Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Συνεργείο-Γκαράζ "φτιαξ'το μόνος σου" ;

  1. #16
    Νέο μέλος Το avatar του/της nerofida
    Εγγραφή
    21/03/2014
    Μηνύματα
    14
    Παιδια οκ με τη λογικη του "μπουρδελο κρατος", αλλα εχει καταντησει καραμελα. Το προβλημα δεν ειναι οτι οτι το κρατος σε υποχρεωνει να βαζεις ελλειπη εξοπλισμο, ειναι οτι οι περισσοτεροι επαγγελματιες αν ηταν στο χερι τους δεν θα εβαζαν ΤΙΠΟΤΑ, ουτε πυροσβεστηρα! Και ναι, οκ μια δικαιολογια ειναι οτι δεν βγαινω γιατι το κρατος με υπερφορολογει κλπ κλπ.

    Τωρα οσον αφορα στα DIY μαγαζια, φανταζομαι πληρωντας τους κανονισμους ασφαλειας και εχοντας τις σχετικες αδειες (φανταζομαι θα θελει μηχανικο παροντα), θα σε βαζουν να υπογραψεις μια υπευθυνη δηλωση του στυλ "το μαγαζι δεν φερει καμια ευθυνη για οτι μαλακια κανω στο μηχανακι μου ή σε περιπτωση τραυματισμου μου" και "οτι χαλασω θα το πληρωσω".

    Προσωπικα πιστευω οτι οποιος ξερει να φτιαχνει θα εχει και τα εργαλεια για να το φτιαξει σε δικο του χωρο ή σε εναν φιλο του (ολοι ετσι μαθαινουν), αλλα για αν για χ-ψ λογους χρειαστεις κατι παραπανω, γιατι οχι, ας υπαρχει και η δυνατοτητα του DIY συνεργειου.
    Καλύτερα πλούσιος και υγιής, παρά φτωχός και άρρωστος

  2. #17
    Φίλος που σπούδαζε στο Παρίσι πριν από 30 χρόνια χρόνια , μου περιέγραφε τεράστιες μάντρες-νεκροταφεία αυτοκινήτων, που σου νοίκιαζαν χώρο και εργαλεία για να δουλέψεις, σε τιμές αστείες (και όχι 20/ώρα), ενώ παράλληλα μπορούσες να διαλέξεις από το νεκροταφείο, πχ τη μίζα από τη Lancia Fulvia που σου λείπει , να την ξηλώσεις μόνος σου και να την πληρώσεις επί τόπου (φτηνά).
    Καταλαβαίνετε ότι όλο αυτό ήταν ψιλομαύρο και δεν υπήρχε νομικό πλαίσιο.
    Άλλη μια πρωτότυπη "ελληνική'' ιδέα.

  3. #18
    Θα ήθελα να διαβάσω πάντως και άποψη κάποιου που να έχει πάει σε αντίστοιχο μαγαζί (διαφημιζόταν ένα και σε περιοδικά) να μας πει εντυπώσεις.

  4. #19
    Πρέπει να έχει ξαναμπεί κάτι παρόμοιο
    http://motomethod.com/
    http://vimeo.com/35403052

    Έχουν και συμφωνητικό που υπογράφεις ότι δεν φέρουν ευθύνη για ζημιές, τραυματισμούς κτλ.
    http://motomethod.com/wp-content/upl...eement2013.pdf

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    ε αυτό έγραψα ρε σουπιά ...
    Έχεις δίκιο. Δεν το εννόησα με την πρώτη λόγο επιπολαιότητας.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος

    Αν ο μάστορας νοιάζεται, ισχύει αυτό που λες. Αν όχι... Γελάς με το ποστάκι στο μοτο.γρ "μου ζήτησαν διακόσια ευρώ για λάδια, καλά δεν ήταν; Και ξέχασα να πω ότι δεν είχαν σφίξει καλά το φίλτρο και έφυγε και χύθηκαν στο δρόμο και τα πάτησα κιόλας αλλά δεν χτύπησα πολύ ντάξει αυτά συμβαίνουν μωρέ."
    Εδώ ένα δίκιο το έχεις. Φυσικά αυτός που θα δώσει 200 ευρώ για λάδια είμαι σίγουρος ότι ούτε στην φριντέζα δεν ξέρει να τα αλλάζει.

    Όλοι στον τόπο μας έχουμε βρει έναν μάστορα που μπορεί να κάνει ένα σέρβις της προκοπής αλλά οι περισσότεροι θέλουμε τις βασικές εργασίες συντήρησης να μπορούμε να τις κάνουμε φθηνότερα. Όσοι δεν έχουν τις γνώσεις θα πάνε μάστορα θέλουν δε θέλουν. Όσοι έχουν τις γνώσεις αλλά δεν έχουν το χώρο και τα εργαλεία δεν θα τους βγει φθηνότερα να πάνε κάπου που θα πληρώσουν 20 ευρώ την ώρα οπότε θα το πάνε πάλι στο μάστορα για να κρατήσουν και τα χέρια τους καθαρά. Όσοι δεν εμπιστεύονται κανέναν και θέλουν να τα κάνουν όλα μόνοι τους θα πληρώσουν τα ίδια που θα έδιναν και στο μάστορα αλλά δε θα το παλεύουν στο πεζοδρόμιο.

    Και μιλάμε μόνο για βασικές εργασίες συντήρησης που ξέρεις ότι πάνω κάτω θα κάνεις τόσες ώρες και μετά θα πάρεις το μηχανάκι να φύγεις. Για οτιδήποτε περισσότερο καλύτερα να πάω να αγοράσω όλα τα απαραίτητα εργαλεία να νοικιάσω ένα γκαράζ για ένα μήνα να δουλεύω με το καφεδάκι μου και το τσιγαράκι μου χαλαρά και στο τέλος να μου μείνουν και τα εργαλεία.

    Εκτός και αν υπάρχει χώρος να αποθηκεύεται η μηχανή, να αποδεσμεύεται ο πάγκος εργασίας και να συνεχίζεις όταν έρθει το ανταλλακτικό, όταν έχεις χρόνο κτλ. Διαφορετικά εμένα εδώ για παράδειγμα δε θα με βοηθούσε σε τίποτε.
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να έχει ξαναμπεί κάτι παρόμοιο
    Θυμάμαι ότι κάτι έχουμε ξανασυζητήσει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nerofida Προβολή μηνύματος
    ας υπαρχει και η δυνατοτητα του DIY συνεργειου.
    Φυσικά και είναι καλύτερα να υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Τώρα κάποιοι συζητάμε τα προβλήματα απ' τη μεριά του επιχειρηματία και άλλοι τους προβληματισμούς του μαστροχαλαστή.
    Δεν είμαστε αρνητικοί σε κάτι.
    Sent from me using a computer.

  7. #22
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    ...

    ας μην μιλησουμε και για εργαλεια ετσι; φθορα και τετοια που θα σου φανε τις βιδες.
    Εκτός του ότι δεν θέλει κανένας να δίνει 20 ευρώ την ώρα για να δουλεύει με κινέζικα ή διαλυμένα εργαλεία αυτό είναι κατι που δεν συμφέρει και τον ιδιοκτήτη. Γι' αυτό είπα πως το κόστος λειτουργίας δεν μπορεί είναι μικρό. Ένα εργαλείο που το δουλεύουν 30 διαφορετικά άτομα θα φθαρεί ή θα χαλάσει στον μισό χρόνο απ' ότι αν το δούλευε κάποιος που στρίβει βίδες όλη του την ζωή. Επίσης πολλοί δεν ξέρουμε καν να χρησιμοποιήσουμε το σωστό εργαλείο ακόμα και αν το έχουμε μπροστά μας.
    Αν τα εργαλεία δεν είναι καλά και δεν έχουν εγγύηση δεν συμφέρει να τα βάλεις σε έναν τέτοιο χώρο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 11/09/2014 στις 20:36.
    Sent from me using a computer.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    μπορει κανεις να παει με τα δικα του εργαλεια και να παρει απο κει μονο κατι πιο ειδικο οπως εναν εξολκεα ή ενα δυναμοκλειδο ή να χρησιμοποιησει ενα αναβατοριο με δεστρες κλπ
    γινονται και ειδικες συμφωνιες για παραμονη αν χρειστει να μεινει μεσα μηχανακι λυμενο
    καλα ειναι να δοκιμασουμε στην πραξη κατι πριν κανουμε κριτικη

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    καλα ειναι να δοκιμασουμε στην πραξη κατι πριν κανουμε κριτικη
    Δεν μπορούμε να κρίνουμε με ελλειπή δεδομένα. Δεν κάνουμε κριτική, συζητάμε και εκφράζουμε τους προβληματισμούς και τις απορίες μας.
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    πιστευω οτι μια τετοια ιδεα απευθυνεται σε καποιον που δεν εχει χωρο εργαλεια και θελει να κανει πολυ βασικες εργασιες απλου σερβις. καλα στην περιπτωση του σουπια με την ροδελα με την καμια να παει εκει δεν συμφερει.

    σαν ιδεα καλη ειναι αλλα πολυ περιορισμενη.

  11. #26
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    ρε παίδες, πόσο ποιο φτηνά να χρεώσουνε δηλαδή;

    http://motolab.gr/prices/

    και λένε ότι αν, ω μη γένοιτο, γίνει στραβη και παίζει να μείνει μέσα τότε υπάρχει συνεννόηση.
    Και έρχομαι με τη σειρά μου να ρωτήσω,ποια εργασία συντήρησης είναι αυτή που θα πάρει στον ντιγιουγουάηερ πανω απο 6 με 7 ώρες για να την ολοκληρώσει;

    προσωπικά,αν δεν είχα χώρο ή/και εργαλεία, θα τους προτιμούσα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #27
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    ρε παίδες, πόσο ποιο φτηνά να χρεώσουνε δηλαδή;

    http://motolab.gr/prices/

    και λένε ότι αν, ω μη γένοιτο, γίνει στραβη και παίζει να μείνει μέσα τότε υπάρχει συνεννόηση.
    Και έρχομαι με τη σειρά μου να ρωτήσω,ποια εργασία συντήρησης είναι αυτή που θα πάρει στον ντιγιουγουάηερ πανω απο 6 με 7 ώρες για να την ολοκληρώσει;

    προσωπικά,αν δεν είχα χώρο ή/και εργαλεία, θα τους προτιμούσα.
    Κύριε διευθυντά γιατι μας αφήσατε να συζητάμε τόση ώρα?

    Οι τιμές είναι πολύ καλές. Είναι πολύ μακριά το 1 ή 2 ευρώ το τέταρτο απ' το 20 ευρώ η ώρα.

    Μια χαρά.
    Sent from me using a computer.

  13. #28
    Τα συγκεκριμένα παιδιά ανεβάζουν και στο αμαρτωλό facebook φωτό κλπ από τις επισκευές που κάνουν, μαζί με επεξηγήσεις. Οι τιμές λογικές, respect...
    Και η υποσημείωση "για οποιοδήποτε απρόοπτο πρόβλημα, ακόμα και με υπαιτιότητα του πελάτη, ο επιπλέον χρόνος παραμονής στη ράμπα δεν χρεώνεται" πολύ μου άρεσε.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2010, 13:35
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2009, 08:38
  3. Σπασμένο λεβιέ?Φτιάξ'το μόνος και σώσε την τσέπη σου!!
    από Aggelos_SV στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2007, 16:52
  4. Ιdi το νου σου!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2004, 23:28
  5. Ελλασ Το Μεγαλειο Σου!!
    από XTMPAM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 08:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF