Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Απορίες ατυχηματος

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    549

    Απορίες ατυχηματος

    Γεια χαρά σε όλους και όλες.

    Υστερα από 25 χρόνια μοτοσυκλετισμού ειχα το πρώτο μου ατυχημα με τραυματισμό. Μια παραβίαση στοπ ενός ΙΧ είχε σαν αποτελεσμα να χτυπησω και να σπάσω άσχημα την κνήμη μου. Μιας και υπήρχε τραυματισμός κλήθηκε η τροχαία η οποία συνέταξε και την δικογραφια την ίδια ώρα που εγω μεταφερόμουνα στο νοσοκομειο. Στο νοσοκομείο χειρουργήθηκα.Το τραυμα ήταν σύνθετο και χρησιμοποιήθηκαν 2 λάμες και καμια 15 αρια βίδες εσωτερικές για να αναπτυχθει και να δέσει πάλι το πόδι.

    Οταν αρχισα να συνερχομαι αρχισα να ψαχνω λίγο το νομικό μέρος της υπόθεσης και αυτός είναι ο λόγος που γραφω εδω.

    Από ότι με ενημερωσανε υπαρχουν δύο τρόποι να κινηθεις νομικα. Ο ενας εναντια στην ασφαλιστική εταιρία του άλλου οδηγού ο οποιος είναι ο υποχρεωτικός και ο δευτερος ειναι να κινηθεις και απευθειας εναντια του αλλου οδηγού. Μιας και η οδηγός ήταν αλλοδαπή και ανα πάσα στιμη μπορεί να εγκαταλειψει την Ελλαδα εχω επικεντρωθει στο υποχρεωτικό κοματι που αφορα την διεκδικη απεναντι στην ασφαλιστική της.

    Πριν προχωρησω ειναι καλό να καταλαβουμε τη ζημια εχει γίνει στο περίπου.

    9 ΜΕΡΕΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
    1 ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ
    2 ΛΑΜΕΣ ΚΑΙ 15 ΒΙΔΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΤΟ ΠΟΔΙ
    3 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΕ ΓΥΨΟ
    3 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ ΣΑΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗΣ
    ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΑ ΤΑΞΙ
    2 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ( ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕΙ ΚΙΝΗΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ)
    2 ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΥΛΙΚΑ

    Οσον αφορα την απώλεια εισοδήματος είμαι άνεργος. Μαλιστα το τελευταιο μήνα του επιδόματος συνεβηκε το ατυχημα. Είχα ξεκινησει μία δουλεια μαυρη την οποια θα την εκανα νομιμη αν προχωραγε εως τον Δεκεμβρη αλλα αυτο παει πολυ μα πολυ πίσω πλέον (ίσως χαθηκε και η ευκαιρία).

    Οσον αφορα την ηθική ζημιά εχω να πω τα εξης
    ΠΟΝΟΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ
    ΠΟΝΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ
    ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΓΙΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ
    ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΕΥΡΕΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΓΥΨΟ
    ΠΙΘΑΝΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΔΗΛΑΤΩ (ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ)
    ΠΙΘΑΝΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΝΟΙ

    Θα ηθελα λοιπόν το φόρουμ να μου δωσει τα φωτα του για το τι ρεαλιστικά μπορει να περιμενω απο την ασφαλιστική του αλλου οδηγού σαν αποζημίωση (πχ γνωριζω οτι καταγμα ωμου σε ποδηλατη με απωλεια εισοδήματος αποζημιώθηκε με 9.000 ευρω).
    Επίσης αν θα ήταν σωστο να χρησιμοποιήσω δικό μου δικηγόρο αντι του αγνωστου που μου προσφερει η νομική καλύψη της ασφαλειας μου.

    Κλείνωντας να ζητησω συγνωμη απέναντι στους moderatos που το θεμα είναι λιγακι πιεστικό αλλα θεωρω ότι κατι παραπάνω μπορεί να μαθω εδω μέσα.

    Ευχαριστω

  2. #2
    Καλησπέρα φίλε και περαστικά,

    Πανω από όλα να γίνεις καλά κοίτα και εύχομαι να αποκατασταθεί πλήρως η υγεία σου και να γυρίσεις σιδερένιος.

    Εγώ έχω νοσηλευτεί 2 φορές μετά από ατύχημα με υπαιτειότητα του άλλου που ευτυχώς και στις 2 φορές παραδέχθηκε. Στην μία είχα βάλει βίδες στο πόδι και στην άλλη απλά είχα μόλωπες. Είχα πάρει αποζημείωση για την πρώτη ανάλογη με τον μισθό μου και τον καιρό που έχασα από την δουλειά και μια ηθική βλάβη μικρή και αποζημειώθηκα σχετικά γρήγορα ερχόμενος σε συμφωνία με την ασφαλιστική. Και στις 2 περιπτώσεις δεν κινήθηκα νομικά εναντίων αυτών που με χτύπησαν καθώς και οι 2 φέρθηκαν πολύ καλά σε εμένα. Αν κινηθείς νομίκά και δεν έρθεις σε συμφωνία με την ασφαλιστική θα αυξηθεί πολύ ο χρόνος που θα κάνεις για να αποζημειωθείς χώρια που τα δικαστήρια έχουν την τάση να καθηστερούν και να πέρνουν αναβολές. Αφού ήσουν άνεργος και δεν χάνεις εισόδημα δεν ξέρω τι δικαιούσαι καθώς μπορείς να ισχυριστείς ότι δεν μπορείς να εργαστείς τώρα με το ατύχημα. Εγώ νομίζω (χωρίς να ξέρω βέβαια) ότι η καλύτερη λύση είναι ο δικηγόρος σου να έρθει σε επαφή με την ασφαλιστική και να έρθουν σε συννενόηση και συμβιβασμό για να μην αργήσεις να αποζημειωθείς.

    Επειδή είναι αρκετά πολύπλοκο το θέμα σου νομίζω ότι πρέπει να προσλάβεις ένα καλό δικηγόρο για να σου πει πολύ περισσότερα από ότι θα σου γράψει οποιωσδήποτε εδω μέσα. Δεν γνωρίζουμε τόσο καλά τους νόμους για τόσο περίπλοκα θέματα ώστε να σε βοηθήσουμε παραπάνω. Αν βέβαια ξέρει κάποιος παραπάνω ας γράψει αλλά ο δικηγόρος θα τα ξέρει όλα με λεπτομέρειες.

    Πρόσεξε επίσης τι γράφεις στο internet γιατί ο διάολος έχει πολλά ποδάρια και μπορεί αν πας δικαστικώς να χρησιμοποιηθούν κάποια πράγματα εναντίων σου σε κάποιες διεκδικήσεις που θα έχεις.

    Περαστικά, σιδερένιος να επανέλθεις και να μην σου ξανατύχει ποτε ξανά εύχομαι, καλά ξεμπερδέματα με όλα αλλά πάνω από όλα η υγεία σου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Από ότι με ενημερωσανε υπαρχουν δύο τρόποι να κινηθεις νομικα. Ο ενας εναντια στην ασφαλιστική εταιρία του άλλου οδηγού ο οποιος είναι ο υποχρεωτικός και ο δευτερος ειναι να κινηθεις και απευθειας εναντια του αλλου οδηγού. Μιας και η οδηγός ήταν αλλοδαπή και ανα πάσα στιμη μπορεί να εγκαταλειψει την Ελλαδα εχω επικεντρωθει στο υποχρεωτικό κοματι που αφορα την διεκδικη απεναντι στην ασφαλιστική της.
    Λάθος!
    Αστική αποζημίωση μπορείς να λάβεις ΜΟΝΟ απο την ασφαλιστική σου εταιρία (εφόσον ειναι στο φιλικό)
    Αν δε σε ικανοποιήσει η αποζημίωση αυτή (max 12000 δίνει ο φιλικός) τοτε μπορείς να κινηθεις νομικα εναντιον της ασφαλιστικής εταιρίας της αλλη οδηγού για απαίτηση αποζημίωσης

    Για την οδηγό του άλλο οχήματος έχει ηδη σχηματιστεί δικογραφία αυτεπάγγελτα απο την Τροχαία εφ'οσον υπήρξε τραυματισμός. Αλλά απο αυτή την ποινική διαδικασία εσύ ΔΕΝ μπορείς να βγαλεις δραχμή.

    Φιλική συμβουλή
    Αν τα λεφτά που θα σου δώσουν δεν είναι και πολύ μακρια απο αυτά που υπολογιζεις/χαλασες παρτα και μην μπλεκεις με δικαστήριο.
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Όταν λες αλλοδαπή?
    Υπηκοότητα?
    Όπως και να έχει είτε δικό της όχημα οδηγούσε- άρα είχε πράσινη κάρτα/ τουτέστιν διεθνής ασφάλεια/η νοικασμενο τα στοιχεία τής υπάρχουν
    Έχεις πάρει αντίγραφο Δ. Ο. Τ. Α -Δελτίο, οδικού,τριχαιου,ατυχηματος
    Με εκείνο που έχει πλήρη στοιχεία τής, θα κινηθεί η ασφαλιστική σού, εφόσον ενημερώθηκε και έγινε πραγματογνωμοσύνη,θα βγει άκρη, αν στο συμβόλαιο σου-της ασφαλειας έχεις νομική κάλυψη τότε παίρνεις τηλ ρωτάς και σου βρίσκουν αυτοί δικηγόρο, αν όχι βρες έναν που ασχολείται με τέτοια θέματα συζητήστε το και δες τις προοπτικές σου-ηθικη βλάβη- σωματική κλπ

  5. #5
    Η ηθική βλάβη είναι τζόκερ. Μπορεί να πάρεις πολλά, μπορεί και τίποτα. Λαμόγιο δικαιόρος προ τριών-τεσσάρων ετών πήρε για πελάτη του εξωδικαστικά 7 χιλιάρικα αν θυμάμαι καλά, για τραύμα σε κνήμη με μόλυνση κλπ. Φαντάζομαι πως για σπάσιμο θα έπαιρνε πολλά παραπάνω. Αλλά απ' ότι κατάλαβα κάποιον λαδώνει εκεί στις ασφαλιστικές για να κλείνει τις υποθέσεις και παίρνει και ο ίδιος ένα 15-20% του ποσού που ζητάει.

    Νομικά θα κάνεις αγωγή κατά ασφαλιστικής ΚΑΙ οδηγού μαζί, θα ζητήσεις όλα σου τα έξοδα (φαντάζομαι παραστατικά έχεις από νοσοκομεία γιατρούς κλπ), την ζημιά στη μηχανή και στον εξοπλισμό σου και θα ζητήσεις και κάποιο ποσό (το τι να ζητήσεις δεν ξέρω να στο πω) για ηθική βλάβη. Τα πρώτα θα τα πάρεις, η ηθική βλάβη... Κατά την κρίση του δικαστηρίου.

    Για το θέμα του δικηγόρου, επειδή οι δικηγόροι των εταιριών πληρώνονται κωμικά ποσά με το κομμάτι αγωγής, καλό θα ήταν αν έχεις και δικό σου άτομο εμπιστοσύνης να το βάλεις να συνεργαστεί με τον της ασφαλιστικής ή να μην την χρησιμοποιήσεις. Θεωρώ ότι ο δικηγόρος που θα πάρει ούτε καν μιά προείσπραξη για να "παλέψει" για την αγωγή σου δεν θα το κάνει και με πολύ κέφι και ζήλο.

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αν κλείσεις συμφωνία για ποσοστό επί του συνόλου,και τζάμπα θα σου βγει και θα πάρεις περισσότερα νομίζω

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    ενας καλος δικηγορος θα σε κατατοπιζε πολυ πιο σωστα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Βασικά έτσι και αλλιώς ο δικηγόρος είναι ο μόνος που μπορεί α τρέξει την εν λόγο διαδικασία .

    Σίγουρα πας μέσω αγωγής στην ασφαλιστική του υπαιτίου , και μην περιμένεις να πάρεις χρήματα από την ασφαλιστική άνευ δικαστηρίου .
    Η πρόταση τους θα είναι για γέλια .

    Εμένα μου πρότειναν το 1/4 από αυτά που πήρα τελικά απο το δικαστήριο .

    Τώρα το δικαστήριο είναι μια χρονοβόρα διαδικασία που μπορεί να πάρει από 1,5 χρόνο min μέχρι 3 χρόνια max περίπου .

    Καλά ξεμπερδεματα

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    ότι λέει ο Trooper. Βρες καλό κι ενήμερο δικηγόρο. Είναι πολλά που δεν μπορείς να μάθεις από μια ερώτηση σε φόρουμ, είναι διαφορετικές οι εμπειρίες του καθενός μας και διαφορετικά τα δεδομένα.

    Οργανώσου σωστά για να μπορέσεις να διεκδικήσεις.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2004, 14:58
  2. σκασίματα στο νέο ΧΤ - απορίες
    από gspir στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 11:25
  3. 2 απορίες νεοεισαχθέντος
    από IKE στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2004, 01:56
  4. Απορίες του Μαθητευόμενου!
    από milaber στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 08:36
  5. αποριες για το fazer1000-THANO για σενα
    από lagel στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 07:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF