν να μην υπηρχε συστημα ψυξης ωστε ολη η θερμοτητα να μετατρεπεται σε εργο στον στροφαλο οποτε θα ειχαμε τριπλασιασμο της ειδικης ισχυος των κινητηρων
    το παλευουν με κεραμικα υλικα και πανακριβα μεταλλα αλλα δεν εχουμε φτασει ακομα εκει

    αυτο δε γινεται, ακομα και στον κυκλο καρνο που που εχει ισοθερμοκρασιακη απορριψη θερμοτητας η αποδοση ειναι περιπου 60%, αν σ ενδιαφερει ψαξε για 2ο θερμοδυναμικο νομο, εξεργειακη αποδοση και αναντιστρεπτοτητες
    Ή να ξεκινησω κανενα vs ^^????

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Ρε παλιανθρωπα τι σκατα θες να κανω δλδ?

    Του ξαναλεω οτι το νερο ειναι καλυτερο απο τον αερα και μου λεει οτι ολα ειναι αεροψυχτα.
    Του ξαναλεω οτι το ψυγειο εχει πολυ μεγαλυτερη επιφανεια και μου λεει οτι και ο κιντηρας εχει ψυχτρες
    Του ξαναλεω οτι το νερο ειναι πιο κοντα στην πηγη της θερμοτητας μου λεει οτι το λαδυ ειναι πιο κοντα
    Θα του ξανα πω οτι το λαδυ εχει χαμιλοτερο συντελεστη απο το νερο και θα μου πει το αεροψυχτο εχει τις ψυχτρες πιο κοντα...
    Και φυσικά καλά σου λέει.
    Οταν ένας κινητήρας βγάζει 30 kw χρήσιμα και 60 kw άχρηστη θερμότητα
    όπως σκατά και να τον ψύχεις,
    εφόσον το 60 παραμένει άχρηστο και το πετάς στον αέρα είτε με λάδι είτε με νερό με πτερύγια η με τηλεγράφημα είναι το ίδιο.

    Εάν το θέμα σου είναι οι λύσεις σε προβλήματα σχεδιασμού κινητήρων που δίνει η υγρόψυξη, στην αναζήτηση μεγαλύτερης απόδοσης τότε πάμε σε άλλο κεφάλαιο.

  5. #65
    κάντε μία παύση και οι δύο πλευρές και προσδιορίστε ΑΚΡΙΒΩΣ με μια πρόταση ποιό είναι το σημείο της διαφωνίας σας....

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    190
    Nα πώ , να πώ ;
    Εγω διαφωνω στο οτι το υγρόψυκτο είναι αποδοτικότερο στο θεμα ψύξης του κινητήρα.
    Ισχυρίζομαι οτι δεν είναι αποδοτικότερο γιατί η απόδοση του εξαρτάται (αν η αντλια, τα υδροχιτωνια και τα κολάρα ειναι τέλεια και επαρκή) απο το εμβαδό του ψυγείου.
    Ισχυρίζομαι οτι και το αερόψυκτο είναι αποδοτικό ακόμα και με μικρότερη συνολικη επιφάνεια ψύξης ΄(συγκρίνοντας τις ψυκτρες του κινητήρα με το ψυγείο του υγρόψυκτου).
    Και εξηγώ:
    1.υγρόψυκτος: θερμότητα κινητήρα απο μέταλλο σε υγρό, κολάρα, ψυγειο θερμότητα απο υγρό σε μέταλλο και απο μέταλλο σε περιβάλλον,
    2.Αερόψυκτος: Θερμότητα κινητήρα απο μέταλλο σε περιβάλλον (χωρίς τα ενδιάμεσα στάδια)

    Η δε σύγκριση της ικανότητας του νερού σε σχέση με το λάδι και τον αέρα να μεταφέρει θερμικά φορτία, θα είχε νόημα αν συζητουσαμε τι να βάλουμε μεσα στο κλειστο κυκλωμα του υγρόψυκτου. Το νερό ειναι σαφως καλυτερο απ'οτι το λάδι ή ο αέρας σαν ψυκτικό μεσο.
    Μονο στα υγρόψυκτα ομως!
    Τα ελαιοψυκτα και τα αερόψυκτα λειτουργούν αλλιώς.

    Ξερω κούρασε η ιστορία αλλα πάντα κάτι μαθαίνεις !

  7. #67
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Αχ...

    Πως ειναι το ιδιο οταν το αεροψυχτο για να αντιστοιχισει την συνολικη ψυκτικη αποδοση του υδροψυχτου θα θελει μεγαλυτερη επιφανεια? Αρα ποσο παραπανω βαρος και αντιστασεις για τα θεοχοντρα πτερυγεια του κινητηρα?
    Οταν το σκετο ελαιοψυχτο θα χρειαστει να εχει ανεβασει τρελη μεση θερμοκρασια ΚΑΙ θα χρειαζετε και 4πλασιο μεγαθος ψυγειου (ή 4χ παροχη σε σχεση με το νερο) για να τα καταφερει?
    Και ακομα και αν μου πεις για αεροελαιοψυχτο παλι θα μοιρασεις το συνολικο προβλημα σε δυο κομματια.
    Αχ

    Απανταω στο παραπανω και σε τιποτε αλλο να μην ξεφυγουμε παλι. Το 'αεροψυκτο' θα θελει μικροτερη συνολικα επιφανεια 'ψυγειου' για την ιδια θερμοαπαγωγη με το υγροψυκτο. Το γιατι θα το καταλαβεις οταν χωνεψεις οτι ολα αεροψυκτα ειναι και οτι στα υγροψυκτα το υγρο απλα μεταφερει την θερμοτητα απο τον κινητηρα στο ψυγειο και τιποτε αλλο. Αρα αντι να απαγεται η θερμοτητα κατ'ευθειαν απο την κεφαλη, μεταφερεται στο ψυγειο (με ενα ενδιαμεσο μεσο), το οποιο ειναι φατσα καρτα στον αερα και καταστρεφει την αεροδυναμικη.
    Το πλεονεκτημα του υγροψυκτου ειναι οτι μεταφερεις θερμοτητα απο μια γεωμετρια δυσκολη και κρυμμενη στο ρευμα αερα (κεφαλη κινητηρα) , σε μια γεωμετρια (ψυγειο υγρου) που την τοποθετεις σχεδον οπου γουσταρεις.

    Τα βασικα πλεονεκτηματα του αερο-υγρο-ψυκτου κινητηρα ειναι η παραπανω δυνατοτητα, δηλαδη η μεταφορα θερμοτητας απο κατι κρυμμενο αναμεσα απο τα πλαστικα στο ρευμα αερα (ωστε να δουλεψει η αεροψυξη οσο καλλιτερα γινεται) και η πιο ομοιομορφη ψυξη της μαζας του μεταλλου που θερμαινεται απο την καυση. Το φαινομενο της διαφορικης διαστολης στο θαλαμο καυσης ειναι πολυ εντονο οταν θελεις να εχεις μεγαλη ειδικη ισχυ. Σε αυτα βαλε και το οτι συνολικα ο κινητηρας δουλευει σε πιο μικρο ευρος θερμοκρασιων πραγμα που για τα μεταλλα του και το λαδι του μονο καλο μπορουν να κανουν.

    Αν εξακολουθεις να αμφιβαλλεις, ριξε μια ματια σε κινητηρες μποξερ της bmw. Το ψυγειο λαδιου ειναι μια σταλια και τα ψυκτικα πτερυγια στους κυλινδρους αλλες δυο, αλλα ειναι επαρκη για 100 αλογα. Τα ιδια αλογα βγαζει ενα 950. Αν αναπτυξεις την συνολικη επιφανεια των κυψελων του ψυγειου υγρου του τελευταιου στο επιπεδο βαζω στοιχημα θα βγαλεις πολλαπλα μεγαλυτερη επιφανεια. Ο λογος ειναι οτι στον υγροψυκτο το υγρο μπαινει στον κινητηρα με 80 βαθμους (εστω) και βγαινει με 100. Αυτο σημαινει 'μπακαλιστι' οτι το υγρο στο κυκλωμα κανει 'μισοδουλεια'. Οι αντιστοιχες οριακες συνθηκες ομως στα πτερυγια ψυξης του μονο αεροψυκτου, ειναι οι 100 βαθμοι απο την μια μερια και η θερμοκρασια περιβαλλοντος (20C) απο την αλλη, δηλαδη αυτα δουλευουν σε μια διαφορα θερμοκρασιων οχι 20 αλλα 80 βαθμων. Πραγμα που τα κανει πολυ πιο αποδοτικα οσον αφορα τον ρυθμο απαγωγης θερμοτητας, γιατι ο ρυθμος μεταφορας θερμοτητας εξαρταται απο την διαφορα των θερμοοκρασιων. Οπου 'ρυθμος'=ενεργεια ανα μοναδα χρονου.

    Αρα, στο υγροαεροψυκτο εχουμε το υγρο να μεταφερει απο τους 100 βαθμους στους 80 και το ψυγειο να απαγει απο τους 80 στο περιβαλλον, ενω στον σκετο αεροψυκτο τα πτερυγια απαγουν απο τους 100 κατευθειαν στο περιβαλλον, με αποτελεσμα να πρεπει το ψυγειο να εχει μεγαλυτερη επιφανεια απ'οτι αν τα πτερυγια ψυξης της κεφαλης του αεροψυκτου ηταν κατ'ευθειαν στο ρευμα αερα.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 18/09/2014 στις 10:24.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #68
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    ενω στον σκετο αεροψυκτο τα πτερυγια απαγουν απο τους 100 κατευθειαν στο περιβαλλον, με αποτελεσμα να πρεπει το ψυγειο να εχει μεγαλυτερη επιφανεια απ'οτι αν τα πτερυγια ψυξης της κεφαλης του αεροψυκτου ηταν κατ'ευθειαν στο ρευμα αερα.
    100-120 φτάνει το λάδι, οι ψύκτρες στους κυλίνδρους και στην κεφαλή εχουν πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #69
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    100-120 φτάνει το λάδι, οι ψύκτρες στους κυλίνδρους και στην κεφαλή εχουν πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία.
    οκ...τοσο το καλλιτερο λοιπον (στο θεμα ικανοτητας απαγωγης θερμοτητας)....
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #70
    Ρε κατι πρωτοδεσμητες που ξερουν και θερμοδυναμικη...

    Αλλα απορω γιατι θα πρεπει να σας ενημερωσω οτι η ανοδος της θερμοκρασιας του μεταλου κατα μερικους βαθμους C δεν επιδρα στο ΔΘ (διαφορα θερμοκρασιας μεσα εξω) αλλα στο συντελεστη μεταφορας των ρευστων (μεσα αρνητικα, εξω θετικα), ελαχιστα στον συντελστη επαφης του μεταλλου και απειροελαχιστα στην μεση θερμοκρασια των αεριων καυσης. Αρα αφου ξερετε θερμοδυναμικη θα πρεπει να ειχατε συμπερανει οτι τελικα (αν λυσουμε τους ευκολους τυπους) η συνολικη επιδραση στην μεταδωση θερμοτητας ειναι σχεδον ΑΜΕΛΗΤΕΑ.


    Εγω να ξαναγραφω ξανα και ξανα τα ιδια δεν παιζει, να καθωμαι να μου κουτσουρεβουν τα ποστ ξανα δεν παιζει. Για αυτο θα μου επιτρεψετε να παρω τα ποστ μου και να αφησω το ματαιο τουτο θρεντ στην τυχη των πρωτοδεσμητων...


    p.s auta einai alafrwmata...

    p.s.2 euxaristw osous me stirijan.
    Τελευταία τροποποίηση από sonic22; 18/09/2014 στις 12:29.

  11. #71
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Ρε κατι πρωτοδεσμητες που ξερουν και θερμοδυναμικη...

    Αλλα απορω γιατι θα πρεπει να σας ενημερωσω οτι η ανοδος της θερμοκρασιας του μεταλου κατα μερικους βαθμους C δεν επιδρα στο ΔΘ (διαφορα θερμοκρασιας μεσα εξω) αλλα στο συντελεστη μεταφορας των ρευστων (μεσα αρνητικα, εξω θετικα), ελαχιστα στον συντελστη επαφης του μεταλλου και απειροελαχιστα στην μεση θερμοκρασια των αεριων καυσης. Αρα αφου ξερετε θερμοδυναμικη θα πρεπει να ειχατε συμπερανει οτι τελικα (αν λυσουμε τους ευκολους τυπους) η συνολικη επιδραση στην μεταδωση θερμοτητας ειναι σχεδον ΑΜΕΛΗΤΕΑ.


    Εγω να ξαναγραφω ξανα και ξανα τα ιδια δεν παιζει, να καθωμαι να μου κουτσουρεβουν τα ποστ ξανα δεν παιζει. Για αυτο θα μου επιτρεψετε να παρω τα ποστ μου και να αφησω το ματαιο τουτο θρεντ στην τυχη των πρωτοδεσμητων...


    p.s auta einai alafrwmata...

    p.s.2 euxaristw osous me stirijan.


    Δεν παιζεσαι. Διαβασε εδω για μια απλοποιημενη μορφη αυτου που συζηταμε και σταματα να γραφεις βλακειες.
    http://www.efunda.com/formulae/heat_...te_lamflow.cfm
    Αν δεν καταλαβαινεις κατι μη ρωτησεις εδω, αν παλι νομισεις οτι καταλαβες (και η αποψη σου παραμενει η ιδια) κρατησε το για τον εαυτο σου, διοτι μας τα κανες μπαλλονια
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    www.efunda.com
    Ταιριάζει το link στην περίσταση
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #73
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ταιριάζει το link στην περίσταση
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #74
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ορεστακο...

    (για να συννενοηθούμε απαξ και δια παντός...)

    Κάθεται ενα καρο κοσμος και σου απανταει/σχολιαζει/ διαφωνει με αυτα που γράφεις...

    Έρχεσαι κατα τακτα χρονικα διαστήματα και σβήνεις διαφορα posts σου κατα - της ομολογουμενως περιεργης δικής σου λογικής -το δοκούν...
    (ή θα κανουμε πυργακια στην άμμο με το ΔΙΚΟ ΣΟΥ αποκλειστικα κουβαδακι ή θα κρατησεις την αναπνοή σου μεχρι να σκάσεις..)

    Θεωρώ άδικο το να παει όλη η συζητηση στον αγύριστο γιατί αρκετοί μπήκαν στον κοπο να γραψουν 2-3 κουβεντες, όπως παραλληλα θεωρώ αντιδεοντολογικό να ξαναβγαλω στην φορα τα posts που διεγραψες, οπότε δύσκολα μπορεί να παρακολουθήσει καποιος το νήμα της συζήτησης...

    Αποφασισε τι ακριβώς σκοπευεις να κανεις, γιατί - όπως εσύ προσωπικα έχεις διαπιστώσει χρόνια τώρα - δεν ειναι του "στυλ" μου ούτε οι απειλες, ουτε οι καρτες ουτε τα μπαναρίσματα...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #75
    Μοντερακο..
    (για να συννενοηθούμε απαξ και δια παντός...)

    Κάθεται ενα καρο κοσμος και δημιουργει θεματα με αλλους να απαντανε/σχολιαζουν/διαφωνουν κτλπ

    Έρχωσαστε κατα τακτα χρονικα διαστήματα και -με τον διττο αλλα οχι σαφος διαχωρισμενο ρολο σας- εκτροχιαζετε θεματα.
    Μετα σβήνετε διαφορα posts που κατα -της ομολογουμενως περιεργης δικής σας αντιλυψηςς- δεν ταιριαζουν στην συζητηση, αφηνοντας την κουβεντα κουλη και τους μη εχοντες την δυνατοτητα επεμβασης εκτεθημενους να απαντουν προς το κενο.

    Θεωρώ άδικο το να μην μπορω να εχω ελεγχο της (ηλεκτρονικης εστω) αξιοπρεπιας μου και της πνευματικης μου ιδιοκτησιας και λογο των δρασητριοτητων των μοντ οι συζητησεις να καταληγουν κατεστραμενες και ακαρπες για αυτους που μπήκαν στον κοπο να γραψουν 2-3 κουβεντες. Παραλληλα θεωρώ αντιδεοντολογικό οι μοντ να μπορουν να διαγραψουν ή να επεξεργαστουν αναρτησεις αλλων απροειδοποιητα και κυριος χωρις να ακολουθουν σαφεις κανονες, εφαρμοζοντας μονο το προσωπικο τους γουστο αναλογα αν εχουν αντιγνωμια ή συμφωνια με τους διαφορους χρσητες. Αυτες οι καταχρησεις και η αντιδεοντολογικη συμπεριφορα πηγαζουν ακριβος απο την διπλη ιδιοτητα σας.

    Αποφασισε ποιος ακριβος ειναι ο ρολος σας και με σαφεις κανονες πειτε πια ποστ μπορουν και πια δεν μπρουν να υπαρχουν και ποιες τελικα ενεργειες (π.χ. δημιουργια θεματων, σβησημο ποστ κτλπ) ειναι ελευθερες για τους μοντ και για τους χρηστες.

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  3. 300v vs 5100
    από alex14 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 16:07
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF