Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 148

Θέμα: θελω να αλλαξω μηχανη και κατηγορια μαζι. απο street σε super moto.

  1. #16
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αυτο που δεν μας ειπες ειναι ποσο πουλιεται ΤΩΡΑ το cbr σου και ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις σε ολο το project...
    αν εσυ πουλας με 2500€ και δεν φευγει, προφανως η τιμη του για να φυγει ΤΩΡΑ ειναι αλλη...
    ειναι εντελως διαφορετικα πως τα εχουμε εμεις στο κεφαλι μας και ποσα λεφτα λιγουρευομαστε να παρουμε με την πραγματικοτητα...η οποια τις περισσοτερες φορες ειναι πολυ πιο σκληρη...





    το μηχανακι του ντεβιλ δεν θες να μαθεις ποσα εχει παει...και φυσικα με αποζημιωνει καθημερινα, ακριβως επειδη "επενδυσα" σε καλα aftermarket προϊοντα και σε προσγειωμενες λυσεις οσον αφορα το μοτερ και τα αλογα που φερνουν το επιθυμητο αποτελεσμα με την αξιοπιστια...

    μια παλια παροιμια λεει: "με πορδες δεν βαφονται αυγα.."


    οποτε Μητσακο, επαναπροσδιορισε αυτα που εχεις και αυτα που θες να κανεις...
    στην τελικη μπορεις να παρεις μια καλη βαση (οτι και αν ειναι αυτο) και να το "χτιζεις" σιγα σιγα...στα θετικα οτι θα ειναι κατι ακρως δημιουργικο και ευχαριστο, καθως και οτι δεν θα σου φυγουν αμεσα λεφτα...σιγα σιγα θα αγοραζεις κομματια και θα προσθετεις...στα αρνητικα, οτι δεν θα εχεις εξ αρχης το ολοκληρωμενο σου συνολο να το χαρεις...

    αλλα και εγω μην νομιζεις...καπως ετσι εκανα το xr...στην αρχη εβαλα καρμπ και εξατμιση, μετα το εκανα μοταρντ με φρενα και κατι ψιψινια, αργοτερα εφτιαξα μοτερ, και τελος εβαλα ελατηρια με λαδια και σεταρα αναρτησεις...

    τελος το ΧΤ660 ειναι μια χαρα μοταρντ με πολυ καλο μοτερακι...
    Κατ'αρχην. η τιμη ειναι αυτη κι αμα δεν φυγει τωρα θα το ψαξω γι'ανταλλαγη. κι αμα δεν κατσει βλεπουμε. να το σκοτωσω για την ωρα δεν παιζει... το μηχανακι σου ξερω περιπου ποσα εχει παει.. προφανως και δνε φαβονται ετσι τ'αυγα..
    αυτο με το χτσιμο ηταν και το αρχικο πλανο. ετσι αν βρω τα πρωτα 500 μπορω και να μην δωσω το cbr αλλα ουτε και να μεινω χωρις μηχανη. το ΧΤ με 186 κιλα δεν ειναι μοταρντ ουτε προκειται ποτε να γινει. http://www.yamaha-motor.eu/gr/produc...turestechspecs

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    από τα παραπάνω drz400 & fmx μιας και είναι μοταρντ απο την μανα τους δείχνουν πιο φρέσκα, το θέμα γκάζι ενός γνησίου μοταρντ βρίσκεται μόνο σε berg, ktm τα υπόλοιπα μια χαρά είναι ως ελαφριές και πρακτικές μηχανές δρόμου


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Κοίτα σύμπτωση και μερικά ΚΤΜ το ίδιο λέγανε πριν γνωριστούν καλύτερα με το πρακτικό XR του devil


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ο λόγος είναι ότι δεν έχουν λεφτά να τα συντηρήσουν και οι πιο πολλοί που τα πήραν δεν είχαν ιδέα ΠΟΣΑ ήθελαν αυτά τα μηχανάκια.
    Και το παιδί από πάνω το ίδιο λέει δεν έχω λεφτά αλλά...
    -κι εγώ δεν έχω λεφτά δεν κακό αυτό-
    στο αλλά είναι το πρόβλημα.
    Άμα δεν έχεις λεφτά λοιπόν παίρνεις ένα απλό "μηχανάκι" τίμιο κατά άλλους
    και βολεύεσαι, κάνεις τη δουλειά και εννοείτε την κότα γιατί άμα τρακάρεις
    άντε να το φτιάξεις μετά.
    Αν κάνεις το λάθος να πάρεις το υπερμηχάνημα κινδυνεύεις να το θαυμάζεις σε κάποιο γκαράζ ή χειρότερα σε κάποιο συνεργείο με την αποχαιρετιστήρια φράση
    -Άμα βρεις λεφτά έλα να το πάρεις.
    Δε λέει ρε φίλε...
    Δε λέει !

    Το σταδιακά είναι μια λύση, αν σταδιακά βελτιώνεται και η οικονομική σου θέση.
    Μην τα πάρει στραβά κάποιος αυτά που λέω. Δεν υποτιμώ κανέναν.
    δεν παιρνω τιποτε στραβα και κατα βαση συμφωνω. αλλα ειναι και το παθος μεσα το οποιο μπορει να διαστρεβλωσει λιιιιιγο την οικονομικη πραγματικοτητα. ειδικα της μπυρας.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Πάντως σύφωνα με τα γραφόμενα σου φμξ πρέπει να πάρεις
    λες ε?

  2. #17
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    μ αρεσει που θες πιο χαμηλη καταναλωση μ αυτα χαχαχαχααχααχα
    χαχαχχαα την μεγιστη θελω να μικρυνω... στις στιγμες ηδονης...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Σε λιγο καιρο θα βρεθω και εγω στο παραπανω διλημα αφου αποφασισα να πουλησω το ντομι και ηδη ψαχνομαι για το επομενο.Απο καταναλωση οπως εγραψε και ο panavour μην περιμενεις απο 650 καρμπυρατερ να γλιτωσεις λεφτα.Απο αναλωσιμα ομως όλο και κατι θα γλιτωσεις.Δεν ξερω αν τα 400αρια ειναι οικονομικοτερα.
    Το KLX 650C ειναι πιο ελαφρυ απ'το FMX(164κιλά εναντι 174 αμφοτερα γεματα).Το KLX650R ειναι αρκετα ελαφρυτερο απ'τα προηγουμενα(μαξιμουμ 150),εχει ομως υψηλο κεντρο βαρους λογο σχεδιασης πλαισιου-ντεποζιτου.Το πηρουνι του XR650R μια χαρά ειναι,ισως να χρειαστει ελατηρια για τα κιλά σου.Για το TTR600 υπαρχουν παραπονα για την δυσκολία εκκινησης(αμα μουλαρωσει δεν παιρνει με τιποτα).
    Για τα Ευρωπαικά δεν εχω αποψη,μόνο το 610 SM παλαιοτερης γενιας('04) εχω οδηγησει και μου αρεσε πολυ.
    Προσωπικά και για την χρηση που εγω κανω εχω καταληξει(προς το παρον) στο KLX650R. Εχει δυναμη(περιπου 45τροχο),παιρνει μεγαλο ντεποζιτο και παρ'ολο που εχει μανιβελα ειναι ευκολο στην εκκινηση.Επισης επειδη ειχα παλαιοτερα το C και ημουν υπερευχαριστημενος δινει εναν πόντο επιπλεον στο R.
    Απο ολα τα παραπανω ισως η πιο ορθολογικη αγορα ειναι το DRZ400SM με το αναποδο πηρουνι.
    αρα klx κοιταω μονο το R που ειναι κατα πολυ ελαφρυτερο. πως τα αναγνωριζω? (εκτος απο αριθμο πλαισιου). ελατηρια κλπ τα αποκλειω λογω τιμης. με τοσα παιρνω πιρουνι μεταχειρω απο ktm +κατι ψιλα σε μηχανουργειο φιλου. κι εχω κατα πολυ καλυτερο συνολο. το ΤΤ600 δεν το φοβαμαι ειχα srx......
    drz ναι αλλα τα ειδες πως ειναι? ολα λες και τα ειχε 17χρονος, (ντεβιλσ καμια παρεξηγηση ε? :P ), δηλαδη κι εγω ετσι θα το κανω-εκανα απλα θελω να ξερω οτι το εκανα ΕΓΩ και δεν εχει λιωσει τελικιασμενο στην ασφαλτο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Μήτσο
    Έναν πόντο από εμένα στο DR
    για κατι τετοιο με βλεπω.. αλλα και για ccm

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    Αν και εχω LC4 θα ελεγα XR650L η FMX
    γιατι?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τον Πήγασο τον απορρίπτουμε; με σχετικά λίγα λεφτά έχει αυτά ακριβως που ζητάς....
    απορριπτεται απολυτως. πολυ βαρυς, αλλη κατηγορια, αναξιοπιστος (κομπλερ), ογκωδης, και δεν νομιζω να προτιμαει οδηγησει με αναποδο τιμονι.

  3. #18
    χωρις να έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις αν δεν σε πειράζει η έλλειψη μίζας xr650r δαγκωτό, κιόπως είχε πεί κάποτε κι reinmaster το καλύτερο μηχανικο καρμυρατερ σε παραγωγης

  4. #19
    Κάπου εδώ στο φόρουμ κυκλοφοράει ένα φτιαγμένο Derbi Senda 125 sm.
    Μήτσο κι εγώ το XR 650 R προτείνω, όλα τα υπόλοιπα απλά υπάρχουν για να συντηρείται η κατηγορία.

  5. #20
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Ρε μαλεα
    Μήπως να κοιτάξεις για κανένα ντομινατορα σαν βαση?

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ο λόγος είναι ότι δεν έχουν λεφτά να τα συντηρήσουν και οι πιο πολλοί που τα πήραν δεν είχαν ιδέα ΠΟΣΑ ήθελαν αυτά τα μηχανάκια.
    Και το παιδί από πάνω το ίδιο λέει δεν έχω λεφτά αλλά...
    -κι εγώ δεν έχω λεφτά δεν κακό αυτό-
    στο αλλά είναι το πρόβλημα.
    Άμα δεν έχεις λεφτά λοιπόν παίρνεις ένα απλό "μηχανάκι" τίμιο κατά άλλους
    και βολεύεσαι, κάνεις τη δουλειά και εννοείτε την κότα γιατί άμα τρακάρεις
    άντε να το φτιάξεις μετά.
    Αν κάνεις το λάθος να πάρεις το υπερμηχάνημα κινδυνεύεις να το θαυμάζεις σε κάποιο γκαράζ ή χειρότερα σε κάποιο συνεργείο με την αποχαιρετιστήρια φράση
    -Άμα βρεις λεφτά έλα να το πάρεις.
    Δε λέει ρε φίλε...
    Δε λέει !

    Το σταδιακά είναι μια λύση, αν σταδιακά βελτιώνεται και η οικονομική σου θέση.
    Μην τα πάρει στραβά κάποιος αυτά που λέω. Δεν υποτιμώ κανέναν.


    δεν ειναι αυτος ο λογος ρε κτηνος...(ενταξει μπορει οντως καποιοι να υπερεκτιμησαν τα οικονομικα τους οταν τα πηραν και μετα να εκατσαν στο αγγουρι)...
    αλλα τα περισσοτερα τετοια δεν κυκλοφορουν γιατι καθε τρεις και λιγο ειναι συνεργειο απο ραγισματα, σπασιματα και μ@λακιες...

    δεν υπαρχουν μαστορες να ξερουν να τα φτιαχνουν...και αυτοι που ξερουν τα φτιαχνουν μονο για κοντρες με λεφτα και οχι για δρομο και καθημερινη χρηση...

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    Κατ'αρχην. η τιμη ειναι αυτη κι αμα δεν φυγει τωρα θα το ψαξω γι'ανταλλαγη. κι αμα δεν κατσει βλεπουμε. να το σκοτωσω για την ωρα δεν παιζει... το μηχανακι σου ξερω περιπου ποσα εχει παει.. προφανως και δνε φαβονται ετσι τ'αυγα..
    αυτο με το χτσιμο ηταν και το αρχικο πλανο. ετσι αν βρω τα πρωτα 500 μπορω και να μην δωσω το cbr αλλα ουτε και να μεινω χωρις μηχανη. το ΧΤ με 186 κιλα δεν ειναι μοταρντ ουτε προκειται ποτε να γινει. http://www.yamaha-motor.eu/gr/produc...turestechspecs


    οταν βλεπεις να πουλιονται ιδια μηχανακια με το δικο σου ενα χιλιαρικο κατω, ειναι σημαντικη διαφορα...και ειναι σημαντικη διαφορα για το ποσο αυτο..οχι γενικα...
    αν ειχες ενα οχημα που το πουλουσες 20 χιλιαρικα και ολοι οι αλλοι το εδιναν 19 και 18,5, να πω ενταξει...ειναι καθαρο...το δικαιολογει...


    αλλα οταν πουλας 2500 και βρισκεις ιδιο με 1500...μιλαμε οτι ειναι σχεδον μιση τιμη...σκεψου το και αναλογισου το...
    δεν σου λεω ποσο να πουλησεις, ουτε να το σκοτωσεις...οι αποφασεις ειναι ολες δικες σου...απλα τροφη για σκεψη τα παραπανω...

    επισης βαση για να χτισεις δεν παιρνεις με 500, ουτε με 800...θες ενα 1500αρι για να πεις οτι παιρνεις εναν καλο σκελετο με ενα βαρεμενο μοτερ (οτι και αν ειναι αυτο...ακομα και lc4)...και απο εκει και περα "χτιζεις" πανω του σιγα σιγα...


    τελος, αναφερεις τα κιλα του ΧΤ γεματο αλλα δεν λες ποσο ειναι ολα τ'αλλα...το xr π.χ. παντου αναφερεται σαν 128 κιλα αδειο αλλα πρεπει να τα ξεπερναει τα 150...
    οι δουκες II και τα λοιπα παιζουν στα ιδια μπορει και πιο πανω...και αν πας σε 690 ανεβαινεις πιο πολυ...

    αρα πληρες υγρων μπορει να ειναι και στα ιδια...

  8. #23
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος


    αρα klx κοιταω μονο το R που ειναι κατα πολυ ελαφρυτερο. πως τα αναγνωριζω? (εκτος απο αριθμο πλαισιου). ελατηρια κλπ τα αποκλειω λογω τιμης. με τοσα παιρνω πιρουνι μεταχειρω απο ktm +κατι ψιλα σε μηχανουργειο φιλου. κι εχω κατα πολυ καλυτερο συνολο. το ΤΤ600 δεν το φοβαμαι ειχα srx......
    drz ναι αλλα τα ειδες πως ειναι? ολα λες και τα ειχε 17χρονος, (ντεβιλσ καμια παρεξηγηση ε? :P ), δηλαδη κι εγω ετσι θα το κανω-εκανα απλα θελω να ξερω οτι το εκανα ΕΓΩ και δεν εχει λιωσει τελικιασμενο στην ασφαλτο.



    .
    Το R εκτός απο την μανιβελα(C μόνο μιζα) εχει πλαστικο ντεποζιτο,ψαλιδι αλουμινιου,μικροτερη δισκοπλακα μπροστα,αμορτισερ με μπουκαλα αζωτου,δεν εχει πισω μαρσπιε οπως και στροφομετρο/κοντερ(μόνο μερικο χιλιομετρητη).
    Τα R από '93-'98 ειχαν μικροτερο ντεποζιτο http://www.motorcyclespecs.co.za/Gal...093%20%203.jpg και απο '98-'01 λιγο μεγαλυτερο με άλλα πλαστικά http://www.motorcyclespecs.co.za/Gal...LX650%2097.jpg

    Για το μπροστινο του XR650R πλεον αρμοδιος να απαντησει ειναι ο Devils που το οδηγαει αρκετα χρονια και οσοι τρεξανε και κερδισανε με δαυτα αγωνες ραλλυ οπως Baja κλπ.Ο Scott Summers(πολυνικης Αμερικανος εντουράς) εβαλε συμβατικό μπροστινό σε CRF450(βελτιωμενο βεβαια ..)προερχομενο απ'το 650R γιατι ταιριαζει στον τροπο οδηγησης του.
    Ωραιες και οι μοντες των upside down αλλά και εκει δεν θα χρειαστει σερβις(λαδια,τσιμουχες,ξυστρες),ισως αλλαγή διαδρομης και ελατηρια για να ταιριαξει στα νεα δεδομενα?
    Εγω εβαλα στο ντομι αναποδο γιατι(σχεδον) εξαντλησα καθε δυνατοτητα βελτιωσης(ελατηρια/λαδια) στο 41χιλ. damber rod πηρουνι.Αν δεν πηγαινα χωμα μια χαρά δουλευε και το απαρχαιωμενο πηρουνι στην ασφαλτο.
    Αν ομως ειχα το cartridge μπροστινο του 650R(μαζι με το 650R) ούτε καν θα σκεφτομουν την αλλαγη του με upside down,θα εβαζα φρεσκα λαδακια και ισως ελατηρια και θα ημουν ευχαριστημενος.

    Στο αρχικο σου ποστ ειχες βαλει λινκ αυτου του DRZ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5411355/ Με μια πρωτη ματιά δεν φαινεται να το εχει μπαρουτοκαπνισμενος καγκουρας :shrugs:
    Τελευταία τροποποίηση από Λευκάδιος; 22/09/2014 στις 18:22. Αιτία: Λάθος λινκ
    RIDE MORE TALK LESS

  9. #24
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από argiris34 Προβολή μηνύματος
    χωρις να έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις αν δεν σε πειράζει η έλλειψη μίζας xr650r δαγκωτό, κιόπως είχε πεί κάποτε κι reinmaster το καλύτερο μηχανικο καρμυρατερ σε παραγωγης
    ειναι ακριβο ακομα και τωρα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Κάπου εδώ στο φόρουμ κυκλοφοράει ένα φτιαγμένο Derbi Senda 125 sm.
    Μήτσο κι εγώ το XR 650 R προτείνω, όλα τα υπόλοιπα απλά υπάρχουν για να συντηρείται η κατηγορία.
    χαχχαχα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Ρε μαλεα
    Μήπως να κοιτάξεις για κανένα ντομινατορα σαν βαση?
    ε μα ναι. οταν λεω xr650L παιρνει κι εκεινο η μπαλα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    οταν βλεπεις να πουλιονται ιδια μηχανακια με το δικο σου ενα χιλιαρικο κατω, ειναι σημαντικη διαφορα...και ειναι σημαντικη διαφορα για το ποσο αυτο..οχι γενικα...
    αν ειχες ενα οχημα που το πουλουσες 20 χιλιαρικα και ολοι οι αλλοι το εδιναν 19 και 18,5, να πω ενταξει...ειναι καθαρο...το δικαιολογει...


    αλλα οταν πουλας 2500 και βρισκεις ιδιο με 1500...μιλαμε οτι ειναι σχεδον μιση τιμη...σκεψου το και αναλογισου το...
    δεν σου λεω ποσο να πουλησεις, ουτε να το σκοτωσεις...οι αποφασεις ειναι ολες δικες σου...απλα τροφη για σκεψη τα παραπανω...

    επισης βαση για να χτισεις δεν παιρνεις με 500, ουτε με 800...θες ενα 1500αρι για να πεις οτι παιρνεις εναν καλο σκελετο με ενα βαρεμενο μοτερ (οτι και αν ειναι αυτο...ακομα και lc4)...και απο εκει και περα "χτιζεις" πανω του σιγα σιγα...


    τελος, αναφερεις τα κιλα του ΧΤ γεματο αλλα δεν λες ποσο ειναι ολα τ'αλλα...το xr π.χ. παντου αναφερεται σαν 128 κιλα αδειο αλλα πρεπει να τα ξεπερναει τα 150...
    οι δουκες II και τα λοιπα παιζουν στα ιδια μπορει και πιο πανω...και αν πας σε 690 ανεβαινεις πιο πολυ...

    αρα πληρες υγρων μπορει να ειναι και στα ιδια...

    1700e το φθηνοτερο ψεκαστο.
    με 500+200 εχω βρει ενα xr650l overbore με δευτερο μοτερ απο 600αρι παλι με χαλασμενο κυλινδρο αλλα και κοκορια.
    τα αλλα ποσο να πανε? 162 λεει το φμχ. ποσο ακομα με 4 λιτρα λαδι και 8 βενζινη? 128 το klxr
    και στην τελικη δεν εχουν τους σουμιεδες του χτ...

    και το χρ 150? οκ οχι 186. σχεδον 30 και πανω..

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    με 500+200 εχω βρει ενα xr650l overbore με δευτερο μοτερ απο 600αρι παλι με χαλασμενο κυλινδρο αλλα και κοκορια.
    τα αλλα ποσο να πανε? 162 λεει το φμχ. ποσο ακομα με 4 λιτρα λαδι και 8 βενζινη? 128 το klxr
    και στην τελικη δεν εχουν τους σουμιεδες του χτ...

    και το χρ 150? οκ οχι 186. σχεδον 30 και πανω..

    ok, 1700...still a big difference...
    αντιλαμβανεσαι φανταζομαι οτι θεωρεις σωστο και καλο τον σκελετο του 650L για μοταρντ, το οποιο ειναι εντελως ακυρο γιατι τα μοταρντ σηκωνουν χλμ και με αυτα τα χλμ πρεπει να στριψεις καποια στιγμη...

    αλλο το τι ανακοινωνουν τα εργοστασια και αλλο ποσο πραγματικα ειναι τα μηχανακια...
    εγω το xr μου δεν το εχω μετρησει, αλλα το υπολογιζω περιπου στα 160 πληρες υγρων και του εχω κανει και τρελη διαιτα με ολα αυτα που εχω αφαιρεσει απο πανω...

    anyway, για να μην μακρυγορουμε θα σου πω εντελως φιλικα τα εξης:
    εγω το XT (το 660 ετσι) το θεωρω αρκετα ολοκληρωμενο μηχανακι...μπορει να μην εχει την μοτερουκλα αλλα ειναι αξιοπρεπες...μπορει να μην εχει τις αναρτησαρες αλλα με αλλα ελατηρια και λαδια, θα σου κανει τα κεφια, μπορει να μην εχει τις φρενουκλες αλλα αν θες να φρεναρεις οριακα θα το κανεις...αλλωστε δεν θα το πηγαινεις καθε μερα πιστα...αλλα και παλι παιζει πιο ψηλα στα λεφτα απ'οτι εχεις εσυ σαν μπατζετ...ειναι ομως ενα σουπερ αξιοπιστο δυνατο, συγχρονο μηχανακι...

    αν θες να "μπλεξεις" με 650L ή FMX δικαιωμα σου αλλα ακομα και με φτιαξιμο θα εισαι οριακα πανω απο το ΧΤ και θα σου'χει κοστισει σιγουρα περισσοτερα απ'το να επαιρνες ενα 660 και να του εβαζες ολοσωμη προγραμμα και φιλτρο...

    αν θες μπορεις να μπλεξεις και με duke II που τα δινουν σχετικα φτηνα για το μοτερ και τα περιφερειακα τους αλλα δεν ξερω τι παιζει απο αξιοπιστια (μπλε, γκρι, πορτοκαλι κεφαλες και κασταναδες μαστορες που δεν ηξεραν ουτε λαδια ν'αλλαξουν)...

    η αλλη λυση ακουει στο ονομα husqvarna 610, το οποιο και δυνατο ειναι καi δινεται περιπου οσο τα ΧΤ...αλλα εβγαζε κατι θεματακια σε κιβωτιο/συμπλεκτη...


    οπως εχεις καταλαβει για να παρεις κατι σχετικα καλο και συγχρονο πρεπει να πας πανω απο τα 1500...με ενα 2,5αρι-3αρι πλεον παιρνεις καλο μοταρντακι...τα οποια δεν τα θεωρω υπερβολικα λεφτα γι'αυτα που προσφερει...

    το θεμα ειναι να τα διαθεσεις πουλωντας το cbr μονο...χωρις να χρειαστει να βαλεις...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    και το fmx με αυτη τη λογικη δεν ειναι super motard ... fun moto το ονομασε η honda

  12. #27
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ok, 1700...still a big difference...
    αντιλαμβανεσαι φανταζομαι οτι θεωρεις σωστο και καλο τον σκελετο του 650L για μοταρντ, το οποιο ειναι εντελως ακυρο γιατι τα μοταρντ σηκωνουν χλμ και με αυτα τα χλμ πρεπει να στριψεις καποια στιγμη...

    αλλο το τι ανακοινωνουν τα εργοστασια και αλλο ποσο πραγματικα ειναι τα μηχανακια...
    εγω το xr μου δεν το εχω μετρησει, αλλα το υπολογιζω περιπου στα 160 πληρες υγρων και του εχω κανει και τρελη διαιτα με ολα αυτα που εχω αφαιρεσει απο πανω...

    anyway, για να μην μακρυγορουμε θα σου πω εντελως φιλικα τα εξης:
    εγω το XT (το 660 ετσι) το θεωρω αρκετα ολοκληρωμενο μηχανακι...μπορει να μην εχει την μοτερουκλα αλλα ειναι αξιοπρεπες...μπορει να μην εχει τις αναρτησαρες αλλα με αλλα ελατηρια και λαδια, θα σου κανει τα κεφια, μπορει να μην εχει τις φρενουκλες αλλα αν θες να φρεναρεις οριακα θα το κανεις...αλλωστε δεν θα το πηγαινεις καθε μερα πιστα...αλλα και παλι παιζει πιο ψηλα στα λεφτα απ'οτι εχεις εσυ σαν μπατζετ...ειναι ομως ενα σουπερ αξιοπιστο δυνατο, συγχρονο μηχανακι...

    αν θες να "μπλεξεις" με 650L ή FMX δικαιωμα σου αλλα ακομα και με φτιαξιμο θα εισαι οριακα πανω απο το ΧΤ και θα σου'χει κοστισει σιγουρα περισσοτερα απ'το να επαιρνες ενα 660 και να του εβαζες ολοσωμη προγραμμα και φιλτρο...

    αν θες μπορεις να μπλεξεις και με duke II που τα δινουν σχετικα φτηνα για το μοτερ και τα περιφερειακα τους αλλα δεν ξερω τι παιζει απο αξιοπιστια (μπλε, γκρι, πορτοκαλι κεφαλες και κασταναδες μαστορες που δεν ηξεραν ουτε λαδια ν'αλλαξουν)...

    η αλλη λυση ακουει στο ονομα husqvarna 610, το οποιο και δυνατο ειναι καi δινεται περιπου οσο τα ΧΤ...αλλα εβγαζε κατι θεματακια σε κιβωτιο/συμπλεκτη...


    οπως εχεις καταλαβει για να παρεις κατι σχετικα καλο και συγχρονο πρεπει να πας πανω απο τα 1500...με ενα 2,5αρι-3αρι πλεον παιρνεις καλο μοταρντακι...τα οποια δεν τα θεωρω υπερβολικα λεφτα γι'αυτα που προσφερει...

    το θεμα ειναι να τα διαθεσεις πουλωντας το cbr μονο...χωρις να χρειαστει να βαλεις...
    απο αυτα που λετε μεχρι στιγμης και θεωροντας τα 2500 ταβανι, καταληγουμε ειτε σε fmx και να το γαργαλησω ελαφρως η drz η kusky 610sm. το οποιο τελευταιο μου φαινεται καλυτερο απο ολα.

  13. #28
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος

    αλλο το τι ανακοινωνουν τα εργοστασια και αλλο ποσο πραγματικα ειναι τα μηχανακια...
    εγω το xr μου δεν το εχω μετρησει, αλλα το υπολογιζω περιπου στα 160 πληρες υγρων και του εχω κανει και τρελη διαιτα με ολα αυτα που εχω αφαιρεσει απο πανω...
    Σε αρκετά Αμερικανικα φορουμ διαβαζω(απο ιδιοκτητες) ότι το βαρος των R κυμαινεται στα 140+ κιλά πανω κατω(γεμάτα με βενζινη).Και λεω πανω κατω γιατι εξαρταται απο το αν εχουν εξοπλισμό δρομου(plated) ή επιπλεον εξοπλισμό για χωμα(ποδιά,μεταλικες χουφτες κλπ).
    Στον Ελληνικό τυπο επισης τα ιδια κιλα βλεπω.
    Ενδεικτικά κοντά στα 160 κιλά(πάντα γεματο) ειναι το 650L που εχει μιζα μπαταρια κλπ.
    Το βαρος παντως ειναι σχετικό όταν η διαφορά ειναι 5-10 κιλά,παιζει ρολο και η γεωμετρια,η θεση οδηγησης,η θεση του ντεποζιτου,ακομα και οι αναρτησεις(εν κινησει) κλπ.
    πχ προσφατα οδηγησα για λιγο ενα XT660R φιλου με αφτερμαρκετ αναρτησεις.Παρ'ολο που ειναι στα ιδια κιλά με το ντομι(180+) και πιο χαμηλό με το που ανεβηκα πανω και το εγειρα αριστερα δεξιά μου φανηκε πολύ πιο βαρυ.Ακριβως το αναποδο αισθανθηκε ο φιλος που καβαλησε το δικο μου.
    RIDE MORE TALK LESS

  14. #29
    εγώ τώρα να ρωτήσω σε τι δρόμους μπορεί κάποιος να σκίζει πάνω από τις 8000 το μηχανάκι του σε καθημερινή βάση...;

    και πόση ξενέρα θα φας με τα μισά και λιγότερα άλογα σε ένα μονοκύλινδρο; Μία φορά οδήγησα FMX και ακόμα γελάω με την "μονοκύλινδρη δύναμη και ροπή"

    Λέμε τώρα. Κατά τα λοιπά, ισχύουν τα περί ορέξεως και καλά ψώνια.

  15. #30
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Σε αρκετά Αμερικανικα φορουμ διαβαζω(απο ιδιοκτητες) ότι το βαρος των R κυμαινεται στα 140+ κιλά πανω κατω(γεμάτα με βενζινη).Και λεω πανω κατω γιατι εξαρταται απο το αν εχουν εξοπλισμό δρομου(plated) ή επιπλεον εξοπλισμό για χωμα(ποδιά,μεταλικες χουφτες κλπ).
    Στον Ελληνικό τυπο επισης τα ιδια κιλα βλεπω.
    Ενδεικτικά κοντά στα 160 κιλά(πάντα γεματο) ειναι το 650L που εχει μιζα μπαταρια κλπ.
    Το βαρος παντως ειναι σχετικό όταν η διαφορά ειναι 5-10 κιλά,παιζει ρολο και η γεωμετρια,η θεση οδηγησης,η θεση του ντεποζιτου,ακομα και οι αναρτησεις(εν κινησει) κλπ.
    πχ προσφατα οδηγησα για λιγο ενα XT660R φιλου με αφτερμαρκετ αναρτησεις.Παρ'ολο που ειναι στα ιδια κιλά με το ντομι(180+) και πιο χαμηλό με το που ανεβηκα πανω και το εγειρα αριστερα δεξιά μου φανηκε πολύ πιο βαρυ.Ακριβως το αναποδο αισθανθηκε ο φιλος που καβαλησε το δικο μου.
    θα το ψαξω κι εγω αναλυτικοτερα. ουσιαστικα αυτο που θα διαβασω εκει περιμενα να μου πει καποιος εδω. εντυπωσεις απο το καθε μηχανακι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    εγώ τώρα να ρωτήσω σε τι δρόμους μπορεί κάποιος να σκίζει πάνω από τις 8000 το μηχανάκι του σε καθημερινή βάση...;

    και πόση ξενέρα θα φας με τα μισά και λιγότερα άλογα σε ένα μονοκύλινδρο; Μία φορά οδήγησα FMX και ακόμα γελάω με την "μονοκύλινδρη δύναμη και ροπή"

    Λέμε τώρα. Κατά τα λοιπά, ισχύουν τα περί ορέξεως και καλά ψώνια.
    το τι δρομους ειναι μια αλλη κουβεντα. αλλα το πουστικο μετα τις 8000 αρχιζει κι ανασαινει. πιο πριν ειναι λες και φοραει φιμωτρο.

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θέλω να αλλάξω κεντρικό διακόπτη!
    από Takata Dome στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2013, 18:50
  2. Θελω να αλλαξω κλειδαρια
    από uberalles στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2010, 14:31
  3. θελω να αγορασω μηχανη κ αναζητω καποιες πληροφοριες ...
    από drthan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2010, 16:09
  4. Να πάρω μηχανή και αν ναι ποιά?
    από anathema13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2010, 11:07
  5. Θέλω να αλλάξω χρώμα στις ζάντες Help!!!
    από max2000 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2008, 09:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF