Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Περί... άρσης ακινησίας

  1. #1
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494

    Περί... άρσης ακινησίας

    Λοιπόν όπως λέει και ο τίτλος....

    Έχουμε και λέμε, είναι ένα όχημα από το 2011 σε κατάσταση ακινησίας (πινακίδες, ΔΟΥ κλπ...). Θέλουμε λοιπόν να άρουμε την ακινησία του και κατόπιν να γίνει η μεταβίβαση...! Την όλη διαδικασία θα την τρέξω εγώ, ως "νέος" ιδιοκτήτης με εξουσιοδοτήσεις.

    Τώρα με τα καινούρια συστήματα, θα πρέπει να παρουσιάσουμε και ασφαλιστήριο συμβόλαιο για να πάρουμε τις πινακίδες! Εδώ είναι και η ερώτηση μου, πως θα βγάλω εγώ ασφαλιστήριο όταν το όχημα είναι σε όνομα (ακόμα) άλλου? Και αυτός ο άλλος δεν είναι και πολύ flexible.... κοινώς δεν θα μπει σ'αυτήν τη διαδικασία.... Μπορεί το όνομα στο ασφαλιστήριο να είναι διαφορετικό από αυτό της άδειας?

    Να διευκρινίσω ότι στην ουσία το όχημα "χαρίζεται", δεν θα γίνει αγοραπωλησία... οπότε ο προηγούμενος κάτοχος δεν θέλει να μπει σε καμία διαδικασία, πέραν αυτής των εξουσιοδοτήσεων!!!

    Καμιά ιδέα?

    Thanks!!!!!!!!!!!
    ΤΕΛΟΣ


  2. #2
    Επειδη το εκανα τον Αυγουστο...παει ο ιδιοκτητης στον ασφαλιστη και του λεει οτι θελει να παρει τις πινακιδες για να πουλησει την μηχανη και κανει ενα ασφαλιστηριο συμβολαιο το οποιο το ακυρωνει μετα την μεταβιβαση.
    DT 175 (1978) - XL250R (1982) - XJ400 Special (1981) - XT 400 ARTESIA - KLR650 (1988) - XV 250 (1989) - ZL 750

  3. #3
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Μμμμμ... εκεί είναι το πρόβλημα! Ότι δεν τον βλέπω να μπαίνει στην διαδικασία.....
    ΤΕΛΟΣ


  4. #4
    Πανε στο δικο σου ασγαλιστη να σου το κανονισει δεν ειναι τιποτε σπουδαιο.
    DT 175 (1978) - XL250R (1982) - XJ400 Special (1981) - XT 400 ARTESIA - KLR650 (1988) - XV 250 (1989) - ZL 750

  5. #5
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Thanks μαν!!!!!!! I'll try δατ way .... και βλέπουμε! Ελπίζω να μη μου πούνε μα μου στη ΔΟΥ!
    ΤΕΛΟΣ


  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    νομιζω πως μπορεις να μεταβηβασεις οχημα με την ενδειξη "ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ" και οταν το φτιαξεις πας κτεο,επειτα πας περνεις τις πινακιδες σου και τελος στον ασφαληστη σου.
    καλητερα ρωτα στο υπουργειο μεταφορων.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    Χωρις αδεια στα χερια σου πως θα κανεις ασφαλεια?

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    Χωρις αδεια στα χερια σου πως θα κανεις ασφαλεια?
    αν το λες για αυτο που εγραψα ενωειτε οτι εχεις αδεια κανονικα απλα αναφερει "ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ"

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    δεν το ειπα για αυτο,στο πρωτο ποστ αναφερε ο φιλος οτι πρεπει να εχει ασφαλιστηριο για να παρει πινακιδες.
    σε τι αυτοκινητο και σε τι αριθμο κυκλοφοριας θα βγει το ασφαλιστηριο αφου τα εχει κατεθεμενα?
    μπερδεμα η κατασταση για ακομη μια φορα στην Ελλαδα.
    http://www.diekpereoseis.gr/arsh-akinhsias

  10. #10
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Mπέρδεμα δε λες τίποτα...... αν έχει φωτοτυπία της άδειας θα μπορέσω να κάνω ασφάλεια..... διαφορετικά... problem! Θα πάω και στα κεπ μια να ρωτήσω!

    Αλλά θα έπρεπε να μπορεις να κάνεις την μεταβιβαση (φυσικά να μη μπορεις να το κυκλοφορείς) για επισκευή και κλπ..... εργασίες!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konti Προβολή μηνύματος
    Mπέρδεμα δε λες τίποτα...... αν έχει φωτοτυπία της άδειας θα μπορέσω να κάνω ασφάλεια..... διαφορετικά... problem! Θα πάω και στα κεπ μια να ρωτήσω!

    Αλλά θα έπρεπε να μπορεις να κάνεις την μεταβιβαση (φυσικά να μη μπορεις να το κυκλοφορείς) για επισκευή και κλπ..... εργασίες!
    Συμφωνώ απόλυτα αλλά σε τι υπάρχει λογική σε αυτή τη χώρα, για να υπάρξει και σε αυτό;

  12. #12
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Λοιπόν βγήκε κάποια άκρη!

    For your information:

    Πήγα στην ΔΟΥ που είναι κατατεθειμένες οι πινακίδες! Η κυρία εκεί μου είπε ότι οι πινακίδες από το 2010 και μετά δεν καταστρέφονται, μου εκτύπωσε ένα χαρτί για να ασφαλίσουμε το όχημα- κατόπιν θα πάω πάλι με την χαρτούρα μου... (εξουσιοδότηση το χαρτί της ακινησίας και το ασφαλιστήριο) θα πληρώσω τα τέλη 4 μηνών και θα πάρω τις πινακίδες, μου είπε εκεί η υπάλληλος ούτε 5 λεπτά υπόθεση δεν είναι! Εντάξει ουρά δεν είχε- ποιος παίρνει πινακίδες πια, όλοι δίνουν αλλά σε κάνα 3μηνο οι ουρές! Ακολουθεί κτεο και μετά κατευθείαν μεταβίβαση!
    ΤΕΛΟΣ


Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF