Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Κουβέντα να γίνεται

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    ....Τώρα για το 1100 s θεωρώ πως είναι πολλά τα 130 άλογα και δύσκολα τα διαχειρίζεται κανείς....
    Σιγά μην ρίχνει και σε gsxr 750 το 1100..
    Καμιά 90αρα άλογα με το ζόρι έχει.

    Το monster το 800 μπορεί να κάνει κηδείες, δε σκορτσάρει, δεν καίει, είναι υγροκάμπανο και αν δεν πάρεις το μονόμπρατσο δεν θα ξηλώνεσαι για αλυσιδ/ζα.

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    xj6 ? er6 n/f ? το μικρο monster ?
    γιατι πηδηξες αυτη τη κατηγορια και κοιτας για 1000 πλας ?
    Πολύ σωστά, το XJ6 το γυμνό, που έχω οδηγήσει, με ικανοποίησε αφάνταστα σε στροφιλίκια, είναι και φθηνό.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Ωραία να το θέσω πιο απλά, τι χρειάζεται ο ίδιος οδηγός που είναι και χεράς για παράδειγμα για να είναι πιο γρήγορος σε απόλυτους χρόνους με ένα street triple από ότι με ένα 675 ? αν χρειάζεται (που λογικά χρειάζεται και αν γίνεται) και μη πει κανείς πολύ τύχη ή λάδια στο πέρασμα του daytona
    δεν σε καταλαβαινω...

    τι εννοεις λεγοντας "τι χρειαζεται ο χερας οδηγος για να ειναι πιο γρηγορος με το street triple απ'οτι με το daytona 675"??

    το street triple ειναι πιο εκολοδηγητο σε ενα στροφιλικι λογω του τιμονιου που δινει καλυτερη λαβη για countersteering...
    αντιθετως χανει στις ευθειες λογω απουσιας ζελατινας...

    αν ξερεις να πας το ενα, ξερεις να πας και το αλλο...
    απλα το daytona (θεωρητικα παντα) ειναι πιο κουραστικο στο στροφιλικι που προανεφερες σε σχεση με το triple...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    Σιγά μην ρίχνει και σε gsxr 750 το 1100..
    Καμιά 90αρα άλογα με το ζόρι έχει.

    Το monster το 800 μπορεί να κάνει κηδείες, δε σκορτσάρει, δεν καίει, είναι υγροκάμπανο και αν δεν πάρεις το μονόμπρατσο δεν θα ξηλώνεσαι για αλυσιδ/ζα.
    Όσα είδα στο νετ ανέφερα, πολύ πιθανό λοιπόν να έχεις δίκιο.

    Σε ότι αφορά το 800 το monster (Οκ το μονόμπρατσο είναι πιο όμορφο) πες μας για αυτό, πιστεύεις πως είναι καλύτερο σε σχετικά σφιχτές διαδρομές από ότι ένα street triple? Μήπως χρειάζεται βελτίωση στις αναρτήσεις του, μήπως τα άλογα του είναι λίγα στις ενδιάμεσες ευθείες ?

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Devil's το δε καταλαβαίνεις; βρήκα δουλειά και άρχισα να μαζεύω λεφτά Αν όλα πάνε καλά σε μερικούς μήνες θα μπορώ να σκέφτομαι για μηχανή. Μη φοβάστε δε θα πάω σε κάνα τέρας και ήδη έχω ξεκινήσει να κάνω μαθήματα με φίλους σε ελεγχόμενο περιβάλλον + Τα μαθήματα στη σχολή + ότι αν πάρω μηχανή στο budget υπολογίζετε και σχολείο ασφαλούς οδήγησης (εξοπλισμό έχω ήδη εκτός από παντελόνι και μποτάκι, βλέπετε μάζευα σιγά σιγά) ξεκίνησα και δίαιτα ΚΑΙ προπονήσεις μετά από χρόνια Επειδή με ξέρω όμως και επειδή αν έχω κάτι δικό μου θα θέλω να στρίβει όταν το συνηθίσω και τα γούστα μου είναι στα γυμνούλια ή με μπικινάκι, ε κάνω έρευνα αγοράς από τώρα. Εντάξει οι ερωτήσεις μου είναι καθαρά θεωρητικές και δεν έχω σκοπό να κάνω πειραματισμούς μεγάλος άνθρωπος είμαι, απλά σε κάποια φάση το ξέρω πως σε σφιχτά κομμάτια θα θέλω να το πιέζω. (Η επόμενη ενναλακτική είναι κάνα on-off που ταιριάζει στο σωματότυπο μου ως έχει και που είναι η φωνή της λογικής )

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Όσα είδα στο νετ ανέφερα, πολύ πιθανό λοιπόν να έχεις δίκιο.

    Σε ότι αφορά το 800 το monster (Οκ το μονόμπρατσο είναι πιο όμορφο) πες μας για αυτό, πιστεύεις πως είναι καλύτερο σε σχετικά σφιχτές διαδρομές από ότι ένα street triple? Μήπως χρειάζεται βελτίωση στις αναρτήσεις του, μήπως τα άλογα του είναι λίγα στις ενδιάμεσες ευθείες ?
    Στις αναρτήσεις άμα είσαι 80 κιλά δεν θέλεις να ρυθμίσεις τίποτα. Για τα άλογα θέλει 2 εξατμίσεις, φίλτρο να αναπνεύσει και ένα ελαφρύ βολάν. Βάζει τη δύναμη κάτω εύκολα, δεν φοβάσαι χάι σάιντ όσο και αν ανοίξεις το γκάζι. Γενικά είναι σχολείο. Τώρα για τις ενδιάμεσες ευθείες θέλει χούφτωμα.
    Έχει παλιομοδίτικη θέση οδήγησης μέσα και όχι πάνω στη μπροστά ρόδα, όπως το triple.
    Το μονόμπρατσο είναι πιο ωραίο αλλά στα αλυσιδ/ζα "πλένεσαι" και τα φρένα θέλουν αναβάθμιση.

    Τriumph δεν θα έπαιρνα με αυτά που έχω ακούσει για τον 1050 του τίγρη. Γενικά νομίζω ότι έχουν πέσει σε ποιότητα.
    Τώρα τον 675 δεν το ξέρω αλλά το μονστεράκι το θεωρώ πιο αξιόπιστο.

    Οφ-τόπικ: το πιο κανιβαλιάρικο γυμνό που δεν σπάει είναι ο σουπερδούκας.-

  7. #22
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Ε πες και ενα ευρος τιμων ντε...
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  8. #23
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παρε ενα cb 1300 να μην ξαναζητησεις τιποτα αλλο......

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    το μηχανάκι που δεν υπάρχει;;; που δεν υπάρχει;;;
    Μπαρμπαμύρου μάλλον ξεχνάεις,τον θρυλικό και αφρενάριστο Ζιζού με το σεμπεφ πεντακόσα ντίζελ
    Ο Φιλιπ πήγαινε τάπα επειδή το είχε, τα χέρια που λέει και ο Σπύρος, όχι επειδή καβαλουσε "το καλύτερο μηχανάκι για στροφές".

    Εξίσου θαυμαστά πηγαινε ο devils με το χρεπι cb1 που δεν είναι το καλύτερο μηχανάκι επίσης.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Devil's το δε καταλαβαίνεις; βρήκα δουλειά και άρχισα να μαζεύω λεφτά Αν όλα πάνε καλά σε μερικούς μήνες θα μπορώ να σκέφτομαι για μηχανή. Μη φοβάστε δε θα πάω σε κάνα τέρας και ήδη έχω ξεκινήσει να κάνω μαθήματα με φίλους σε ελεγχόμενο περιβάλλον + Τα μαθήματα στη σχολή + ότι αν πάρω μηχανή στο budget υπολογίζετε και σχολείο ασφαλούς οδήγησης (εξοπλισμό έχω ήδη εκτός από παντελόνι και μποτάκι, βλέπετε μάζευα σιγά σιγά) ξεκίνησα και δίαιτα ΚΑΙ προπονήσεις μετά από χρόνια Επειδή με ξέρω όμως και επειδή αν έχω κάτι δικό μου θα θέλω να στρίβει όταν το συνηθίσω και τα γούστα μου είναι στα γυμνούλια ή με μπικινάκι, ε κάνω έρευνα αγοράς από τώρα. Εντάξει οι ερωτήσεις μου είναι καθαρά θεωρητικές και δεν έχω σκοπό να κάνω πειραματισμούς μεγάλος άνθρωπος είμαι, απλά σε κάποια φάση το ξέρω πως σε σφιχτά κομμάτια θα θέλω να το πιέζω. (Η επόμενη ενναλακτική είναι κάνα on-off που ταιριάζει στο σωματότυπο μου ως έχει και που είναι η φωνή της λογικής )
    εισαι πολυ μακρυα απο αυτα που θες να κανεις...
    το μηχανακι δεν κανει τον οδηγο...


    βρες κατι που να σου αρεσει και να μπορεις να το συντηρησεις και μαθε το σιγα σιγα σε συνδυασμο με σχολεια ασφαλους οδηγησης...
    το να παρεις ενα υπεροπλο γυμνο και να νομιζεις οτι θα στριψεις επειδη ειναι στριφτερο το μηχανακι ειναι εντελως ακυρο...

    οπως και να εχει, δεν ειναι κακο να κανεις ονειρα...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Παρε ενα cb 1300 να μην ξαναζητησεις τιποτα αλλο......
    Αν είχα τα χρήματα και την εμπειρία σίγουρα ένα cb900 θα ήταν στη συλλογή μου όπως επίσης και ένα kawasaki zrx 1200

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    εισαι πολυ μακρυα απο αυτα που θες να κανεις...
    το μηχανακι δεν κανει τον οδηγο...


    βρες κατι που να σου αρεσει και να μπορεις να το συντηρησεις και μαθε το σιγα σιγα σε συνδυασμο με σχολεια ασφαλους οδηγησης...
    το να παρεις ενα υπεροπλο γυμνο και να νομιζεις οτι θα στριψεις επειδη ειναι στριφτερο το μηχανακι ειναι εντελως ακυρο...

    οπως και να εχει, δεν ειναι κακο να κανεις ονειρα...


    Όχι όχι δεν είπα πως θα στρίψω ούτε πως αγγίζω καν αυτό το μικρό μου όνειρο (έχω άλλα πολύ μεγαλύτερα και δεν αφορούν καν υλικά αγαθά τα περισσότερα) Είπα κουβέντα να γίνεται στο τώρα και ιδέες να παίρνω! Απλά από το λίγο που με ξέρω τόοοοοσα χρόνια ξέρω πως θα μου βγει σαν επιθυμία να στρίβω και αν με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις κάτι που θα έχει σαν κύριο χαρακτηριστικό πχ την άνεση ή κάτι που να έχει σαν χαρακτηριστικό τα απόλυτα νούμερα ή κάποιο που σα χαρακτηριστικό θα έχει το να τα κάνει όλα καλούτσικα, γιατί να μη διαλέξεις κάποιο με τα χαρακτηριστικά που θα σου αρέσουν περισσότερο ακόμα και αν δε μπορέσεις ποτέ να βγάλεις ούτε το 50% από αυτό

    Φυσικά τα θέλω μου μπορεί να αλλάξουν,ε δε πιστεύω να νευριάσει κανείς αν ανοίξω θρέντ "μηχανή που να μη πονάει η κ@λάρα μου μετά από 300 χλμ"

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

    Devil's η άποψή σου έχει βαρύτητα για εμένα και όχι γιατί από ότι έχω καταλάβει έχεις χέρια (είμαι σίγουρος πως και άλλοι πολλοί έχουν εδώ μέσα άλλοι καλύτερα άλλοι λίγο χειρότερα δεν έχει σημασία) αλλά από κάτι που είχες πει παλιότερα σε ένα θρεντ (θα είναι και 2-3 χρόνια)

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος

    ο devils με το χρεπι cb1


    ετσι και ξαναπεις χρεπι το cb1, θα αντικαταστησω την ντεμεκ κολυνος με πραγματικη οδοντοπαστα και θα βγαλεις τα σωθικα σου με την πρωτη δαγκωματια...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p7040525 (1013 x 760).jpg 
Προβολές:	76 
Μέγεθος:	72,8 KB 
ID:	322870

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος

    Φυσικά τα θέλω μου μπορεί να αλλάξουν,ε δε πιστεύω να νευριάσει κανείς αν ανοίξω θρέντ "μηχανή που να μη πονάει η κ@λάρα μου μετά από 300 χλμ"
    Ολοι φουζουρου θα παρετε στο τελος
    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Όχι όχι δεν είπα πως θα στρίψω ούτε πως αγγίζω καν αυτό το μικρό μου όνειρο (έχω άλλα πολύ μεγαλύτερα και δεν αφορούν καν υλικά αγαθά τα περισσότερα) Είπα κουβέντα να γίνεται στο τώρα και ιδέες να παίρνω! Απλά από το λίγο που με ξέρω τόοοοοσα χρόνια ξέρω πως θα μου βγει σαν επιθυμία να στρίβω και αν με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις κάτι που θα έχει σαν κύριο χαρακτηριστικό πχ την άνεση ή κάτι που να έχει σαν χαρακτηριστικό τα απόλυτα νούμερα ή κάποιο που σα χαρακτηριστικό θα έχει το να τα κάνει όλα καλούτσικα, γιατί να μη διαλέξεις κάποιο με τα χαρακτηριστικά που θα σου αρέσουν περισσότερο ακόμα και αν δε μπορέσεις ποτέ να βγάλεις ούτε το 50% από αυτό

    Φυσικά τα θέλω μου μπορεί να αλλάξουν,ε δε πιστεύω να νευριάσει κανείς αν ανοίξω θρέντ "μηχανή που να μη πονάει η κ@λάρα μου μετά από 300 χλμ"


    οκ, καταλαβα πως τα λες αυτα που λες...

    αλλα να ξερεις οτι τα χαρακτηριστικα των γυμνων street δεν διαφερουν και τραγικα μεταξυ τους...
    οντως μπορει καποιο να ειναι πιο στριφτερο απο καποιο αλλο λογω αναρτησεων, πλαισιου, γωνιας καστερ κλπ, οπως και καποιο αλλο να χαρακτηριστει πιο ταξιδιαρικο λογω σελας, ανοιγμα τιμονιου, μαρσπιε και γενικα εργονομιας...

    αυτα οπως καταλαβανεις πρεπει να τα διαπιστωσεις μονος σου...
    ωραια να διαβαζονται τα απολυτα χαρακτηριστικα απο τα site και τα promo φυλλαδια των εταιρειων αλλα αν δεν το καβαλησεις το 'ργαλειο, να δεις που φτανουν τα γονατα σου, αν σκυβεις πολυ, αν ανοιγουν πολυ ή λιγο τα χερια σου με το τιμονι...να το πας μια βολτα να δεις πως συμπεριφερεται σε καμια λακουβα με το βαρος σου, ή ποσο ευκολα αλλαζει κατευθυνση..δεν προκειται να κανεις και πολλα ρωτωντας απο δω και απο εκει...


    δεν χανεις βεβαια να παρεις μια γενικη (και θεωρητικη) ιδεα...

    αλλα τα test rides θα αναδειξουν την πριγκιπησσα της καρδιας σου...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. γραναζια.......κουβέντα να γινεται
    από spyroszx στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2014, 23:15
  2. Μοτοπορεία 20/6 κουβεντα να γινεται...
    από Toumpas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2011, 23:34
  3. περί αρσενικού/ανήρ/ανδρός ο λόγος....κουβέντα να γίνεται.
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2008, 14:30
  4. Κουβέντα να γίνεται... πιάστε καφέ και ελάτε... θέμα Εξ. πολιτική.
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 16:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF