Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: KW σε άδεια κυκλοφορίας?

  1. #1

    KW σε άδεια κυκλοφορίας?

    Παιδιά μια ερώτηση:
    Αναγράφονται πουθενά στις δικές σας άδειες κυκλοφορίας τα KW της μηχανής?
    Έχω ένα CBF 600S και στη δική μου άδεια δεν το γράφει πουθενά. Μάλλον θα έπρεπε να το λέει στο πεδίο Ρ.2 αλλά εκεί έχει τρεις παύλες.
    Αν έχει κανείς την ίδια μηχανή και μπορεί να μου πει τι γράφει, θα βοηθούσε πολύ.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από captajohn Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα CBF 600S και στη δική μου άδεια δεν το γράφει πουθενά. Μάλλον θα έπρεπε να το λέει στο πεδίο Ρ.2 αλλά εκεί έχει τρεις παύλες.
    Η το μηχανακι σου κατεστρεψε το δυναμομετρο ή το δυναμομετρο δεν μπορούσε να μετρήσει μW...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Η το μηχανακι σου κατεστρεψε το δυναμομετρο ή το δυναμομετρο δεν μπορούσε να μετρήσει μW...
    Ασπάζομαι το χαβαλέ! Μάλλον όμως εννοείς MW!!!

    Η κατάσταση έχει όμως ως εξής:
    Η μηχανή πωλείται. Με ρώτησε ένας κύριος που έχει σχολή οδηγών τη συγκεκριμένη ερώτηση, μιας και ενδιαφέρθηκε. Γνωρίζουμε ότι η μηχανή βάσει specs βγάζει 57 ταπεινά KW στις 10500 rpm , αλλά δεν γράφει τίποτα σχετικό στην άδεια.
    Η δική σου άδεια λέει κάτι σε αυτό το πεδίο?

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Είχα πάει πρόσφατα στο υπουργείο συγκ.

    Το αποτέλεσμα; Για κάθε μηχανή που θες να αγοράσεις π.χ αν είσαι με το Α2 που έχεις όριο κτλ. πρέπει να ρωτήσεις το κάθε μηχανάκι τι kW βγάζει,με αποτέλεσμα ,πες οτι ενδιαφέρομαι για το 400SF το οποίο δεν έχει kW γάρ παλιάς άδειας,το υπουργείο λέει ΟΚ για δίπλωμα Α2... (!!!!!)
    Ενώ η ασφαλιστική από την άλλη σε ασφαλίζει,αλλά τι μου λέει εμένα ότι σε περίπτωση ατυχήματος δεν θα κοιτάξει τα μικρά γράμματα και θα πάρω τα @@ μου;
    Επίσης σε μπλόκο αντί να με σταματήσουν ,που σταμάτησα εγώ για να ρωτήσω δεν ήξεραν καν οι αστυνομικοί ότι έχουν αλλάξει τα διπλώματα,και νομίζανε ότι με Α2 οδηγάω και 600 κιβ. 120 άλογα μηχανή (παράδειγμα)

    Στα λέω αυτά γιατί τό είχα ψάξει πριν λίγες μέρες για έναν φίλο που έχει Α2 και θέλει να πάρει ένα SF400 και ακόμα τρέχει.

    Οπότε,και αυτός ο κύριος λογικά θα το θέλει για την σχολή και με βάση τον περιορισμό,μάλλον για αυτό θα ψάχνετε.

    ελπίζω να βοήθησα ελάχιστα με τις πληροφορίες που διαθέτω.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Είχα πάει πρόσφατα στο υπουργείο συγκ.

    Το αποτέλεσμα; Για κάθε μηχανή που θες να αγοράσεις π.χ αν είσαι με το Α2 που έχεις όριο κτλ. πρέπει να ρωτήσεις το κάθε μηχανάκι τι kW βγάζει,με αποτέλεσμα ,πες οτι ενδιαφέρομαι για το 400SF το οποίο δεν έχει kW γάρ παλιάς άδειας,το υπουργείο λέει ΟΚ για δίπλωμα Α2... (!!!!!)
    Ενώ η ασφαλιστική από την άλλη σε ασφαλίζει,αλλά τι μου λέει εμένα ότι σε περίπτωση ατυχήματος δεν θα κοιτάξει τα μικρά γράμματα και θα πάρω τα @@ μου;
    Επίσης σε μπλόκο αντί να με σταματήσουν ,που σταμάτησα εγώ για να ρωτήσω δεν ήξεραν καν οι αστυνομικοί ότι έχουν αλλάξει τα διπλώματα,και νομίζανε ότι με Α2 οδηγάω και 600 κιβ. 120 άλογα μηχανή (παράδειγμα)

    Στα λέω αυτά γιατί τό είχα ψάξει πριν λίγες μέρες για έναν φίλο που έχει Α2 και θέλει να πάρει ένα SF400 και ακόμα τρέχει.

    Οπότε,και αυτός ο κύριος λογικά θα το θέλει για την σχολή και με βάση τον περιορισμό,μάλλον για αυτό θα ψάχνετε.

    ελπίζω να βοήθησα ελάχιστα με τις πληροφορίες που διαθέτω.
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πρέπει να πάω στο υπουργείο και να ζητήσω επανέκδοση της άδειάς μου με συμπληρωμένα τα KW, αλλιώς να μου πουν με ποιες κατηγορίες διπλώματος μπορεί κανείς να το οδηγήσει.

    Ευχαριστώ!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από captajohn Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πρέπει να πάω στο υπουργείο και να ζητήσω επανέκδοση της άδειάς μου με συμπληρωμένα τα KW, αλλιώς να μου πουν με ποιες κατηγορίες διπλώματος μπορεί κανείς να το οδηγήσει.

    Ευχαριστώ!
    Ακριβώς.
    Αλλά,ένα αλλά στο βάζω και εγώ.

    Μην περιμένεις άμεσα να την πάρεις την άδεια,εμένα παρότι γάρ υπουργείο έκανε περίπου 4 μέρες.

    Όσο για τα υπόλοιπα η εν λόγω κυρία μου είχε πληροφορήσει ότι το συγκεκριμένο SF400 , δεν είχε kW από την αρχή και δεν μπορούσαν να μου τα βγάλουν με ευθήνη τους πάνω στην άδεια μου... (άκουσον άκουσον..!!!)

    Αλλά με είπε ότι 400 κιβ. άρα καλύβεσε και ας έχεις Α2,άντε εσύ μετά να κάνεις καμία κινήση και να πάρεις μηχανή μετά την κυνηγάς αν γίνει η στραβή ή όχι άραγε;

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς.
    Αλλά,ένα αλλά στο βάζω και εγώ.

    Μην περιμένεις άμεσα να την πάρεις την άδεια,εμένα παρότι γάρ υπουργείο έκανε περίπου 4 μέρες.

    Όσο για τα υπόλοιπα η εν λόγω κυρία μου είχε πληροφορήσει ότι το συγκεκριμένο SF400 , δεν είχε kW από την αρχή και δεν μπορούσαν να μου τα βγάλουν με ευθήνη τους πάνω στην άδεια μου... (άκουσον άκουσον..!!!)

    Αλλά με είπε ότι 400 κιβ. άρα καλύβεσε και ας έχεις Α2,άντε εσύ μετά να κάνεις καμία κινήση και να πάρεις μηχανή μετά την κυνηγάς αν γίνει η στραβή ή όχι άραγε;
    Άμα καλύβετε, καλά κόλυβα καρντάση...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Άμα καλύβετε, καλά κόλυβα καρντάση...
    Σε έχασα τι εννοείς;

    Απλά ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι πααίζει αυτό λεώ,και η ασφαλιστική σίγουρα θα βρεί τρόπο να στην φορέσει!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από captajohn Προβολή μηνύματος
    Παιδιά μια ερώτηση:
    Αναγράφονται πουθενά στις δικές σας άδειες κυκλοφορίας τα KW της μηχανής?
    Έχω ένα CBF 600S και στη δική μου άδεια δεν το γράφει πουθενά. Μάλλον θα έπρεπε να το λέει στο πεδίο Ρ.2 αλλά εκεί έχει τρεις παύλες.
    Αν έχει κανείς την ίδια μηχανή και μπορεί να μου πει τι γράφει, θα βοηθούσε πολύ.
    Ευχαριστώ.
    5,7 KW γράφει η άδεια.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Η αντιπροσωπία δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό?

    Το μηχανάκι όταν εισάχθηκε θα είχε μια έγκριση τύπου. Τα specs του τέλος πάντων...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Σε έχασα τι εννοείς;

    Απλά ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι πααίζει αυτό λεώ,και η ασφαλιστική σίγουρα θα βρεί τρόπο να στην φορέσει!
    καλυβεσε---> καλύπτεσαι
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    5,7 KW γράφει η άδεια.
    Ευχαριστώ!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    καλυβεσε---> καλύπτεσαι
    ευχαριστώ για την διόρθωση.

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Σε έχασα τι εννοείς;

    Απλά ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι πααίζει αυτό λεώ,και η ασφαλιστική σίγουρα θα βρεί τρόπο να στην φορέσει!
    Στρατό δεν έκανες πετρακη?

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Στρατό δεν έκανες πετρακη?
    έκανα μωρέ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2009, 10:12
  2. Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 19:09
  3. Άδεια κυκλοφορίας
    από L.omerta στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2008, 13:12
  4. Άδεια κυκλοφορίας
    από arxaios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 19:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF