Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Συνεργείο-Γκαράζ "φτιαξ'το μόνος σου" ;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372

    Συνεργείο-Γκαράζ "φτιαξ'το μόνος σου" ;

    Έπεσε το μάτι μου σε αυτό:
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5476399/

    Διαφημίζει συνεργείο Auto-moto στα Καμίνια, στο οποίο μπορεί κάποιος να πάει και να χρησιμοποιήσει ότι χρειάζεται από τον εξοπλισμό του συνεργείου για να κάνει τη συντήρησή του. Φαντάζομαι πως εννοείται πως θα αγοράσει αναλώσιμα από εκεί.

    Αν με βόλευε η περιοχή θα περνούσα να δω τι γίνεται...

    Υπάρχουν παρόμοια συνεργεία αλλού;

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Νομιζω εχει αλλο ενα στην Βουλιαγμενης και παει 20€/ωρα ή η μιαμιση ωρα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372
    Δεν το εχει παρει το αυτί μου..

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    μηπως εννοεί αυτό;
    http://motolab.gr/

    θυμάμαι πως ήταν απο τους πρωτους που εφάρμοσαν την ιδέα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    'Εν είν' κακό σαν σύλληψη. Αν ο ίδιος ο μαστρο-Νίκος μπορεί να σου πει και καμμιά κουβέντα για το πως θα κάνεις κάτι αν κολλήσεις πουθενά, ταμάμ. Γενικά το κόνσεπτ "σου δίνω χώρο και εργαλεία" μ'αρέσει έτσι εφαρμοσμένο, είναι τίμιο και ξεκάθαρο.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    'Εν είν' κακό σαν σύλληψη. Αν ο ίδιος ο μαστρο-Νίκος μπορεί να σου πει και καμμιά κουβέντα για το πως θα κάνεις κάτι αν κολλήσεις πουθενά, ταμάμ. Γενικά το κόνσεπτ "σου δίνω χώρο και εργαλεία" μ'αρέσει έτσι εφαρμοσμένο, είναι τίμιο και ξεκάθαρο.
    Καλό σαν σύλληψη όπως λες , αλλά ειλικρινά νομίζω ότι υπάρχει μεγάλο νομικό - ασφαλιστικό κενό (είπαμε στην Ελλάδα είμαστε) στην περίπτωση ανάληψης ευθύνης αν γίνει μια ζημιά η ένα ατύχημα μέσα στο χώρο η στον παρακείμενο περίβολο

  7. #7
    Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.

    Σκεφτόμουν ότι τις ίδιες δουλειές που έχω χώρο και εργαλεία να τις κάνω στον κήπο μου, κάποιος άλλος δεν μπορεί να τις κάνει, αλλά όντως το ατύχημα (διότι για την ζημιά ευθύνεται όποιος κάνει την δουλειά) δεν το είχα υπολογίσει.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.

    Σκεφτόμουν ότι τις ίδιες δουλειές που έχω χώρο και εργαλεία να τις κάνω στον κήπο μου, κάποιος άλλος δεν μπορεί να τις κάνει, αλλά όντως το ατύχημα (διότι για την ζημιά ευθύνεται όποιος κάνει την δουλειά) δεν το είχα υπολογίσει.
    επειδή έχει πέσει πολλή συζήτηση στο θέμα , απλά θα σου πω ένα παράδειγμα (τα αναφέρω γιατί μακάρι σε όλες τις περιπτώσεις να ευθύνεται όποιος κάνει την ζημιά αλλά δεν είναι πάντα έτσι)

    πελάτης μπαίνει σε συνεργείο και αντί να κάτσει στο χώρο υποδοχής αρχίζει να τριγυρίζει , γλυστράει και σπάει το πόδι του (και μετά μπορεί αν θέλει να κάνει μύνηση στο συνεργείο)

    πελάτης σκοντάφτει στην πρασιά του συνεργείου - κάνει επίσης μήνυση και ζητάει ότι του λείπει

    πελάτης πάει κοντά στην μηχανή του που είναι πάνω στην ράμπα να δει κάτι ... κάνει μια μαλακία πέφτει το μηχανάκι κάτω και τον πλακώνει - επίσης ζητάει ότι του λείπει

    δεν σε βάζω σε τρυπάκι για φωτιές (μιας και είσαι στα πράγματα) που και εδώ ο νόμος για τα συνεργεία θεωρώ ότι είναι ελλιπέστατος (μια φωλιά και πυροσβεστήρα πατώματος και κλαιν μαιν λες και αμα σκάσουν τα καυσιμα θα προλάβω να σβήσω με τη φωλιά η τον πυροσβεστήρα - άσε που δεν κάνει το νερό δουλειά )

    και τελευταία φυσικά δεν πιάνω τις ευθύνες των μαστόρων που στην πλειοψηφία μας είμαστε απαράδεκτος κλάδος

    και μέσα σε όλο αυτό το νομικό μπάχαλο θέλουμε και DIY Shop στην ουγκάντα

  9. #9
    Είναι απίθανη πάσα γιατί καιρό γελάω με παρόμοιες "πρωτοποριακές ιδέες" συνεργατικών συνεργείων χωρίς καμία αδειοδότηση και έλεγχο ούτε καν για φωλιά και πυροσβεστήρα, αλλά τέλος πάντων...
    Επειδή είχα δει (από απόσταση) το τι χαρτούρα θέλει για να ανοίξεις συνεργείο, μου φαίνεται περίεργο το πως εργάζονται αυτά.

    Δεν ξέρω αν οποιοδήποτε συνεργείο καλύπτεται νομικά να παρέχει υπηρεσία DIY, το βλέπω ως διευκόλυνση στις δύσκολες μέρες που ζούμε και για κάποιον που μπορεί να κάνει κάτι μόνος του αλλά δεν έχει χώρο/εργαλεία. Πιθανότατα δεν καλύπτονται από κανέναν και από πουθενά και κάποια στιγμή να τον φάνε άγρια εκ των όπισθεν οι ιδιοκτήτες. Ίσως όταν γίνει η στραβή και τότε θα βγουν στις οκτώ και θα λένε "ωρολογιακές βόμβες δεκάδες παραμαγαζάκια" μπλα μπλα μπλα. Σημεία των καιρών και αυτά. Ο κλάδος πάντως δεν βλέπω να ιδρώνει, θεωρητικά (είπα, θεωρητικά) όλο και κάποιο συλλογικό όργανο δεν θα έπρεπε να εξετάσει το τι και πως και να επέμβει πριν γίνει η στραβή;

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Είναι απίθανη πάσα γιατί καιρό γελάω με παρόμοιες "πρωτοποριακές ιδέες" συνεργατικών συνεργείων χωρίς καμία αδειοδότηση και έλεγχο ούτε καν για φωλιά και πυροσβεστήρα, αλλά τέλος πάντων...
    Επειδή είχα δει (από απόσταση) το τι χαρτούρα θέλει για να ανοίξεις συνεργείο, μου φαίνεται περίεργο το πως εργάζονται αυτά.

    Δεν ξέρω αν οποιοδήποτε συνεργείο καλύπτεται νομικά να παρέχει υπηρεσία DIY, το βλέπω ως διευκόλυνση στις δύσκολες μέρες που ζούμε και για κάποιον που μπορεί να κάνει κάτι μόνος του αλλά δεν έχει χώρο/εργαλεία. Πιθανότατα δεν καλύπτονται από κανέναν και από πουθενά και κάποια στιγμή να τον φάνε άγρια εκ των όπισθεν οι ιδιοκτήτες. Ίσως όταν γίνει η στραβή και τότε θα βγουν στις οκτώ και θα λένε "ωρολογιακές βόμβες δεκάδες παραμαγαζάκια" μπλα μπλα μπλα. Σημεία των καιρών και αυτά. Ο κλάδος πάντως δεν βλέπω να ιδρώνει, θεωρητικά (είπα, θεωρητικά) όλο και κάποιο συλλογικό όργανο δεν θα έπρεπε να εξετάσει το τι και πως και να επέμβει πριν γίνει η στραβή;
    εδώ γελάω Βαγγέλη γιατί σκέφτεσαι πολύ αγαθά ....

    κάθε μέρα στα διάφορα μαγαζάκια παίζουμε με τη φωτιά και δεν έχουμε καεί γιατί απλά υπάρχει ο παράγοντας τύχη και δεν έχουν κάτσει όλες οι μεταβλητές στην εξίσωση που θα κάνουν ένα συνεργείο - γκαράζ - σταθμό καυσίμων βάση για εκτόξευση πυράυλων και θα στείλουν ένα οικοδομικό τετράγωνο σε τροχιά (θυμήσου το ατύχημα με το συνεργείο στο Βύρωνα που σκάσαν τα παιδιά με το δυναμόμετρο στο υπόγειο)

    εδώ έχω ενα κολοκρατος που το μόνο που θέλει είναι να ανοίξω και να εισπράττει - τι ρωτάς αφού τα ξέρεις ενα δυο πυροσβεστήρες (και αυτούς χωρίς προδιαγραφές για εύφλεκτο καυσιμο) και μια φωλιά που τις περισσότερες φορές είναι στο βάθος του μαγαζιού (και αντε να περάσω αμα αρπάξει) και δεν τρέχει και νερό - απλά να περάσω τον έλεγχο και δεν τρέχει κάστανο

    οταν πήρα προσφορές για πίνακα ανίχνευσης μονοξειδίου ανιχνευτές και ανεξάρτητη σειρήνα με κοίταγαν σαν εξωγήινο και με δουλεύαν κιόλας σε ημερίδα του "συλλογικού οργάνου" - Myass

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    λες και αμα σκάσουν τα καυσιμα θα προλάβω να σβήσω με τη φωλιά η τον πυροσβεστήρα - άσε που δεν κάνει το νερό δουλειά )
    Άσχετο..
    Ότι δε θα προλάβεις έχεις δίκιο, αλλά για καύσιμα δεν θέλεις πυροσβεστήρα νερού. Αυτός κάνει μόνο για ξύλα. Για καύσιμα (υγρά) χρειάζεσαι ξηράς σκόνης ή αφρού. Επίσης πρέπει να έχεις το απαραίτητο μέγεθος. Ένας πυροσβεστήρας με αναγραφόμενη κατασβεστική iκανότητα 34B επαρκεί μόνο για περίπου 1τετραγωνικό μέτρο. Που σημαίνει ότι επαρκεί μόνο για τα μηχανάκια που έρχονται στο συνεργείο με αναθυμιάσεις.

    Σχετικό..
    Μάλλον έχεις δίκιο ότι το νομικό πλαίσιο για την Ελλάδα πιθανότατα να είναι ελλιπέστατο αλλά κάτι ανάλογο δεν μπορεί να γίνει και στα self service πλυντήρια? Αν ο άλλος γλιστρήσει και σπάσει το κεφάλι του?
    Πιστεύω πως αν τηρούνται οι προβλεπόμενοι κανόνες ασφαλείας τότε η ευθύνη για τυχόν ατύχημα δεν θα βαραίνουν τον ιδιοκτήτη του εργαστηρίου των diyers αλλά τον ίδιο τον μαστροχαλαστή. Πχ αν τα μηχανήματα δεν είναι επικίνδυνα όπως γωνιακοί τροχοί χωρίς προστατευτικό, δίδυμοι τροχοί που δεν καλύπτουν τα πρότυπα ασφαλείας κτλ.
    Απ' την άλλη πάλι εσύ ξέρεις καλύτερα αν όλα αυτά είναι απλά ρομαντικά σενάρια και τελείως ανέφικτα στην μπανανία, οπότε..

    λέω να περιοριστώ στο γεγονός ότι τα θεωρώ λίγο ακριβά. Όχι αδικαιολόγητα, αφού μάλλον έχουν περισσότερα έξοδα απ' ότι αρχικά φαίνεται αλλά μάλλον είναι ασύμφορο για τον τελικό χρήστη. Με λίγα παραπάνω σου κάνει την δουλειά κάποιος μηχανικός. Ίσως μου διαφεύγει κάτι, αλλά ότι μπορώ να κάνω εγώ σε 1 ώρα με κόστος 20 ευρώ ο μηχανικός μου μπορεί να το κάνει σε λιγότερο απ' τον μισό χρόνο με τον ίδιο περίπου κόστος.
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Ντάξει, τώρα που θα 'ρθει η ανάκαμψη (είχε πάρει ένα ντουκάτι και έμεινε από ηλεκτρικά με τις μπόρες στη βόρεια ευρώπη) θα φτιάξουν όλα...

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Άσχετο..
    Ότι δε θα προλάβεις έχεις δίκιο, αλλά για καύσιμα δεν θέλεις πυροσβεστήρα νερού. Αυτός κάνει μόνο για ξύλα. Για καύσιμα (υγρά) χρειάζεσαι ξηράς σκόνης ή αφρού. Επίσης πρέπει να έχεις το απαραίτητο μέγεθος. Ένας πυροσβεστήρας με αναγραφόμενη κατασβεστική iκανότητα 34B επαρκεί μόνο για περίπου 1τετραγωνικό μέτρο. Που σημαίνει ότι επαρκεί μόνο για τα μηχανάκια που έρχονται στο συνεργείο με αναθυμιάσεις.


    λέω να περιοριστώ στο γεγονός ότι τα θεωρώ λίγο ακριβά. Όχι αδικαιολόγητα, αφού μάλλον έχουν περισσότερα έξοδα απ' ότι αρχικά φαίνεται αλλά μάλλον είναι ασύμφορο για τον τελικό χρήστη. Με λίγα παραπάνω σου κάνει την δουλειά κάποιος μηχανικός. Ίσως μου διαφεύγει κάτι, αλλά ότι μπορώ να κάνω εγώ σε 1 ώρα με κόστος 20 ευρώ ο μηχανικός μου μπορεί να το κάνει σε λιγότερο απ' τον μισό χρόνο με τον ίδιο περίπου κόστος.
    Η πυροσβεστική λέει νομίζω για κιλά, όχι για ικανότητα κλπ. Θέλει πχ δύο πυροσβεστήρες ξηράς σκόνης 6 κιλών και τέλος.

    Αν ο μάστορας νοιάζεται, ισχύει αυτό που λες. Αν όχι... Γελάς με το ποστάκι στο μοτο.γρ "μου ζήτησαν διακόσια ευρώ για λάδια, καλά δεν ήταν; Και ξέχασα να πω ότι δεν είχαν σφίξει καλά το φίλτρο και έφυγε και χύθηκαν στο δρόμο και τα πάτησα κιόλας αλλά δεν χτύπησα πολύ ντάξει αυτά συμβαίνουν μωρέ."

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    τι ρωτάς αφού τα ξέρεις ενα δυο πυροσβεστήρες (και αυτούς χωρίς προδιαγραφές για εύφλεκτο καυσιμο) και μια φωλιά που τις περισσότερες φορές είναι στο βάθος του μαγαζιού (και αντε να περάσω αμα αρπάξει) και δεν τρέχει και νερό - απλά να περάσω τον έλεγχο και δεν τρέχει κάστανο
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Άσχετο..
    Ότι δε θα προλάβεις έχεις δίκιο, αλλά για καύσιμα δεν θέλεις πυροσβεστήρα νερού. Αυτός κάνει μόνο για ξύλα. Για καύσιμα (υγρά) χρειάζεσαι ξηράς σκόνης ή αφρού. Επίσης πρέπει να έχεις το απαραίτητο μέγεθος. Ένας πυροσβεστήρας με αναγραφόμενη κατασβεστική iκανότητα 34B επαρκεί μόνο για περίπου 1τετραγωνικό μέτρο. Που σημαίνει ότι επαρκεί μόνο για τα μηχανάκια που έρχονται στο συνεργείο με αναθυμιάσεις.
    ε αυτό έγραψα ρε σουπιά ... απλά θέλει έρευνα και μάλιστα υπάρχουν διάφοροι τύποι για καύσιμα (εδώ η Γιαγιά Αρκούδα μπορεί να σας απαντήσει τα πάντα)


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σχετικό..
    Μάλλον έχεις δίκιο ότι το νομικό πλαίσιο για την Ελλάδα πιθανότατα να είναι ελλιπέστατο αλλά κάτι ανάλογο δεν μπορεί να γίνει και στα self service πλυντήρια? Αν ο άλλος γλιστρήσει και σπάσει το κεφάλι του?
    Πιστεύω πως αν τηρούνται οι προβλεπόμενοι κανόνες ασφαλείας τότε η ευθύνη για τυχόν ατύχημα δεν θα βαραίνουν τον ιδιοκτήτη του εργαστηρίου των diyers αλλά τον ίδιο τον μαστροχαλαστή. Πχ αν τα μηχανήματα δεν είναι επικίνδυνα όπως γωνιακοί τροχοί χωρίς προστατευτικό, δίδυμοι τροχοί που δεν καλύπτουν τα πρότυπα ασφαλείας κτλ.
    Απ' την άλλη πάλι εσύ ξέρεις καλύτερα αν όλα αυτά είναι απλά ρομαντικά σενάρια και τελείως ανέφικτα στην μπανανία, οπότε..

    λέω να περιοριστώ στο γεγονός ότι τα θεωρώ λίγο ακριβά. Όχι αδικαιολόγητα, αφού μάλλον έχουν περισσότερα έξοδα απ' ότι αρχικά φαίνεται αλλά μάλλον είναι ασύμφορο για τον τελικό χρήστη. Με λίγα παραπάνω σου κάνει την δουλειά κάποιος μηχανικός. Ίσως μου διαφεύγει κάτι, αλλά ότι μπορώ να κάνω εγώ σε 1 ώρα με κόστος 20 ευρώ ο μηχανικός μου μπορεί να το κάνει σε λιγότερο απ' τον μισό χρόνο με τον ίδιο περίπου κόστος.
    κοίτα νομικό πλαίσιο μπορεί να μην υπάρχει αλλά αν θες και αντέχει η τσέπη φτιάχνεις ένα (οποιοδήποτε μαγαζί δεν ισχύει μόνο για συνεργεία) με βάση τις προδιαγραφές του νόμου για να πάρεις μια αδειοδότηση ΚΑΙ ΜΕΤΑ προσθέτεις τις δικές σου παραμέτρους ώστε να κλειδώνεις την πόρτα και να κοιμάσαι ήσυχος (συναγερμούς , πυρασφάλεια , εξαερισμού κτλ)

    μετά κάνεις μια ιδιωτική ασφάλιση που σε καλύπτει νομικά και οικονομικά και για ατύχημα και για βλάβες προς τρίτους (όπως έγραψα πιο πάνω αν πχ γλυστρησει κάποιος κάτω λέμε τωρα ) και κάπως θεωρείσαι καλυμμένος στην στραβη

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    και περα απολα αυτα που συζητηθηκαν μεχρι τωρα υπαρχει κι ο παραγοντας της στραβης.

    πας και εχεις σκοπο να κανεις μια δουλεια. κι ανακαλυπτεις κι αλλη βλαβη. ε θασαι υποχρεωμενος και 20αρικο να δωσεις και το μηχανακι παραμασχαλα μεχρι το σπιτι. ανταλακτικο και ξανα μανα με τα χερια το μηχανακι στο μαγαζι να αποτελειωσεις την δευτερη βλαβη κι 20αρικο κι απο πανω.

    ε ταχει τα θεματακια της η ιδεα αυτη


    ας μην μιλησουμε και για εργαλεια ετσι; φθορα και τετοια που θα σου φανε τις βιδες.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2010, 13:35
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2009, 08:38
  3. Σπασμένο λεβιέ?Φτιάξ'το μόνος και σώσε την τσέπη σου!!
    από Aggelos_SV στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2007, 16:52
  4. Ιdi το νου σου!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2004, 23:28
  5. Ελλασ Το Μεγαλειο Σου!!
    από XTMPAM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 08:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF