Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 148

Θέμα: θελω να αλλαξω μηχανη και κατηγορια μαζι. απο street σε super moto.

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    η husky 610sm. το οποιο τελευταιο μου φαινεται καλυτερο απο ολα.
    το husky ειναι πανεμορφο και παρεξηγημενο...
    αν βρεις καποιο καλο και καθαρο, θα σου ελεγα να το χτυπησεις αφοβα...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Σε αρκετά Αμερικανικα φορουμ διαβαζω(απο ιδιοκτητες) ότι το βαρος των R κυμαινεται στα 140+ κιλά πανω κατω(γεμάτα με βενζινη).Και λεω πανω κατω γιατι εξαρταται απο το αν εχουν εξοπλισμό δρομου(plated) ή επιπλεον εξοπλισμό για χωμα(ποδιά,μεταλικες χουφτες κλπ).
    Στον Ελληνικό τυπο επισης τα ιδια κιλα βλεπω.
    Ενδεικτικά κοντά στα 160 κιλά(πάντα γεματο) ειναι το 650L που εχει μιζα μπαταρια κλπ.
    Το βαρος παντως ειναι σχετικό όταν η διαφορά ειναι 5-10 κιλά,παιζει ρολο και η γεωμετρια,η θεση οδηγησης,η θεση του ντεποζιτου,ακομα και οι αναρτησεις(εν κινησει) κλπ.
    πχ προσφατα οδηγησα για λιγο ενα XT660R φιλου με αφτερμαρκετ αναρτησεις.Παρ'ολο που ειναι στα ιδια κιλά με το ντομι(180+) και πιο χαμηλό με το που ανεβηκα πανω και το εγειρα αριστερα δεξιά μου φανηκε πολύ πιο βαρυ.Ακριβως το αναποδο αισθανθηκε ο φιλος που καβαλησε το δικο μου.

    αν ειναι ετσι, τοτε το 128 αδειο δεν ειναι μουφα...γιατι 2 λιτρα λαδι και 10 λιτρα καυσιμο παμε στα 140...
    αλλα νομιζω οτι δεν ειναι ετσι...
    στην καλυτερη να παιζει στα 150-155 γεματο...αλλα επειδη μου την βαλατε την πριζα, και επειδη εχω και 2 ζυγαριες που πανε μεχρι 160 κιλα εκαστη, θα το ανεβασω πανω συντομα και θα σας απαντησω...


    και εννοειται οτι το βαρος φαινεται με το ζυγισμα και το στησιμο που εχει το καθε μηχανακι...

  3. #33
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν ειναι ετσι, τοτε το 128 αδειο δεν ειναι μουφα...γιατι 2 λιτρα λαδι και 10 λιτρα καυσιμο παμε στα 140...
    αλλα νομιζω οτι δεν ειναι ετσι...
    στην καλυτερη να παιζει στα 150-155 γεματο...αλλα επειδη μου την βαλατε την πριζα, και επειδη εχω και 2 ζυγαριες που πανε μεχρι 160 κιλα εκαστη, θα το ανεβασω πανω συντομα και θα σας απαντησω...


    και εννοειται οτι το βαρος φαινεται με το ζυγισμα και το στησιμο που εχει το καθε μηχανακι...
    τραβα μετρα!! κι εμενα μου ειχε κολλησει και ζυγισα το srx 170 με ταπα να ξεχειλιζει νομιζω. βαριεμαι να ψαξω το θεμα τωρα.

  4. #34
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    χεχε εδώ το super duke με γεμάτο ντεπόζιτο (και ακράπες)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	βάρος Δούκα 008.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	41,4 KB 
ID:	323344
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	βάρος Δούκα 010.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	74,6 KB 
ID:	323345

    181 σύνολον...
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  5. #35
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    χεχε εδώ το super duke με γεμάτο ντεπόζιτο (και ακράπες)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	βάρος Δούκα 008.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	41,4 KB 
ID:	323344
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	βάρος Δούκα 010.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	74,6 KB 
ID:	323345

    181 σύνολον...

    αι χεσου ρε αλητη.. παιζεις με τον πονο μας...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Πάντως xrl και xr600 και domi δεν θα τα κοίταγα καθόλου για κέφι στην άσφαλτο.
    Δεν έχουν πλαίσιο για την συγκεκριμένη εφαρμογή, και θέλουν και πολύ χρήμα για μετατροπές
    σε κινητήρα (+ τα "μαζέματα").

  7. #37
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    αι χεσου ρε αλητη.. παιζεις με τον πονο μας...
    αχ καλέ τι βριιιζειειειειεις;

    μια γνώμη ντάρλινγκ... μέχρι να δώσεις το f4 και να βάλεις το χέρι ακόμα πιο βαθιά στη τζέπη (γιατί αυτό θα γίνει...) βάλε ένα κωλοζεύγαρο κοντά γρανάζια να παίξεις και αν δεν σου αρέσει τότε προχώρα στην αλλαγή κατηγορίας που θες. Ιδανικά ρίξε και ένα ζευγάρι πιο ψηλά κλιπ ον και θα έχεις μια χαρά παιχνιδιάρικο μοτό + όλα τα άλλα που σου προσφέρει ήδη.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    αχ καλέ τι βριιιζειειειειεις;

    μια γνώμη ντάρλινγκ... μέχρι να δώσεις το f4 και να βάλεις το χέρι ακόμα πιο βαθιά στη τζέπη (γιατί αυτό θα γίνει...) βάλε ένα κωλοζεύγαρο κοντά γρανάζια να παίξεις και αν δεν σου αρέσει τότε προχώρα στην αλλαγή κατηγορίας που θες. Ιδανικά ρίξε και ένα ζευγάρι πιο ψηλά κλιπ ον και θα έχεις μια χαρά παιχνιδιάρικο μοτό + όλα τα άλλα που σου προσφέρει ήδη.
    1 vroom στον κυριο κερασμενο...

  9. #39
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    αχ καλέ τι βριιιζειειειειεις;

    μια γνώμη ντάρλινγκ... μέχρι να δώσεις το f4 και να βάλεις το χέρι ακόμα πιο βαθιά στη τζέπη (γιατί αυτό θα γίνει...) βάλε ένα κωλοζεύγαρο κοντά γρανάζια να παίξεις και αν δεν σου αρέσει τότε προχώρα στην αλλαγή κατηγορίας που θες. Ιδανικά ρίξε και ένα ζευγάρι πιο ψηλά κλιπ ον και θα έχεις μια χαρά παιχνιδιάρικο μοτό + όλα τα άλλα που σου προσφέρει ήδη.
    ηταν στις αρχικες μου σκεψεις. μαζι κι το να φυγει φερινγκ να μπει καρατιμονα,κοντο γραναζωμα και βουρ μπαντιλικι.... ακομα κι ετσι ομως το θεμα της καταναλωσης δεν αλλαζει...

  10. #40
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αν του βάλεις κανένα κατάρτι με πανί για όταν έχει αέρα, και κανένα φωτοβολταϊκό για όταν δεν έχει, λύσαμε το θέμα τής κατανάλωσης

  11. #41
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Πάντως xrl και xr600 και domi δεν θα τα κοίταγα καθόλου για κέφι στην άσφαλτο.
    Δεν έχουν πλαίσιο για την συγκεκριμένη εφαρμογή, και θέλουν και πολύ χρήμα για μετατροπές
    σε κινητήρα (+ τα "μαζέματα").
    Το ντομι εχει διαφορετικό πλαισιο(πιο βαρυ) τετραγωνικής διατομης αριστερα/δεξια του μοτερ και εμφανισιακά τουλαχιστον φαινεται στιβαροτερο.Οι μικροτερες διαδρομες των αναρτησεων και το μικροτερο μεταξονιο μαλλον του δινουν πλεονεκτημα σε σχεση με τα XR σε ασφαλτινες διαδρομες.
    domi
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fra.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	97,4 KB 
ID:	323350

    650L
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fr.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	90,8 KB 
ID:	323370

    Στην πραξη τωρα οσο αφορα το ντομι με σετ ελατηρια και αμορτισερ σε καλη κατασταση μπορεί να προσφερει αφθονο κεφι σε ορεινο ασφαλτινο στροφιλικι.Αλλαζει πορεία πολύ γρηγορα και με ασφαλεια.Σε μεγαλες ταχυτητες ομως βαραινει αρκετα η αισθηση που δινει,ισως λογο μικρου μεταξονιου.Δεν κουναει αλλά δεν ειναι και πολυ προθυμο στις αλλαγές πορείας.
    Τα πρωτης γενιάς ντομι '88-'91 ηταν ακομα πιο παιχνιδιαρικα καθως ηταν καμιά 10αριά κιλα ελαφρυτερα,με μικροτερο ντεποζιτο και καλυτερη θεση οδηγησης.Εχω κανει αμεση συγκριση μεταξυ των δυο γενεών και ειδα ότι ο Χουντρας ειχε απολυτο δικιο σε τεστ πριν 22 χρονια:Το πρωτης γενιάς συμπεριφερεται σαν 250.Αλλά που να βρεθει καποιο αξιολογο σε καλη κατασταση.
    Συμφωνω για τα χρηματα που απαιτουνται για να ξυπνησει το μοτερ του οποίου το δυνατο του σημειο ειναι οι μεσαιες στροφες(ψηλά ασθμαινει).Προσωπικά πάντα ημουν φαν στην βελτιωση των αναρτησεων,αν υπαρχει ομως και μαρουλι λιγα άλογα παραπανω δεν εβλαψαν ποτε κανεναν

    Για να μην παρεξηγηθω,το ντομι δεν ειναι ούτε LC4 ουτε TE610 αλλά αυτή η αρχαιολογια με λιγη δουλειά μπορει να χαρισει χαμογελα σε αρκετους αναβατες.Οπως εγραψε και ο Kordix στο νημα για το africa twin 650,καποια μηχανακια πρεπει να τα ζησεις αρκετο καιρό για να τα εκτιμησεις
    Τελευταία τροποποίηση από Λευκάδιος; 23/09/2014 στις 09:44.
    RIDE MORE TALK LESS

  12. #42
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Το ντομι εχει διαφορετικό πλαισιο(πιο βαρυ) τετραγωνικής διατομης αριστερα/δεξια του μοτερ και εμφανισιακά τουλαχιστον φαινεται στιβαροτερο.Οι μικροτερες διαδρομες των αναρτησεων και το μικροτερο μεταξονιο μαλλον του δινουν πλεονεκτημα σε σχεση με τα XR σε ασφαλτινες διαδρομες.
    domi
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fra.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	97,4 KB 
ID:	323350

    650L
    Συνημμένο 323347

    Στην πραξη τωρα οσο αφορα το ντομι με σετ ελατηρια και αμορτισερ σε καλη κατασταση μπορεί να προσφερει αφθονο κεφι σε ορεινο ασφαλτινο στροφιλικι.Αλλαζει πορεία πολύ γρηγορα και με ασφαλεια.Σε μεγαλες ταχυτητες ομως βαραινει αρκετα η αισθηση που δινει,ισως λογο μικρου μεταξονιου.Δεν κουναει αλλά δεν ειναι και πολυ προθυμο στις αλλαγές πορείας.
    Τα πρωτης γενιάς ντομι '88-'91 ηταν ακομα πιο παιχνιδιαρικα καθως ηταν καμιά 10αριά κιλα ελαφρυτερα,με μικροτερο ντεποζιτο και καλυτερη θεση οδηγησης.Εχω κανει αμεση συγκριση μεταξυ των δυο γενεών και ειδα ότι ο Χουντρας ειχε απολυτο δικιο σε τεστ πριν 22 χρονια:Το πρωτης γενιάς συμπεριφερεται σαν 250.Αλλά που να βρεθει καποιο αξιολογο σε καλη κατασταση.
    Συμφωνω για τα χρηματα που απαιτουνται για να ξυπνησει το μοτερ του οποίου το δυνατο του σημειο ειναι οι μεσαιες στροφες(ψηλά ασθμαινει).Προσωπικά πάντα ημουν φαν στην βελτιωση των αναρτησεων,αν υπαρχει ομως και μαρουλι λιγα άλογα παραπανω δεν εβλαψαν ποτε κανεναν

    Για να μην παρεξηγηθω,το ντομι δεν ειναι ούτε LC4 ουτε TE610 αλλά αυτή η αρχαιολογια με λιγη δουλειά μπορει να χαρισει χαμογελα σε αρκετους αναβατες.Οπως εγραψε και ο Kordix στο νημα για το africa twin 650,καποια μηχανακια πρεπει να τα ζησεις αρκετο καιρό για να τα εκτιμησεις
    το δευτερο συννημενο δεν παιζει. καβαλησα ντομι. ενα φουλ κοκκινο. οντως μου ειχαν αρεσει οι μεσαιες του. αν κι ηταν για πολυ λιγο, οι αναρτησεις του ομως πλουφ! εκεινο μου το πουλαγε 450ε ηταν πληρες ηθελε μονο καδενα κι ειχε 80.000χλμ.

  13. #43
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    ακομα κι ετσι ομως το θεμα της καταναλωσης δεν αλλαζει...
    Φυσικά και αλλάζει αφού στις χαμηλομεσαίες θα κινείται σαφώς πιο άνετα άρα και πιο οικονομικά. Με τίποτα όμως παραπάνω από το fmx που σερνάμενο καίει τον πάτο του και επίσης όχι παραπάνω με κάποια άλλα τούμπανα που ανέφερες. Στο άνω τέρμα της κλίμακας πάλι 12 θα κάψει αλλά μην νομίζεις πως ένα drz θα κάψει λιγότερο από 10+ (και θα είναι συνέχεια τέρμα με 175...) ή ένα 610 θα πέσει κάτω από 10+ επίσης.
    Για να καταλάβεις στο καλορυθμισμένο μου factory (klr250) είμαι μόνιμα πάνω από 6 για να κινηθεί ανθρώπινα. Πιο κάτω νομίζω θα με προλάβει ο χάρος.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  14. #44
    Οπότε... Μισά άλογα και ίδια κατανάλωση; και συζητάμε ακόμα για αλλαγές;

  15. #45
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    το δευτερο συννημενο δεν παιζει. καβαλησα ντομι. ενα φουλ κοκκινο. οντως μου ειχαν αρεσει οι μεσαιες του. αν κι ηταν για πολυ λιγο, οι αναρτησεις του ομως πλουφ! εκεινο μου το πουλαγε 450ε ηταν πληρες ηθελε μονο καδενα κι ειχε 80.000χλμ.
    Διορθωθηκε το συννημενο,με λαιμους εξατμισης απο xr600 βελτιωνονται κατά πολυ οι χαμηλομεσαιες χανει ομως στα ψηλά(τουλαχιστον στο δικο μου).
    Νταξει με 450 ευρω τι περιμενεις απο αναρτησεις,ειναι που ειναι σωβρακα οι περισσοτερες στα τζαπαν ονοφ, στο συγκεκριμενο θα ειναι ξεχειλωμενα σωβρακα
    Και μιας και επιασες τα περι καδενας εχε υποψη σου οτι πολλα μοτερ rfvc αν μεινουν απο λαδι ή ανεβασουν μεγαλη θερμοκρασια υπαρχει πιθανοτητα να κανουν ρωγμη στην κεφαλή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Στο άνω τέρμα της κλίμακας πάλι 12 θα κάψει αλλά μην νομίζεις πως ένα drz θα κάψει λιγότερο από 10+ (και θα είναι συνέχεια τέρμα με 175...) ή ένα 610 θα πέσει κάτω από 10+ επίσης.
    Όποιος πηρε drz400 για να πηγαινει τερμα με 175 πηρε λαθος μηχανακι.
    Τελευταία τροποποίηση από Λευκάδιος; 23/09/2014 στις 10:08.
    RIDE MORE TALK LESS

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θέλω να αλλάξω κεντρικό διακόπτη!
    από Takata Dome στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2013, 18:50
  2. Θελω να αλλαξω κλειδαρια
    από uberalles στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2010, 14:31
  3. θελω να αγορασω μηχανη κ αναζητω καποιες πληροφοριες ...
    από drthan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2010, 16:09
  4. Να πάρω μηχανή και αν ναι ποιά?
    από anathema13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2010, 11:07
  5. Θέλω να αλλάξω χρώμα στις ζάντες Help!!!
    από max2000 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2008, 09:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF